Miliard złotych pożyczki dla spółki węglowej. "Środki pozwolą przejść bezpiecznie przez kryzys"

Autor:
mb/ToL/kwoj
Źródło:
PAP
Były premier Jerzy Buzek o restrukturyzacji górnictwa i rewitalizacji budynków kopalni
Były premier Jerzy Buzek o restrukturyzacji górnictwa i rewitalizacji budynków kopalni TVN24
wideo 2/5
TVN24Były premier Jerzy Buzek o restrukturyzacji górnictwa i rewitalizacji budynków kopalni

Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) otrzyma miliard złotych pożyczki płynnościowej w ramach Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju. "Środki pozwolą spółce przejść bezpiecznie przez kryzys wywołany pandemią COVID-19" - wskazał prezes PFR Paweł Borys. Spółka węglowa nadal czeka na odpowiedź w sprawie wniosku o pożyczkę preferencyjną na kwotę 750 milionów złotych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Wnioski o wsparcie w ramach Tarczy Finansowej dla dużych firm JSW złożyła do PFR w połowie lipca.

We wtorek jastrzębska spółka poinformowała w komunikacie, że jej wniosek o 1 mld zł pożyczki płynnościowej został zaakceptowany. Potwierdził to również we wpisie na Twitterze prezes PFR Paweł Borys.

"Grupa PFR udzieliła JSW pożyczki płynnościowej w ramach Tarczy Finansowej PFR w kwocie 1 mld zł. Środki pozwolą spółce przejść bezpiecznie przez kryzys wywołany pandemią COVID-19. Dziękuję JSW, stronie społecznej i bankom za wspólną pracę tym pakietem finansowym" - czytamy we wpisie. Ponad 55 procent akcji JSW należy do Skarbu Państwa.

Jak wcześniej informowano, chodzi o środki na finansowanie bieżącej działalności operacyjnej, w tym wynagrodzeń oraz zobowiązań wobec kontrahentów. Spółka ma otrzymać pieniądze jeszcze w tym roku, a spłata pożyczki powinna nastąpić nie później niż 30 września 2024 roku.

Podpisanie umowy pożyczkowej z PFR "powinno nastąpić niezwłocznie po uzgodnieniu jej treści". Uruchomienie przyznanej pożyczki płynnościowej ma nastąpić po podpisaniu umowy z PFR oraz spełnieniu przez JSW warunków zawieszających - m.in. podpisania umowy pomiędzy spółką, PFR oraz wierzycielami finansowymi JSW. Zabezpieczeniem pożyczki będą poręczenia dwóch spółek z grupy kapitałowej JSW: Jastrzębskich Zakładów Remontowych oraz JSW Koks.

Drugi wniosek JSW, o 750 mln zł pożyczki preferencyjnej na pokrycie skutków COVID-19, jest nadal rozpatrywany. "Decyzja PFR w zakresie wsparcia w postaci pożyczki preferencyjnej nie została jeszcze podjęta" - podała jastrzębska spółka we wtorkowym komunikacie.

Wpływ koronawirusa

Zgodnie z aktualnym projektem umowy pożyczkowej, w okresie wsparcia ze strony PFR, zarząd JSW nie będzie rekomendował wypłat dywidendy, zaliczki na poczet dywidend lub wypłaty jakiegokolwiek innego wynagrodzenia. Istotne działania - np. potencjalny podział, fuzja, konsolidacja czy restrukturyzacja JSW - wymagać będą w okresie pożyczkowym akceptacji PFR.

O wsparcie w ramach Tarczy wnioskowała do PFR także spółka zależna JSW - JSW Koks. Ta skupiająca aktywa koksownicze Grupy JSW firma wnioskuje o finansowanie preferencyjne w wysokości 96,1 mln zł oraz pożyczkę płynnościową w wysokości 115 mln zł.

Jak informowali w sierpniu br. przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej, pandemia COVID-19 oraz utrzymujące się niskie ceny węgla koksowego mocno wpłynęły na półroczne wyniki grupy kapitałowej JSW. Podsumowując wyniki osiągnięte w pierwszym półroczu br., zarząd spółki wskazywał, że liczy, iż jesienią firma otrzyma wnioskowane pożyczki z PFR w ramach Tarczy Finansowej. Wiceprezes JSW ds. technicznych i operacyjnych Artur Dyczko oceniał wówczas, że decyzja PFR w sprawie wsparcia dla spółki jest dla JSW "kluczowa".

W pierwszym półroczu br. Grupa JSW odnotowała 973,8 mln zł straty netto wobec 547,5 mln zł zysku rok wcześniej. Koszty poniesione w tym czasie na walkę z pandemią wyniosły 72,7 mln zł, z czego 65,8 mln zł to koszty pracy.

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej od początku pandemii do wtorku koronawirusem zaraziło się łącznie 4414 osób, a wyzdrowiało 4319 górników. W kwarantannie nadal jest 258 pracowników, o 58 mniej niż dobę wcześniej.

Jak możemy przeczytać na stronie spółki, grupa kapitałowa JSW jest największym producentem wysokiej jakości węgla koksowego hard w Unii Europejskiej i jednym z wiodących producentów koksu używanego do wytopu stali.

Autor:mb/ToL/kwoj

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: JSW/Agnieszka Materna

Pozostałe wiadomości

Posłowie koalicji chcą nałożenia na Orlen podatku od nadmiarowych zysków. Ryszard Petru, w programie "Jeden na jeden", mówił, że spółka "złupiła Polaków". - Przypomnę, że Orlen był firmą chronioną przez PiS i w całej Europie firmy tego typu były opodatkowane, bo miały nadmiarowe zyski z tytułu podwyżek cen na świecie energii - powiedział. Według niego spółka ma "zwrócić to, co zabrała narodowi". Prezes Orlenu napisał do prezydenta prośbę o analizę projektu ustawy.

"Orlen złupił Polaków". Przez nowy podatek "ma zwrócić narodowi to, co nam zabrał"

"Orlen złupił Polaków". Przez nowy podatek "ma zwrócić narodowi to, co nam zabrał"

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

- Na walce z inflacją zarówno Narodowy Bank Polski jak i premier Mateusz Morawiecki polegli - powiedział Ryszard Petru, poseł Trzeciej Drogi, który był gościem programu "Jeden na jeden". Jego zdaniem proces obniżania inflacji do celu może potrwać nawet półtora roku. Główny Urząd Statystyczny w tzw. szybkim szacunku podał w czwartek, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. wzrosły w ujęciu rocznym o 6,5 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,7 proc. 

Petru: rząd i Narodowy Bank Polski "polegli w walce z inflacją"

Petru: rząd i Narodowy Bank Polski "polegli w walce z inflacją"

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Wprowadzenie dodatkowych niedziel handlowych jest zaskoczeniem dla pracowników, którzy niemal w ostatniej chwili dowiadują się, że muszą stawić się do pracy 10 i 17 grudnia - powiedział Polskiej Agencji Prasowej (PAP) przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Piotr Ostrowski.

Dodatkowe niedziele handlowe w grudniu. "Pracownicy zaskoczeni"

Dodatkowe niedziele handlowe w grudniu. "Pracownicy zaskoczeni"

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP

Prawie wszystkie państwa świata zdecydowały w czwartek w Dubaju o utworzeniu funduszu pomocy krajom zmagającym się z powodziami, upałami i suszami spowodowanymi zmianami klimatycznymi, co uznano za ważny przełom pierwszego dnia konferencji klimatycznej ONZ, COP28 - informuje Associated Press.

Będzie specjalny fundusz dla państw zagrożonych zmianami klimatycznymi

Będzie specjalny fundusz dla państw zagrożonych zmianami klimatycznymi

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP

Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała Polskiej Agencji Prasowej Biznes posłanka Polski 2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

Prawdopodobna minister w rządzie Tuska o nowych daninach od spółek Skarbu Państwa

Prawdopodobna minister w rządzie Tuska o nowych daninach od spółek Skarbu Państwa

Autor:
mp
Źródło:
PAP

Bojkot reklamodawców może zabić firmę - stwierdził właściciel platformy X (dawniej Twitter) Elon Musk w wywiadzie na konferencji "New York Timesa". Ekscentryczny miliarder odniósł się do reklamodawców, którzy używają według niego "szantażu pieniędzmi" i w wulgarny sposób powiedział im, by odeszli. Przyznał także, że błędem było zamieszczenie wpisu popierającego antysemickie teorie.

