Projekt Muzeum Jana Pawła II i Stefana Kardynała Wyszyńskiego powoli nabiera coraz bardziej realnych kształtów. Ogłoszono konkurs na projekt głównej ekspozycji.
Głównym celem muzeum będzie ukazanie w nowoczesny i przystępny sposób, "wpływu Jana Pawła II i Kardynała Wyszyńskiego na zmianę polskiej rzeczywistości". - To projekt na skalę międzynarodową, który nie może czekać. Powstanie muzeum tych dwóch wielkich postaci jest bezwarunkowo konieczne – mówi dr Paweł Skibiński, dyrektor projektu
Młodzież doradzi
Zespół projektowy Centrum Opatrzności Bożej rozpoczyna właśnie kolejny etap pracy na muzeum. Pomysłodawcy muzeum czekają na projekty ekspozycji głównej. Zgodnie z regulaminem propozycje mogą wpływać z całej Europy. Wybór autora jest dwuetapowy. Pierwszy polega na ocenie wstępnych ofert przez komisję przetargową. Drugim etapem są negocjacje z wybranymi z pierwszego etapu wykonawcami.
- Przyjęte rozwiązania wystawiennicze chcemy konsultować z młodzieżą szkolną oraz dydaktykami, aby sprawdzić czytelność przekazu - zdradza Arcybiskup Kazimierz Nycz, Metropolita Warszawski.
Muzeum pod kopułą
Jakie wymogi stawia projektantom komisja? Wedle założeń muzeum ma nowoczesne i interaktywne - ekspozycja powinna zakładać zaangażowanie widza podczas zwiedzania i świadome oddziaływanie na jego emocje. Wystawa ma prezentować spójną opowieść o przeszłości, a także pokazać inne wybitne postaci w tle dwóch głównych bohaterów. Wartość wystawy nie powinna przekroczyć 16 mln zł brutto. Wnioski należy składać do 23 marca.
Muzeum jest częścią kompleksu Centrum Opatrzności Bożej i usytuowane jest wokół kopuły Świątyni na wysokości 26 metrów. Prace budowlane nad konstrukcją części kulturalno – muzealnej Centrum Opatrzności Bożej rozpoczęły się w kwietniu 2008 r.
Źródło: legia.com,zaglebie-lubin.pl
Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe