Nagroda imienia Weroniki Migoń dla reżysera obsady aktorskiej trafiła w ręce Katarzyny Iskry, Damiana Kocura i Piotra Steczka, odpowiedzialnych za obsadę filmu "Chleb i sól" w reżyserii Damiana Kocura. Uroczysta gala odbyła się w poniedziałek w warszawskim kinie Iluzjon.
Fundacja im. Weroniki Migoń - jak podano na stronie internetowej - "przyznaje nagrodę jej imienia, co roku wyróżniając nią najlepszego reżysera obsady aktorskiej w filmie polskim minionego sezonu". Jest to "uznanie za pracę włożoną w rozwój filmu i wpływu doboru obsady na kształt produkcji".
W skład tegorocznej kapituły weszli: Agnieszka Holland, Kasia Adamik, Paulina Albiniak, Aleksandra Popławska, Michał Czarnecki, Agnieszka Smoczyńska, Sebastian Stanki Stankiewicz oraz Andrzej Besztak.
Fundacja poinformowała 12 czerwca, że kapituła nominowała:
- Katarzynę Iskrę, Damiana Kocura i Piotra Steczka za film "Chleb i sól" (reż. Damian Kocur) - Martę Kownacką i Cassandrę Han za film "Filip" (reż. Michał Kwieciński) - Piotra Bartuszka za film "Kobieta na dachu" (reż. Anna Jadowska).
"Chleb i sól" Damiana Kocura
Podczas poniedziałkowej gali wręczenia Nagrody im. Weroniki Migoń kapituła doceniła Katarzynę Iskrę, Damiana Kocura i Piotra Steczka, odpowiedzialnych za obsadę aktorską w filmie "Chleb i sól" Damiana Kocura.
"Chleb i sól" to inspirowana prawdziwymi zdarzeniami historia młodego, wybitnego pianisty - studenta Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, który przyjeżdża na wakacje do rodzinnego miasteczka. Kocur, którego fascynuje łączenie dokumentalnego spojrzenia na rzeczywistość z uniwersalnym językiem filmu fabularnego, umiejętnie miesza te światy.
Obsadę "Chleba i soli" stanowią aktorki i aktorzy niezawodowi, w tym Tymoteusz Bies (gwiazdor współczesnej polskiej pianistyki, wykładowca katowickiej Akademii Muzycznej) oraz jego brat Jacek. Ponadto w obsadzie znaleźli się znani ze sceny hiphopowej Bartosz "Intruz" Olewiński i Wojciech "TPS" Walkiewicz.
O czym jest fabuła? Tymek wraca do rodzinnego, prowincjonalnego miasteczka, żeby wakacje spędzić z bratem, mamą i kumplami. To mają być ostatnie takie wakacje w jego życiu, po których ma wyruszyć do Niemiec na studia w ramach prestiżowego stypendium. W miasteczku ma wrażenie, że czas się zatrzymał, a jedyną nowością jest bar z kebabem.
Niby wszystko pozostaje takie samo, ale on czuje się wyobcowany. To, co dla innych ważne i oczywiste, dla niego jest niezrozumiałe i - co najmniej - głupie. Karci brata, że nie dba o talent pianistyczny i nie ćwiczy wystarczająco dużo. Wyżywa swój gniew na chłopcu, który uczy się grać na pianinie, chociaż nie wiąże z muzyką przyszłości. Jednocześnie to, co dla niego jest zrozumiałe i oczywiste, okazuje się obce jego rodzinie i znajomym. Przygląda się spirali nienawiści i przemocy wobec "innych" spowodowanej - tak przynajmniej się wydaje - nudą "lokalsów".
Weronika Migoń - kim była?
Weronika Migoń pracowała na planach wielu filmów jako drugi reżyser i reżyser obsady - między innymi przy filmach: "Janosik. Prawdziwa Historia", "Randka w ciemno", "Boisko bezdomnych", "Ile waży koń trojański" czy "Nadzieja". Często odpowiadała również za casting ("W ciemności", "Yuma").
Była asystentką Romana Polańskiego na planie "Pianisty" czy Agnieszki Holland przy filmie "Julia wraca do domu". Jako drugi reżyser pracowała przy kilkunastu produkcjach, polskich i zagranicznych.
W 2014 roku zadebiutowała jako główny reżyser, realizując komedię romantyczną "Facet (nie)potrzebny od zaraz". Film otrzymał Nagrodę Publiczności na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" oraz wyróżnienie w konkursie polskim na Forum Kina Europejskiego "Cinergia" w Łodzi. Zmarła 24 lipca 2015 roku.
Chcąc uczcić jej życie, pracę, dokonania twórcze, talent i miłość do kina, jej przyjaciele i współpracownicy powołali fundację, która przyznaje nagrodę jej imienia. Laureatką pierwszej edycji w 2016 roku została Małgorzata Adamska, reżyserka obsady "Demona" Marcina Wrony.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: fot. Tomasz Woźniczka/Studio Munka/SFP/Kino Świat