Najnowsze

Najnowsze

Turcja wyciąga rękę. Ankara i Berlin gotowe do normalizacji

Turcja nie ma z Niemcami problemu, ale Niemcy mają problem z Turcją i korzystają z każdej okazji, by ją atakować - oświadczył minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu. Jednocześnie ocenił, że oba państwa są gotowe do normalizacji swoich napiętych stosunków dwustronnych.

Policyjny apel do pieszych i kierowców. "Dzisiejszy dzień jest szczególny"

Sylwestrowa noc w Polsce - w ocenie policji - była w miarę spokojna. Nie obyło się jednak bez wypadków, w których cztery osoby zginęły, a 12 zostało rannych. Funkcjonariusze zatrzymali 160 pijanych kierowców, dziś - od północy - było już ich blisko 100 - mówi młodszy aspirant Michał Gaweł z Komendy Głównej Policji.

"Przycisk nuklearny zawsze na moim biurku". Noworoczne orędzie Kima

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un oświadczył w poniedziałek, że broń nuklearna jego kraju jest w stanie dosięgnąć cele na całym terytorium Stanów Zjednoczonych i dlatego - jak stwierdził - Waszyngton nigdy nie będzie w stanie rozpocząć wojny z jego krajem. Dodał, że broń ta zostanie użyta tylko w razie zagrożenia bezpieczeństwa Korei Północnej.

Macron apeluje o "bardziej suwerenną i zjednoczoną" Europę

W wygłoszonym w niedzielę z Pałacu Elizejskiego orędziu noworocznym prezydent Francji Emmanuel Macron zaapelował o "bardziej suwerenną, bardziej zjednoczoną i bardziej demokratyczną" Europę. Zapowiedział też kontynuowanie reform politycznych i gospodarczych we Francji.

Rozbił się samolot z turystami. "Nikt nie przeżył"

Rząd Kostaryki poinformował, że wśród 12 ofiar śmiertelnych niedzielnej katastrofy niewielkiego samolotu Cessna było 10 obywateli Stanów Zjednoczonych. Pozostałe ofiary to dwaj piloci maszyny, obywatele Kostaryki. Przyczyny katastrofy jeszcze nie ustalono.

Prezydent Włoch apeluje do partii o realistyczne programy

W sylwestrowym orędziu prezydent Włoch Sergio Mattarella zaapelował do partii politycznych o przedstawienie "realistycznych programów" przed wyborami parlamentarnymi 4 marca. Mówił też o 70. rocznicy uchwalenia konstytucji kraju i nazwał ją "wspólnym domem".

"To jest katastrofa wizerunkowa"

To nie jest tak, że to jest robione wszystko na zasadzie szaleństwa. Pewna ogólna zasada opanowania kolejnych sfer życia w Polsce uznana jest po prostu za na tyle ważną, że warto zaryzykować konflikt. Potem ten konflikt się rozwiąże w momencie, kiedy już sprawy sądów, czy samorządów, czy wyborów będą rozwiązane - powiedział amerykanista prof. Zbigniew Lewicki (UKSW). - To jest katastrofa wizerunkowa - ocenił Marek Ostrowski, komentator TVN24 BIS ("Polityka"). Wraz z pozostałymi gośćmi "Faktów po Faktach" - byłym wiceszefem MSZ Pawłem Kowalem i profesorem Waldemarem Dziakiem - komentowali m.in. spór polskiego rządu z Komisją Europejską.

"Nie dało się zapobiec samobójstwu Praljaka"

Nie było szans aby zapobiec samobójczej śmierci Slobodana Praljaka, który otruł się 29 listopada, gdy Trybunał w Hadze podtrzymał wyrok 20 lat więzienia za zbrodnie wojenne - orzekł oenzetowski sędzia.

