Tak mogliby dziś wyglądać księżna Diana, Michael Jackson, Freddie Mercury, czy Kurt Cobain. "Jakby nic się nie stało"

Źródło:
Instagram, My Modern Met
Jak dziś mogliby wyglądać Freddie Mercury, Michael Jackson, księżna Diana, John Lennon, Elvis Presley, Heath Ledger, Kurt Cobain, Janis Joplin, Bruce Lee, Tupac Shakur, Jimmi Hendrix
Jak dziś mogliby wyglądać Freddie Mercury, Michael Jackson, księżna Diana, John Lennon, Elvis Presley, Heath Ledger, Kurt Cobain, Janis Joplin, Bruce Lee, Tupac Shakur, Jimmi HendrixAlper Yesiltas
wideo 2/4
zdjęciaAlper Yesiltas

Jak wyglądałyby dziś znane postaci, gdyby nadal żyły? To pytanie zadaje sobie zapewne wielu fanów księżnej Diany, Kurta Cobaina, Michaela Jacksona czy Freddiego Mercury'ego. Fotograf Alper Yesiltas postanowił na nie odpowiedzieć. Korzystając z pomocy sztucznej inteligencji tworzy wyjątkowe portrety.

Pochodzący ze Stambułu Alper Yesiltas stworzył serię portretów pt. “Jakby nic się nie stało” (“As If Nothing Happened” - ang.), na których przedstawił m.in. księżną Dianę, która zginęła w wypadku samochodowym w 1997 r., czy zmarłego w 1980 r. Johna Lennona. Wykorzystał do tego sztuczną inteligencję, a uzyskany efekt jest wyjątkowo naturalny i wiarygodny. Zdjęcia wyglądają tak, jakby właśnie zostały wykonane.

Przykładem uwielbiany przez tłumy muzyk, Kurt Cobain. Był wokalistą, gitarzystą i autorem tekstów zespołu Nirvana. W 1994 r. popełnił samobójstwo - i w wieku 27 lat i dołączył do tzw. Klubu 27, do którego należą też inni artyści, którzy zmarli w tym samym wieku (Amy Winehouse, Jimi Hendrix czy Janis Joplin - red.). Dziś, grubo po 50-tce, mógłby - zdaniem artysty - wyglądać tak.

Kurt Cobain, w artystycznej wizji Alpera YesiltasaAlper Yesiltas

ZOBACZ TEŻ: Pozew w sprawie okładki płyty Nirvany oddalony

“Jeśli człowiek może coś sobie wyobrazić, to może też to wykonać”

Yesiltas zajmuje się fotografią od 19 lat. W tym czasie jego prace wykorzystywane były do ilustrowania książek, albumów, magazynów czy stron internetowych. Za swoją twórczość zdobył kilka nagród. Artysta wierzy, że wszystko, co wyobrażalne, można pokazać realnie, w świecie rzeczywistym. Uważa, że jeśli człowiek jest w stanie coś sobie wyobrazić, to jest też w stanie to wykonać. To motto było inspiracją i punktem wyjścia do rozpoczęcia eksperymentów ze sztuczną inteligencją. 

"Gdy zacząłem majstrować przy technologii, zobaczyłem co mogę zrobić i zastanowiłem się, co uczyniłoby mnie najszczęśliwszym. Chciałem znów zobaczyć przed sobą ludzi, za którymi tęskniłem", powiedział w rozmowie z magazynem My Modern Met. W ten sposób narodziło się "As If Nothing Happened".

Elvis Presley odszedł nagle w 1977 r. Król rock and rolla określany jest mianem jednej z ważniejszych ikon popkultury ubiegłego wieku. Do dziś pozostaje inspiracją dla wielu innych artystów. Gdyby żył - w co pewnie wciąż wierzy wielu fanów - miałby 87 lat.

Jak mógłby wyglądać dziś Elvis PresleyAlper Yesiltas

W jaki sposób wykonano portrety?

