Od kilku dni w sieci dużą popularnością cieszy się wideo będące podsumowaniem mijającego roku. "Zeitgeist 2014" różni się jednak od większości publikowanych podsumowań. To dlatego, że wideo jest kampanią społeczną, która uświadamia widzom, jak czują się ludzie chorzy na alzheimera.
Nagranie "Zeitgeist 2014" jest wzorowane na filmie, który w ubiegłym roku został zrealizowany przez firmę Google. W zeszłorocznym wideo przypomniano najważniejsze momenty 2013 roku.
Śmierć Nelsona Mandeli, narodziny księcia George'a czy popularny w sieci viral - harlem shake to kilka z wydarzeń, które przypomniał Google.
Powtórka
12 grudnia w sieci opublikowano nagranie pt. "Zeitgeist 2014. Year In Reviev". Zeszłoroczne podsumowanie Google miało wielu fanów, dlatego dużo osób ucieszyło się, gdy zobaczyło kolejną odsłonę podsumowania Google.
Jednak już w pierwszych sekundach filmu, oglądających czeka ogromne zaskoczenie.
Pierwsze kadry przypominają nam ślub księcia Williama z księżnej Kate, wybór Franciszka na papieża oraz śmierć piosenkarki Amy Winehouse. W widzach budzi się więc uczucie, że przecież to stało się już jakiś czas temu, a nie w 2014 roku. Tylko kiedy dokładnie?
"Lekarstwo na alzheimera"
Końcówka nagrania ujawnia, że film wcale nie jest podsumowaniem 2014 roku, a kampanią społeczną, dotyczącą jednej z najbardziej powszechnych wśród osób starszych choroby.
W ostatnich sekundach czytamy: "Właśnie doświadczasz, jak to jest być chorym na alzheimera".
Dodatkowo film nie został zrealizowany przez firmę Google, a przez fundację Alzheimer Nederland.
Sieciowy viral
Fakt, że nie jest to prawdziwe podsumowanie, a kampania społeczna nie zniechęcił widzów, którzy są zachwyceni pomysłem fundacji. Film często jest komentowany w sieci.
Pamięć to bardzo krucha rzecz, jak się okazuje. Zobaczcie #zeitgeist2014 : https://t.co/qib7JuTNwT— Marta Siek (@Martooha) grudzień 15, 2014
"Zobacz Zeitgeist! To odmieni Twoje życie" - napisał jeden z użytkowników Twittera.
Watch the Zeitgeist! It will change your life! #zeitgeist2014 #zeitgeist— Ryan Quinn (@thequinny87) grudzień 13, 2014
Choroba nieuleczalna i postępująca
Alzheimer jest chorobą nieuleczalną i postępującą. Najczęściej spotyka się ją u osób po 65. roku życia, jednak pojawia się również u młodszych pacjentów. W 2006 roku na chorobę Alzheimera cierpiało około 26,6 miliona osób na świecie. Przewiduje się, że w roku 2050 dotknie ona aż jedną na 85 osób. We wczesnych stadiach najczęstszym objawem jest trudność w przypominaniu sobie niedawnych zdarzeń. Z postępem choroby pojawiają się takie objawy, jak: drażliwość, agresja, wahania nastroju, trudności językowe, utrata pamięci długotrwałej. Chorzy wyłączają się w końcu z życia rodzinnego i społecznego.
Autor: kl/kka/kwoj / Źródło: Youtube, Twitter
Źródło zdjęcia głównego: YouTube | Zeitgeist2014