TVN24 | Łódź

Wybudowali sygnalizację w lesie. Od miesięcy stoi niepodłączona

TVN24 | Łódź

Autor:
bż/
tam
Źródło:
TVN24 Łódź, Radio Łódź
Inwestycja ciągle nie działa
Inwestycja ciągle nie działaTVN24 Łódź
wideo 2/8
TVN24 ŁódźInwestycja ciągle nie działa

Na drodze biegnącej przez las Okręglik w Zgierzu (woj. łódzkie) powstała sygnalizacja świetlna i wywołała lawinę złośliwych komentarzy. Kierowcy pytają, po co światła w miejscu, gdzie dookoła są tylko drzewa. Urzędnicy odpowiadają, że inwestycja ma sens. Problem w tym, że od miesięcy świateł nie udało się włączyć. Bo wybudowanie to jedno, a podłączenie do prądu - drugie. 

Gdzie nie spojrzeć - las. A dokładnie las Okręglik rosnący pomiędzy Zgierzem, a znajdującą się tuż obok Łodzią. Wśród drzew biegnie ulica Konstantynowska, na której już w styczniu gotowa była nowa sygnalizacja świetlna. - Wyrosła zaraz za niewielkim mostkiem nad rzeką Wrzącą. Urokliwe miejsce - opowiada Piotr Krysztofiak, reporter Radia Łódź, który jako pierwszy przyjrzał się nietypowej inwestycji.

Nietypowej o tyle, że do najbliższych zabudowań - trzech domów jednorodzinnych - jest stąd 200 metrów w linii prostej. Żeby dotrzeć do innych mieszkańców - przy ulicy Okręglik - trzeba iść ponad pół kilometra. 

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Pierwsze pytanie: dlaczego tutaj?

Prace, które trwały do początku tego roku wzbudziły duże kontrowersje wśród kierowców. Niektórzy kpili, że światła są ustawione dla dzików, saren i wiewiórek. Urzędnicy ze Starostwa Powiatowego w Zgierzu jednak cierpliwie odpowiadali, że o wybudowanie sygnalizacji świetlnej wnosili od dawna mieszkańcy okolicznych domów. Wskazywali przy tym, że po obu stronach ulicy są przystanki autobusowe. A sygnalizacja świetlna ma sprawić, że jezdnię będzie można pokonać w bezpieczny sposób.

Starosta zgierski Bogdan Jarota - w rozmowie z Radiem Łódź - podkreślał przy tym, że czerwone światło dla kierowców będzie włączać się dopiero po naciśnięciu guzika przez pieszych. 

- Dlatego inwestycja nie będzie uciążliwa dla kierowców - zaznaczał starosta.

No właśnie, "nie będzie" uciążliwa, bo o funkcjonowaniu świateł ciągle można mówić jedynie w czasie przyszłym. Bo chociaż inwestycja za blisko 100 tysięcy złotych była gotowa już w styczniu, to ciągle nie została uruchomiona.

Światła stoją w lesie i nie działająRadio Łódź, Piotr Krysztofiak

Drugie pytanie: dlaczego nie działa?

Po wybudowaniu sygnalizatorów wykonawca wystąpił o warunki przyłączenia do sieci energetycznej. Wtedy okazało się, że podpięcie świateł, w środku lasu, do prądu nie jest takie proste.

- Odległość skrzynki od świateł wynosi 400 metrów w linii prostej - przekazuje starosta zgierski Bogdan Jarota.

Samorządowiec podkreśla w rozmowie z Radiem Łódź, że wykonawca ma podłączyć zasilanie najpóźniej do 30 listopada.

- Jeżeli wykonawca nie wykona podłączenia, zrobimy podłączenie zastępcze, za które będziemy dochodzić zwrotu kosztów - przekazuje starosta.

Dodaje przy tym, że samorządowcy w ostatnim czasie mają problemy ze skontaktowaniem się z wykonawcą inwestycji. 

Inwestycja powstała w lesie

Autor:bż/ tam

Źródło: TVN24 Łódź, Radio Łódź

Źródło zdjęcia głównego: Radio Łódź, Piotr Krysztofiak

Pozostałe wiadomości