Do stworzenia portretów Yesiltas używa programów do edycji zdjęć, takich jak Remini, Lightroom i VSCO. Każdy z nich ma mu pomagać mu w stworzeniu dzieła, który ma wywołać efekt, jakby dana osoba nadal żyła. Jednak nie jest to proces łatwy ani szybki. Jak wskazuje w komentarzu dla tvn24.pl, czas poświęcony na przygotowanie każdej takiej pracy różni się, ale to raczej długi proces, zanim uzyskany efekt będzie wystarczająco "realistyczny". I właśnie ten "realizm" jest w procesie tworzenia dla niego najważniejszy. "Najbardziej lubię moment, w którym wydaje się, że obraz przede mną jest prawdziwy", twierdzi.

Jaka myśl przyświeca jego pracom? "Wszystko, co można sobie wyobrazić, może być pokazane w sposób realistyczny. Więc wyobrażajmy sobie i bądźmy szczęśliwi", podkreśla. Yesiltas przyznaje, że jego ulubionym portretem jest wizerunek Michaela Jacksona, który zmarł 13 lat temu, w wieku 51 lat. Król popu był jednym z najczęściej nagradzanych artystów w historii muzyki popularnej. Zdobył 14 statuetek Grammy i setki innych nagród. Czy tak wyglądałby dziś?

Michael Jackson w artystycznej wizji fotografaAlper Yesiltas

Księżna Diana zginęła w wypadku samochodowym w Paryżu w 1997 r., uciekając przed paparazzi. Pierwsza żona króla Karola III, matka księcia Williama i Harrego, była jedną z najpopularniejszych osób z brytyjskiej rodziny królewskiej. Dziś miałaby 61 lat. 

ZOBACZ TAKŻE: "Była najlepszą mamą na świecie". Jak książę William i książę Harry wspominają księżną Dianę

Księżna Diana, tak według wizji Alpera Yesiltasa, mogłaby wyglądać obecnieAlper Yesiltas

Zmarły w 1980 r. John Lennon miałby dziś 82 lata. Współzałożyciel i wokalista zespołu The Beatles został zastrzelony przez Marka Chapmana przed swoim domem w Nowym Jorku.

John Lennon w artystycznej wizji Alpera YesiltasaAlper Yesiltas

Freddie Mercury, lider zespołu Queen, odszedł w 1991 r. w wieku 45 lat. Wielokrotnie określany był mianem jednego z najlepszych wokalistów w historii. Gdyby nie choroba AIDS, dziś miałby 76 lat. Tak mógłby wyglądać.

Freddie Mercury, tak mógłby wyglądać dziśAlper Yesiltas

Janis Joplin to amerykańska piosenkarka, zmarła w 1970 r. Ikona muzyki rockowej miałaby dziś 79 lat.

Janis Joplin w artystycznej wizji Alpera YesiltasaAlper Yesiltas

Jimi Hendrix często określany jest mianem jednego z największych gitarzystów w historii i legendą rocka. 18 września minęły 52 lata od jego śmierci. Dziś miałby 80 lat.

Tak Jimi Hendrix mógłby wyglądać obecnieAlper Yesiltas

Bruce Lee to aktor znany z filmu “Wejście smoka”, ale także mistrz i instruktor sztuk walk. Zmarł w 1973 r. w wieku 33 lat, a przyczyny jego śmierci były przedmiotem sporów. Oficjalnie uznaje się, że winny był obrzęk mózgu, który nastąpił po pomieszaniu środków przeciwbólowych i odurzających.

Bruce Lee w artystycznej wizji Alpera YesiltasaAlper Yesiltas

ZOBACZ TAKŻE: Zaczarowany ołówek, wersja 2022. Czy robot może napisać symfonię i namalować obraz? Od Beatlesów przez Simpsonów po Jamesa Bonda. Królowa, którą pokochała popkultura 

Autorka/Autor:pb//am

Źródło: Instagram, My Modern Met

Źródło zdjęcia głównego: Alper Yesiltas

Pozostałe wiadomości

Donald Trump kończy swoją kampanię prezydencką wiecem w Michigan, który jest jednym ze stanów wahających się. Tymczasem niektóre jego wypowiedzi rodzą obawy, że w przypadku kiedy wynik wyborów okazałby się dla niego niekorzystny, może dążyć do jego podważenia. O takim scenariuszu pisze brytyjski "The Guardian".

Trump kończy kampanię i co dalej? Mówi o "bandzie nieuczciwych ludzi"

Trump kończy kampanię i co dalej? Mówi o "bandzie nieuczciwych ludzi"

Źródło:
TVN24, Fakty TVN, PAP

W poniedziałek doszło do awarii w przedsiębiorstwie chemicznym Anwil we Włocławku. Jak przekazała spółka, część pracowników została ewakuowana. "Nie ma zagrożenia dla mieszkańców miasta" - poinformowano w komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych włocławskiego urzędu miasta.

Awaria w zakładach chemicznych. Ewakuowano część pracowników

Awaria w zakładach chemicznych. Ewakuowano część pracowników

Źródło:
tvn24.pl

- Antoni Macierewicz za każdym razem, jak jest u władzy, to powoduje jakiś skandal, który szkodzi Polsce - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych. Dodał, że "trzeba przerwać ten chocholi taniec". Mówił też o wtorkowych wyborach prezydenckich w USA.

Sikorski o sprawie Macierewicza. "Trzeba przerwać ten chocholi taniec"

Sikorski o sprawie Macierewicza. "Trzeba przerwać ten chocholi taniec"

Źródło:
TVN24

Amerykańska policja podjęła szereg działań związanych z wyborami prezydenckimi. Przed budynkami rządowymi, w tym Białym Domem, pojawił się płot, a właściciele lokalnych biznesów zabezpieczają swój dobytek w obawie przed wybuchem zamieszek. Służby zapewniają jednak, że nie ma powodu do niepokoju.

Tak Waszyngton szykuje się na wybory

Tak Waszyngton szykuje się na wybory

Źródło:
PAP

O sile "zwykłych ludzi" i oddolnych inicjatyw, tempie kampanii i jej "ogromnych zaskoczeniach", specyfice walki o wyborców, ale także o motywacjach zwolenników Donalda Trumpa oraz o różnorodnej grupie republikańskich wyborców mówili w "Tak jest" reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska oraz dziennikarz Radia 357 Michał Żakowski, którzy śledzą wyborczy wyścig w USA.

"Cisi wyborcy" mogą zdecydować. "Postawią krzyżyk zgodnie z własnym sumieniem"

"Cisi wyborcy" mogą zdecydować. "Postawią krzyżyk zgodnie z własnym sumieniem"

Źródło:
TVN24

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nam przepisami umożliwiającymi ponowne przeliczenie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych emerytur i rent rodzinnych przyznanych w czerwcu w latach 2009-2019. Według zapowiedzi wniosek o przeliczenie świadczenia będzie można złożyć od 1 czerwca 2025 roku.

Ponowne przeliczenie stu tysięcy emerytur. Trzeba będzie złożyć wniosek

Ponowne przeliczenie stu tysięcy emerytur. Trzeba będzie złożyć wniosek

Źródło:
PAP

- W konstytucji jest jasny zapis, że wszyscy są równi wobec prawa, również Zbigniew Ziobro. Dlatego podjęliśmy decyzję o tym, że wystąpimy pierwszy raz w historii o zatrzymanie i doprowadzenie świadka przed komisję śledczą - powiedziała w "Kropce nad i" szefowa komisji do spraw Pegasusa Magdalena Sroka. Członek tego gremium Tomasz Trela ocenił, że "gdyby Zbigniew Ziobro nie miał nic na sumieniu, przyszedłby przed komisję".

"Ziobro dalej myśli, że może wszystko. Otóż, panie ministrze, tak nie jest"

"Ziobro dalej myśli, że może wszystko. Otóż, panie ministrze, tak nie jest"

Źródło:
TVN24

Magazyny energii oraz montaż mikroinstalacji wiatrowych będą objęte ulgą termomodernizacyjną - wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Jednocześnie nowe przepisy wykluczą możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej w przypadku zakupu i montażu kotłów olejowych i gazowych.

Piece na gaz wypadają z listy. Zmiany w popularnej uldze

Piece na gaz wypadają z listy. Zmiany w popularnej uldze

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Zmiana daty startu systemu kaucyjnego ze stycznia na październik 2025 roku to kompromisowe, realne rozwiązanie - ocenili uczestnicy poniedziałkowej dyskusji na Forum Rynku Spożywczego i Handlu. Przedstawiciel jednego z operatorów systemu zwrócił jednak uwagę, że przesunięcie terminu oznacza koszty finansowe.

Tusk podaje nowy termin. "Dostaliśmy jedenaście miesięcy"

Tusk podaje nowy termin. "Dostaliśmy jedenaście miesięcy"

Źródło:
PAP

Pod Pomiechówkiem znaleziono 17 monet. Pochodzą z XVI i XVII wieku z terenów Saksonii, Brandenburgii i Niderlandów. Ich wartość to około pół miliona złotych - oceniają znalazcy. - To jest chyba jeden z największych tego typu skarbów odkrytych do tej pory w Polsce - komentuje archeolog Piotr Duda.

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Źródło:
PAP

Czy kładąc się spać w powyborczą noc, Amerykanie będą znać nazwisko swojego kolejnego prezydenta? Historia pokazuje, że jest to możliwe - tak było np. z wyborem Baracka Obamy w 2012 roku. Dużo bardziej prawdopodobne jest jednak, że na wynik będziemy musieli zaczekać. Wiele godzin, a może nawet dni. Do kiedy?

Kiedy poznamy wyniki wyborów w USA?

Kiedy poznamy wyniki wyborów w USA?

Źródło:
BBC, CNN, NBC, tvn24.pl

Pod względem kulturowym i politycznym to bardziej znaczące nawet od poparcia Beyonce i Taylor Swift dla Kamali Harris. To było na innym poziomie - tak wpływowy portal Politico komentuje poparcie udzielone kandydatce demokratów przez portorykańskiego rapera znanego jako Bad Bunny. Portal zwrócił uwagę, że gwiazdor nie ograniczył się tylko do udzielenia poparcia, ale zaangażował się z własnym przekazem w "kluczowym momencie wyścigu" prezydenckiego.

Politico: jego poparcie dla Kamali Harris ważniejsze niż Beyonce i Taylor Swift

Politico: jego poparcie dla Kamali Harris ważniejsze niż Beyonce i Taylor Swift

Źródło:
Politico, tvn24.pl

Dostawy 600-700 tysięcy ton ryżu rocznie, wypłaty w wysokości około 200 milionów dolarów, a także dostęp do technologii kosmicznych - to według południowokoreańskich mediów ofiaruje Rosja Korei Północnej w zamian za żołnierzy i sprzęt wojskowy do walki z Ukrainą. Kreml może także zaoferować reżimowi w Pjongjangu wsparcie wojskowe w razie zaostrzenia napięcia na Półwyspie Koreańskim - pisze dziennik "The Korean Herald".

Ryż za żołnierzy i sprzęt. Co zyska reżim?

Ryż za żołnierzy i sprzęt. Co zyska reżim?

Źródło:
PAP

Czterech nastolatków zostało rannych, w tym dwóch poważnie, w ataku z użyciem między innymi siekiery na pokładzie kolejki podmiejskiej - poinformowała paryska policja. Zarówno cztery ranne osoby, jak i zatrzymany niedługo później jeden z napastników, są w wieku 16-17 lat.

Atak w kolejce podmiejskiej z użyciem siekiery, kija i miecza, rannych czterech nastolatków

Atak w kolejce podmiejskiej z użyciem siekiery, kija i miecza, rannych czterech nastolatków

Źródło:
Guardian, BFMTV, Tribune de Geneve

Stacja TVN24 w październiku była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 5,83 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN były najchętniej wybieranym serwisem informacyjnym, a portal tvn24.pl najczęściej czytanym serwisem internetowym stacji telewizyjnej.

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura poinformowała, że śledztwo w sprawie zabójstwa Jolanty Brzeskiej zostało umorzone. Powodem jest "brak danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia czynu zabronionego".

Śledztwo w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej umorzone

Śledztwo w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej umorzone

Źródło:
tvn24.pl

Rząd wprowadzi bony na ubrania z drugiej ręki i dopłaty dla przedsiębiorców chcących otworzyć sklep typu second hand, a to wszystko po to, by zapobiegać zmianom klimatycznym - tak przynajmniej sądzą internauci i przypisują ową zapowiedź wiceministrze klimatu Urszuli Zielińskiej. Tylko że ta nigdy takich słów nie wypowiedziała.

Bony na zakupy w lumpeksach? Tego ministra nie zapowiadała

Bony na zakupy w lumpeksach? Tego ministra nie zapowiadała

Źródło:
Konkret24
Diagnoza, recepta i lekarstwo. Doktor Trump chce drugiej operacji

Diagnoza, recepta i lekarstwo. Doktor Trump chce drugiej operacji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Jak dotąd to demokraci chętniej korzystali z możliwości wczesnego głosowania, jednak w 2024 roku korzystają z niego tłumnie również wyborcy republikańscy. Analizujący dane naukowcy zastanawiają się, co oznacza to dla wyborów prezydenta USA. I jeden wniosek jest oczywisty.

Ponad 78 milionów wyborców już oddało swój głos. Analitycy wiedzą, co to oznacza dla wyborów

Ponad 78 milionów wyborców już oddało swój głos. Analitycy wiedzą, co to oznacza dla wyborów

Źródło:
NYT, Forbes, ABC News, Bipartisal Policy Center

Jolanta i Natalia Romiszewski to matka i córka, mieszkają w Pensylwanii. W nadchodzących wyborach prezydenckich Jolanta popiera kandydata republikanów Donalda Trumpa, a Natalia - demokratkę Kamalę Harris. Czy przedwyborcza polaryzacja odbija się na ich relacjach? O tym rozmawiała z nimi dziennikarka "Faktów" TVN Katarzyna Kolenda-Zaleska.

Matka głosuje na Trumpa, córka na Harris. "Jest mi smutno"

Matka głosuje na Trumpa, córka na Harris. "Jest mi smutno"

Źródło:
tvn24

Amerykański system wyborczy sprawia, że w stanach kluczowych (wahających się) rozstrzyga się przyszłość całego kraju. Jak wyglądają ostatnie sondaże i średnia sondażowa w Pensylwanii, Karolinie Północnej, Georgii, Michigan, Arizonie, Wisconsin i Nevadzie?

Kto prowadzi w stanach kluczowych? Co mówi nam średnia sondaży

Kto prowadzi w stanach kluczowych? Co mówi nam średnia sondaży

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Przez całą noc z 5 na 6 listopada oraz następnego dnia dziennikarze TVN i TVN24 będą na bieżąco relacjonować wydarzenia związane z wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. We wtorek o godzinie 23:00 w TVN24 i TVN24 GO rusza program "Czas decyzji. Ameryka wybiera".

"Czas decyzji. Ameryka wybiera". Wydanie specjalne w TVN24

"Czas decyzji. Ameryka wybiera". Wydanie specjalne w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Równolegle z kampanią kandydatów na prezydenta Stanów Zjednoczonych trwa ostra walka dezinformacyjna w sieci, której głównym celem już teraz jest podważenie wyniku głosowania. Stąd w mediach społecznościowych pojawią się przekazy o tym, że "maszyny do głosowania odmówiły wybrania Donalda Trumpa" czy "jeden pan głosował 29 razy". Pokazujemy, dlaczego są nieprawdziwe.

"Głosował 29 razy", "głosowałem w dwóch miejscach". Dezinformacja przed wyborami

"Głosował 29 razy", "głosowałem w dwóch miejscach". Dezinformacja przed wyborami

Źródło:
Konkret24

Wynik wyborów w Stanach Zjednoczonych będzie miał wpływ nie tylko na gospodarkę USA, ale również będzie wiązał się z konsekwencjami dla rynków całego świata - zwracają uwagę analitycy Credit Agricole.

Wynik "będzie wiązał się z globalnymi konsekwencjami". Cztery scenariusze

Wynik "będzie wiązał się z globalnymi konsekwencjami". Cztery scenariusze

Źródło:
tvn24.pl

Tomasz Jakubiak, juror popularnego programu kulinarnego "MasterChef", opowiedział w "Dzień dobry TVN" o swoim życiu z nowotworem. - To było strasznie trudne, że nie mogę zaprowadzić dziecka do przedszkola, nie mogę pójść na spacer, nie mogę pójść z kumplami na kawę - przyznał. Według jego żony Anastazji, życie jest teraz "zupełnie inne". - On na zewnątrz jest bardzo silny i wszystkim chce pokazać, że walczy - mówiła. Dodała, że mimo wszystko pojawia się "kruchość, lęk, strach".

"Już było tak, że nie byłem w stanie dojść z łazienki do sypialni". Tomasz Jakubiak o chorobie

"Już było tak, że nie byłem w stanie dojść z łazienki do sypialni". Tomasz Jakubiak o chorobie

Źródło:
Dzień Dobry TVN