Grammy 2025. Beyoncé kolejny raz pisze historię

Beyoncé
Galę Grammy 2025 poprowadzi Trevor Noah
Źródło: [2025 Cable News Network All Rights Reserved]

Grammy 2025 rozdane. W najważniejszych kategoriach słynne "złote gramofony" otrzymali Kendrick Lamar i Beyoncé. Twórczyni krążka "Cowboy Carter" nagrodzona została w kategorii Album Roku. Najlepszą Nową Artystką została Chapell Roan. Zmarły w grudniu były prezydent USA Jimmy Carter zdobył czwartą swoją statuetkę Grammy.

Za nami noc wręczenia Grammy 2025 - dorocznych nagród Narodowej Akademii Sztuki i Techniki Rejestracji (czy po prostu Akademii Fonograficznej) - są powszechnie uznawane za najważniejsze wyróżnienia muzyczne na świecie. Niedzielna gala była pierwszym tego typu wydarzeniem branży rozrywkowej od czasu tragicznych pożarów, jakie dotknęły południową Kalifornię. Pod koniec gali jej gospodarz - południowoafrykański komik Trevor Noah - poinformował, że w trakcie transmisji telewizyjnej udało się zebrać co najmniej 7 milionów dolarów. Środki te zostaną przekazane organizacjom, które prowadzą pomoc dla ofiar pożarów w tej części Kalifornii.

Nic więc dziwnego, że w trakcie gali wątek wsparcia wszystkich, którzy ucierpieli w wyniku pożarów, wielokrotnie powracał. Producenci zdecydowali się między innymi na specjalny segment muzyczny w hołdzie miastu Los Angeles. Dawes, John Legend, Sheryl Crow, Brad Paisley, Brittany Howard i St. Vincent pojawili się na scenie we wspólnym numerze "I Love L.A.". Bruno Mars i Lady Gaga dla miasta wykonali "California Dreamin".

Kilkuminutowymi owacjami na stojąco powitana została grupa strażaków z Los Angeles, z Anthonym Marrone - szefem strażaków Los Angeles Fire Department - na czele. - Nasze najszczersze kondolencje oraz modlitwy kierujemy w stronę rodzin, które utraciły swoich ukochanych, przyjaciół, sąsiadów oraz do tych, którzy stracili swoje domy, biznesy i musieli się przeprowadzić - mówił Marrone. Następnie wspólnie z kolegami ogłosili, że w ostatniej kategorii tegorocznej gali - Album Roku - zwyciężą "Cowboy Carter" Beyonce.

ZOBACZ TEŻ: "Bachor" z Essex gwiazdą Grammy. Kim jest Charli XCX?

Grupa strażaków z Los Angeles Fire Department
Grupa strażaków z Los Angeles Fire Department
Źródło: PAP/EPA/CAROLINE BREHMAN

Grammy 2025. Beyoncé i Kendrick Lamar zdominowali najważniejsze kategorie

Rekordzistka nagród Grammy - Beyoncé - po raz kolejny wpisała się na karty nagród. Podczas tegorocznej ceremonii w jej ręce trafiły trzy kolejne statuetki za: Album Roku, Najlepszy Album - Muzyka Country oraz Najlepszy Występ Duetu/Grupy - Muzyka Country

Tym samym Beyoncé jest najczęściej nagradzaną osobą w historii nagród Grammy (35 statuetek) i najczęściej nominowaną osobą do tych nagród (99 nominacji). W tym roku stała się również pierwszą kobietą niebiałą, której album zwyciężył w kategorii Najlepszy Album - Muzyka Country.

Dla niej samej najważniejszym tegorocznym zwycięstwem jest statuetka za Album Roku - "Cowboy Carter", na którą czekała od 15 lat. W tej kategorii nominowana była wcześniej pięciokrotnie i udało się to dopiero za szóstym razem. Do pełnej "korony" - czyli gramy w trzech najważniejszych kategoriach: album, piosenka i nagranie roku - brakuje jej jedynie w tej ostatniej (nagranie roku).