Musk wulgarnie odniósł się do odchodzących z platformy X reklamodawców

Musk wulgarnie odniósł się do odchodzących z platformy X reklamodawców

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP, Reuters

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenia, które przedłużają do 28 lutego 2024 roku obowiązywanie stopni alarmowych: drugiego stopnia BRAVO i trzeciego stopnia CHARLIE-CRP na terenie całego kraju oraz drugiego stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej poza granicami Polski.

Stopnie alarmowe w Polsce. Jest decyzja premiera

Stopnie alarmowe w Polsce. Jest decyzja premiera

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Ewentualne postawienie prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu miałoby niewielkie i jedynie krótkotrwałe przełożenie na rynki finansowe - stwierdził w czwartek członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Ludwik Kotecki. - Jeżeli mieliśmy do czynienia z łamaniem prawa, to taki wniosek byłyby zasadny - wyjaśnił, przestrzegając jednocześnie przed "teatrem politycznym" w tej sprawie.

Członek RPP o kwestii Trybunał Stanu dla prezesa NBP. "To jest jakiś sygnał"

Członek RPP o kwestii Trybunał Stanu dla prezesa NBP. "To jest jakiś sygnał"

Autor:
kris/dap
Źródło:
PAP

Klienci korzystający z usług Poczty Polskiej nadali w okresie tegorocznego Black Week o ponad 46 procent więcej przesyłek niż w analogicznym okresie 2022 roku. Zwiększone zainteresowanie zakupami w tym okresie potwierdzają również dane PKO BP, z których wynika, że wydatki kartowe klientów tego banku znacząco wzrosły.

Gorący okres w handlu. Skokowy wzrost liczby paczek

Gorący okres w handlu. Skokowy wzrost liczby paczek

Autor:
JW/dap
Źródło:
PAP Biznes/TVN24 Biznes

Od wielu lat wprowadzane są przepisy, które mają zapobiegać powstawaniu klitek sprzedawanych jako mikroapartamenty - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Najnowsza próba to przepisy wchodzące w życie 1 kwietnia 2024 roku. 

Bat na deweloperów. Będą nowe przepisy

Bat na deweloperów. Będą nowe przepisy

Autor:
JW/dap
Źródło:
"Dziennik Gazeta Prawna"

Zurych i Singapur zajęły ex aequo pierwsze miejsce w dorocznym zestawieniu najdroższych miast do życia, przygotowanym przez firmę Economist Intelligence Unit (EIU). W pierwszej dziesiątce rankingu znalazły się cztery europejskie metropolie. Najbardziej gwałtowny spadek w rankingu odnotowały dwa miasta w Rosji.

Ranking najdroższych miast świata. Jedno z gwałtownym spadkiem o 105 miejsc

Ranking najdroższych miast świata. Jedno z gwałtownym spadkiem o 105 miejsc

Autor:
jdw//az
Źródło:
CNN, TVN24.pl

Inflacja w listopadzie 2023 roku wyniosła 6,5 procent rok do roku - wynika ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Analitycy prognozowali, że ceny rosły w tempie 6,6 procent.

Inflacja w listopadzie. Tak szybko rosły ceny

Inflacja w listopadzie. Tak szybko rosły ceny

Autor:
kris/dap
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Produkt Krajowy Brutto Polski w trzecim kwartale 2023 wzrósł o 0,5 procent rok do roku w porównaniu ze spadkiem 0,6 procent w drugim kwartale - wynika z komunikatu GUS. W szacunku flash GUS podał, że PKB w trzecim kwartale wzrósł o 0,4 procent.

PKB w górę. Znamy najnowsze dane

PKB w górę. Znamy najnowsze dane

Autor:
JW/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Sam Altman wraca na stanowisko dyrektora generalnego OpenAI - potwierdziła firma w oficjalnym komunikacie. Wcześniej szef jednej z najważniejszych firm technologicznych świata został niespodziewanie odwołany ze stanowiska.

Koniec technologicznego serialu. Przyszłość Altmana potwierdzona

Koniec technologicznego serialu. Przyszłość Altmana potwierdzona

Autor:
mp/ams
Źródło:
CNN

Stacja TVN24 jest liderem rankingu "Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce" Instytutu Monitorowania Mediów. W październiku 2023 roku TVN24 odnotowała ponad 4,9 tysiąca cytowań przez inne redakcje. Na podium znalazły się także RMF FM oraz "Rzeczpospolita".

TVN24 na czele najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

TVN24 na czele najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

Autor:
mp/ams
Źródło:
TVN24 Biznes