Ed Sheeran przyłączył się do akcji Fundacji DKMS poszukiwania "bliźniaka genetycznego" siedmioletniej dziewczynki. Jasmi mieszka w Wielkiej Brytanii i walczy z ostrą białaczką, dla której jedynym ratunkiem jest przeszczep komórek macierzystych od zgodnego genetycznie dawcy.
Dziewczynka cierpi na ostrą białaczkę limfoblastyczną i w tym momencie ma wznowę. Tak naprawdę przeszczepienie komórek macierzystych, to jest dla niej jedyna szansa na wyzdrowienie. Do Eda Sheerana dotarła informacja, że jest taka potrzeba, że jest taka dziewczynka i postanowił się w to włączyć - wyjaśniała w rozmowie z TVN24 Agnieszka Zielonka z Fundacji DKMS.
Opublikował zdjęcie, które spotkało się z naprawdę ogromnym odzewem - dodała. Zdjęcie, które na oficjalnym koncie Sheerana na Instagramie opublikowane zostało 19 lipca, zebrało blisko 550 tysięcy polubień.
Opublikowane zdjęcie to portret brytyjskiego gwiazdora pop, który trzyma kartkę z napisem "#JoinforJasmi www.dkms.org.uk" ("przyłącz się dla Jasmi"). Celem akcji piosenkarza jest zachęcenie jak największej liczby osób z całego świata, żeby zarejestrować się na stronie fundacji i oddać próbkę śliny, aby móc później zostać ewentualnym dawcą szpiku kostnego.
Prosty sposób na pomoc chorym na białaczkę
- Idea dawstwa szpiku jest najbardziej międzynarodową ideą ze wszystkich - stwierdziła Zielonka.
- Rejestrując się w Polsce, Niemczech czy Wielkiej Brytanii, możemy pomóc osobie na drugim końcu świata. W Polsce można się rejestrować do bazy danych potencjalnych dawców szpiku. Fundacja DKMS taką bazę prowadzi. Dołączenie do niej jest bardzo proste, polega to na pobraniu wymazu z wewnętrznych części policzka i wypełnieniu deklaracji przystąpienia do bazy - wyjaśniała przedstawicielka polskiego oddziału DKMS. Zielonka powiedziała, że pakiet można zamówić poprzez stronę internetową fundacji albo można przyjść na akcje stacjonarne, które odbywają się na terenie całego kraju. Organizacja powstała w 1991 roku w Niemczech i stała się największą bazą danych, skupiającą ponad siedem milionów zarejestrowanych potencjalnych dawców komórek macierzystych. W Polsce fundacja działa od 2008 roku. - Jako grupa baz DKMS staramy się nagłaśniać historie pacjentów ze wszystkich krajów, w których działamy. W tym momencie jest to Jasmi, ale niedawno wspólnie nagłaśnialiśmy akcję dla małego Brajanka z Polski. Chłopiec w dalszym ciągu poszukuje niespokrewnionego dawcy komórek macierzystych, który będzie w stanie podarować mu szansę na życie. Takich pacjentów w Polsce jest kilku, kilkudziesięciu. Te osoby wciąż czekają i mają nadzieję, że znajdzie się ktoś, kto będzie w stanie im pomóc - powiedziała Zielonka.
Autor: tmw/adso / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: instagram.com/teddysphotos