Szkodliwe bakterie w szpitalnym ujęciu wody. "Jej spożywanie groziło zatruciem"

Tomaszowski szpital musiał zmienić źródło, z którego dostarczana jest woda
Bakterie wykryte w ujęciu, z którego korzystał tomaszowski szpital
Źródło: TVN24

Sanepid w Tomaszowie Mazowieckim (woj. łódzkie) wykrył bakterie grupy coli i enterokoki w wodzie, która była dostarczana do miejscowego szpitala. - Obecnie placówka korzysta z wody dostarczanej z wodociągu zbiorowego - przekazuje w rozmowie z tvn24.pl Iwona Sarwa, Powiatowy Inspektor Sanitarny.

Bakterie zostały wykryte w próbkach wody pobranych w poniedziałek, 12 listopada. - Podobne kontrole przeprowadzamy co najmniej dwa razy w roku - opowiada Iwona Sarwa, szefowa tomaszowskiego sanepidu. Wyniki wykazały, że picie wody z indywidualnego ujęcia wody Tomaszowskiego Centrum Zdrowia może być niebezpieczne.

- Jakość wody nie spełnia obowiązujących wymagań mikrobiologicznych, stwierdziliśmy obecność bakterii grupy coli oraz bakterii enterokoki. Jej spożywanie bez przegotowania groziło zakażeniem - informuje Sarwa.

Czytaj też: 20 dzieci z objawami zatrucia, ośrodek zamknięty, kolonie przerwane. Znana jest prawdopodobna przyczyna

Sieć wodociągowa w tomaszowskim szpitalu zostałą odłączona od stacji uzdatniania wody. - Obecnie szpital czerpie wodę z wodociągu zbiorowego. Nie stanowi ona żadnego zagrożenia dla pacjentów i może być spożywana - zapewnia szefowa tomaszewskiego sanepidu.

Będą ponowne badania

Rozmówczyni tvn24.pl podkreśla, że zmiana źródła dostarczania wody nie wymagało od przedstawicieli Tomaszewskiego Centrum Zdrowia żadnych działań logistycznych. - Placówka ma możliwość zmiany źródła poprzez zamknięcie jednego zaworu i otwarcie innego. Działania zostały podjęte natychmiast, żeby jak najszybciej do placówki płynęła woda wysokiej jakości - podkreśla.

W poniedziałek powtórzone mają być badania wody z ujęcia należącego do szpitala.

Instrukcje sanepidu

Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Tomaszowie Mazowieckim opublikowała komunikat informujący o znalezieniu szkodliwych bakterii w wodzie, która zasilała szpital. Czytamy w nim, że skażona woda mogła być pita, ale tylko po uprzednim przegotowaniu.

"Wodę należy gotować przez minimum dwie minuty, a następnie bez gwałtownego schładzania pozostawić do ostudzenia" - czytamy w komunikacie.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: