Nie żyje Maryse Condé, jedna z najwybitniejszych pisarek języka francuskiego pochodzących z Karaibów. Miała 90 lat. Zmarła w nocy w szpitalu na południu Francji. O jej śmierci poinformował mąż. Condé była autorką powieści, dramatów i esejów poruszających tematy kolonializmu i niewolnictwa. W 2018 roku otrzymała międzynarodową nagrodę literacką zwaną Alternatywnym Noblem.
"Dziennikarka, profesor, płodna pisarka z Gwadelupy, wielka znawczyni Afryki i niewolnictwa, ważna postać literatury francuskojęzycznej, Maryse Condé była przede wszystkim wolną kobietą. Składam szczere kondolencje jej rodzinie i bliskim" - napisała na platformie X Marie Guévenoux, kierująca ministerstwem do spraw terytoriów zamorskich Francji.
"Jesteśmy głęboko zasmuceni wiadomością o śmierci Maryse Condé. Wielka Dama literatury karaibskiej, dwukrotnie nominowana do Międzynarodowej Nagrody Bookera - w 2015 i 2023 roku - pozostawiła po sobie niezwykły dorobek. Jej rodzinie składamy najszczersze kondolencje" - napisano na profilu The Booker Prizes, najbardziej prestiżowej nagrody literackiej w Wielkiej Brytanii.
Autorka ponad 30 powieści, laureatka Alternatywnego Nobla
Maryse Conde urodziłé się w Pointe-a-Pitre w Gwadelupie, departamencie zamorskim Francji, w 1934 roku. Była autorką ponad 30 powieści, kilkunastu sztuk teatralnych oraz esejów. Zajmowała się również badaniami porównawczymi z dziedziny literatury. Wykładała literaturę francuską i karaibską na uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych. Zadebiutowała w 1976 roku powieścią "Heremakhonon", a rozgłos zdobyła dzięki sagom rodzinnym, w tym opublikowanej w Polsce powieści "Ja, Tituba, czarownica z Salem". Charakterystyczne dla jej twórczości są wątki feministyczne, podejmowała w niej tematykę historycznej tożsamości czarnoskórych kobiet z Karaibów.
Condé otrzymała Alternatywnego Nobla - nagrodę ustanowioną po rezygnacji z ogłoszenia w 2018 roku literackiej Nagrody Nobla. Jak podkreślała wówczas przyznająca nagrodę Nowa Akademia, pisarstwo Condé "należy do literatury światowej", a będąca wspaniałą narratorką pisarka "precyzyjnym językiem potrafi opisać chaos świata kolonialnego i postkolonialnego".
Źródło: tvn24.pl, PAP