Nie żyje gwiazda "Wpływu księżyca" i "Stalowych magnolii"

Autor:
momo/kab
Źródło:
Reuters, BBC, PAP

Olympia Dukakis, amerykańska aktorka greckiego pochodzenia i laureatka Oscara z 1987 roku, zmarła w sobotę w wieku 89 lat. Artystka najbardziej prestiżową nagrodę w świecie kina otrzymała za rolę w filmie "Wpływ Księżyca".

Jak przekazał agent aktorki, Dukakis zmarła w sobotni poranek w swoim domu w Nowym Jorku. W ostatnich chwilach życia towarzyszyła jej córka Christina Zorich - dodał.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

"Moja ukochana siostra Olympia Dukakis zmarła dziś rano w Nowym Jorku. Po wielu miesiącach pogarszającego się zdrowia wreszcie zaznała spokoju u boku swojego męża Louisa" - napisał w sobotę na Facebooku Apollo Dukakis, brat artystki. 

- Miała wspaniałe życie i byliśmy z niej bardzo dumni - powiedział w sobotę w rozmowie z Bostone Globe kuzyn aktorki, Michael Dukakis, były demokratyczny gubernator Massachusetts.

"Olympia Dukakis była niesamowitą aktorką" - napisała na Twitterze aktorka i piosenkarka Cher, która w 1987 roku zagrała u jej boku w filmie "Wpływ księżyca". "Spoczywaj w pokoju, moja droga" - dodała.

Wyrazy uznania wyraziła w mediach społecznościowych także aktorka i zdobywczyni Oscara Viola Davis. "Sprawiałaś, że wszyscy wokół ciebie zaczynali grać lepiej. Praca z Tobą była przyjemnością" - napisała w tweecie.

Córka greckich imigrantów w Hollywood

Dukakis urodziła się w Lowell w stanie Massachusetts. Jej rodzicami byli Alexandra Christos i Constantine Dukakis, greccy imigranci.

Zagrała m.in. w filmach: "Stalowe magnolie" (1989), "Symfonia życia" (1995), "I kto to mówi" (1989) i "Wpływ księżyca" (1987). Za rolę w tym ostatnim filmie otrzymała Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Zagrała w nim razem ze znaną amerykańską piosenkarką Cher, która otrzymała Oscara dla najlepszej aktorki. "Wpływ księżyca", uznawany za jedną z najlepszych hollywoodzkich komedii romantycznych, został także wyróżniony na gali za najlepszy scenariusz oryginalny. Produkcja była nominowana w trzech innych kategoriach, w tym za najlepszy film. 

Dukakis występowała również w spektaklach na Broadwayu. W latach 70. wraz z mężem, również aktorem, Loisem Zorichem, otworzyła teatr Whole Theatre w Montclair w stanie New Jersey. 

Autor:momo/kab

Źródło: Reuters, BBC, PAP

Pozostałe wiadomości