Po raz kolejny w ciągu ostatnich lat, polska kinematografia będzie silnie reprezentowana podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto. Aż trzy polskie koprodukcje znalazły się w sekcji Contemporary World Cinema, a Małgorzata Szumowska będzie jedną z jurorek sekcji Platform.
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto (Toronto International Film Festival - TIFF) należy co roku do najważniejszych wydarzeń w branży. Nagrody przyznają tam przede wszystkim publiczność oraz krytycy zrzeszeni w FIPRESCI (Międzynarodowe Zrzeszenie Krytyków Filmowych). Od 2015 roku wprowadzono też Platform Prize, o której decyduje kilkuosobowe jury.
W sekcji Contemporary World Cinema kanadyjskiego festiwalu swoją światową premierę będzie miał film "Pomiędzy słowami" Urszuli Antoniak.
"W czwartek Michael, młody niemiecki prawnik skupiony na swojej karierze, odmawia wzięcia sprawy afrykańskiego uchodźcy. Chce wiedzieć dlaczego jego szef i przyjaciel Franz przekazuje tę sprawę właśnie jemu. W piątek Michael, polski imigrant, wita po polsku swojego ojca Stanisława. To ich pierwsze spotkanie. Michael został wychowany przez matkę w Polsce w przekonaniu, że jego ojciec nie żyje. Teraz Michael, człowiek który do wszystkiego doszedł sam, ma jeden weekend na poznanie swojego stwórcy – obcego, zmęczonego życiem, dalekiego od symbolicznej postaci Ojca. Weekend, który miał zamknąć przeszłość, otworzył traumę bycia niekochanym. Po wyjeździe Stanisława w poniedziałek, Michael zaczyna inaczej widzieć swoje życie w Berlinie. Jest tu tolerowany. Czy czuje się kochany?" - piszą producenci filmu.
Urszula Antoniak jest autorką scenariusza i reżyserką filmu, będącego polsko-holenderską koprodukcją. Autorem zdjęć do "Pomiędzy słowami" jest holenderski operator Lennert Hillege. W filmie główne role zagrali Jakub Gierszał i Andrzej Chyra. Polska premiera "Pomiędzy słowami" odbędzie się w Konkursie Głównym 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Polskie koprodukcje w Kanadzie
Również w sekcji Contemporary World Cinema prezentowana będzie międzynarodowa koprodukcja "Rodzina na sprzedaż" w reżyserii Diego Lermana, ze zdjęciami Wojciecha Staronia. Malena (Bárbara Lennie) jest lekarką z klasy średniej. Mieszka w Buenos Aires. Niedawno straciła dziecko. Po tym traumatycznym doświadczeniu wyrusza w podróż, aby adoptować noworodka z biednej rodziny w północnej Argentynie. W trakcie podróży Malena zaczyna się wahać, odczuwa dylematy moralne. Zastanawia się, do czego może się jeszcze posunąć, aby stworzyć rodzinę, o jakiej marzy.
"Rodzina na sprzedaż" ("Una Especie De Familia"/"A Sort of Family") powstała w koprodukcji polsko-argentyńsko-brazylijskiej. To druga współpraca Staron-Film (polskiego koproducenta) z Diego Lermanem. Podobnie jak w przypadku pierwszego filmu "Pod ochroną" scenariusz do "Rodziny na sprzedaż" napisał reżyser we współpracy z Maríą Meirą.
W tej samej sekcji zostanie pokazana islandzko-duńsko-polska koprodukcja "W cieniu drzewa" ("Under the Tree"/"Undir Trenu") w reżyserii Hafsteinna Gunnara Sigurðssona.
