Z jaką prędkością biegł biblijny Dawid? Fala krytyki po licealnym konkursie

Źródło:
TVN24 Łódź
Konkurs wywołał dużo kontrowersji
Konkurs wywołał dużo kontrowersji TVN24 Łódź
wideo 2/3
Konkurs wywołał dużo kontrowersji TVN24 Łódź

Ile mąki trzeba było zużyć do upieczenia tortu na wesele w Kanie Galilejskiej? Z jaką prędkością po okręgu biegnie Dawid, a z jaką Goliat i po jakim czasie się spotkają? Między innymi na te pytania szukali odpowiedzi licealiści z pabianickiego liceum (woj. łódzkie), którzy przystąpili do konkursu z zakresu matematyki i… religii. Nagrody dla uczestników ufundowało starostwo powiatowe, które jednak deklaruje, że w przyszłości podobnych projektów już nie poprze. Bo na inicjatywę - ku zaskoczeniu organizatorów - właśnie wylała się fala krytyki. 

Pierwszy etap powiatowego konkursu, do wygrania którego potrzebna była wiedza z religii i matematyki odbył się 29 marca w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pabianicach. Grupa chętnych miała 45 minut na rozwiązanie 10 zadań z matematyki oraz ogólnej wiedzy religijnej. Najlepsi - tydzień później - rywalizowali o zwycięstwo w wielkim finale z grupą uczniów z drugiego, pabianickiego liceum. Żeby wygrać konkurs trzeba było między innymi poradzić sobie z obliczeniem ilości mąki niezbędnej do upieczenia piętrowego tortu na wesele w Kanie Galilejskiej (tam, według Biblii Jezus zamienił wodę w wino) czy obliczenie, po jakim czasie Dawid spotka się z Goliatem (zakładając, że obaj biegną po okręgu).

Szkoła pochwaliła najlepszych w mediach społecznościowych i zaczęło się robić niemiło. Bo - jak wskazywali internauci - łączenie matematyki z religią było dla wielu z nich "absurdalne", "nielogiczne" a nawet "kompromitujące dla powagi szkoły". Komentujący podkreślali, że szkoła godząc się na zorganizowanie konkursu wyszła z funkcji świeckiego podmiotu odpowiedzialnego za edukację. Wskazano też, że organizacja matematyczno-religijnego konkursu z nagrodami było szykanowaniem niewierzących uczniów. 

OGLĄDAJ TELEWIZJĘ NA ŻYWO W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>  

- Strasznie mi przykro czytać te komentarze. Przyznam, że trudno mi było początkowo uwierzyć, że konkurs może wyzwolić tyle negatywnych emocji - mówi tvn24.pl Barbara Żwańska, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Pabianicach. 

Opowiada, że konkurs religijno-matematyczny był pomysłem jednego z uczniów szkoły, tegorocznego maturzysty.

- Chłopak przyszedł do nas z pomysłem na zorganizowanie nietypowego konkursu już w zeszłym roku. Uznaliśmy, że każda forma niebanalnego propagowania wiedzy jest warta zachodu, dlatego konkurs został zorganizowany. Fala niezadowolenia pojawiła się w tym roku, przy okazji drugiej edycji - mówi dyrektorka.

Matematyka obudowana Biblią

Władze szkoły podkreślają, że zadania przygotowane przez organizatorów wydały się dla nauczycieli interesujące:

- Konkurs był dla chętnych. Musieli oni poradzić sobie z trudnymi zagadnieniami matematycznymi, które zostały wpisane w biblijną tematykę. Nie widzieliśmy w tym niczego złego. Na potrzeby organizacji konkursu nie odwołaliśmy żadnego innego konkursu - mówi dyrektorka.

Przyznaje, że krytyka, która spadła na szkołę, jest dla niej niezrozumiała:

- Intencje były czyste. Zawsze wspieramy pomysłowość naszych uczniów. Nikomu nie stała się krzywda, ale czytając komentarze można odnieść wrażeniem, że było inaczej - mówi Barbara Żwańska. 

