"Żądamy elementarnej sprawiedliwości – uwolnienia koncertów i możliwości ich realizacji od 29 maja" – apeluje do rządzących branża muzyczna. Stanowisko Izby Gospodarczej Menedżerów Artystów Polskich, Stowarzyszenia Organizatorów Imprez Artystycznych, Polskiej Izby Techniki Estradowej i Związku Zawodowego Muzyków RP pojawiło się w niedzielę na profilach wielu polskich artystów w mediach społecznościowych.
"Protest przeciwko wykluczeniu, otwórzcie koncerty" – tak zaczyna się stanowisko branży muzycznej, które w niedzielę zamieścili na profilach w mediach społecznościowych między innymi Katarzyna Nosowska, Artur Rojek, zespoły IRA, Zakopower, Raz Dwa Trzy.
Wpisy dotyczące protestu pojawiły się także w mediach społecznościowych Darii Zawiałow, Ani Dąbrowskiej, czy Tomka Lipińskiego oraz innych artystów.
Poniżej oświadczenie przygotowane przez stowarzyszenia skupiające polską branżę muzyczną. Przeczytajcie proszę....
Posted by Artur Rojek on Sunday, May 23, 2021
"Protestujemy przeciwko niszczeniu bardzo ważnej formy kultury"
"Stanowczo protestujemy przeciwko niesprawiedliwemu i niezgodnemu z zasadami życia społecznego wykluczaniu nas z pracy, dyskryminacji i niszczeniu powszechnej i bardzo ważnej formy kultury, jaką jest udział w koncertach!" – czytamy w oświadczeniu przygotowanym przez stowarzyszenia skupiające polską branżę muzyczną.
Podkreślono, że to protest "w imieniu organizatorów, menedżerów, techników, firm scenotechnicznych, promotorów, pracowników obsługi wydarzeń, artystów, muzyków i dziesiątek tysięcy ludzi związanych z kulturą i rozrywką w Polsce, ale także w imieniu milionów fanów, uczestników wydarzeń koncertowych różnego typu".
"Wspólnie z IGMAP (Izba Gospodarcza Menedżerów Artystów Polskich-red.), SOIAR (Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Artystycznych-red.) i PITE (Polska Izba Techniki Estradowej-red.) przez ostatnie tygodnie otrzymywaliśmy zapewnienia, że te niedorzeczne i kompletnie niezrozumiałe zapisy rozporządzenia zostaną zmienione z końcem maja. Niestety tak się nie stało. Do protestu przyłącza się także ZZMRP (Związek Zawodowy Muzyków RP-red.)" – napisano w oświadczeniu.
Zaznaczono, że "nie istnieją przesłanki, które przy dopuszczeniu do organizacji meczów piłkarskich z udziałem dziesięciotysięcznej publiczności, organizacji wesel, imprez domowych, komunii, spektakli, kabaretów, seansów filmowych w salach kinowych z udziałem 50% publiczności; funkcjonowania kościołów, centrów handlowych czy gastronomii na świeżym powietrzu (a już za kilka dni również w przestrzeniach zamkniętych), uniemożliwiają organizację wydarzeń kulturalnych w postaci koncertów, zarówno w warunkach plenerowych, jak i w jakichkolwiek salach do tego przeznaczonych".
"Takie działanie jest kompletnie niezrozumiałe"
"Dlaczego tylko koncerty mają pozostać zamknięte!? Dlaczego grupy muzyczne mają zakaz działalności, w przeciwieństwie do grup cyrkowych, sportowych i wszystkich innych?" – pytają przedstawiciele branży muzycznej.
Podkreślają, że "działanie takie jest nie tylko kompletnie niezrozumiałe, ale również jest całkowicie przeciwstawne do działań podejmowanych w krajach Unii Europejskiej".
"Nie ma ani jednego przypadku w Europie, aby ograniczenia kulturalnych wydarzeń muzycznych stały w tak silnej sprzeczności nie tylko z innymi wydarzeniami kulturalnymi, ale ze wszelkimi innymi dziedzinami życia – napisali. Podali przykład takich krajów jak Austria, Włochy, Wielka Brytania, Francja, Dania, Holandia czy Belgia.
PROTEST PRZECIWKO WYKLUCZENIU!!! OTWÓRZCIE KONCERTY! DOŚĆ NISZCZENIA POLSKIEJ KULTURY! Stanowczo protestujemy...
Posted by Zespół IRA on Sunday, May 23, 2021
"Żądamy elementarnej sprawiedliwości"
"Nie zgadzamy się na utrzymanie dyskryminujących i nieracjonalnych zapisów uderzających w organizację koncertów" – czytamy w oświadczeniu. "Mamy wieloletnie doświadczenie i dysponujemy profesjonalną wiedzą w organizacji bezpiecznych koncertów – jesteśmy w tym specjalistami" – podkreślono.
"Domagamy się przejrzystych zasad i równych szans dla branży, która jako pierwsza została całkowicie sparaliżowana i nadal tkwi w zamknięciu, jako ostatnia. Żądamy elementarnej sprawiedliwości – uwolnienia koncertów i możliwości ich realizacji od 29 maja. Dziesiątki innych branż i obszarów życia społecznego, w ostatnim czasie powróciły już do funkcjonowania – branża muzyczna oczekuje równości wobec prawa" – apelują stowarzyszenia skupiające polską branżę muzyczną.
"To tak jakbyśmy nagle przestali istnieć"
Daria Zawiałow podkreśliła we wpisie na Facebooku, że "'Zespół' to nie tylko lider i muzycy, ale także szereg osób, które pełnią tak samo istotne role – oświetleniowcy, realizatorzy dźwięku, technicy, monterzy scen, managerowie, bookerzy koncertowi, organizatorzy, bardzo często rownież wizażyści, styliści czy fryzjerzy. Dziesiątki tysięcy osób, które są w tym momencie są pozbawione pracy".
"Jeśli rząd nie odblokuje branży koncertowej, wszystkie koncerty oraz wszystkie festiwale, na które planowaliście się wybrać - NIE ODBĘDĄ SIĘ! Na dzień dzisiejszy jesteśmy zamknięci do odwołania. Czy to jest sprawiedliwe? To tak jakbyśmy nagle przestali istnieć" (pisownia oryginalna-red.) - napisała.
Drodzy! Koncerty są NADAL ZABLOKOWANE ‼️ Od dnia 29 maja branża koncertowa miała zostać otwarta - nie zostanie ‼️ Za...
Posted by Daria Zawiałow on Sunday, May 23, 2021
Kina, teatry, ośrodki kultury otwarte
Pod koniec kwietnia został przedstawiony przez premiera Mateusza Morawieckiego harmonogram majowego luzowania obostrzeń.
Od piątku 21 maja działalność wznowiły kina, teatry, opery, filharmonie, domy i ośrodki kultury. Warunkiem jest udostępnienie widzom lub słuchaczom nie więcej niż 50 procent liczby miejsc (co drugie miejsce na widowni), zachowania odległości 1,5 metra pomiędzy widzami lub słuchaczami - w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni.
Utrzymany został również nakaz zakrywania ust i nosa. Konieczne jest także zapewnienie, aby widzowie albo słuchacze nie spożywali napojów lub posiłków.
Od 8 do 28 maja możliwe jest organizowanie imprez i spotkań do 25 osób, które odbywają się na otwartym powietrzu albo w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, która organizuje imprezę lub spotkanie; od 29 maja do 5 czerwca możliwe będzie organizowanie imprez i spotkań do 50 osób, które odbywają się na otwartym powietrzu albo w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej sali sprzedaży. Do limitu nie wlicza się osób zaszczepionych przeciwko COVID-19.
Od 28 maja możliwe ma być prowadzenie gastronomii w lokalu – przy zachowaniu maks. 50 procent obłożenia i zachowaniu dystansu między stolikami.
Powróci życie koncertowe? Minister zdrowia: jestem optymistą
Minister zdrowia Adam Niedzielski pytany w sobotę w RMF FM, kiedy pojawi się nowy harmonogram odmrażania kolejnych branż, na przykład dyskotek, powiedział, że na ten temat będą rozmowy w przyszłym tygodniu, aby zaproponować dłuższy harmonogram luzowania obostrzeń. - Na pewno przed 5 czerwca ogłosimy ten harmonogram - poinformował.
Niedzielski zapytany, czy jest szansa, że powróci życie koncertowe czy spotkania w większej skali, odpowiedział, że jest w tej kwestii optymistą. - Jeżeli trend będzie kontynuowany i przede wszystkim będziemy nadal mieli postępy w Narodowym Programie Szczepień, to nie mamy argumentów, żeby nie przywracać normalnego życia - powiedział.
Autorka/Autor: js//rzw
Źródło: tvn24.pl, PAP