"Oficer i szpieg" Polańskiego z prestiżową nagrodą w Wenecji

TVN24

Kadr z filmu "Oficer i szpieg"France 2 Cinéma/Gutek Film - dystr.
wideo 2/36

"Oficer i szpieg" Romana Polańskiego otrzymał nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych (FIPRESCI) podczas festiwalu filmowego w Wenecji - poinformowano na profilach Federacji w serwisach społecznościowych.

Informacja o nagrodzie dla filmu Polańskiego pojawiła się w piątek wieczorem na profilach FIPRESCI na Facebooku i Twitterze.

Nagroda FIPRESCI

W tegorocznym jury krytyków FIPRESCI zasiadali: Esin Kücüktepepinar (Turcja, przewodnicząca), Dubravka Lakic (Serbia), Ariel Schweitzer (Francja), Renzo Fegatelli (Włochy), Ofer Liebergall (Izrael) i Paola Olivieri (Włochy).

FIPRESCI przyznaje dwie nagrody, wskazując jeden film z Konkursu Głównego, a drugi albo z sekcji Orizzonti, albo Tygodnia Krytyków.

Krytycy za najlepszy film Konkursu Głównego uznali obraz "Oficer i szpieg" Romana Polańskiego. Spośród tytułów prezentowanych w pozostałych dwóch sekcjach docenili "Blanco en blanco" hiszpańskiego reżysera Théo Courta.

Thriller z wybitną obsadą

"Oficer i szpieg" Polańskiego to thriller, będący adaptacją bestsellerowej powieści Roberta Harrisa i zarazem najdroższa francuska produkcja tego roku, której budżet wynosi ponad 25 milionów euro.

Oparty na faktach film opowiada historię Alfreda Dreyfusa (w tej roli Louis Garrel), francuskiego oficera skazanego na dożywocie za zdradę ojczyzny i zesłanego na Wyspę Diabelską u wybrzeży Gujany Francuskiej. Nowy szef wywiadu Georges Picquart (Jean Dujardin) wkrótce po uwięzieniu Dreyfusa odkrywa, że dowody przeciwko skazanemu oficerowi zostały spreparowane. Wbrew przełożonym Picquart postanawia za wszelką cenę ujawnić prawdę. Stawką w tej grze jest nie tylko błyskotliwie rozpoczęta kariera Picquarta, ale i wielki międzynarodowy skandal.

W rolach głównych laureatowi Oscara Jeanowi Dujardinowi oraz Louisowi Garrelowi towarzyszą między innymi Emmanuelle Seigner, Mathieu Amalric i Melvil Poupaud. Autorem zdjęć jest wybitny polski operator Paweł Edelman, który od "Pianisty" (nominacja do Oscara) stale współpracuje z Polańskim.

Autor: tmw//rzw / Źródło: tvn24.pl