Starostwo: powtórki nie będzie

Nagrody dla zwycięzców - między innymi plecaki, kartki samoprzylepne czy smycze - przygotowało starostwo powiatowe. Rzeczniczka starostwa, Joanna Kupś przekazuje, że szkoła wystąpiła o objęcie konkursu patronatem w marcu. Razem z wnioskiem przysłany został regulamin konkursu. Po jego lekturze samorząd nie dopatrzył się niczego niepokojącego.

Nagrody ufundowało starostwo, które w przyszłości podobnych projektów popierać już nie zamierzaFacebook/ I Liceum Ogólnokształcące w Pabianicach

- Konkurs nie był obowiązkowy. Patronat został udzielony i przekazaliśmy drobne nagrody. Decydujący o tym członek zarządu powiatu na tamtym etapie nie dopatrzył się żadnych podstaw, żeby odmówić poparcia inicjatywy - mówi Joanna Kupś. 

Teraz jednak - jak zaznacza rzeczniczka - starostwo w obliczu krytyki nie planuje już więcej popierać podobnych projektów. Dlaczego? Rzeczniczka ucina mówiąc, że "taką decyzję podjął zarząd powiatu". 

Kuratorium podkreśla dobrowolność i przypomina o Konkordacie 

Anna Skopińska, rzeczniczka łódzkiego kuratorium oświaty pytana przez nas o konkurs z Pabianic stwierdziła, że odpowiadał on na "kierunki realizowania polityki oświatowej", które zostały wskazane przez resort Edukacji i Nauki w roku 2021/2022.

- Treści objęte konkursem były zgodne z programem nauczania matematyki i religii - mówi Skopińska.

Dodaje, że zgodnie z Konkordatem i porozumieniem Episkopatu z MEN w szkołach mogą być - na życzenie rodziców - prowadzone zajęcia z religii. - Programy nauczania religii danego wyznania są zatwierdzone przez odpowiednich biskupów i muszą być zgodne z zapisami Konstytucji RP. Nauka religii odbywa się na życzenie rodziców i jest dla uczniów dobrowolna. Tak też było w Pabianicach - skomentowała Anna Skopińska. 

"Religia i matematyka? To i to opiera się na logice"

Głośny już konkurs odbył się przy wsparciu Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej Łódzkiej. Ksiądz Marcin Wojtasik przekonuje, że konkurs miał na celu pokazanie uczniom, jak różne dziedziny wiedzy się przenikają. 

- Matematyka, jako królowa nauk, pojawia się w zajęciach z fizyki czy chemii. Ale religia - podobnie jak matematyka - również opiera się na logice. Dzięki matematyce można opisać świat, w którym funkcjonuje wielu wierzących naukowców. NIe widzę w tym niczego złego - mówi ksiądz. 

Konkurs odbył się w I Liceum Ogólnokształcącym w Pabianicach

Autorka/Autor:bż/ec

Źródło: TVN24 Łódź

Źródło zdjęcia głównego: Google Street View

Pozostałe wiadomości

Naukowcy z Katedry Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu opracowali innowacyjną szklarnię, a w zasadzie cieplarnię bąbelkową, która zapewni wzrost plonu i pomoże zmniejszyć ilość wykorzystanej energii. W hodowli owoców i warzyw pomóc ma piana z mydła.

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Źródło:
tvn24.pl

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Premier Węgier Viktor Orban nie po raz pierwszy realizuje skrupulatnie politykę Władimira Putina w Unii Europejskiej, ponieważ uderza w fundamenty wspólnoty - ocenił w "Kawie na ławę" w TVN24 europoseł PSL Krzysztof Hetman, komentując kwestię azylu politycznego dla posła PiS Marcina Romanowskiego. Europoseł Konfederacji Stanisław Tyszka mówił, o "zdziecinnieniu polskiej polityki, która sprowadza się do relacji interpersonalnych w tym przypadku między Tuskiem a Orbanem, którzy byli kiedyś kumplami, pokłócili się w tym momencie i robią sobie na złość".

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

Źródło:
TVN24, PAP

Co najmniej 94 osoby zginęły w wyniku przejścia cyklonu Chido przez Mozambik. Do poważnych szkód doszło w targanej konfliktem wewnętrznym prowincji Cabo Delgado, gdzie żywioł dotknął ponad 90 tysięcy najmłodszych. W gruzy obróciły się tam całe miejscowości.

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

Źródło:
PAP, UNICEF

Sprawca piątkowego ataku w Magdeburgu, w wyniku którego zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, został oskarżony o popełnienia morderstwa i usiłowania zabójstwa - poinformowała w niedzielę niemiecka policja. Niemiecki Federalny Urząd do spraw Migracji i Uchodźców przekazał, że otrzymał ostrzeżenie o pochodzącym z Arabii Saudyjskiej mężczyźnie już pod koniec lata 2023 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych. W wyniku zamachu zginął 9-letni chłopiec oraz cztery kobiety w wieku od 45 do 75 lat.

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Źródło:
PAP, Reuters

Posłanka Magdalena Filiks z KO napisała, że "w Szczecinie i w Gdańsku i wielu innych miejscach doszło w ostatnich latach do takich sytuacji" jak w piątek w Magdeburgu, gdzie w wyniku zamachu i wjechanie autem w tłum zginęło pięć osób, a rannych zostało ponad 200. Tyle że, wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku miały zupełnie inny charakter.

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Źródło:
Konkret24

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Prezydent Andrzej Duda ocenił w wywiadzie dla szwajcarskiego dziennika "Neue Zuercher Zeitung", że prezydent elekt USA Donald Trump nie zostawi Ukrainy "na lodzie". Powołując się na spotkania z Trumpem, mówił, że jego sposób myślenia "jest jak na polityka nietypowy, ale jego oceny są bardzo klarowne".

Duda opowiada o "sposobie myślenia Trumpa"

Duda opowiada o "sposobie myślenia Trumpa"

Źródło:
PAP

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Śmigłowiec pogotowania ratunkowego uderzył w szpital i roztrzaskał się o ziemię. Zginęły cztery osoby. Do tragedii doszło w niedzielę w południowo-zachodniej Turcji.

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
Reuters

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

75-letni mężczyzna strzelił z broni do znajomej siedzącej w aucie na jednej z ulic Przemyśla (woj. podkarpackie). Kobieta z raną postrzałową głowy trafiła do szpitala. Mężczyzna prawdopodobnie usłyszy zarzut usiłowania zabójstwa.

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl

W Kraju Zabajkalskim w Rosji w niedzielę zderzyły się dwa pociągi towarowe. Wykoleiły się 42 wagony z węglem - podała Prokuratura do spraw Transportu Wschodniosyberyjskiego. Przyczyny zdarzenia są wyjaśniane.

Zderzenie pociągów towarowych w Rosji

Zderzenie pociągów towarowych w Rosji

Źródło:
Interfax, tvn24.pl

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW

Problemy z kręgosłupem wśród dzieci podzieliłbym na dwie grupy. Z jednej strony mówimy o nieprawidłowej pozycji, przebywaniu przez długi czas przed komputerem, nabywaniu wad postawy. Z drugiej mamy niemałą grupę osób, które zgłaszają się z dolegliwościami bólowymi, co może wiązać się z nieprawidłowym ruchem, z jego nadmiarem - mówił w TVN24 lekarz Łukasz Antolak, specjalista ortopedii i traumatologii kręgosłupa. Wskazał, że "zdarza się, że dochodzi do złamania zmęczeniowego kręgu".

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

Źródło:
TVN24

23-centymetrowy żelazny grot z czasów wpływów rzymskich odkryli członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja" w lasach pod Baligrodem w Bieszczadach. Niebawem będzie można go oglądać na wystawie w Muzeum Historycznym w Sanoku.

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Źródło:
RDLP w Krośnie

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl