Marie Tussaud, założycielka słynnego muzeum figur woskowych Madame Tussaud, będzie bohaterką filmu. „Madame T” pokaże w jaki sposób włączyła się w rewolucyjne wydarzenia we Francji, jak przeszukuje dziesiątki ciał w poszukiwaniu głów zgilotynowanych arystokratów i jak sama otarła się o taką śmierć - już nawet ogolono jej głowę...
Marie Grossholtz urodziła się w Strasburgu w 1761 roku. Gdy jej ojciec został zamordowany, matka wysłała ją do Szwajcarii, by pracowała jako asystentka doktora Philippe'a Curtiusa. To od niego nauczyła się wykonywania anatomicznych figur z wosku. Została rzeźbiarką i pod okiem nauczyciela stworzyła swoją pierwszą pracę - figurę Jean-Jacquesa Rousseau.
Mając 34 lata wyszła za mąż za Francuza, Franois Tussaud, jednak siedem lat później zostawiła męża i wraz z dwójką dzieci przeniosła się do Anglii. Nigdy więcej się z mężem nie skontaktowała, czyniąc jednak jego nazwisko rozpoznawalnym na całym świecie. Bo do historii przeszło wraz z jej legendą twórczyni woskowych figur znanych osób.
Przybyła do Londynu po rewolucji francuskiej z wykonanymi wcześniej woskowymi odlewami głów zgilotynowanych francuskich arystokratów m.in. Marii Antoniny, księżniczki de Lamballe. Odlewy stały się zalążkiem olbrzymiej kolekcji - po przybyciu do Londynu w 1835 otworzyła przy Baker Street pierwszą wystawę.
Woskowa królowa będzie w kinie
Jej życie zainspirowało producenta Stephane'a Sperry'ego, znanego hollywoodzkiego producenta, który współpracował m.in. przy produkcji takich filmów jak "Mulholland Drive" Davida Lyncha, "Pianista" Romana Polańskiego i "Adventures of Tintin" Stevena Spielberga, który na ekrany wejdzie w tym roku. Teraz Sperry przygotowuje biografię "woskowej królowej" pt. „Madame T”.
- Chcę wytłumaczyć, w jaki sposób rzeźbiarka włączyła się w rewolucyjne wydarzenia we Francji, pokazać, jak przeszukuje dziesiątki ciał w poszukiwaniu głów zgilotynowanych arystokratów. Sama Tussaud otarła się o taką śmierć - już nawet ogolono jej głowę - opowiada "Hollywood Reporter".
Scenariusz filmu piszą Alessandro Camon i Bruno Ledoux. Reżyser nie został jeszcze wybrany. Nie wiadomo też kto zagra tytułową rolę.
Wałęsa i papież z wosku
Muzeum Madame Tussaud w 1884 roku wnuk założycielki przeniósł do obecnej siedziby na Marylebone Road. Obecnie, oprócz londyńskiego muzeum, działają także jego filie w 11 miastach na świecie, m.in. Hongkongu, Hollywood, Nowym Jorku, Szanghaju i Berlinie.
Prezentowane są tam naturalnej wielkości figury gwiazd filmu, muzyki czy sławnych osobistości, m.in. Jimmy'ego Hendrixa, Davida Beckhama, Michaela Jacksona, Elvisa Presley'a, Lady GaGi i jedynych Polaków: Lecha Wałęsy i Jana Pawła II.
W 1842 roku Tussaud sama zrobiła swój woskowy odlew i była to ostatnia rzeźba jaką wykonała w życiu - do dziś stoi w głównym hallu muzeum w Londynie.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Madame Tussaud