Już 1 i 2 listopada na antenie TVN o godz. 20.05 zobaczymy pierwsze dwa odcinki "Autentycznych". Uczestnikami programu będą młodzi ludzie w spektrum autyzmu, którzy przeprowadzą wywiady ze znanymi osobami. Moderatorem rozmowy będzie Maciej Stuhr, aktor, reżyser, wykładowca akademicki i psycholog.
Gościem pierwszego odcinka będzie krytyk kulinarny i podróżnik Robert Makłowicz, drugiego – piosenkarka Natalia Kukulska. - Panu Makłowiczowi zadamy wiele pytań, których nikt inny by mu nie zadał - zapowiada Maciej Stuhr. Do tego spotkania przygotowywał się z uczestnikami programu od dwóch miesięcy. Będzie dbał zarówno o komfort gości, jak i dziennikarzy - amatorów. Osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu (ASD) myślą i przetwarzają informacje inaczej niż osoby neurotypowe. Operują konkretem, nie wychwytują w rozmowie sarkazmu, żartu czy metafory. Wszystko rozumieją dosłownie. Są bezpośrednie i spontaniczne. Uczestnicy "Autentycznych" to młodzi ludzie, którzy "nie owijają w bawełnę" i niczego nie udają. Ich goście będą musieli odpowiedzieć na wiele zaskakujących pytań.
"Autentyczni" co to za program
"Autentyczni" to program oparty na francuskim formacie "Les Rencontres du Papotin" ("Spotkania Papotina"), który od września 2022 roku raz w miesiącu jest emitowany na antenie telewizji France 2. We Francji ogląda go blisko 3 mln widzów. Jego bohaterami są dziennikarze gazety "Le Papotin" - młodzi ludzie w spektrum autyzmu. Magazyn założył w 1990 roku Driss El Kesri, pedagog w szpitalu dziennym w podparyskim Antony. Zainspirował go artykuł w "Le Monde" o bezdomnych, którzy robili gazetę w Nowym Jorku. Postanowił stworzyć redakcję z nieprofesjonalnych dziennikarzy z zaburzeniami ze spectrum autyzmu. "W Papotin akceptujemy ich takimi, jakimi są. Każdy ma swój potencjał, mocne i słabe strony, w pewnych sprawach odnosi sukcesy, a w innych ponosi porażkę. Chcemy to promować" - mówił w "Liberation". Dziś "Le Papotin" tworzy 53 dziennikarzy. Spotykają się raz w tygodniu, by dyskutować nad najnowszym numerem. Wielu z nich nie potrafi pisać - ich wypowiedzi spisuje opiekun lub redaktor naczelny. Pismo ukazuje się nieregularnie, mniej więcej raz w roku. Zawiera wywiady, autorskie teksty, opowiadania, felietony i wiersze.
CZYTAJ TEŻ: Co to znaczy być w spektrum autyzmu. Jak pomóc i nie zaszkodzić Pomysł na program telewizyjny narodził się w 2013 roku, po spotkaniu redakcji "Le Papotin" z Ericem Toledano i Olivierem Nakache, twórcami słynnej komedii "Nietykalni". - To był szok emocjonalny - przyznaje Toledano na antenie radia France Inter. - Przychodzisz na spotkanie ukryty za swoim pancerzem i pewnością siebie, a po trzech pytaniach jesteś bez żadnej maski, zmuszony do ujawnienia się takim, jakim jesteś naprawdę. Dotykasz szczerości i prawdy w najczystszej postaci. - Urzekła nas oryginalność zadawanych pytań i świeżość spojrzenia. Byliśmy przekonani, że to świetny materiał na program telewizyjny - dodaje Nakache.
"Autentyczni" - goście programu
W programie "Les Rencontres du Papotin" opowiązuje jedna prosta zasada: "Le Papotinowi możesz powiedzieć wszystko, ale przede wszystkim wszystko może się zdarzyć". Pierwszym gościem był Gilles Lellouche, aktor i reżyser. Usłyszał "Dlaczego jesteś stary?" i "Jak się masz, Gilles, skoro żyjesz"? Piosenkarz Julien Doré został zapytany "Jaki jest twój grzech pierworodny?". Największą publiczność - 4,5 mln widzów - zgromadził odcinek z Emmanuelem Macronem. Padały pytania "Czy jesteś bogaty?" oraz szczere refleksje "On jest prezydentem. Musi dawać przykład i nie poślubiać swojej nauczycielki". Prezydentowi Francji tak dobrze rozmawiało się z zespołem "Le Papotin", że zmienił swój grafik, by po nagraniu zostać na obiedzie.
Źródło: TVN, France TV, "Liberation"
Źródło zdjęcia głównego: x-news