Nie masz pomysłu na świąteczny prezent? Polecamy 10 książek, od których nie sposób się oderwać

Źródło:
tvn24.pl
Książki pod choinkęShutterstock

Książki to prezenty idealne. Gdy przed dwoma laty zapytano o to Polaków, blisko trzy czwarte deklarowało, że kładzie je pod choinką. Kłopot w tym, że półki księgarni uginają się pod nowościami. W gąszczu wydawniczych propozycji ostatniego roku służymy pomocą i wybieramy te, które warto mieć w domowej bibliotece.

Wielu Polaków deklaruje, że wybiera książkę na prezent pod choinkę. Chętnie sięgamy zarówno po beletrystykę, jak i biografie, reportaże, literaturę popularnonaukową i książki historyczne. Rok 2022 był kolejnym bardzo ciekawym czasem na polskim rynku wydawniczym, obfitującym zarówno w polskie, jak i zagraniczne ważne premiery. Co z bogatej oferty księgarskiej wybrać na prezent pod choinkę? Podpowiadamy.

"Lata", Annie Ernaux

We Francji opublikowane w 2008 roku, w Polsce "Lata" ukazały się w styczniu, od razu stając się wydawniczym wydarzeniem - a przyznanie Annie Ernaux Literackiej Nagrody Nobla tylko ten status potwierdziło. "Lata" błyskawicznie zniknęły z księgarń, ale przed świętami znów powróciły na półki. A wraz z nimi zbór autobiograficznych tekstów francuskiej pisarki - "Bliscy".

"Lata" to książka, w której wielu z nas odnajdzie własne doświadczenia, uczucia i myśli. Biograficzna opowieść staje się bowiem portretem pokolenia. Rozciągnięta między 1940 rokiem, gdy Ernoux przyszła na świat, a 2006 ukazuje dorastanie w robotniczej rodzinie w Normandii, okres nauczania literatury francuskiej w liceum, powolny proces wchodzenia do klasy średniej, życie na paryskich przedmieściach, wychowywanie synów, małżeństwo i rozwód. Nie jest to jednak prosta autobiografia; to opowieść z chóralnym "my" w roli narratora. W ten sposób - jak podkreśla w entuzjastycznej recenzji "Guardian", "Ernaux odrzuca (miejmy nadzieję, że raz na zawsze) ideę, że wspomnienia kobiet dotyczą małej skali, tego, co domowe. Pokazuje, że można pisać zarówno osobiście, jak i zbiorowo, umieszczając własną historię w historii swojego pokolenia".

Annie Ernoux, "Lata", Czarne 2022materiały prasowe

"Dziady i dybuki", Jarosław Kurski

Trzydzieści lat zajęło Jarosławowi Kurskiemu wydobywanie z niepamięci historii swojej rodziny, poszukiwanie ukrywanych przez matkę autora żydowskich korzeni. Matka zabraniała bowiem nawet o nich wspominać, mówiąc do syna: "Ty nic nie rozumiesz. Ty nie wiesz, o czym mówisz. Ty nie wiesz, co robisz. Nie przeżyłeś. Nie widziałeś. Ty nie wiesz, jaki jest w Polsce antysemityzm!". 

"Dziady i dybuki" to opowieść o poszukiwaniu drogi do polskości, antysemityzmie, różnych tożsamościowych wyborach. Jedni wybierają drogę polskości i katolicyzmu, inni żydostwa i syjonizmu, jeszcze inni - komunistycznej utopii. To historia fascynująca i tragiczna zarazem. Osiemnaścioro z Bernsteinów zginęło w krematoriach Bełżca, Auschwitz, Majdanka i Treblinki lub zostało zamordowanych z rozkazu Stalina.

Jak pisze w swojej książce Jarosław Kurski, to dybuk kazał mu opowiedzieć historię rodziny: "wlazł we mnie, a rozsiadł się we mnie, męczył pytaniami, podpowiadał tropy, pchał w czeluści internetu. Taplał w wylewającym się stamtąd antysemickim błocie, oblepiał narodowym jadem, nurzał w 'spisku żydowskim przeciw Polsce'. Szeptał: - Napisz, napisz. Jedyny jesteś, jedyny. Władzę masz. Całkowitą. - Jaką władzę? - Ty żyjesz!".

Jarosław Kurski, "Dziady i dybuki", Agora 2022materiały prasowe

"Chołod", Szczepan Twardoch

Najnowsza powieść Szczepana Twardocha jest zarazem jedną z najlepszych w jego bogatym dorobku. Początkowo zwodzi - zaczyna się jak marynistyczna opowieść o wyprawie na Spitsbergen z samym autorem w roli głównej, co stało się powodem krytycznych uwag pod hasłem "za dużo Twardocha w Twardochu". Kto się nie zrazi i zostanie, nie będzie żałował. Prawdziwym bohaterem tej powieści jest bowiem człowiek, którego dziennik trafia w ręce pisarza w zagadkowych okolicznościach - Konrad Wilgemowicz Widuch. Pochodzący ze Śląska, jako nastolatek zostaje wyrzucony z domu i rozpoczyna tułaczkę, która doprowadzi go najpierw na fronty dwóch wojen, potem do "ojczyzny światowego proletariatu". Tam Widuch zajmie się wymierzaniem sprawiedliwości dziejowej, a gdy jej wektor zwróci się przeciwko niemu, podejmie próbę ucieczki przed Rosją, przed którą wszak uciec nie sposób, bo dopadnie cię wszędzie. Tak trafi do miejsca na krańcu świata, do ludzi żyjących poza czasem i historią, o przedziwnych wierzeniach i obyczajach.

W "Chołodzie" jest groza i miłość, okrucieństwo i współczucie, humor i tajemnica. Rozważania o tożsamości, człowieczeństwie i historii są zrównoważone akcją o dynamice i zwrotach godnych powieści przygodowej. Czyta się świetnie.

Szczepan Twardoch, "Chołod", Wydawnictwo Literackie 2022materiały prasowe

"Gwiazda Piołun", Andrzej Franaszek

Kolejna książka Andrzeja Franaszka - autora m.in. monumentalnych biografii Czesława Miłosza i Zbigniewa Herberta - to wyjątkowa opowieść o prywatnych relacjach między najwybitniejszymi polskimi pisarzami XX wieku: Czesławem Miłoszem, Jarosławem Iwaszkiewiczem, Józefem Czapskim, Zbigniewem Herbertem, Tadeuszem Różewiczem… Przyjaźniach, które - bywało - przeradzały się we wrogość. O wzajemnym podziwie, szacunku, uznaniu, ale też rywalizacji i zazdrości o talent, sukcesy i sławę. A wszystko to ze skomplikowaną historią przedwojennej, powojennej i emigracyjnej Polski w tle.

Andrzej Franaszek jak zawsze pisze w taki sposób, że nawet dla osób na co dzień nieparających się historią literatury, jego eseje stają się fascynującą lekturą. A często dobrze znane wiersze i fragmenty utworów, cytowane w kontekście opowieści o życiu ich twórców, odczytuje się na nowo. I znów chce się po nie sięgnąć.

Andrzej Franaszek, "Gwiazda Piołun", Znak 2022materiały prasowe

Andrzej Kohut, "Ameryka. Dom podzielony"

Andrzej Kohut – amerykanista, ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego, specjalista ds. nowych mediów w Ośrodku Studiów Wschodnich - tytuł swojej książki zaczerpnął ze słynnego zdania Abrahama Lincolna: "Dom podzielony ostać się nie może". Przypomniane w czasie kampanii wyborczej przez Joe Bidena trafnie diagnozuje spolaryzowane, rozdarte konfliktami, radykalizujące się amerykańskie społeczeństwo. Linie podziału wyznaczają takie m.in. kwestie, jak aborcja, stosunek do Donalda Trumpa, dostęp do broni, przemoc polityczna czy stan gospodarki. Ważnym tematem są tu też spiskowe teorie, gospodarcza zapaść w pasie rdzy czy systemowy rasizm.

Andrzej Kohut porządkuje naszą wiedzę o USA, w pogłębiony sposób analizuje wydarzenia i problemy ostatniej dekady. A jego książka rozpoczęła wartą uwagi serię, w której ukazały się też m.in. "Węgry na nowo. Jak Viktor Orbán zaprogramował narodową tożsamość" Dominika Héjja i "Niedźwiedź w objęciach smoka. Jak Rosja została młodszym bratem Chin" Michała Lubiny.

Andrzej Kohut, "Ameryka. Dom podzielony", Szczeliny 2022materiały prasowe

ZOBACZ TEŻ: Kraj wielkich nierówności, w którym nikt nie chce być socjalistą (i ateistą). Andrzej Kohut w "Podkaście o zagranicy"

"Peggy Guggenheim. Życie uzależnione od sztuki", Anton Gill

Na pytanie, ilu miała mężów, odpowiadała: "Swoich czy cudzych?”. Mężem był między innymi angielski malarz Laurence Vail, na długiej liście kochanków są - również między innymi - Samuel Beckett, Max Ernst i Roland Penrose. Największą miłością pozostawała jednak sztuka. Samo to, kogo znała i w jakich kręgach się obracała Peggy Guggenheim, czyni jej życie fascynującym. Do tego trzeba dodać ojca, który zginął w katastrofie Titanica, i rodzinę milionerów, dla których Peggy była uboższą krewną.

Stała się jedną z najważniejszych postaci bohemy artystycznej XX wieku, założyła jedną z pierwszych galerii sztuki nowoczesnej w Londynie, sama zgromadziła imponującą prywatną kolekcję. Żyła między Nowym Jorkiem, Paryżem a Wenecją. I wszędzie gromadziła wokół siebie największe osobowości świata sztuki i literatury. A że do tego była ekscentryczką, uwielbiała szokować i w jej życiu było wszystko prócz nudy, od biografii autorstwa Antona Gilla nie sposób się oderwać.

Anton Gill, "Peggy Guggenheim. Życie uzależnione od sztuki", Znak Literanova 2022materiały prasowe

"Homo sapiens. Ludzie są lepsi, niż myślisz", Rutger Bregman

Pomimo wszystkich naszych oczywistych wad, większość ludzi jest zasadniczo dobra - tak w skrócie można ująć tezę, do której chce przekonać czytelników Rutger Bregman. Gdy jego książka ukazała się na Zachodzie w 2020 roku, zaraz po wybuchu pandemii, wielu recenzentów zauważało, że jej przesłanie potwierdza się w powszechnych wówczas świadectwach ludzkiej solidarności. W Polsce "Homo sapiens" trafiła do księgarń w roku inwazji Rosji na Ukrainę i znów nie brakuje argumentów, że "ludzie są lepsi, niż myślisz". Choć również i tych, które tezie Bregmana brutalnie przeczą.

Holenderski historyk zauważa, że gdy przez wieki toczono spór o naturę ludzką, w jednym narożniku stał Thomas Hobbes przekonujący, że gdyby ludzi pozostawić samym sobie, zaczęłaby się "wojna wszystkich ze wszystkimi", cywilizacja jest konieczna, by powstrzymać niskie instynkty. Z drugiego narożnika Jean-Jacques Rousseau i jego zwolennicy odpowiadali, że człowiek jest z natury dobry, a właśnie cywilizacja i jej instytucje czynią go niegodziwym.

Bregman ukazuje, jak to się stało, że Hobbes wygrał spór o naturę ludzką. Społeczeństwo i jego kluczowe instytucje - m.in. szkoły i zakłady pracy - zostały zaprojektowane w oparciu o zestaw ponurych założeń dotyczących człowieczeństwa. I kamień po kamieniu rozbiera fundamenty, które leżą u podstaw naszego postrzegania siebie jako bezdusznych, obojętnych istot. Krzepiąca lektura. 

