Łódź

Rozładować emocje i ulice. Czy jazda "na suwak" jest sposobem na korki? Sprawdzamy

Łódź

Kiedy możemy wjechać na skrzyżowanie?
TVN24 ŁódźCzy jest lekarstwo na korki? Sprawdzamy

Remonty, awarie i kolizje powodują duże korki w mieście. Ale do powstawania zatorów drogowych przyczyniają się też sami kierowcy. Jak jeździć?

- Kierowcy, próbują nadrobić stracony w korkach czas. Nagminnie wjeżdżają na skrzyżowanie bez możliwości opuszczenia go. Łamią w ten sposób przepisy i sami przyczyniają się do potęgowania korków - mówi Marzanna Boratyńska z łódzkiej drogówki.

Przetrwać w rozkopanym mieście

Dużo problemów z korkami mają w ostatnim czasie kierowcy z Łodzi. W mieście zamknięto al. Mickiewicza i Piłsudskiego jedną z głównych arterii łączących wschód z zachodem miasta. Z tego powodu miasto niemal całkowicie zostało sparaliżowane. Wiele zdjęć i nagrań korków otrzymaliśmy na platformę Kontakt24.

- Nerwy nie są dobrym doradcą. Często zirytowani kierowcy łamią przepisy - dochodzi do wymuszania pierwszeństwa, przejeżdżania linii ciągłej czy wyprzedzanie "na trzeciego" - wymienia Boratyńska.

Jazda "na suwak" - recepta na korki?

Jak jechać "na suwak"?
Jak jechać "na suwak"?TVN24 Łódź

- Bolączką polskich dróg jest mylne przekonanie wielu kierowców, że osoby dojeżdżające do końca pasa zanikającego chcą wepchnąć się przed innych - mówi Marzanna Boratyńska. - Z tego powodu dochodzi często do absurdalnych sytuacji - jeden z pasów jest pusty, na drugim ustawia się długi sznur samochodów - dodaje policjantka.

Wymuszenia a kultura jazdy

Jak włączać się do ruchu?
Jak włączać się do ruchu?TVN24 Łódź

- Ponadto kierowcy stojący na drodze z pierwszeństwem nie mają obowiązku wpuszczania samochodów czekających na wjazd z ulicy podporządkowanej. Nie zmienia to faktu, że wpuszczenie oczekujących kierowców pomoże rozładować sąsiadujące ulice – podkreśla w rozmowie z TVN24 funkcjonariuszka drogówki.

Uwaga przy zielonym świetle

Policja przypomina, że na skrzyżowanie nie wolno wjechać nawet przy zielonym świetle, jeżeli nie mamy pewności, że będziemy mogli z niego zjechać. - Blokowanie skrzyżowanie jest wykroczeniem. Lepiej się zatrzymać, poczekać aż z drugiej strony skrzyżowania zrobi się miejsce i dopiero ruszyć – radzi Boratyńska.

Policja przestrzega też przed bezprawnym korzystaniem z buspasów, co - zdaniem policji - zdarzało się na łódzkich ulicach w poniedziałek bardzo często.

Do końca tygodnia policjanci mają pouczać kierowców i nakazywać im zjazd z buspasów, ale zapowiadają, że później wykroczenia będą rejestrowane na wideo, a kierowcy karani mandatami.

Masz inne sposoby radzenia sobie z korkami? Chcesz podzielić się swoimi uwagami? Czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: bż / Źródło: TVN24 Łódź

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Łódź

Pozostałe wiadomości