2,3 mln euro, które Iga Świątek zarobiła na zwycięstwie w turnieju Rolanda Garrosa, rozbudza wyobraźnię fanów na całym świecie. Ile naprawdę wart jest taki sukces? Jaką cenę płaci się za zostanie legendą tenisa? Emocje po turnieju opadły, warto zatem sprawdzić, z czym gwiazdy mierzą się poza kortem. W Playerze najlepsze produkcje o tenisistach wszech czasów, w tym "Borg/McEnroe. Między odwagą a szaleństwem".
Ile wyrzeczeń kosztowała ją droga na szczyt? - Wiadomo, sporo. Zapewne każdy sportowiec tak by powiedział - powiedziała Iga Świątek Piotrowi Kraśce w Paryżu. Przyznała, że w trakcie kariery miała chwile zwątpienia. - Było wiele momentów, w których nie byłam pewna, czy faktycznie nadaję się do tego wszystkiego. Najważniejsze, co później zrobiłam z tymi momentami. Mam ludzi odpowiednich obok siebie, którzy potrafili też mi pomóc w takich sytuacjach i sprawić, żebym dalej pracowała - powiedziała.
W Playerze dostępnych jest kilka produkcji (fabularnych i dokumentalnych), które pokazują, jak trudna bywa codzienność wielkich sportowców i ich zmagania na korcie. Oto filmy o tenisistach wszech czasów, które warto obejrzeć.
"Borg/McEnroe. Między odwagą a szaleństwem", dramat
Akcja filmu "Borg/McEnroe. Między odwagą a szaleństwem" dzieje się w roku 1980. Dwóch wielkich tenisistów spotyka się w finale Wimbledonu. Björn Borg (Sverrir Gudnason) i John McEnroe (Shia LaBeouf) rozgrywają mecz życia. 24-letni Borg po raz piąty broni tytułu mistrza. Jest ulubieńcem publiczności. Sprawia wrażenie pewnego siebie. Na korcie jest opanowany, precyzyjny i skuteczny, w rzeczywistości czuje się fizycznym i psychicznym wrakiem, wyniszczonym przez mordercze treningi. Ma problemy nie tylko ze zdrowiem, ale i z życiem prywatnym. Z kolei 20-letni awanturnik McEnroe jest gotowy na wszystko, by pokonać idola.
"Być jak Serena", serial dokumentalny
Jaka jest Serena Williams poza kortem? Jedna z tenisistek wszech czasów w pięciu półgodzinnych odcinkach opowiada, jak jej życie w 2017 roku uległo zmianie. Zgodziła się, by kamery towarzyszyły jej w bardzo intymnych momentach: podczas narodzin córeczki Alexis czy ślubu i wesela z amerykańskim biznesmenem i multimilionerem Alexisem Ohanianem. W "Być jak Serena" widzimy, jak tenisistka oswaja się z rolą mamy, a potem uczy się łączyć nową rolę z treningami. Przygotowuje się do zagrania pokazowego meczu w Abu Zabi i w końcu wraca na kort.
"Siedem dni w piekle", paradokumentalna komedia
Fabularyzowana historia spotkania, do jakiego doszło na kortach Wimbledonu w 2001 roku. Faworyt gospodarzy Charles Poole (Kit Harington) miał dość gładko pokonać Aarona Williamsa (Andy Samberg), przyrodniego brata sióstr Williams. Ale pojedynek przez różne zbiegi okoliczności i niespodziewane wydarzenia trwał aż siedem dni. Zmagania o tytuł mistrza Wimbledonu zabawnie i złośliwie komentują znani tenisiści: John McEnroe, Serena Williams czy Chris Evert. "Siedem dni w piekle" to humorystyczne podejście do dramatów, jakie rozgrywają się na korcie.
"Federer i Nadal - bogowie tenisa", film dokumentalny
Kolejny mecz, który przeszedł do historii tenisa: finałowe starcie Wimbledonu w 2008 roku między Rogerem Federerem i Rafaelem Nadalem. Dokument "Federer i Nadal - bogowie tenisa" opowiada o kulisach ich rywalizacji. Przypomina to trwające prawie pięć godzin widowisko i pokazuje wieloletnią rywalizację wybitnych tenisistów. Na korcie walczyli bez sentymentów, ale poza kortem zawsze się lubili i darzyli szacunkiem. W produkcji opowiadają o swoich zmaganiach, wypowiadają się też ich trenerzy, eksperci, dziennikarze oraz bliscy sportowców.
ZOBACZ TEŻ: Na HBO Max "Creed" i "Creed 2". Zobacz filmy, w których Stallone pożegnał się z rolą Rocky’ego
Źródło: Player, Instagram
Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe Player