"Chytrze wykorzystują przestrzeń". A jak jest w Waszych miastach?

Murale ozdabiają polskie miastaFundacja Urban Forms

Dla nich nie ma podziału na "ładne" i "brzydkie". Każda, nawet najbardziej obskurna i obskrobana ściana jest jak płótno, na którym można stworzyć coś niebanalnego. Mówią, że walczą z szarością miast i obojętnością na sztukę. Artyści malujący murale, czyli wielkoformatowe dzieła sztuki zjeżdżają do Polski z całego świata. Czekamy na "obrazki" z Waszych miast - ślijcie na Kontakt24.

- Im brzydsza powierzchnia tym lepiej. Patrzę na zaniedbaną ścianę i wiem, że jest jak zapomniany i niedoceniony pomnik. Ma swoją historię, którą ja podkreślam swoim muralem - mówi w rozmowie z tvn24.pl "Gregor", który od 20 lat tworzy sztukę wielkoformatową.

Gregor często powtarza, że "przestrzeń ma być jakaś". Denerwuje go szarość, nijakość. Nie lubi też, kiedy dzieła zamyka się w galerii.

- Sztuka jest dla ludzi, nie odwrotnie. Wolę słyszeć recenzję kogoś, kto z marszu natknął się na moje dzieła niż kogoś, kto we fraku idzie wieczorem do galerii - mówi Gregor, który przyznaje, że lubi obserwować, jak ludzie reagują na jego sztukę. - Reakcje przypadkowe są bardziej realne, bezkompromisowe - ocenia twórca.

W samej Łodzi jest kilka jego murali. To właśnie tutaj artyści uliczni czują się najswobodniej.

Muralowa stolica

- Nigdzie w Polsce nie ma takich warunków jak tutaj - mówi Teresa Latuszewska-Syrda z fundacji Urban Forms. Jest organizatorką jednego z największych muralowych festiwali w kraju i tej części Europy. Latuszewska-Syrda sprowadza do Łodzi najbardziej znanych artystów ulicznych z całego świata. W ciągu 4 lat organizowania festiwalu powstało ponad 30 murali. W tym roku powstał jeden z największych w Europie - zajmujący całą ścianę 11 - piętrowego wieżowca. A namalował go jeden z najbardziej znanych artystów ulicznych na świecie - Inti z Chile.

- Łódź od zawsze była zaniedbana. Dla wielu ludzi miasto kojarzy się ze starymi kamienicami i obdrapanymi ścianami straszącymi w samym centrum miasta. My tę przestrzeń chytrze wykorzystujemy. Działamy na zasadzie kontrastu, dlatego powstające dzieła sztuki dają spektakularny efekt - mówi Latuszewska-Syrda.

Z muru do gry

Graffiti Art Magazine - prestiżowy francuski magazyn prezentujący współczesną sztukę miejską - zaliczył łódzki festiwal do 5 najważniejszych streetartowych festiwali na świecie. O Galerii Urban Forms pisał też brytyjski VNA Magazine czy holenderski VOLKSKRANT Magazine. O łódzkich muralach wiedzą nawet w Wietnamie, po artykule tamtejszego Xaluan.com.

Murale są inspiracją w studiach tatuaży facebook

- Ostatnio po raz pierwszy w historii realny mural znalazł się w świecie wirtualnym. Mural Aryza z ul. Pomorskiej 69 znalazł się w grze komputerowej Devil May Cry. Wiemy też, że ludzie robią sobie tatuaże inspirowane malowidłami z łódzkich ścian. To dowód na to, że dla prawdziwej sztuki nie istnieją żadne bariery - dodaje Latuszewska-Syrda.

Zobacz, gdzie w Łodzi można zobaczyć muraleFundacja Urban Forms

Maluje cała Polska

Festiwale działające na podobnej zasadzie co łódzka Galeria Urban Forms organizowane są m.in. w Katowicach, Wrocławiu czy Poznaniu.

- Organizujemy festiwal Outer Space od 2011 roku. Rozwijamy się z edycji na edycję. W przyszłym roku chcemy dać przestrzeń dla nieznanych artystów, którzy nie mieli jeszcze szansy pokazania swoich dzieł szerszej publiczności - mówi Anna Adamowicz ze stowarzyszenia Inner Art w Poznaniu.

Powstające dzieła mają nie tylko ubarwiać polskie miasta. W Żywcu powstał ostatnio mural, który ma uczyć tolerancji. Artyści namalowali niepełnosprawnych, którzy dokonują w życiu niezwykłych rzeczy.

- Namalowaliśmy m.in. Krzysztofa Gardasia, alpinistę, który zdobył Mount Blanc i Kilimandżaro. Jest też Janina Ochojska z Polskiej Akcji Humanitarnej i Marcin Kornak z Nigdy Więcej - wylicza Klaudiusz Paczkowski z fundacji Klamra.

Paczkowski podkreśla, że dzieło ma pomóc integrować społeczeństwo.

- Różnimy się pomiędzy sobą, ale musimy się nauczyć wzajemnej akceptacji. Osoby niepełnosprawne są dyskryminowane. Niesłusznie, bo często mają dużo więcej energii do życia niż osoby zdrowe. Osoby przedstawione na muralu są na to dowodem. Przedstawienie ich na muralu daje pewność, że ten dowód zobaczy wiele osób - mówi artysta.

Bogactwo z biedy

Bartosz Stępień fascynuje się muralami od zawsze. Napisał nawet o nich książkę. Równie mocno fascynuje go sama twórczość, co geneza malowania murali. A ta jest - jak mówi - bardzo przewrotna.

- Murale stały się popularne w latach 80., kiedy w kraju brakowało praktycznie wszystkiego. Twórcy wielkoformatowych reklam nie chcieli drażnić odbiorców widokiem niedostępnych nigdzie butów czy ubrań. Dlatego też poszli w abstrakcję - opowiada.

- Doszło do tego, że reklama sprowadzała się do prostego hasła, wokół którego malowano olbrzymie geometryczne wzory czy kolorowe rozety. Nagle okazało się, że problemy ekonomiczne kraju przekuły się na dobre czasy dla artystów. Twórcy mieli coraz mniejsze problemy z przekonaniem partyjnych dygnitarzy, że warto emanować sztuką - dodaje.

Wśród ówczesnych artystów rozpoczął się specyficzny wyścig. Kolejne dzieła były coraz okazalsze. Murale zeszły w cień wraz z przyjściem kapitalizmu, ale wróciły wraz z wybuchem mody na street art.

Widziałeś mural, który przykuł Twoją uwagę? Zrobił na Tobie wrażenie? Czy sztuka uliczna skutecznie zmienia oblicze polskich miast? Czekamy na Twoją, opinię, zdjęcia i filmy - piszecie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: bż/iga / Źródło: TVN24 Łódź

Źródło zdjęcia głównego: Fundacja Urban Forms

Pozostałe wiadomości

Po ataku premiera Viktora Orbana na Polskę list przewodniczących Komisji do spraw Unii Europejskiej, wyrażający zaniepokojenie pierwszymi tygodniami węgierskiej prezydencji, nabiera dodatkowego znaczenia - napisał senator KO Bogdan Klich, odnosząc się do wypowiedź węgierskiego szefa rządu. 

"Atak premiera Orbana na Polskę". Klich o liście, który "nabiera dodatkowego znaczenia"

"Atak premiera Orbana na Polskę". Klich o liście, który "nabiera dodatkowego znaczenia"

Źródło:
PAP

Tuż przed północą na numer 112 zadzwonił anonimowo mężczyzna i poinformował, że w na stacjach PKP na terenie powiatu ostrołęckiego i wyszkowskiego zostały podłożone ładunki wybuchowe. Po przekazaniu tej wiadomości rozmówca rozłączył się i nie odbierał już telefonu.

Powiadomił o bombach na dworcach kolejowych. Odwiedzili go o szóstej rano

Powiadomił o bombach na dworcach kolejowych. Odwiedzili go o szóstej rano

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę nad Polską przechodziła strefa wichur. Silne podmuchy doprowadziły do śmierci dwóch osób - w Łodzi na rowerzystkę spadł oderwany konar drzewa, a na jeziorze Niegocin utonął żeglarz. Do wieczora strażacy przeprowadzili prawie 2900 interwencji.

Bilans niedzielnych wichur. Dwie ofiary śmiertelne, tysiące interwencji

Bilans niedzielnych wichur. Dwie ofiary śmiertelne, tysiące interwencji

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Kontakt 24

Był na kąpielisku z dwojgiem dzieci. Świadkowie zauważyli, że może być pijany i wezwali policję. Okazało się, że 35-letni ojciec miał w organizmie dwa promile alkoholu. Policjanci apelują o zachowanie rozwagi podczas wypoczynku nad wodą.

Dzieci na kąpielisku pod opieką pijanego ojca

Dzieci na kąpielisku pod opieką pijanego ojca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Biuro izraelskiego premiera poinformowało, że gabinet bezpieczeństwa Izraela upoważnił premiera Benjamina Netanjahu i ministra obrony Joawa Galanta do określenia czasu i rodzaju reakcji na sobotni atak Hezbollahu na Wzgórza Golan, w którym zginęło 12 dzieci i nastolatków. "Żelazne" poparcie dla bezpieczeństwa Izraela wyraziła wiceprezydent USA Kamala Harris.

Jak Izrael odpowie na atak Hezbollahu? Rząd upoważnił premiera i ministra obrony do reakcji

Jak Izrael odpowie na atak Hezbollahu? Rząd upoważnił premiera i ministra obrony do reakcji

Źródło:
PAP

Klaudia Zwolińska srebrną medalistką Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Niespokojna niedziela w pogodzie. Ustalenia "Faktów" TVN w sprawie ambasadora Polski w USA. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek 29 lipca.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek

Źródło:
tvn24.pl

Drożeje woda. Argument jest taki, że jej ceny ostatnio sztucznie zaniżano, a przecież była wysoka inflacja. Wodę trzeba oszczędzać, bo skokowy wzrost cen może zaboleć.

Rosną ceny wody w kranie. "Nam też nie jest miło, że te podwyżki mają taki skokowy charakter"

Rosną ceny wody w kranie. "Nam też nie jest miło, że te podwyżki mają taki skokowy charakter"

Źródło:
Fakty TVN

Drożeje woda. Argument jest taki, że jej ceny ostatnio sztucznie zaniżano, a przecież była wysoka inflacja. Wodę trzeba oszczędzać, bo skokowy wzrost cen może zaboleć.

Rosną ceny wody w kranie. "Nam też nie jest miło, że te podwyżki mają taki skokowy charakter"

Rosną ceny wody w kranie. "Nam też nie jest miło, że te podwyżki mają taki skokowy charakter"

Źródło:
Fakty TVN

Jak dowiedziały się "Fakty" TVN, wezwany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych ambasador Marek Magierowski w najbliższy wtorek opuści placówkę w Waszyngtonie i wróci do Polski.

"Fakty" TVN: Marek Magierowski we wtorek opuści Waszyngton

"Fakty" TVN: Marek Magierowski we wtorek opuści Waszyngton

Źródło:
"Fakty" TVN, TVN24

W Gronówku w powiecie toruńskim doszło do zderzenia na niestrzeżonym przejeździe kolejowym. Według ustaleń policji, samochód "wjechał wprost przed nadjeżdżający pociąg". Trzy osoby zostały ranne. Jedną z nich do szpitala przetransportował śmigłowiec LPR. Pierwszą informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Wjechał wprost przed nadjeżdżający pociąg". Trzy osoby ranne

"Wjechał wprost przed nadjeżdżający pociąg". Trzy osoby ranne

Źródło:
Kontakt 24, PAP

Organizatorzy igrzysk olimpijskich w Paryżu wystosowali w niedzielę przeprosiny wobec katolików oraz przedstawicieli innych wyznań chrześcijańskich, którzy poczuli się oburzeni fragmentem ceremonii otwarcia przypominającym obraz "Ostatnia wieczerza" przedstawiający ostatni posiłek Chrystusa. Dyrektor artystyczny ceremonii otwarcia przekazał, że nie nikogo nie wyszydzał, a elementem "wieczerzy" była też pojawiająca się postać Dionizosa mająca nawiązać do greckiego Olimpu, a więc i olimpizmu.

"Ostatnia wieczerza" na otwarcie igrzysk. Organizatorzy przepraszają chrześcijan

"Ostatnia wieczerza" na otwarcie igrzysk. Organizatorzy przepraszają chrześcijan

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Ziemia zapadła się w sobotę na osiedlu apartamentowców w Houston w Teksasie. Żaden z budynków nie został uszkodzony, jednak na wszelki wypadek ewakuowano część mieszkańców.

Wielkie zapadlisko na luksusowym osiedlu apartamentowców

Wielkie zapadlisko na luksusowym osiedlu apartamentowców

Źródło:
CBS News

69-letnia kobieta zmarła po tym, jak w trakcie wesela zawalił się fragment tarasu - pisze dziennik "Le Monde". Cztery osoby zostały ciężko ranne. Do zdarzenia doszło w środkowej Francji.

Śmierć na weselu. Zawalił się fragment tarasu, jedna osoba nie żyje

Śmierć na weselu. Zawalił się fragment tarasu, jedna osoba nie żyje

Źródło:
"Le Monde"

Dzieci ze Strzelec Krajeńskich (województwo lubuskie) miały jechać do Grecji autokarem ze zużytymi oponami. Na szczęście do tego nie doszło. Interweniowali policjanci.

Podstawili dzieciom autokar z łysymi oponami. Żeby jechały nim do Grecji

Podstawili dzieciom autokar z łysymi oponami. Żeby jechały nim do Grecji

Źródło:
PAP

Policja poinformowała, że przy ulicy Dąbrowskiego w Środzie Wielkopolskiej doszło do włamania do jednego z domów. - Policjanci zastali dwie osoby ciężko ranne, matkę i syna. Kobieta zmarła w szpitalu - przekazał młodszy inspektor Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. W związku ze sprawą zatrzymany został 48-letni mężczyzna.

Matka nie żyje, syn ciężko ranny. Policja o włamaniu w Środzie Wielkopolskiej

Matka nie żyje, syn ciężko ranny. Policja o włamaniu w Środzie Wielkopolskiej

Źródło:
tvn24.pl

Zarzut narażenia osób i pracowników basenu na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia poprzez niewłaściwe dozowanie chloru, usłyszał jeden z trzech zatrzymanych w związku z zatruciem na pływalni Polonez na Targówku. Mężczyzna został też objęty policyjnym dozorem.

Zatrucie chlorem na basenie. Zarzut dla pracownika pływalni

Zatrucie chlorem na basenie. Zarzut dla pracownika pływalni

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Śnieżkę zaczęła porastać roślinność, której do tej pory nie można było tam spotkać. To efekt dużego wzrostu średniorocznej temperatury na najwyższym szczycie Karkonoszy. - Pojawiły się pierwsze rośliny drzewiaste. Wcześniej występowały jedynie niskopienne trawy - powiedział kierownik Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego IMGW na Śnieżce Piotr Krzaczkowski.

Wcześniej nie było ich na Śnieżce. Teraz "jest coraz więcej"

Wcześniej nie było ich na Śnieżce. Teraz "jest coraz więcej"

Źródło:
PAP

Temperatura znowu przekroczy 30 stopni, ale nie w całej Polsce. Jaka pogoda czeka nas na końcu lipca i na początku sierpnia? Sprawdź długoterminową prognozę na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: nie wszędzie gorący półmetek wakacji

Pogoda na 16 dni: nie wszędzie gorący półmetek wakacji

Źródło:
tvnmeteo.pl
"Nasza historia wylądowała na śmietniku. Dosłownie tam, gdzie zaczęło się życie mojego ojca"

"Nasza historia wylądowała na śmietniku. Dosłownie tam, gdzie zaczęło się życie mojego ojca"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

1 sierpnia byłem jeszcze dzieckiem, miałem niecałe 12 lat - mówi Jan Witkowski, pseudonim "Jaś". Wspomina, że dla niego i wielu mieszkańców miasta powstanie było zaskoczeniem, które zamieniło się w radość.

Powstanie Warszawskie oczami Powstańca, który miał wówczas 12 lat. "Była wielka radość, że się zaczęło"

Powstanie Warszawskie oczami Powstańca, który miał wówczas 12 lat. "Była wielka radość, że się zaczęło"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ksiądz Adam Boniecki obchodzi 90. urodziny. Były redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego" świętował ten wyjątkowy dzień w niedzielę wieczorem w Krakowie w gronie znajomych i przyjaciół. Wcześniej odbyła się uroczysta msza święta w kościele salezjanów.

Obchody 90. urodzin ks. Bonieckiego. "Wspomnienie tego spotkania będę nosił w sercu przez długie lata"

Obchody 90. urodzin ks. Bonieckiego. "Wspomnienie tego spotkania będę nosił w sercu przez długie lata"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Tej zabawy będzie na maksa - mówił w rozmowie z TVN24 aktor Bartosz Gelner, zapowiadając ostatni sezon serialu "Szadź", który pojawi się jesienią na platformie Max. Artysta uczestniczy w Festiwalu Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym, który - jak zaznaczał - "ma bardzo fajną tradycję".

"Szadź" po raz ostatni i "żart, który popełnił jeszcze na studiach"

"Szadź" po raz ostatni i "żart, który popełnił jeszcze na studiach"

Źródło:
TVN24

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Zgodnie z przyjętymi poprawkami to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mediatorem w sporach między wydawcami a big techami. Wcześniej wydawcy i redakcje apelowały, by wyższa izba zmieniła uchwalone w Sejmie niekorzystne przepisy tak, by łatwiej było negocjować z platformami cyfrowymi.

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Źródło:
tvn24.pl