Olga Tokarczuk i Andrzej Mleczko honorowymi obywatelami Krakowa

Autor:
tmw//now
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Poczytność książek Olgi Tokarczuk mocno wzrosła
Poczytność książek Olgi Tokarczuk mocno wzrosłaTVN24
wideo 2/10
TVN24Poczytność książek Olgi Tokarczuk mocno wzrosła (wideo archiwalne)

Podczas środowej sesji Rady Miasta Krakowa przyjęto uchwałę, która nadaje Oldze Tokarczuk tytuł Honorowej Obywatelki Miasta Krakowa. O nadanie tego tytułu noblistce wnioskował Dominik Jaśkowiec, przewodniczący Rady Miasta. Honorowe obywatelstwo Krakowa przyznano także rysownikowi Andrzejowi Mleczce.

Zgodnie z obowiązującą procedurą uchwały dotyczące honorowego obywatelstwa nie są dyskutowane, a radni podejmują decyzję w tej sprawie w głosowaniu. Wniosek o nadanie honorowego obywatelstwa pisarce i noblistce Oldze Tokarczuk zgłosił Komisji Głównej Rady Miasta Krakowa przewodniczący Rady Miasta Dominik Jaśkowiec, a poparło go Wydawnictwo Literackie.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Jak przypomniał Jaśkowiec, z Krakowem Olgę Tokarczuk łączy siedziba jej wydawcy. Pisarka była również wielokrotnie gościem Międzynarodowych Targów Książki i Międzynarodowego Festiwalu Conrada. W uzasadnieniu uchwały podkreślono, że Olga Tokarczuk, otrzymując Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury, zapisała się w historii, a swój kunszt literacki potwierdziła, zdobywając wcześniej wiele literackich nagród i wyróżnień.

- Pani Olga Tokarczuk jest z przekonań feministką, wspiera działania na rzecz praw zwierząt, ochrony środowiska, równouprawnienia i społeczeństwa obywatelskiego. Jest członkinią Rady Fundacji imienia Stefana Batorego. Czytelnicy cenią Olgę Tokarczuk za to, że ma niesamowitą pisarską wyobraźnię, a w swoich opowieściach przekracza utarte granice, nie boi się także podejmowania trudnych tematów – powiedział w środę przewodniczący krakowskiej Rady Miasta.

Za przyznaniem pisarce honorowego obywatelstwa Krakowa było 23 radnych, przeciw 9, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Pierwsza polska prozaiczka z literackim Noblem

Olga Tokarczuk urodziła się w 1962 roku w Sulechowie (woj. lubuskie). Jest jedną z najbardziej cenionych przedstawicielek polskiej literatury najnowszej.

Z wykształcenia jest psychologiem. Jej debiut powieściowy to wydana w 1993 roku książka "Podróż ludzi Księgi", dwa lata później ukazała się jej kolejna książka - "E.E.". Ogromny sukces odniosła trzecia powieść Tokarczuk pod tytułem "Prawiek i inne czasy" (1996), za którą pisarka w 1997 roku otrzymała Paszport Polityki. W tym samym roku otrzymała także nagrodę Fundacji im. Kościelskich. Rok później w księgarniach pojawił się "Dom dzienny, dom nocny" - książka zainspirowana historią regionu, gdzie pisarka mieszkała - Sudetami i wsią Nowa Ruda.

Inne książki Tokarczuk to między innymi "Gra na wielu bębenkach" (2001), esej "Lalka i perła" (2000) i "Ostatnie historie" (2003), "Bieguni" (2007; Nagroda Literacka Nike 2008; Międzynarodowa Nagroda Bookera 2018), "Prowadź swój pług przez kości umarłych" (2009), "Księgi Jakubowe" (2014). Za tę ostatnią otrzymała drugą Nagrodę Nike w 2015 roku.

10 października 2019 roku została laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018. Tokarczuk jest pierwszą polską prozaiczką, która doceniona została tą nagrodą.

Andrzej Mleczko Honorowym Obywatelem Miasta Krakowa

Drugą osobą, której w środę Rada Miasta Krakowa przyznała tytuł Honorowego Obywatela Miasta Krakowa, jest rysownik i ilustrator Andrzej Mleczko.

Z wnioskiem o uhonorowanie Mleczki wystąpił również przewodniczący RMK Dominik Jaśkowiec, który przypomniał, że artysta jest związany z Krakowem od czasu studiów na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. W 1971 roku debiutował jako rysownik na łamach tygodnika "Student", a od 1975 roku jego rysunki są regularnie publikowane w różnych wydawnictwach prasowych i książkowych. W 1982 roku przy ul. św. Jana 14 w Krakowie Andrzej Mleczko otworzył galerię autorską, która jest chętnie odwiedzana przez mieszkańców i turystów.

- W ciągu półwiecza Andrzej Mleczko stał się jednym z najbardziej znanych i lubianych rysowników w naszym kraju. Wyrobił sobie renomę, a jego kreska jest powszechnie rozpoznawana – powiedział Jaśkowiec. Dodał, że oprócz rysunków satyrycznych artysta tworzy plakaty, grafiki, rysunki reklamowe i scenografie.

- Andrzej Mleczko to dobry przykład artysty, który całe swoje dorosłe życie związał z Krakowem. Jego twórczość idealnie komponowała się z kulturalnym charakterem miasta – dodał. W uzasadnieniu uchwały podkreślono także, że dzięki rysunkom Mleczki, w których pojawia się Kraków, miasto od kilku dekad jest promowane w całej Polsce, a sam artysta chętnie pomaga ludziom kultury – w jego galerii w czasach młodości pracował wybitny krakowski pisarz Jerzy Pilch, zaś Mleczko zagrał również w epizodycznych rolach w kilku polskich produkcjach filmowych. Andrzej Mleczko jest autorem ponad 40 tysięcy rysunków i ilustracji opublikowanych w kilkudziesięciu tytułach prasowych, a także w internecie.

Za przyznaniem mu honorowego obywatelstwa opowiedziało się 26 radnych, przeciw było 5, jedna osoba wstrzymała się od głosu, jedna nie wzięła udziału w głosowaniu.

Autor:tmw//now

Źródło: tvn24.pl, PAP

Pozostałe wiadomości