Nagroda Literacka Nike 2021 zostanie przyznana 3 października. Przybliżamy siedem finałowych książek. Zbigniew Rokita w "Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku" układa się z własną śląskością. Jest to opowieść o tym, czym jest śląskość i jej granicach.
Portret rodziny we wnętrzu: wnętrzu Śląska. Blisko milion deklaruje przynależność do formalnie nieistniejącej narodowości śląskiej. Wśród nich są Zbigniew Rokita i jego najbliżsi. "Kajś" to rzecz o tożsamości, przynależności. O próbie zrozumienia różnych racji. Ta książka jest jak puzzle, w których z pozornie niepasujących do siebie elementów wyłania się spójny obraz. "Kajś" to wielowątkowy reportaż o Śląsku i śląskości.
- Nie wiedziałem i pewnie do końca nadal nie wiem co to znaczy być Ślązakiem, na czym moja śląskość polega i gdzie są jej granice. Zawsze - w najlepszym razie - myślałem, że jestem jakimś niedoślązakiem, bo miałem pomieszane korzenie i tak dalej. Pisząc tę książkę powoli zacząłem tę śląskość w sobie odkrywać. Zaczęła konkurować z polskością, negocjować, kto ile kawałków Zbyszka weźmie. I to było chyba najciekawsze - opowiada Zbigniew Rokita.
OGLĄDAJ TAKŻE W TVN24 GO: Zbigniew Rokita: uważam, że istnieje naród śląski >>>
Zbigniew Rokita urodził się w 1989 roku w Gliwicach. Jest dziennikarzem i reporterem. Swoje teksty - głównie dotyczące problematyki Europy Środkowej oraz Górnego Śląska - publikował w "Polityce", "Tygodniku Powszechnym", "Znaku" czy "Dzienniku Gazecie Prawnej". Poza "Kajś" w dorobku ma trzy inne książki, w tym "Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperium", która została wystawiona w Teatrze Nowym w Zabrzu.
Jest laureat VIII edycji konkursu o Stypendium im. Leopolda Ungera (2020). "Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku" otrzymała również nominację do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24