Te książki ukształtowały internautów. Harry Potter triumfatorem łańcuszka

Harry Potter inspiruje nie tylko na Facebooku
Harry Potter inspiruje nie tylko na Facebooku
Źródło: R. Woźniak | TVN24 Wrocław
Widzieliście listy 10 książek, które "wywarły największy wpływ na życie" znajomych na Facebooku? Zauważyli je również badacze i postanowili sprawdzić, co mówią o zbiorowym literackim guście internautów. Najpopularniejszy okazał się cykl o Harrym Potterze.

Zasada zabawy jest bardzo prosta. "Nie zastanawiaj się zbyt długo, nie chodzi o największe dzieła światowej literatury. Wymień 10 książek, które w jakiś sposób wywarły wpływ na Twoje życie" - czytamy w jednej z instrukcji "książkowego wyzwania". Zabawa dotarła niedawno do Polski i wielu innych krajów. Teraz znalazła się pod lupą badaczy.

Harry Potter na czele

Dwoje naukowców pracujących dla Facebooka, Lada Adamic i Pinkesh Patel, przeanalizowało w sumie ponad 130 tys. anglojęzycznych wpisów dotyczących wyzwania i ułożylło listę 100 najczęściej pojawiających się tytułów.

Publikowane spisy zdominowały książki dla dzieci, a niemal równie często pojawiały się tytuły z gatunku fantasy i klasyki literatury. Wiele typowanych książek pochodzi z listy obowiązkowych lektur w USA i Wielkiej Brytanii.

1. "Harry Potter" (seria), J.K. Rowling2. "Zabić drozda", H. Lee3. "Władca Pierścieni" (seria), J.R.R. Tolkien4. "Hobbit", J.R.R. Tolkien5. "Duma i uprzedzenie", J. Austen6. Biblia7. "Autostopem przez Galaktykę", D. Adams8. "Igrzyska Śmierci" (seria), S. Collins9. "Buszujący w zbożu", J.D. Salinger10. "Opowieści z Narnii", C.S. Lewis

W pierwszej setce nie znalazła się żadna książka polskiego autora.

Kobiety górą

Oprócz zestawienia tytułów, badacze przygotowali także statystyki dotyczące tego, kto najchętniej brał udział w zabawie.

Zdecydowana większość wpisów pochodziła z USA (63,7 proc.). Na drugim miejscu znalazły się Indie (9,3 proc.), wyprzedzając Wielką Brytanię (6,3 proc.).

Średnia wieku uczestników wyzwania wyniosła 37 lat. O wiele częściej swoje listy układały kobiety - średnio trzy na jednego mężczyznę.

Autor: ts//ŁUD / Źródło: telegraph.co.uk

Czytaj także: