Z jednej strony najśmieszniejsze komedie to niekoniecznie te najlepsze. Z drugiej - to, co jednych śmieszy, innych potrafi zażenować. Trudno tu o obiektywne osądy. Oto najwyżej oceniane w serwisie Rotten Tomatoes filmy z tego gatunku.
Tworząc to zestawienie, opieraliśmy się wyłącznie na opiniach krytyków zweryfikowanych przez Rotten Tomatoes. Często pokrywają się one z ocenami widzów, ale nie jest to sztywna reguła, różnice bywają spore. Pod uwagę braliśmy tylko filmy, które oceniło ponad 50 krytyków. Dlatego nie ma tu wzmianki choćby o "Bankowym tajniaku" z 1940 roku, który zdobył same pozytywne opinie, jednak było ich zbyt mało.
Poza czołówką znalazło się kilka absolutnie kultowych komedii, które w Rotten Tomatoes ocenione zostały jednak nieco mniej jednoznacznie, być może ze względu na dużą liczbę opinii.
ZOBACZ TEŻ: Festiwal w Toronto 2023. To tu wskazywani są oscarowi faworyci. Silna polska reprezentacja
Najzabawniejsze komedie wszech czasów - zestawienie
"Dziewczyna Piętaszek" (1940, 99 proc. pozytywnych ocen krytyków)
Najwyżej ocenianą w serwisie Rotten Tomatoes komedią jest produkcja z 1940 roku. W główne role w tej historii miłosnej rozwiedzionej dziennikarki i zakochanego w niej kolegi z pracy wcielili się Rosalind Russell i Cary Grant. Miejsce na reżyserskim stołku zajął Howard Hawks, który stworzył też m.in. "Człowieka z blizną" czy "El Dorado". "Prawdopodobnie najlepsza komedia romantyczna o szaleństwie" - zachwala amerykański portal o tematyce filmowej.
"Duży" (1988, 98 proc. pozytywnych ocen krytyków)
Dwunastolatek wypowiada w wesołym miasteczku życzenie: chce być dorosły. Następnego dnia budzi się jako młody mężczyzna. W rolę głównego bohatera w filmie Penny Marshall sprzed 35 lat wcielił się Tom Hanks, obok niego w obsadzie znaleźli się m.in. Elizabeth Perkins i Robert Loggia. Jak podkreśla Rotten Tomatoes, "Duży" to film "odświeżająco słodki i niezaprzeczalnie zabawny".
"Telepasja" (1987, 98 proc.)
Kolejny film znajdujący się ex aequo na pozycji wicelidera zestawienia. "Telepasja" Jamesa L. Brooksa opowiada prostą historię miłosną: dwóch prezenterów telewizyjnych rywalizuje o względy koleżanki z pracy. W rolach adoratorów wystąpili William Hurt i Albert Brooks, adorowaną zagrała Holly Hunter.
"Dr Strangelove, czyli jak przestałem się martwić i pokochałem bombę" (1964, 98 proc.)
Czarno-biała satyra Stanleya Kubricka premierę miała w samym środku zimnowojennego wyścigu zbrojeń. W żartobliwy sposób pokazywała, co może się stać, gdy szaleniec, wykorzystując swoją władzę, wyda rozkaz rozpoczęcia ataku nuklearnego. "Do dziś pozostaje tak samo zabawna, a jednocześnie ostra jak brzytwa" - zwraca uwagę Rotten Tomatoes. W obsadzie filmu znaleźli się Peter Sellers, George C. Scott czy Sterling Heyden.
ZOBACZ TEŻ: Najciekawsze nowości na dużym i małym ekranie. Co warto obejrzeć? "Kadr na kino" w TVN24
"Czy leci z nami pilot?" (1980, 97 proc.)
Schodzimy o punkt procentowy niżej - film Jima Abrahamsa i Davida Zuckera doceniło 97 proc. krytyków z Rotten Tomatoes. W komedii z 1980 roku były pilot wojskowy, grany przez Roberta Haysa, w obliczu zatrucia pokarmowego całej załogi samolotu pasażerskiego musi przezwyciężyć strach przed lataniem i zasiąść za sterem maszyny. Obok Haysa wystąpili m.in. Leslie Nielsen, Julie Hagerty i Lloyd Bridges.
"Annie Hall" (1977, 97 proc.)
Woody Allen w napisanej i wyreżyserowanej przez samego siebie opowieści o burzliwym romansie nowojorskiego komika i piosenkarki. U jego boku pojawiła się Diane Keaton, wcześniej partnerka reżysera również poza filmowym planem. Zdaniem wielu krytyków jest to najlepszy film w dorobku Allena.
"Drapieżne maleństwo" (1938, 97 proc.)
Najstarszy z filmów w zestawieniu. Dwa lata przed "Dziewczyną Piętaszkiem" Hawks opowiedział na ekranie historię naukowca, którego życie do góry nogami wywróciła nowo poznana kobieta. Wymienionych bohaterów zagrali kolejno Cary Grant i Katharine Hepburn. "Zgrabnie zmontowana komedia, która zapada w pamięć" - komentuje Rotten Tomatoes.
"Żebro Adama" (1949, 96 proc.)
Małżeństwo prawników staje po przeciwnych stronach konfliktu małżeńskiego innej pary. "Dowcipny, wyrafinowany scenariusz Garsona Kanina oraz George Cukor, Spencer Tracy i Katherine Hepburn w doskonałej formie" - tak serwis filmowy opisuje produkcję, którą określa jako "klasyczną komedię".
"Rybka zwana Wandą" (1988, 96 proc.)
Amerykańsko-brytyjska grupa złodziei - Wanda, George, Otto i Ken - kradnie drogocenny diament. Kiedy szef szajki zostaje aresztowany, jego kompani próbują ustalić, gdzie ukrył łup. Polują też na kluczowego świadka. W rolach głównych: John Cleese, Jamie Lee Curtis, Kevin Kline i Michael Palin. Cleese odpowiada również za scenariusz i reżyserię. "Inteligentnie napisana, sprawnie wyreżyserowana i solidnie obsadzona 'Rybka zwana Wandą' stanowi klasyczny przykład błyskotliwej komedii, która cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem" - pisze Rotten Tomatoes.
"Szkoła melanżu" (2019, 96 proc.)
Zamykający zestawienie film Olivii Wide jest najmłodszą ze sklasyfikowanych w nim produkcji - na kinowe ekrany trafił cztery lata temu. Jego główne bohaterki, w tych rolach Beanie Feldstein i Kaitlyn Dever, po zakończeniu liceum dochodzą do wniosku, że cały okres szkolny spędziły na samej nauce. Postanawiają nadrobić cały stracony towarzysko czas w ciągu jednej nocy.
Źródło: Rotten Tomatoes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock