W piątek w Krakowie rusza 15. edycja festiwalu kina niezależnego Mastercard Off Camera. Po dwóch latach przerwy - związanych z pandemią COVID-19 - organizatorzy festiwalu zapraszają na filmową majówkę. Impreza potrwa do 8 maja. W ramach festiwalu odbędą się pokazy filmowe, spotkania z twórcami oraz koncerty muzyki alternatywnej. Wychodząc naprzeciw miłośnikom kina niezależnego, część repertuaru festiwalowego będzie dostępna w Player.pl.
Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Mastercard Off Camera odbywa się w Krakowie w dniach 29 kwietnia-8 maja 2022 roku. Po dwóch latach przerwy - związanych z pandemią COVID-19 - organizatorzy festiwalu zapraszają na filmową majówkę.
Konkurs o Krakowską Nagrodę Filmową
Głównym punktem programu Festiwalu Mastercard Off Camera jest Międzynarodowy konkurs o Krakowską Nagrodę Filmową. Twórcy, pokazując swój pierwszy lub drugi film, rywalizują o główną nagrodę w wysokości 25 tysięcy dolarów.
Międzynarodowemu jury przewodniczy zawsze polski twórca filmowy. Do rywalizacji staną: "Beautiful Beings" (reż. Gudmundur Arnar Gudmundsson), "Between Two Dawns" (Selman Nacar), "Hard Shell, Soft Shell" (Emma Benestan), "Inni Ludzie" (Aleksandra Terpińska), "Inventory" (reż. Darko Sinko), "Josephine" (reż. Javier Marco), "Miss Viborg" (reż. Marianne Blicher), "The Falconer" (reż. Adam Sjoberg i Seanne Winslow), "The Staffroom" (reż. Sonja Tarokić" oraz "True Things" (reż. Harry Wootliff).
Z kolei w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych 10 fabuł walczy o 100 tysięcy złotych. W międzynarodowym jury tego konkursu znaleźli się: Kim Magnusson, laureat dwóch Oscarów, Trudie Styler, producentka filmowa i Grainne Humphreys, dyrektorka Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Dublinie. O tytuł najlepszego filmu polskiego walczyć będą: "Bo we mnie jest seks" Katarzyny Klimkiewicz, "Fucking Bornholm" Anny Kazejak, "Magdalena" Filipa Gieldona, "Piosenki o miłości" Tomasza Habowskiego, "Powrót do tamtych dni" Konrada Aksinowicza, "Sonata" Bartosza Blaschkego, "Teściowie" Jakuba Michalczuka, "Wiarołom" Piotra Złotorowicza, "Zupa nic" Kingi Dębskiej oraz "Żeby nie było śladów" Jana P. Matuszyńskiego.
Rada programowa festiwalu wyłoni również grono nominowanych do nagród aktorskich. Kolejny raz zostanie wręczona nagroda Mastercard Rising Star dla najlepszego aktorskiego debiutu. Festiwalowe konkursy są częścią projektu "Obraz świata. Świat w obrazach".
Pokazy filmów, spotkania i koncerty
Wychodząc naprzeciw miłośnikom kina niezależnego, część repertuaru festiwalowego będzie dostępna w Player.pl.
Pokazy w ramach festiwalu zostały podzielone na sekcje tematyczne. W ramach sekcji "W zdrowym ciele zdrowy duch?" filmowcy poruszają problem higieny psychicznej, pokazując, że pozorną słabość można przekuć w siłę.
Filmy prezentowane w ramach sekcji "Nieoczekiwane przymierza" opowiadają o nieoczywistych sojuszach między postaciami różniącymi się niemal w każdym aspekcie. Sekcja "Wiek niewinności", której partnerem jest zainicjowana przez Anję Rubik kampania społeczna #SEXEDPL, jest poświęcona z jednej strony przemianom, jakie dokonują się w modelach i sposobach opowiadania o dzieciństwie. Z drugiej, odkrywa przed widzami jego bardziej mroczne, mniej oczywiste i nienormatywne oblicze. Z kolei "Przyszłość jest teraz" - sekcja ułożona we współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym w Bergen - koncentruje się na filmach opowiadających o postępującym kryzysie ekologicznym i modelach radzenia sobie z nim. Produkcje pokazują, że siła tkwi we współpracy i kolektywnej walce o lepsze jutro.
Granice gatunkowe, obyczajowe i te wynikające z ról społecznych, w końcu granice geograficzne - to im poświęcony zostanie tegoroczny Player Serialcon, nad którym - po raz drugi - patronat tytularny objął Player.pl. To specjalne programowe pasmo festiwalu koncentruje się tylko i wyłącznie na tym, co dzieje się na małym ekranie. Od 30.04-3.05 będą odbywać się spotkania z gośćmi serialowymi w miasteczku filmowym i pokazy seriali na dużym, kinowym ekranie. Sprawdzoną częścią festiwalu jest również OFF SCENA. Każdy festiwalowy dzień zakończy koncert muzyków sceny alternatywnej.
Twórcy festiwalu robią ukłon w stronę uchodźców z Ukrainy. Wszystkie filmy w konkursie polskich filmów fabularnych będą miały ukraińskie napisy.
- Chcemy dzielić się naszą kinematografią, pokazywać te filmy. Zwłaszcza że tegoroczny konkurs to są produkcje, które dają nadzieję. Mam wrażenie, że ta nadzieja staje się jednym z wątków przewodnich. Nadzieja i solidarność - mówiła, jeszcze przed rozpoczęciem festiwalu, Alicja Myśliwiec, rzeczniczka festiwalu.
Festiwal odbywa się od 2008 roku, w tym czasie Kraków odwiedziło 65 tysięcy gości.
Źródło: TVN24, Biuro Prasowe Mastercard Off Camera, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24