Szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski poinformował, że partia zdecydowała o przywróceniu w prawach członka partii 13 z 15 zawieszonych we wrześniu posłów. W grupie nie znalazł się Jan Krzysztof Ardanowski oraz Lech Kołakowski. Obaj w ostatnim czasie sygnalizowali utworzenie odrębnego koła poselskiego.
Wszystkich 15 posłów w prawach członka partii kierownictwo PiS zawiesiło po złamaniu dyscypliny w czasie głosowań nad tak zwaną piątką dla zwierząt. Po wrześniowym głosowaniu i tarciach w obozie rządzącym pojawiały się w mediach doniesienia, że część posłów PiS zamierza utworzyć oddzielne koło poselskie.
Zapowiadał to między innymi były minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Zwracał wtedy uwagę, że "grupa posłów została upokorzona zawieszeniem w prawach członków tylko dlatego, że mieli odwagę zgodnie z własnym sumieniem i przekonaniami głosować przeciwko dyscyplinie klubowej". - Część tej grupy posłów jest zdeterminowana, by utworzyć oddzielny byt polityczny w Sejmie w postaci koła. Bardzo możliwe, że przyłączą się następni i to koło się rozrośnie - mówił.
Do utworzenia koła poselskiego wymagana jest obecność trzech posłów.
Z kolei poseł Lech Kołakowski poinformował we wtorek rano, że występuje z klubu PiS. Zapowiedział, że możliwe będzie powołanie nowego koła w Sejmie, a zainteresowane takim działaniem są też inne osoby. Zaznaczył, że do pierwszych spotkań w tej sprawie może dojść w środę w parlamencie.
Kołakowski wyjaśnił, że odchodzi w związku z projektem dotyczącym noweli ustawy o ochronie zwierząt, który jego zdaniem jest "bublem" oraz mógłby doprowadzić do zniszczenia polskiej wsi.
"Odwieszonych" zostało 13 z 15 posłów
Szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski tego samego dnia poinformował po godzinie 17, że Prawo i Sprawiedliwość umorzyło postępowanie dyscyplinarne i przywróciło prawa członków partii 13 z 15 zawieszonych posłów. Nie ma wśród nich posła Kołakowskiego oraz posła Ardanowskiego.
Zawieszeni w prawach członka PiS nie są już zatem: Kazimierz Moskal, Henryk Kowalczyk, Katarzyna Czochara, Zbigniew Dolata, Teresa Glenc, Agnieszka Górska, Teresa Hałas, Jerzy Małecki, Krzysztof Szulowski, Piotr Uściński, Marek Wesoły, Bartłomiej Wróblewski oraz Sławomir Zawiślak.
Klub Prawa i Sprawiedliwości liczy obecnie 234 posłów, do utrzymania większości w Sejmie potrzeba co najmniej 231 posłów.
Źródło: tvn24.pl, PAP