Loża prasowa 31.12.2017

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli: Michał Szułdrzyński ("Rzeczpospolita"), Tomasz Skory (RMF FM), Maciej Stasiński ("Gazeta Wyborcza"), Sławomir Sierakowski ("Krytyka Polityczna"). Na początku dziennikarze rozmawiali o planowanych podróżach dyplomatycznych Mateusza Morawieckiego. 3 stycznia polski premier spotka się na Węgrzech z Wiktorem Orbanem, a 9 stycznia Mateusz Morawiecki poleci do Brukseli gdzie spotka się z szefem Komisji Europejskiej. Następnie dziennikarze rozmawiali o słowach Kornela Morawieckiego, który powiedział, że "dla Polski przyjęcie paru tysięcy uchodźców nie byłoby problemem". Publicyści dyskutowali także o tym, jak będą wyglądać planowane na 2018 rok obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Kolejnym tematem były zapowiedziane przez premiera Morawieckiego zmiany w rządzie. Na koniec goście rozmawiali o problemach kadrowych w szpitalach. Wielu lekarzy wypowiedziało tzw. klauzulę opt-out, a to oznacza, ze na wielu oddziałach może zabraknąć rąk do pracy.

"To jest katastrofa wizerunkowa"

To nie jest tak, że to jest robione wszystko na zasadzie szaleństwa. Pewna ogólna zasada opanowania kolejnych sfer życia w Polsce uznana jest po prostu za na tyle ważną, że warto zaryzykować konflikt. Potem ten konflikt się rozwiąże w momencie, kiedy już sprawy sądów, czy samorządów, czy wyborów będą rozwiązane - powiedział amerykanista prof. Zbigniew Lewicki (UKSW). - To jest katastrofa wizerunkowa - ocenił Marek Ostrowski, komentator TVN24 BIS ("Polityka"). Wraz z pozostałymi gośćmi "Faktów po Faktach" komentowali m.in. spór polskiego rządu z Komisją Europejską.

Strzelanina w Kolorado. Nie żyje policjant

Co najmniej jeden policjant zginął, a rannych zostało czterech funkcjonariuszy oraz dwóch cywilów w niedzielnej strzelaninie w pobliżu Denver - poinformowało biuro szeryfa w hrabstwie Douglas w Kolorado. Sprawca został postrzelony i nie stanowi zagrożenia.

Karambol w Kenii. Ponad 30 osób nie żyje

Co najmniej 36 osób zginęło, a 12 zostało rannych w niedzielnym wypadku autobusu z ciężarówką na autostradzie w pobliżu miasta Molo w zachodniej Kenii. Według lokalnej policji autobus jechał z nadmierną prędkością oraz na niewłaściwym pasie.

Lawinowo wzrastająca liczba skarg na odmowę udzielenia azylu

Do sądów administracyjnych w Niemczech napływa coraz więcej skarg imigrantów, którym niemieckie władze odmówiły azylu. W 2017 roku liczba skarg wzrosła do 200 tysięcy, czyli o połowę więcej w porównaniu z 2016 rokiem - powiedział dpa szef organizacji sędziowskiej.

Kolejny dzień protestów. Ambasada ostrzega Polaków

"Ambasada zaleca bezwzględne stosowanie się do poleceń sił porządkowych, unikanie przebywania w okolicach zgromadzeń publicznych oraz śledzenie bieżących wydarzeń" - ambasada w Iranie wydała komunikat, w którym ostrzega przebywających w tym kraju Polaków w obliczu antyrządowych protestów w tym kraju.

Premier May złożyła Brytyjczykom życzenia noworoczne

Brytyjska premier Theresa May oceniła w orędziu sylwestrowym, że 2017 był dla Wielkiej Brytanii "rokiem postępu", wskazując na postępy w negocjacjach w sprawie wyjścia kraju z Unii Europejskiej. Jestem zdeterminowana utrzymać ten trend w 2018 roku - dodała.

Wybuch na pogrzebie polityka. 17 osób nie żyje

Co najmniej 17 osób zginęło, a 14 zostało rannych w niedzielę na skutek wybuchu ładunku wybuchowego na pogrzebie lokalnego polityka w Dżalalabadzie na wschodzie Afganistanu - poinformował rzecznik władz prowincji Nangarhar.