"Film balkonowy" Pawła Łozińskiego z szansą na oscarową nominację

Źródło:
SFP, tvn24.pl
Zwiastun dokumentu "Film balkonowy" Pawła Łozińskiego
Zwiastun dokumentu "Film balkonowy" Pawła ŁozińskiegoAgainst Gravity
wideo 2/3
"Film balkonowy" Pawła ŁozińskiegoAgainst Gravity

Obsypany nagrodami dokument Pawła Łozińskiego "Film balkonowy" ma szansę powalczyć o oscarową nominację. Stało się tak dzięki zwycięstwu na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych It's All True, odbywającym się w Sao Paulo i Rio de Janeiro.

Organizowany w Brazylii Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych - It's All True, znany również jako É Tudo Verdade, przyniósł kolejne zwycięstwo "Filmowi balkonowemu" Pawła Łozińskiego. Polski reżyser pokonał rywali w konkursie na najlepszy międzynarodowy film pełno-​ lub średniometrażowy.

Wygrana na brazylijskim festiwalu kwalifikuje film do Oscarów, co oznacza, że dokument polskiego reżysera bez dodatkowych warunków trafia na tzw. długą listę filmów branych pod uwagę do nominacji oscarowych. 

Plakat promujący "Film balkonowy" Paweł ŁozińskiegoHBO MAX/Against Gravity

Dwa lata na własnym balkonie

Nagroda publiczności 18. edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity, nagrody festiwali w Locarno oraz Off Cinema, to tylko nieliczne z wyróżnień dla znakomitego dokumentu Pawła Łozińskiego "Film balkonowy".

Film polskiego reżysera będący dowodem na to, że można w sztuce, stosując minimum środków, uzyskać maksimum treści, przeszedł jak burza przez ponad 40 festiwali kina dokumentalnego na świecie. Paweł Łoziński zafundował nam radykalny powrót do początków kina, do czasów, kiedy to człowiek przychodził do kamery.

Stojąc z kamerą przez ponad dwa lata na własnym balkonie (podczas 165 dni zdjęciowych!) i filmując przechodzących ludzi, "stworzył miejsce dialogu, świecki konfesjonał, przy którym każdy może się zatrzymać i opowiedzieć o sobie innym ludziom".

Udowodnił też, i to w sensie dosłownym, że tematy na wielkie kino naprawdę leżą na ulicy.

Kadr z "Filmu balkonowego" Pawła ŁozińskiegoHBO MAX

Arcydzieło trafiające "do serc i dusz"

Jak dziwnie i niewiarygodnie by to nie zabrzmiało, Paweł Łoziński, filmując ludzi z własnego balkonu, zdołał pokazać cały przekrój naszego społeczeństwa. Może dlatego, że reżyser nie tylko zadaje pytania, ale też uważnie wsłuchuje się w odpowiedzi. To od bardzo dawna nie udało się żadnemu z naszych twórców filmów fabularnych.

Bo kogóż tu nie ma pośród rozmówców Łozińskiego! Słuchamy więc wstydliwych zwierzeń kobiety, która nie ukrywa radości z odejścia wyrodnego męża, przedstawiciela społeczności LGBT, narodowca, oderwanego od ziemi artysty, więźnia, który właśnie opuścił areszt i nie wie, co zrobić ze swoim życiem, ale także biznesmena, który nie ma powodów na nie narzekać. Co ciekawe, niemal wszyscy oni okazują się postaciami nieoczywistymi, kryjącymi w sobie jakąś tajemnicę.

ZOBACZ TEŻ W TVN24 GO: Tadeusz Łysiak o nominacji do Oscara: To film studencki. Nie spodziewaliśmy się tego

Ktoś powie, że to kwestia manipulacji montażem i wybór tych właśnie, a nie innych spośród ponad dwóch tysięcy rozmówców. I będzie miał rację, bo na tym właśnie polega sztuka reżyserii.

Pytając swoich rozmówców o rzeczy najważniejsze: jak żyją, czego oczekują od przyszłości i kim naprawdę są, Łoziński wydobywa z nich zaskakująco intymne zwierzenia, chciałoby się powiedzieć, że trafia "do serc i dusz". Czyni to w na wpół żartobliwym tonie, dzięki któremu i jemu i jego rozmówcom nie grozi popadnięcie w banał.

Wręcz przeciwnie: skrywane lęki i tęsknoty na ekranie zyskują wymiar uniwersalny.

Reżyser od trudnych tematów

Paweł Łoziński jest absolwentem łódzkiej "Filmówki", synem wybitnego dokumentalisty Marcela Łozińskiego. Reżyserem, którego wpływy widać w podejmowanej przez niego tematyce, jest jednak Krzysztof Kieślowski, również skupiający się na ważnych społecznie i historycznie, często bolesnych tematach.

Taki właśnie był stworzony na początku jego reżyserskiej drogi, wstrząsający dokument "Miejsce urodzenia", z udziałem znanego pisarza Henryka Grynberga. Na oczach widzów odnajdował on szczątki swego ojca i odkrywał prawdę o tym, który z jego polskich sąsiadów był jego mordercą.

Łoziński ma także za sobą udany debiut fabularny - nagrodzoną za najlepszą reżyserię na festiwalu filmowym w Gdyni komedię "Kratka", z przejmująca rolą Jerzego Kamasa. Po realizacji tej opowieści o dojmującej samotności reżyser wrócił jednak do dokumentu. Objawił się wówczas drugi nurt jego twórczości: tym razem skupiający się na zwyczajności i z pozoru błahych sprawach.

Należy do niego nagrodzony m.in. Złotym Lajkonikiem na Krakowskim Festiwalu Filmowym dokument krótkometrażowy "Siostry", ukazujący kilkanaście minut życia dwóch starszych kobiet, mieszkanek warszawskiego bloku. Ponadto - oryginalny serial dokumentalny "Nasz spis powszechny".

W 2009 roku reżyser nakręcił nagrodzoną Białą Kobrą na Festiwalu Mediów "Człowiek w zagrożeniu" przejmującą "Chemię". Film jest niekonwencjonalnym zapisem spotkań i rozmów różnych ludzi poddawanych chemioterapii. To trochę smutna, chwilami refleksyjna, a chwilami nawet zabawna opowieść o chorych i zdrowych, o tym, jak wzajemnie się wspierają.

Cztery lata później powstał także nagrodzony Białą Kobrą, zrealizowany podczas podróży po Europie z ojcem, Marcelem Łozińskim "Ojciec i syn". Dla ojca był to powrót do miejsca urodzenia, dla syna - próba rozliczenia wspólnej przeszłości. Każdy na swój sposób rejestrował ten dialog. "Ojciec i syn" to podróż oczami Pawła Łozińskiego.

Pięć lat później powstał bodaj najgłośniejszy (do czasu powstania "Filmu balkonowego") dokument Łozińskiego, "Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham". Ponownie nagrodzona Białą Kobrą - a także Srebrnym Lajkonikiem na KFF - opowieść, skupia się na dwóch bohaterkach - matce i córce, od lat żyjących w konflikcie. Kobiety spotykają się w gabinecie znanego psychoterapeuty, Bogdana Jerzego de Barbaro, którego zadaniem jest polepszenie ich wzajemnych relacji. Łoziński pokazuje jak przebiega ten proces "uzdrawiania".

"Zalążek" pomysłu rozwiniętego potem w "Filmie balkonowym" mogliśmy obejrzeć w jednym z odcinków antologii "W domu", w ramach której twórcy podejmowali temat izolacji wymuszonej przez pandemię.

Autorka/Autor:Justyna Kobus

Źródło: SFP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Against Gravity

Pozostałe wiadomości

Premier Węgier Viktor Orban nie po raz pierwszy realizuje skrupulatnie politykę Władimira Putina w Unii Europejskiej, ponieważ uderza w fundamenty wspólnoty - ocenił w "Kawie na ławę" w TVN24 europoseł PSL Krzysztof Hetman, komentując kwestię azylu politycznego dla posła PiS Marcina Romanowskiego. Europoseł Konfederacji Stanisław Tyszka mówił, o "zdziecinnieniu polskiej polityki, która sprowadza się do relacji interpersonalnych w tym przypadku między Tuskiem a Orbanem, którzy byli kiedyś kumplami, pokłócili się w tym momencie i robią sobie na złość".

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

Źródło:
TVN24, PAP

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Sprawca piątkowego ataku w Magdeburgu, w wyniku którego zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, został oskarżony o popełnienia morderstwa i usiłowania zabójstwa - poinformowała w niedzielę niemiecka policja. Niemiecki Federalny Urząd do spraw Migracji i Uchodźców przekazał, że otrzymał ostrzeżenie o pochodzącym z Arabii Saudyjskiej mężczyźnie już pod koniec lata 2023 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych. W wyniku zamachu zginął 9-letni chłopiec oraz cztery kobiety w wieku od 45 do 75 lat.

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Źródło:
PAP, Reuters

Posłanka Magdalena Filiks z KO napisała, że "w Szczecinie i w Gdańsku i wielu innych miejscach doszło w ostatnich latach do takich sytuacji" jak w piątek w Magdeburgu, gdzie w wyniku zamachu i wjechanie autem w tłum zginęło pięć osób, a rannych zostało ponad 200. Tyle że, wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku miały zupełnie inny charakter.

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Źródło:
Konkret24

Śmigłowiec pogotowania ratunkowego uderzył w szpital i roztrzaskał się o ziemię. Zginęły cztery osoby. Do tragedii doszło w niedzielę w południowo-zachodniej Turcji.

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
Reuters

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

75-letni mężczyzna strzelił z broni do znajomej siedzącej w aucie na jednej z ulic Przemyśla (woj. podkarpackie). Kobieta z raną postrzałową głowy trafiła do szpitala. Mężczyzna prawdopodobnie usłyszy zarzut usiłowania zabójstwa.

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl

W Kraju Zabajkalskim w Rosji w niedzielę zderzyły się dwa pociągi towarowe. Wykoleiły się 42 wagony z węglem - podała Prokuratura do spraw Transportu Wschodniosyberyjskiego. Przyczyny zdarzenia są wyjaśniane.

Zderzenie pociągów towarowych w Rosji

Zderzenie pociągów towarowych w Rosji

Źródło:
Interfax, tvn24.pl

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Problemy z kręgosłupem wśród dzieci podzieliłbym na dwie grupy. Z jednej strony mówimy o nieprawidłowej pozycji, przebywaniu przez długi czas przed komputerem, nabywaniu wad postawy. Z drugiej mamy niemałą grupę osób, które zgłaszają się z dolegliwościami bólowymi, co może wiązać się z nieprawidłowym ruchem, z jego nadmiarem - mówił w TVN24 lekarz Łukasz Antolak, specjalista ortopedii i traumatologii kręgosłupa. Wskazał, że "zdarza się, że dochodzi do złamania zmęczeniowego kręgu".

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

Źródło:
TVN24

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

23-centymetrowy żelazny grot z czasów wpływów rzymskich odkryli członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja" w lasach pod Baligrodem w Bieszczadach. Niebawem będzie można go oglądać na wystawie w Muzeum Historycznym w Sanoku.

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Źródło:
RDLP w Krośnie

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Rosnące temperatury sprawiają, że liczba dni, w których możemy cieszyć się opadami śniegu, zmniejszają się z roku na rok. Nie zmienia to jednak faktu, że gdy taki dzień nadchodzi, cieszymy się z każdego płatka śniegu. Można wtedy lepić bałwana, pójść na sanki czy na narty. A wy lubicie gdy otacza nas biała pokrywa śniegu czy raczej preferujecie jesienną aurę? Pokażcie nam wasze zimowe dni! Czekamy na wasze filmy i zdjęcia.

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Źródło:
Kontakt24

Podczas świątecznego dnia przeciętny Polak zje sześć tysięcy kalorii, a niektórzy nawet 10 tysięcy – wskazuje profesor Danuta Figurska–Ciura z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Zapotrzebowanie dla zdrowego, dorosłego człowieka o masie 60-70 kilogramów to około dwa tysiące kalorii dziennie.

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Źródło:
PAP

Sztuczne światło może powodować wyraźne zmiany w nocnym działaniu ekosystemu raf koralowych. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Brystolskiego. Jak przekazał jeden z autorów publikacji, sztuczne naświetlanie naraża morskie organizmy na "niespodziewane niebezpieczeństwo".

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

Źródło:
PAP, Uniwersytet Brystolski
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl