Kolejne wydanie książki Włodzimierza Odojewskiego "Milczący, niepokonani. Opowieść katyńska" trafia właśnie do polskich księgarń. Pierwotnie to właśnie na podstawie tej powieści Andrzej Wajda miał nakręcić film o Katyniu.
"Milczący, niepokonani" nie są opowieścią o samym mordzie polskich jeńców, ale o kłamstwie z tym mordem związanym. Główny wątek powieści nawiązuje do autentycznych wydarzeń. Na przełomie 1945-1946 r. w Polsce zainscenizowano tzw. proces katyński, którego celem miało być jednoznaczne obciążenie winą Niemców i tym samym oczyszczenie ZSRR z odpowiedzialności.
Główny bohater to lewicujący w młodości polski prokurator Martini, jeniec z obozu w Murnau, który po powrocie do Polski prowadzi śledztwo w sprawie Katynia. Prawnik jest osobiście zaangażowany w sprawę - w Katyniu zginął jego brat Andrzej. Martini chce ukarać zbrodniarzy, ale już od pierwszych chwil aż do końca śledztwa staje się elementem komunistycznej manipulacji.
Prawdziwy prokurator Roman Martini został zamordowany w 1946 r., rzekomo z powodów nie mających nic wspólnego z prowadzonymi przesłuchaniami. Zagadka jego śmierci jest nadal nie rozwiązana. Niewykluczone, iż służby radzieckie mogły uznać, że Martini wiedział za dużo.
Temat zbrodni katyńskiej przewijał się w twórczości Odojewskiego od lat. Był on pierwszym pisarzem w Polsce, który mimo cenzury, podjął ten tragiczny wątek na tak szeroką skalę. Katyń odnaleźć można w kilku książkach Odojewskiego: "Wyspie ocalenia", "Zasypie wszystko, zawieje...", czy "Zabezpieczaniu śladów".
Książka "Milczący, niepokonani" pierwotnie miała się stać podstawą scenariusza filmu Andrzej Wajdy o Katyniu. Pisarz i reżyser mieli jednak różne koncepcje filmu - Wajda chciał skoncentrować się na temacie zbrodni, Odojewskiego natomiast bardziej interesowało opisanie powojennych prób zafałszowania prawdy. Ostatecznie Wajda zrobił film według scenariusza Andrzeja Mularczyka.
Źródło: PAP