Beyoncé i jej córka Blue Ivy Carter
Beyoncé i jej córka Blue Ivy Carter
Źródło: PAP/EPA/CAROLINE BREHMAN

W kategoriach Piosenka Roku oraz Nagranie Roku, Grammy otrzymał Kendrick Lamar za "Not Like Us". To nie wszystko. Amerykański gwiazdor hip-hopu i rapu doceniony został także w kategoriach: Najlepszy Występ - Rap ("Not Like Us") i Najlepsza Piosenka - Rap ("Not Like Us"). Twórcy teledysku do nagrodzonej piosenki Lamara odebrali statuetkę w kategorii Najlepszy Teledysk. 

Lamar też jest rekordzistą nagród. W 2016 roku otrzymał 11 nominacji do Grammy, stając się pierwszym raperem i jak dotąd jedynym, któremu w jednym roku udało się zdobyć taką liczbę nominacji. Dla przypomnienia, najwięcej nominacji - 12 - w jednym roku otrzymali Michael Jackson (1984) oraz Babyface (1997). 11 nominacji w jednym roku mają również Jon Batiste (2022) oraz Beyoncé (2025). Raper, który stał się w sumie posiadaczem 22 "gramofonów", jest również jednym z 15 mężczyzn z co najmniej 20 nagrodami Grammy.

Kendrick Lamar
Kendrick Lamar
Źródło: PAP/EPA/CAROLINE BREHMAN

Najlepszą Nową Artystką została Chappell Roan. W kategorii Najlepszy Występ - Rock - doceniony został utwór "Now and Then" zespołu The Beatles. Jest to pierwsza nagrodzona piosenka, przy produkcji której wykorzystano sztuczną inteligencję.

Zmarły 29 grudnia ubiegłego roku były prezydent USA Jimmy Carter pośmiertnie otrzymał nagrodę za audiobook "Last Sundays In Plains: A Centennial Celebration". Jednocześnie, Carter, który nominowany był w wieku 100 lat, został najstarszą nagrodzoną osobą w historii tych wyróżnień.

Charli XCX, Sierra Ferrell i St. Vincent wielokrotnie docenione

Beyoncé i Kendrick Lamar to niejedyni wielokrotnie nagrodzeni podczas tegorocznej ceremonii. Cztery statuetki trafiły w ręce amerykańskiej piosenkarki Sierry Ferrell, która po raz pierwszy była nominowana. Ferrell doceniona została w kategoriach: Najlepszy Występ - Americana ("American Dreaming"), Najlepsza Piosenka - American Roots: ("American Dreaming"), Najlepszy Występ - American Roots ("Lighthouse"), Najlepszy Album - Americana ("Trail Of Flowers").

Trzy nagrody otrzymały Charli XCX oraz St. Vincent. Charli XCX, której album "brat" był jednym z najpopularniejszych minionego roku, ale stał się również fenomenem kulturowym, nagrodzona została w kategoriach: Najlepsze Nagranie - Pop/Dance ("Von Dutch"), Najlepszy Album - Dance/ Muzyka Elektroniczna ("brat") oraz Najlepszy Zbiór Nagrań ("brat").

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "'BACHOR' Z ESSEX GWIAZDĄ GRAMMY 2025"

Natomiast St. Vincent po raz kolejny zdominowała kategorie, związane z rockiem oraz muzyką alternatywną. Jej najnowszy album "All Born Screaming" zdobył statuetkę w kategorii Najlepszy Album - Muzyka Alternatywna. Piosenkarka i gitarzystka odebrała również Grammy za Najlepszy Występ - Muzyka Alternatywna ("Flea") oraz Najlepsza Piosenka - Rock ("Broken Man").

Niespodziewany powrót The Weeknd

W trakcie gali głos zabrał Harvey Mason jr - CEO Akademii Fonograficznej oraz fundacji MusiCares. - Gdy obejmowałem to stanowisko w 2020 roku, chciałem zmian i modernizacji w tej organizacji, w taki sposób, żeby była lepsza i służyła dynamicznej, globalnej społeczności muzycznej - przypomniał Manson jr i przypomniał, że na początku jego pracy, Akademia mierzyła się z istotną krytyką środowiska muzycznego.

Jednym z tych krytyków był The Weeknd, który w 2021 roku ogłosił, że bojkotuje te nagrody. Mason jr nawiązał do kanadyjskiego artysty. Szef Akademii powiedział, że nastąpiły pewne zmiany w zakresie członkostwa, a do Akademii zaproszono ponad trzy tysiące kobiet. - Głosujący na Grammy są teraz młodsi, blisko 40 procent z nich to osoby niebiałe, a 66 procent członków Akademii to osoby nowe - zaznaczył. Uznał, że dowody na te zmiany są namacalne i zaprosił Kanadyjczyka na scenę.

The Weeknd na scenie Grammy pojawił się po raz pierwszy od 2021 roku. Wykonał dwie piosenki, zapowiadające jego nowy album "Hurry Up Tomorrow", w tym "Timeless", w której gościnnie wystąpił Playboi Carti.

Grammy 2025. Pełna lista nagrodzonych

Nagranie Roku: "Not Like Us" Kendrick Lamar

Album Roku: "Cowboy Carter" Beyoncé 

Piosenka Roku: "Not Like Us" Kendrick Lamar

Najlepsza Nowa Artystka: Chappell Roan

Victoria Monet i Chappell Roan
Victoria Monet i Chappell Roan
Źródło: PAP/EPA/CAROLINE BREHMAN

Najlepszy Występ Solowy Pop: "Espresso" Sabrina Carpenter

Najlepszy Występ Pop - Duet/Grupa: "Die With a Smile" - Lady Gaga & Bruno Mars

Najlepszy Album - Pop: "Short n' Sweet" Sabrina Carpenter

Najlepsze Nagranie - Dance/Muzyka Elektroniczna: "Neverender" - Justice & Tame Impala 

Najlepsze Nagranie - Pop/Dance: "Von Dutch" Charli XCX

Najlepszy Album - Dance/ Muzyka Elektroniczna: "brat" - Charli XCX

Najlepszy Występ - Rock: "Now and Then" - The Beatles

Najlepszy Występ - Metal: "Mea Culpa (Ah! Ça ira!)" - Gojira, Marina Viotti & Victor Le Masne

Najlepsza Piosenka - Rock: "Broken Man" - autorka piosenki: Annie Clark (St. Vincent) 

Najlepszy Album - Rock: "Hackney Diamonds" - The Rolling Stones 

Najlepszy Występ - Muzyka Alternatywna: "Flea" - St. Vincent

Najlepszy Album - Muzyka Alternatywna: "All Born Screaming" St. Vincent

Najlepszy Występ - R&B: "Made For Me (Live On BET)" - Muni Long

Najlepszy Występ - Tradycyjny R&B: "That’s You" Lucky Daye

Najlepsza Piosenka - R&B: "Saturn" - autorzy piosenki: Rob Bisel, Carter Lang, Solána Rowe, Jared Solomon & Scott Zhang (SZA)

Najlepszy Album - Progresywny R&B: REMIS: "So Glad to Know You" Avery*Sunshine oraz "Why Lawd?" NxWorries

Najlepszy Album R&B: "11:11 (Deluxe)" - Chris Brown

Najlepszy Występ - Rap: "Not Like Us" - Kendrick Lamar

Najlepszy Występ - Rap Melodyjny: "3:AM" Rapsody feat. Erykah Badu 

Najlepsza Piosenka - Rap: "Not Like Us" - Kendrick Lamar

Najlepszy Album - Rap: "Alligator Bites Never Heal" - Doechii

Najlepszy Album - Słowo Mówione, Poezja: "The Heart, the Mind, the Soul" - Tank and the Bangas 

Najlepszy Występ Solowy Muzyka Country: "It Takes A Woman" Chris Stapleton

Najlepszy Występ Muzyka Country - Duet/Grupa: "II Most Wanted" Beyoncé feat. Miley Cyrus 

Najlepsza Piosenka - Muzyka Country: "The Architect" - autorzy piosenki: Shane McAnally, Kacey Musgraves & Josh Osborne (Kacey Musgraves)

Najlepszy Album - Muzyka Country: "Cowboy Carter" - Beyoncé 

Beyoncé
Beyoncé
Źródło: PAP/EPA/CAROLINE BREHMAN

Najlepszy Album - New Age/Ambient/ Chant: "Triveni" - Wouter Kellerman, Éru Matsumoto & Chandrika Tandon

Najlepszy Album - Jazz Alternatywny: "No More Water: The Gospel Of James Baldwin" - Meshell Ndegeocello

Najlepszy Występ - Jazz: "Twinkle Twinkle Little Me" - Samara Joy feat. Sullivan Fortner

Najlepszy Album Wokalny - Jazz: "A Joyful Holiday" - Samara Joy

Najlepszy Album Instrumentalny - Jazz: "Remembrance" Chick Corea & Béla Fleck

Najlepszy Album - Duży Zespół Jazzowy: "Bianca Reimagined: Music For Paws And Persistence" - Dan Pugach Big Band

Najlepszy Album - Latin Jazz: "Cubop Lives!" - Zaccai Curtis

Najlepszy Album - Tradycyjny Pop Śpiewany: "Visions" - Norah Jones

Najlepszy Album - Współczesna Muzyka Instrumentalna: "Plot Armor" - Taylor Eigsti 

Najlepszy Album - Teatr Muzyczny: "Hell’s Kitchen" - główni wokaliści: Shoshana Bean, Brandon Victor Dixon, Kecia Lewis & Meleah Joi Moon; producenci: Adam Blackstone, Alicia Keys & Tom Kitt; autorka muzyki i tekstów: Alicia Keys

Najlepszy Występ/ Piosenka - Gospel: "One Hallelujah" - Tasha Cobbs Leonard, Erica Campbell & Israel Houghton feat. Jonathan McReynolds & Jekalyn Carr; autorzy piosenki: G. Morris Coleman, Israel Houghton, Kenneth Leonard, Jr., Tasha Cobbs Leonard & Naomi Raine

Najlepszy Występ/ Piosenka - Współczesna Muzyka Chrześcijańska: "That’s My King" - CeCe Winans; autorzy piosenki: Taylor Agan, Kellie Gamble, Lloyd Nicks & Jess Russ

Najlepszy Album - Gospel: "More Than This" - CeCe Winans

Najlepszy Album - Współczesna Muzyka Chrześcijańska: "Heart Of A Human" - DOE

Najlepszy Album - Roots Gospel: "Church" - Cory Henry 

Najlepszy Album - Latin Pop: "Las Mujeres Ya No Lloran" - Shakira

Jennifer Lopez i Shakira
Jennifer Lopez i Shakira
Źródło: PAP/EPA/CAROLINE BREHMAN

Najlepszy Album - Música Urbana: "LAS LETRAS YA NO IMPORTAN" - Residente

Najlepszy Album - Latin Rock / Latin Alternative: "¿Quién trae las cornetas?" - Rawayana

Najlepszy Album - Meksykańska Muzyka Regionalna: "Boca Chueca, Vol. 1" - Carín León

Najlepsza Kompilacja Muzyczna dla Mediów Wizualnych: "Maestro: Music By Leonard Bernstein" - London Symphony Orchestra, Yannick Nézet-Séguin, Bradley Cooper

Najlepsza Ścieżka Muzyczna dla Mediów Wizualnych: "Diuna: Część druga" - kompozytor Hans Zimmer

"Diuna: Część druga"
"Diuna: Część druga". Recenzja Tomasza-Marcina Wrony
Źródło: TVN24

Najlepsza Ścieżka Muzyczna - Gra Wideo/Inne Interaktywne Media: "Wizardry: Proving Grounds of the Mad Overlord". - kompozytor Winifred Phillips

Najlepsza Piosenka dla Mediów Wizualnych: "It Never Went Away" z filmu "Jon Batiste: Amerykańska symfonia" - autorzy piosenki: Jon Batiste & Dan Wilson (Jon Batiste) 

Najlepszy Album - Tropical Latin: "Alma, Corazón y Salsa (Live at Gran Teatro Nacional)" - Tony Succar, Mimy Succar

Najlepszy Występ - American Roots: "Lighthouse" - Sierra Ferrell 

Najlepszy Występ - Americana: "American Dreaming" - Sierra Ferrell

Najlepsza Piosenka - American Roots: "American Dreaming" - autorzy piosenki: Sierra Ferrell & Melody Walker (Sierra Ferrell)

Najlepszy Album - Americana: "Trail Of Flowers" - Sierra Ferrell

Sierra Ferrell
Sierra Ferrell
Źródło: PAP/EPA/CAROLINE BREHMAN

Najlepszy Album - Bluegrass: "Live Vol. 1" - Billy Strings 

Najlepszy Album - Blues Tradycyjny: "Swingin’ Live at the Church In Tulsa" - The Taj Mahal Sextet 

Najlepszy Album - Blues Współczesny: "Mileage" - Ruthie Foster

Najlepszy Album - Folk: "Woodland" - Gillian Welch & David Rawlings

Najlepszy Album - Reggae: "Bob Marley: One Love" – Music Inspired By The Film (Deluxe)

Najlepszy Występ - Muzyka Świata: "Bemba Colorá" - Sheila E. feat. Gloria Estefan & Mimy Succar

Najlepszy Album - Muzyka Świata: "Alkebulan II" - Matt B feat. Royal Philharmonic Orchestra

Najlepszy Występ - Muzyka Afrykańska: "Love Me Jeje" - Tems

Najlepszy Album - Muzyka dla Dzieci: "Brillo, Brillo!" Lucky Diaz And The Family Jam Band 

Najlepszy Audiobook: "Last Sundays In Plains: A Centennial Celebration" - Jimmy Carter

carter
Jimmy Carter nominowany do nagrody Grammy
Źródło: [2024 Cable News Network All Rights Reserved]

Najlepszy Album Komediowy: "The Dreamer" - Dave Chappelle 

Najlepsza Kompozycja Orkiestrowa: "Strands" - kompozytor: Pascal Le Boeuf (Akropolis Reed Quintet, Pascal Le Boeuf & Christian Euman)

Najlepszy Występ - Muzyka Kameralna - Mały Zespół: "Rectangles And Circumstance" Caroline Shaw & Sō Percussion

Najlepsze Instrumentalne Solo Klasyczne: "Bach: Goldberg Variations" Víkingur Ólafsson 

Najlepsze Nagranie Operowe: Saariaho "Adriana Mater" - dyrygent: Esa-Pekka Salonen; Fleur Barron, Axelle Fanyo, Nicholas Phan & Christopher Purves; producent Jason O’Connell (San Francisco Symphony; San Francisco Symphony Chorus; Timo Kurkikangas)

Najlepsza Aranżacja - Instrumentalna lub A Cappella: "Bridge Over Troubled Water" - aranżacja: Jacob Collier, Tori Kelly & John Legend (wykonawcy: Jacob Collier feat. John Legend & Tori Kelly)

Najlepsza Aranżacja - Instrumentalna i Wokalna: "Alma" - aranżacja: Erin Bentlage, Sara Gazarek, Johanye Kendrick & Amanda Taylor (wykonawcy: säje feat. Regina Carter)

Najlepszy Zbiór Nagrań: "brat" - kierownictwo artystyczne: Brent David Freaney & Imogene Strauss (Charli XCX)

Charli XCX
Charli XCX
Źródło: PAP/EPA/ALLISON DINNER

Najlepsze Specjalne, Limitowane Wydawnictwo lub Zestaw: "Mind Games" - kierownictwo artystyczne: Simon Hilton & Sean Ono Lennon (John Lennon) 

Najlepsza Książeczka w Albumie: "Centennial" - autor książeczki: Ricky Riccardi (King Oliver’s Creole Jazz Band & Various Artists)

Najlepszy Album Historyczny: "Centennial" - producenci: Meagan Hennessey & Richard Martin; mastering: Richard Martin (King Oliver’s Creole Jazz Band And Various Artists)

Najlepsza Inżynieria Albumu - Muzyka Rozrywkowa: "i/o" - inżynieria dźwięku: Tchad Blake, Oli Jacobs, Katie May & Dom Shaw; mastering: Matt Colton (Peter Gabriel) 

Najlepsza Inżynieria Albumu - Muzyka Klasyczna: "Bruckner: Symphony No. 7; Bates: Resurrexit" - inżynieria dźwięku: Mark Donahue & John Newton; mastering - Mark Donahue (Pittsburgh Symphony Orchestra pod batutą Manfreda Honecka)

Producentka Roku - Muzyka Klasyczna: Elaine Martone

Producent Roku - Muzyka Rozrywkowa: Daniel Nigro

Najlepsze Nagranie - Remix: "Espresso (Mark Ronson x FNZ Working Late Remix)" - autorzy remixu: FNZ & Mark Ronson (Sabrina Carpenter)

Najlepszy Album - Dźwięk Wielokanałowy: "i/o (In-Side Mix)" - Peter Gabriel

Najlepszy Występ Orkiestrowy: "Ortiz: Revolución Diamantina" - dyrygent: Gustavo Dudamel (Los Angeles Philharmonic) 

Najlepszy Teledysk: "Not Like Us" - Kendrick Lamar

Najlepszy Film Muzyczny: "Jon Batiste: Amerykańska Symfonia"

Czytaj także: