Pacjenci i ich rodziny muszą czuć się zaopiekowani i bezpieczni - właśnie dlatego Fundacja TVN wspólnie z Dorotą Szelągowską wyremontowała część oddziału psychiatrii dziecięcej Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki. To pierwsze efekty programu "Zdrowie w Głowie", który ma pomóc w stworzeniu zaplecza do opieki nad zdrowiem psychicznym w szpitalach w całej Polsce. W czwartek wyremontowana powierzchnia w "Matce Polce" została oficjalnie oddana do użytku.
Fundacja TVN realizuje społeczny projekt "Zdrowie w Głowie", którego celem jest stworzenie gabinetów psychologiczno-psychiatrycznych w szpitalach na terenie całej Polski. Będą to miejsca w placówkach dla dzieci i dla dorosłych przeznaczone do spotkań psychologów, terapeutów z pacjentami i ich rodzinami. Te w "Matce Polce" w Łodzi powstały jako pierwsze. Profesor Iwona Maroszyńska, dyrektor placówki podkreślała, że to "bardzo ważny dzień":
- Hospitalizujemy dzieci z przewlekłymi chorobami. Pacjenci do nas wracają, czy to na różne programy lekowe, czy też w stanach zaostrzenia. To są dzieci, które w związku ze swoimi problemami często się izolują, często są też izolowane przez środowisko rówieśników. Problemom ze zdrowiem towarzyszą problemy emocjonalne i psychiczne. Teraz, w tej strefie komfortu psychicznego będą mogły znaleźć pomoc - podkreślała prof. Maroszyńska podczas uroczystego otwarcia.
Dodała, że pomoc będą mogli otrzymać też dorośli:
- Rodzice dzieci w ciężkim stanie, których zdrowia nie zawsze udaje się uratować, również otrzymają tu pomoc - podkreślała dyrektor "Matki Polki".
Remont w Łodzi kosztował niecałe 1,5 mln złotych. Fundacja TVN zadeklarowała przekazanie miliona dolarów na powstawanie gabinetów w całym kraju. Drugie tyle przekazał partner akcji - firma Amazon.
Prezes Fundacji TVN, Katarzyna Kolenda-Zaleska podkreśliła, że "Zdrowie w Głowie" to kolejny pomysł Fundacji TVN na poprawę sytuacji w systemie opieki nad zdrowiem psychicznym w Polsce. Pierwszym, bardzo ważnym krokiem - jak przypomniała Kolenda-Zalewska - było stworzenie Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Centrum Zdrowia Dziecka.
- Szybko stwierdziliśmy, że to nie może być koniec. Wiedzieliśmy, że trzeba iść dalej. Pojawił się pomysł, że będziemy remontować gabinety psychiatryczno-terapeutyczne w całym kraju, żeby dzieci z problemami miały gdzie pójść. Żeby mogły w dobrych warunkach się leczyć. Chcemy tworzyć miejsca, w których będą czuć się bezpiecznie - powiedziała Kolenda-Zaleska.
Zaznaczyła, że zainteresowanie projektem "Zdrowie w Głowie" jest bardzo duże:
- Objechałyśmy już pół Polski, żeby sprawdzić, gdzie są najbardziej potrzebne. Niedługo ruszą prace w Piszu, gabinety powstaną też w Olsztynie, Krakowie, Gdańsku i wielu innych miejscach - wyliczyła prezes Fundacji TVN.
Miejsce, które musi być przyjazne
Projekt stworzenia gabinetów w największym szpitalu dziecięcym w Łodzi stworzyła i osobiście nadzorowała projektantka wnętrz i dziennikarka TVN Dorota Szelągowska. To, jak zmieniała się powierzchnia "Matki Polki", będzie można zobaczyć w programie TVN "Totalne remonty Szelągowskiej" 17 grudnia.
- Projekt "Zdrowie w Głowie" jest dla mnie osobiście bardzo istotny. Po pierwsze dlatego, że sama mierzyłam się z atakami paniki i z nerwicą lękową. Wiem, jak to jest być z drugiej strony. Po drugie, to, w jakim stanie jest zdrowie psychiczne dzieciaków w tej chwili, jest dla mnie paraliżujące. Drugą, najczęstszą przyczyną śmierci u nastolatków jest samobójstwo - mówiła Dorota Szelągowska przed uroczystym przekazaniem gabinetów do użytkowania.
Podkreślała, że "takie miejsca muszą powstawać". - Potrzebne są miejsca, gdzie dzieciaki mogą porozmawiać, gdzie można szybko zdiagnozować problem. To jest coś bardzo ważnego - zaznaczała dziennikarka TVN.
Dodała, że sporo czasu spędziła w szpitalu ze swoją córką, dlatego wie, czego w placówkach dzieciom najbardziej brakuje i czego najbardziej potrzebują. - Brakuje poczucia, że jest jak w domu. Te wszystkie szpitalne korytarze nam się źle kojarzą - podkreślała.
Tworząc gabinety w "Matce Polce" Dorota Szelągowska, jak mówi, chciała "stworzyć miejsce magiczne". - To takie miejsce dla dzieciaków, które nie będzie im się źle kojarzyć. Mamy tutaj dwa gabinety psychologiczne, jeden dla starszych, drugi dla młodszych dzieci. Jest też coś ekstra, sala zabaw - opowiadała dziennikarka.
Dodała, że w ramach projektu przygotowano też pokój spotkań. - To efekt naszego myślenia o rodzicach. Cierpienie w szpitalu nie dotyczy bowiem tylko dzieci, ale też rodziców. Rodzice zmieniają miejsce zamieszkania, są tu z dzieciakami, często uczestniczą w bardzo trudnych decyzjach, często docierają do nich najtrudniejsze informacje. Oni też muszą mieć miejsce, gdzie mogą usiąść, porozmawiać z psychologiem, albo pobyć ze sobą i się wypłakać za zamkniętymi drzwiami - podkreślała Dorota Szelągowska.
Problem, z którym trzeba się zmierzyć
Jak podkreśla Fundacja TVN, akcja "Zdrowie w Głowie" ma uświadamiać i pokazywać, jak ważne jest, w jakich warunkach osoby z problemami psychicznymi są diagnozowane i poddawane terapii. Fundacja podkreśla, że to niezwykle istotne, żeby pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani, bezpieczni. Realizowana akcja ma też sprawić, by studenci medycyny zobaczyli, że temat psychiatrii jest ważny, że ich przyszła praca w zawodzie lekarza psychiatry jest niezwykle istotna.
***
ZOBACZ TAKŻE: DEBATA O ZDROWIU PSYCHICZNYM W TVN24: "Problemem jest to, że pacjenci czekają do ostatniej chwili"
Pod koniec ubiegłego roku fundacja "Dajemy Dzieciom Siłę" opublikowała raport "Dzieci się liczą 2022", w którym zebrano dane z zakresu zagrożeń bezpieczeństwa i rozwoju dzieci w Polsce. Ustalono w nim między innymi, że ponad 40 procent dzieci doświadcza przemocy ze strony bliskich dorosłych, a 57 procent ze strony rówieśników. Jak czytamy w raporcie, w 2021 roku odnotowano 1496 prób samobójczych popełnionych przez osoby poniżej 19. roku życia. 127 tych prób skutkowało śmiercią.
Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia, zadzwoń na numer 997 lub 112.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24