To tragikomiczna historia rodzinna, która zgłębia różne zagadnienia wspólnego życia. Główny bohater, Atli, jest oskarżony o zdradę, wyrzucony z własnego domu i zmuszony wprowadzić się do rodziców. Była narzeczona, matka jego dziecka, całkowicie odcina go od siebie i skutecznie uniemożliwia mu kontakt z czteroletnią córeczką. W tym samym czasie, powraca dawny spór między rodzicami Atli’ego, a ich sąsiadami. Konflikt z dnia na dzień eskaluje. Kłótnia dotyczy starego, pięknego drzewa, które stoi w ogrodzie rodziców i rzuca cień na taras sąsiadów. Sąsiedzi żądają ścięcia drzewa, ale rodzice nie chcą tego nawet słuchać. Powoli Atli mimowolnie zostanie wciągnięty w niesmaczny konflikt, podczas gdy jego własne problemy osiągną nowy wymiar.
Autorką zdjęć do filmu jest Monika Lenczewska.
"Kapitan" w Special Presentations
W prestiżowej sekcji pokazującej najnowsze dokonania światowej kinematografii (Special Presentations) pokazana zostanie niemiecko-francusko-polska koprodukcja "Kapitan" ("Der Hauptmann") w reżyserii Roberta Schwentke. Będzie to światowa premiera filmu, którego koproducentem ze strony polskiej jest firma Opus Film.
"Kapitan" to opowieść o niemieckim dezerterze, który w ostatnich tygodniach kwietnia 1945 r. podaje się za wyższego oficera i specjalnego wysłannika Hitlera. Wykorzystując chaos i zamieszanie, podporządkowuje sobie oddział podobnych maruderów, uciekinierów i dezerterów.
Produkcja była realizowana także na polskich terenach z udziałem polskich profesjonalistów branżowych.
Krótkometrażowy film eksperymentalny "Yeti" Wojciecha Bąkowskiego zostanie pokazany w sekcji Wavelengths, prezentującej nowe spojrzenie na kino i sztuki wizualne.
Kolejny krótki metraż Bąkowskiego w Toronto
Ośmiominutowy film polskiego artysty to połączenie realizacji lo-fi video (sposób nagrywania wideo z niską jakością zapisu) oraz animacji komputerowej. Filmy Wojciecha Bąkowskiego były już wcześniej prezentowane na festiwalu w Toronto w 2013 r. ("Suchy pion") oraz 2015 r. ("Analiza wzruszeń i rozdrażnień") także w sekcji Wavelengths.
W tegorocznym jury Platform Prize zasiądą: Małgorzata Szumowska, Chen Kaige i Wim Wenders. W istniejącym od trzech lat konkursie zaprezentowanych zostanie 12 filmów z całego świata. Jak mówi dyrektor festiwalu Piers Handling sekcja ta ma na celu "zaprezentowanie twórczych postaw reżyserów, którzy bezustannie poszerzają granice sztuki i są przykładem odważnego, dynamicznego i wyjątkowego głosu w kinie". Warto dodać, iż w 2015 r. w jury konkursu Platform zasiadała Agnieszka Holland.
Polskie filmy w Toronto
W ciągu kilku ostatnich edycji MFF w Toronto filmy współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej zawsze były obecne w programie wydarzenia i rekomendowane kanadyjskiej i światowej widowni przez dyrektora festiwalu Piersa Handlinga. W Toronto prezentowano m.in. "Essential Killing" i "11 minut" Jerzego Skolimowskiego, "Powidoki" Andrzeja Wajdy, "Idę" Pawła Pawlikowskiego, "W ciemności" Agnieszki Holland, "Zaćmę" Ryszarda Bugajskiego, "33 sceny z życia", "Sponsoring" i "BODY/CIAŁO" Małgorzaty Szumowskiej, "Różę" Wojciecha Smarzowskiego, "Galerianki" i "Bejbi Blues" Katarzyny Rosłaniec, "Imagine" Andrzeja Jakimowskiego czy "Chrzest" i "Demona" Marcina Wrony. 42. MFF w Toronto (TIFF) odbędzie się w dniach 7 - 17 września.
Autor: tmw/sk / Źródło: PISF, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe/PISF