Polecana m.in. przez Yuvala Noaha Harariego i Stephena Fry'ego (aktor znany m.in. z "Czarnej Żmii") książka Bregmana jest napisana stylem niezwykle przystępnym, choć sięga po różne dziedziny nauki: historię, archeologię, psychologię, biologię, ekonomię, antropologię… Często porówywana bywa do bestsellerów Harariego.

Rutger Bregman, "Homo sapiens. Ludzie są lepsi, niż myślisz" Wydawnictwo Dolnośląskie 2022 materiały prasowe

"SPATiF. Upajający pozór wolności", Aleksandra Szarłat

Warszawski SPATiF - Klub Aktora Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru i Filmu - był miejscem kultowym na mapie stolicy czasów peerelu. Azylem i wyspą wolności. Miejscem, gdzie toczyły się żarliwe dyskusje, rodziły pomysły na filmy, ale też gdzie się jadło, piło, tańczyło, romansowało, a nierzadko i dostawało po pysku.

Jak pisze Aleksandra Szarłat, o przekroczeniu progu SPATiF-u marzyli wszyscy: pisarze i tajniacy, członkowie KC i opozycjoniści, sportowcy, waluciarze i dziewczyny szukające szczęścia lub zarobku. Ale o tym, kto mógł wejść i dostąpić wtajemniczenia, decydował szatniarz Franio, człowiek instytucja. Przesiadywali tu Himilsbach i Maklakiewicz, Holoubek i Konwicki. Marek Hłasko tłukł szklanki o SPATiF-owy parkiet, aktor Jan Świderski pobił się z krytykiem Janem Kottem. Władysław Komar kurzy rosół pił z wódką.

SPATiF stał się prawdziwą wylęgarnią anegdot, do których autorka docierała nie bez trudu. Ze świadomością, że to ostatni moment, bo coraz mniej wśród nas świadków tamtych zdarzeń.

Aleksandra Szarłat, "SPATiF. Upajający pozór wolności", Czarne 2022materiały prasowe

"Obietnica", Damon Galgut

Brawurowa powieść, nagrodzona Bookerem w 2021 roku, przedstawia upadek rodziny zamożnych Afrykanerów w czasach gdy Republika Południowej Afryki wychodziła z apartheidu. Historia zaczyna się w 1986 roku wraz ze śmiercią Rachel, matki trójki dzieci, mieszkającej na farmie pod Pretorią. Dramatyczna fabuła powieści obraca się wokół obietnicy, którą mąż zmarłej złożył jej przed śmiercią - że przekaże czarnoskórej służącej akt własności domu, w którym kobieta mieszka wraz z nastoletnim synem. Biały mężczyzna próbuje się jednak z tego wywikłać, traktując obietnicę jak "gadaninę, którą zaraził się cały kraj". Niedotrzymane słowo spada na Swartów jak przekleństwo.

Urodzony w Pretorii pisarz fascynująco opowiada dzieje rodziny, splatając je z najważniejszymi wydarzeniami w historii RPA: końcem apartheidu, powołaniem Komisji Prawdy i Pojednania, prezydenturą Jacoba Zumy.

Damon Galgut, "Obietnica", Czarne 2022materiały prasowe

"Mała Europa. Szkice polskie", Norman Davis

Profesor Norman Davies napisał kilkanaście książek o Polsce i Polakach, wśród nich najsłynniejsze "Boże igrzysko". W "Małej Europie" po raz kolejny daje wyraz fascynacji Polską i jej niezwykle bogatą historią. To zbiór tekstów wcześniej niepublikowanych, teraz zaktualizowanych. "Jest tu pełno niespodzianek, chociaż nie wszystkie Państwa zachwycą" - uprzedza autor. Wielkie zwycięstwa przeplatają się z bolesnymi porażkami. Czasy rozkwitu kultury - z okresami walki o zachowanie tożsamości. Brytyjskiego-polskiego historyka najbardziej wydaje się fascynować fakt, że mimo przeciwności losu i w obliczu wielostronnych zagrożeń Polacy zawsze znajdowali w sobie siłę, by poderwać się do walki.

Konkluzja przedstawiona w "Małej Europie" jest optymistyczna: "Polska w XX wieku znalazła się w centrum konfliktu europejskiego. Kraj ten został zmiażdżony ze wszystkich stron i w licznych sferach - ale przede wszystkim w sferze ludzkiej - przez swoich sąsiadów. Nic nie wskazuje na to, aby miało się to powtórzyć w XXI wieku. Myślę, że Polska jest obecnie poza okiem cyklonu. Boryka się ona z niewielkimi problemami, umiarkowanymi bolączkami. Poważne kłopoty mają natomiast Unia Europejska oraz NATO jako całość i może się okazać, że Polacy nie będą w tym przypadku problemem, ale częścią jego rozwiązania".

Norman Davis, "Mała Europa. Szkice polskie", Znak Horyzont 2022materiały prasowe

ZOBACZ TEŻ: Norman Davies: to Stalin stworzył powojenną Polskę

Autorka/Autor:Anna Zaleska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

Marcelina Zawisza, posłanka koła Razem, podczas debaty w Sejmie nad nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych zarzuciła rządowi zbyt małe wydatki na ochronę zdrowia. Następnie podeszła do premiera Donalda Tuska i postawiła obok niego figurkę - jak to określiła - "złotego wandala niszczenia ochrony zdrowia".

"Złoty wandal" od posłanki dla premiera 

"Złoty wandal" od posłanki dla premiera 

Źródło:
TVN24

Donald Trump wskazał go na nowego prokuratora generalnego USA. Matt Gaetz w czwartek zdecydował się jednak wycofać swoją kandydaturę. W sprawie Gaetza toczyło się śledztwo FBI i komisji amerykańskiego Kongresu dotyczące zapłaty za seks z nieletnią.

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych nominatów Trumpa rezygnuje

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych nominatów Trumpa rezygnuje

Źródło:
PAP

Trzy osoby zostały ranne w wypadku na drodze krajowej nr 92 między miejscowościami Pniewy i Lwówek (Wielkopolskie). Dwa samochody osobowe zderzyły się tam z ciężarówką przewożącą litewski sprzęt wojskowy.

Dwa auta osobowe zderzyły się z ciężarówką przewożącą sprzęt wojskowy

Dwa auta osobowe zderzyły się z ciężarówką przewożącą sprzęt wojskowy

Źródło:
PAP/TVN24

KIA Polska przekazała Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów informację o akcji serwisowej modeli Optima HEV oraz Sportage - poinformował w czwartek UOKiK. Kampania objęła ponad 18 tysięcy pojazdów, w których może dojść do zwarcia elektrycznego i pożaru w komorze silnika.

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Źródło:
PAP

O potencjalnego kandydata Prawa i Sprawiedliwości w wyborach prezydenckich był pytany przez reporterkę "Faktów" TVN Arletę Zalewską prezes partii Jarosław Kaczyński. Przekazał, że jeszcze nie zapadła decyzja. Powiedział też, że kandydatów do nominacji jest "czterech".

Jarosław Kaczyński o potencjalnych kandydatach PiS na prezydenta

Jarosław Kaczyński o potencjalnych kandydatach PiS na prezydenta

Źródło:
TVN24

- Zbigniew Ziobro nie da się złamać, nie przyjdzie przed tę komisję - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 Michał Wójcik, odnosząc się do tego, że prokuratura przekazała wniosek o zgodę Sejmu na doprowadzenie byłego ministra sprawiedliwości przed komisję śledczą do spraw Pegasusa. - Wszyscy jesteśmy równi wobec prawa - komentował senator KO Krzysztof Kwiatkowski. Miłosz Motyka z PSL, wiceminister klimatu i środowiska, dodał, że Ziobro został "dosięgnięty przez sprawiedliwość".

"Rozmawiałem z Ziobrą tuż przed połączeniem. Mogę powiedzieć jedno"

"Rozmawiałem z Ziobrą tuż przed połączeniem. Mogę powiedzieć jedno"

Źródło:
TVN24

"Pragnę poinformować, że w budżecie na przyszły rok proponujemy obcięcie wydatków na kancelarię Prezydenta, trybunał pani Przyłębskiej, IPN czy Krajową Radę Radiofonii i Telewizji - przekazał na portalu X premier Donald Tusk. "Mali pacjenci czekają na te pieniądze" - dodał szef rządu. W czwartek sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła poprawkę do projektu przyszłorocznego budżetu, która ogranicza budżety 14 instytucji.

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wszystkie kluby parlamentarne zadeklarowały w czwartek poparcie dla projektu wydłużającego urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków. Wicemarszałkini Sejmu Monika Wielichowska poinformowała, że Konfederacja złożyła wniosek o przystąpienie do drugiego czytania projektu bez odsyłania go do komisji.

W Sejmie o "projekcie ustawy, której słuszność nie wzbudza żadnych wątpliwości"

W Sejmie o "projekcie ustawy, której słuszność nie wzbudza żadnych wątpliwości"

Źródło:
PAP, TVN24

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy przesuwającej start systemu kaucyjnego w Polsce o dziewięć miesięcy - na 1 października 2025 roku. Nowela - poza zmianą terminu startu systemu - wprowadza także szereg zmian usprawniających jego działanie.

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Źródło:
PAP

Ursula von der Leyen udzieliła na pokładzie samolotu pierwszej pomocy jednemu z pasażerów. Przewodnicząca Komisji Europejskiej, która z wykształcenia jest lekarką, zareagowała na komunikat załogi z pytaniem, czy ktoś na pokładzie posiada fachową wiedzę medyczną.

Pierwsza pomoc na pokładzie samolotu. Ratowała Ursula von der Leyen

Pierwsza pomoc na pokładzie samolotu. Ratowała Ursula von der Leyen

Źródło:
PAP, 20 Minuten

Kapelusz, kozak, sztyblet, a może trzewik? W nowym odcinku "Milionerów" TVN pan Jakub Hopaluk odpowiadał m.in. na pytanie dotyczące przedmiotu zakładanego na stopkę kolby broni palnej. Było warte 20 tysięcy złotych.

Co zakłada się na stopkę? Pytanie w "Milionerach" za 20 tysięcy

Co zakłada się na stopkę? Pytanie w "Milionerach" za 20 tysięcy

Źródło:
tvn24.pl

Na przeważającym obszarze Polski obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W niektórych regionach ma intensywnie padać śnieg, a w wielu miejscach do godzin porannych w piątek drogi będą śliskie. Innym pogodowym zagrożeniem jest silny wiatr, który w Tatrach może rozpędzać się do 150 kilometrów na godzinę.

Niebezpieczna pogoda. Trzy różne ostrzeżenia IMGW

Niebezpieczna pogoda. Trzy różne ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, którą w czwartek uchwalił Sejm. Nowela trafi teraz pod obrady Senatu.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek ustawę okołobudżetową na 2025 rok, która zakłada między innymi 5-procentowe podwyżki dla nauczycieli początkujących oraz mechanizm uelastyczniający budżet, co ma uprawnić przeciwdziałanie skutkom między innymi powodzi.

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Źródło:
PAP

Sejm odrzucił wniosek PiS o wyrażenie wotum nieufności wobec ministry zdrowia Izabeli Leszczyny. Marcelina Zawisza - przewodnicząca koła Razem, którego posłowie jeszcze niedawno byli w klubie Lewicy - zapowiedziała jeszcze przed głosowaniem, że koło opowie się za odwołaniem szefowej resortu zdrowia. - Według projektu budżetu na rok 2025 jedyne, co nowa władza oferuje naszym obywatelom, to realizacja starych zobowiązań - oceniła w dyskusji.

Izabela Leszczyna obroniona w Sejmie

Izabela Leszczyna obroniona w Sejmie

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Rosja w czwartek miała po raz pierwszy użyć w Ukrainie broni, która mogłaby zagrozić celom w Europie Zachodniej. Czym jest pocisk RS-26 Rubież i dlaczego Moskwa chciałaby użyć go do zaatakowania obiektu oddalonego o zaledwie tysiąc kilometrów? - To ma pokazywać, że w Moskwie trochę się "zagotowało", że Zachód posuwa się za daleko - ocenia ekspert Mariusz Cielma.

Czym jest pocisk RS-26 Rubież? "Ma pokazywać, że w Moskwie trochę się zagotowało"

Czym jest pocisk RS-26 Rubież? "Ma pokazywać, że w Moskwie trochę się zagotowało"

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura Krajowa przekazała do Adama Bodnara wniosek o zgodę Sejmu na zatrzymanie i doprowadzenie byłego szefa Ministerstwa Sprawiedliwości, posła PiS Zbigniewa Ziobry przed komisję śledczą do spraw Pegasusa.

Jest wniosek o doprowadzenie Ziobry

Jest wniosek o doprowadzenie Ziobry

Źródło:
PAP

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z lutego 2023 roku. Chodzi o wstrzymanie wyznaczenia sędziego Pawła Grzegorczyka do Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego, powołanej w czasach rządów PiS.

"Prawnie doniosłe okoliczności". Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta

"Prawnie doniosłe okoliczności". Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta

Źródło:
PAP

Pożar mieszkania w Ząbkach (Mazowieckie) pozbawił dachu nad głową rodzinę ratownika medycznego i pielęgniarki. Ogień pojawił się w garderobie, szybko objął także pozostałe pomieszczenia. - W 20 minut straciliśmy dorobek życia - opowiada pan Krzysztof. Spalone mieszkanie nie nadaje się do użytku. Przyjaciele zorganizowali zbiórkę dla znajdującej się w trudnej sytuacji rodziny medyków.

Rodzice wyszli po paczkę, dzieci zaskoczył dym z garderoby. Spłonęło mieszkanie ratownika i pielęgniarki

Rodzice wyszli po paczkę, dzieci zaskoczył dym z garderoby. Spłonęło mieszkanie ratownika i pielęgniarki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na kilka dni przed premierą wspomnień Angeli Merkel media cytują fragmenty książki poświęcone Donaldowi Trumpowi. Była kanclerz Niemiec pisze między innymi o pierwszym spotkaniu z 45. prezydentem Stanów Zjednoczonych, wspomina także rozmowę z papieżem Franciszkiem, podczas której poprosiła go o radę, jak porozumieć się z Trumpem.

Merkel wspomina współpracę z Trumpem. "Zginaj, zginaj, zginaj"

Merkel wspomina współpracę z Trumpem. "Zginaj, zginaj, zginaj"

Źródło:
Politico, Reuters, PAP, tvn24.pl

Wołodymyr Zełenski podpisuje flagę ukraińskiej jednostki wojskowej, która podczas drugiej wojny światowej mordowała Polaków - z takim przekazem krąży w mediach społecznościowym pewne nagranie. To antyukraińska dezinformacja. Tłumaczymy, jaki naprawdę moment ten film pokazuje.

"Nie patrzy, co podpisuje"? Czyją flagę podpisał Zełenski

"Nie patrzy, co podpisuje"? Czyją flagę podpisał Zełenski

Źródło:
Konkret24

Po dwa lata więzienia dostali oskarżeni w procesie w sprawie pożaru w koszalińskim escape roomie, gdzie zginęło pięć nastoletnich dziewczyn. W Sądzie Okręgowym w Koszalinie zapadł wyrok w sprawie tragedii, do której doszło w styczniu 2019 roku.

Zapadł wyrok w sprawie koszalińskiego escape roomu

Zapadł wyrok w sprawie koszalińskiego escape roomu

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Potwierdzono śmierć kolejnej turystki w Vang Vieng, popularnym, laoskim kurorcie. To już czwarty zgon, do jakiego doszło tam w ostatnim czasie. Zmarła to 19-letnia Australijka. Dziewczyna najpewniej zatruła się metanolem. Władze ostrzegają podróżujących przed spożywaniem lokalnego alkoholu.  

Seria zgonów turystów w popularnym kurorcie. Ostrzeżenie przed lokalnymi drinkami

Seria zgonów turystów w popularnym kurorcie. Ostrzeżenie przed lokalnymi drinkami

Źródło:
BBC, CNN
Ślady po męczeństwie więźniów znalezione w lesie. Trafią do Muzeum Stutthof w Sztutowie

Ślady po męczeństwie więźniów znalezione w lesie. Trafią do Muzeum Stutthof w Sztutowie

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przedstawiamy oświadczenie redakcji TVN24 w związku z decyzją przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o nałożeniu kary pieniężnej za reportaż "29 lat bezkarności. Fenomen ojca Tadeusza", pokazujący działalność Tadeusza Rydzyka. 

Kara przewodniczącego KRRiT za reportaż o ojcu Rydzyku. Oświadczenie redakcji

Kara przewodniczącego KRRiT za reportaż o ojcu Rydzyku. Oświadczenie redakcji

Źródło:
TVN24

Za rządów Zjednoczonej Prawicy pieniądze polskich podatników trafiły - za pośrednictwem Polskiej Izby Handlowej działającej w USA - do lobbysty szerzącego rosyjską propagandę - ustalił dziennikarz "Czarno na białym" Marek Osiecimski w reportażu "Attaboys, czyli zuchy premiera". Jak wynika z dokumentów i korespondencji mailowej, w powstanie tej Izby osobiście zaangażowani byli ówczesny premier Mateusz Morawiecki i ówczesny wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Obaj mieli wpływ nie tylko na skład Izby, ale też na jej decyzje, w czasie gdy ta instytucja podpisała umowę z firmą, która skompromitowała się pracą dla ludzi Kremla.

"Zuchy premiera". Jak pieniądze polskich podatników trafiły do propagandysty Kremla

"Zuchy premiera". Jak pieniądze polskich podatników trafiły do propagandysty Kremla

Źródło:
TVN24

Łącząc ich najlepsze cechy, byliby pewnie idealnym kandydatem prezesa PiS w najbliższych wyborach prezydenckich. Zaufanie i lojalność, prezencja, młodość i świeżość, doświadczenie w politycznej walce, siła... - To są cztery dobre kandydatury - oceniał w czwartek w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Jacek Sasin. Ale... - Musimy wybrać jedną - dodał.

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Źródło:
tvn24.pl

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się teraz w Mediolanie. To Via Monte Napoleone - donosi CNN. Możemy tu zrobić zakupy w sklepach takich marek jak Gucci, Chanel, Hermes, Versace, Cartier, Bottega Veneta, czy Celine. Do tej pory królowała nowojorska Piąta Aleja, czyli Upper Fifth Avenue.

Nowa najdroższa ulica świata

Nowa najdroższa ulica świata

Źródło:
CNN

Zaledwie kilka tygodni po kinowej premierze "Joker: Folie à deux" zadebiutował w Wypożyczalni Playera. Widzowie znaleźć mogą tam już też kontynuację "Soku z żuka" w reżyserii Tima Burtona i najnowszy film Justina Baldoniego z Blake Lively w roli głównej. Oto przegląd nowości serwisu.  

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Źródło:
tvn24.pl