Zwycięskie filmy z Cannes odzwierciedlają największe bolączki świata

Fragment filmu "The Square" zdobywcy Złotej Palmy
Fragment filmu "The Square" zdobywcy Złotej Palmy
Festival de Cannes
Ruben Östlund ze Złotą Palmą za "The Square" wręczoną przez Juliette Binoche i Pedro AlmodóvaraFestival de Cannes

Złota Palma dla odważnego kina Robena Östlunda "The Square", będącego satyrą na rzeczywistość Europy Zachodniej i pytaniem o granice jej tolerancji odebrana została przez widzów jako zasłużona. - To bardzo prawdziwe kino, chodzi zwłaszcza o dyktaturę poprawności politycznej, która zamienia Europę w piekło paranormalności - wyjaśniał Pedro Almodóvar, uzasadniając wybór. Pozostałe wyróżnione filmy, jak uhonorowany Grand Prix "Rytm serca" Robina Campillo, także celnie oddają społeczne emocje.

To był, zdaniem krytyków, najciekawszy canneński festiwal ostatnich lat. Mowa oczywiście o filmach pokazanych przede wszystkim w konkursie głównym, wśród których - poza bodaj jednym tytułem - nie było filmów "wybuczanych" przez publiczność, czyli po prostu złych. Podkreślano wysoki poziom prezentowanych tytułów, choć od pewnego momentu wiadomo było, że spośród 19 stających do konkursu o Złotą Palmę liczyć się będą tak naprawdę trzy, cztery z nich.

Od początku w rankingu krytyków miejsce pierwsze zajmował pokazany już w pierwszym dniu festiwalu obraz Andrieja Zwiagincewa "Nelyubov", ale tuż za nim plasował się nagrodzony ostatecznie najważniejszym laurem "The Square". Jedynie w osobnym rankingu krytyków francuskich, szczególnie chętnie doceniających własne produkcje, prowadził "Rytm serca", szczególnie bliski również przewodniczącemu tegorocznego jury - Pedro Almodóvarowi.

Dwa głosy przewodniczącego

- Nie mógłbym lubić tego filmu bardziej - przyznał hiszpański reżyser z rozbrajającą szczerością. Być może właśnie dzięki temu, że przewodniczący jury dysponuje zawsze dwoma głosami, obraz zdobył drugą co do ważności nagrodę - Grand Prix festiwalu. Doceniony został także nagrodą krytyków filmowych FIPRESCI i Palmą Queer wyróżniającą najlepszy film poruszający tematykę LGBT.

Zwiagincew ostatecznie otrzymał Nagrodę Jury i choć w wielu relacjach z festiwalu pojawiły się opinie, że zasługiwał na więcej, z całą pewnością światowa kariera tego filmu dopiero się zaczyna. Bez wątpienia będzie to rosyjski kandydat do Oscara i nie tylko. Kino tego rosyjskiego mistrza, choć zawsze odbierane w uniwersalnym kontekście i rozumiane na całym świecie, ma tę cechę, że niezmiennie skupia się na rodzinnej Rosji.

Należy jednak pamiętać, że w Cannes, jak na mało którym z europejskich festiwali, odbiór dzieł związany jest nierozerwalnie z tym, co w danym momencie dzieje się na świecie. Lazurowe Wybrzeże oczekuje od prezentowanych filmów reakcji na te zdarzenia - i to właśnie "The Square", w kpiarski sposób, podsuwa je widzom.

Ekipa filmu Rubena Östlunda "The Square", w środku reżyser i Elizabeth Moss | PAP/EPA

Oscarowy pewniak i autoironia

Rubena Östlunda pamiętamy doskonale z jego poprzedniego dzieła "Turysta", przejmującej historii o rodzinie, której ojciec nie sprawdza się w dramatycznych okolicznościach i gdy w górach schodzi lawina, on - zamiast ratować żonę i dzieci - ucieka. To zdarzenie uruchamia inną lawinę - emocjonalnej degrengolady.

Obraz rywalizował z polską "Idą" między innymi w walce o Złoty Glob, nagrodę BAFTA czy Europejską Nagrodę Filmową, a wreszcie o nominację do Oscara, której ostatecznie nie otrzymał. Wówczas Östlund zrobił rzecz niezwykłą - nagrał i udostępnił publicznie siebie płaczącego rozpaczliwie z tego powodu. Uznał, że będzie to odtrutka na jego smutek. Niewielu artystów byłoby stać na taką autoironię.

I to właśnie autoironia stanowić ma w sporej mierze o sile przekazu jego nowego dzieła. W nagrodzonym Złotą Palmą "The Square", mimo że twórca używa kpiarskiego tonu, na warsztat bierze jednak ważkie kwestie. Głównym bohaterem jest dyrektor muzeum sztuki nowoczesnej, który wpada na oryginalny pomysł po tym, jak złodziej kradnie mu komórkę. Efektem tego przykrego zdarzenia staje się nietypowa instalacja - Square, którą stanowi... wydzielony kwadrat bruku. Ma na nim obowiązywać "zaufanie i troska", a ludzie mają być dla siebie dobrzy.

Reżyser funduje widzom kpinę z mechanizmów rządzących sztuką nowoczesną, której "wielka misja społeczna" jest fikcją. Ale nie tylko to, bo idzie o wiele dalej. Pokazuje paradoksy tak zwanego państwa opiekuńczego - a za takie uchodzi jego rodzinna Szwecja - gdzie interesy jednostki i społeczeństwa nie zawsze są zbieżne. Bohaterowie na każdym kroku wygłaszają publiczne deklaracje o wierze w drugiego człowieka, bo tak nakazuje poprawność polityczna, a w rzeczywistości wszystkich "obcych" mają za niebezpiecznych wrogów i omijają ich z daleka.

Uzasadniając wybór jury, Pedro Almodóvar podkreślał w niedzielę - To jest bardzo prawdziwe kino, chodzi o dyktaturę poprawności politycznej, która czyni Europę piekłem paranormalności.

Z pewnością doczekamy się niejednej interpretacji tego, w opinii krytyków obecnych w Cannes, wielopiętrowego dzieła. Po Złotej Palmie tym razem szanse na oscarową nominację dla filmu wydają się pewne.

Kadr z filmu "The Square", nagrodzonego Złotą Palmą | PAP/EPA

Witajcie wśród zarażonych

Uhonorowany Grand Prix festiwalu "Rytm serca" Robina Campillo tym, którzy widzieli nagrodzoną Złotą Palmą przed laty "Klasę" Laurenta Canteta, musi się kojarzyć z tym dziełem. I słusznie, bo to Campillo jest współscenarzystą tamtego filmu. Tu powraca do poruszanego w nim wątku.

Bohaterowie "Rytmu serca" są członkami organizacji walczącej o prawa i interesy zarażonych wirusem HIV, wytaczając armaty przeciw firmie farmaceutycznej ukrywającej wyniki testów nowego leku, który może ratować chorym życie. Wydawać by się mogło, że walka o pokonanie AIDS jest już na prostej, ale rzeczywistość okazuje się o wiele bardziej skomplikowana.

Choć francuskie media zachłystują się filmem, widząc w nim niemal arcydzieło, reszta świata wytyka twórcom zbytni dystans i chłód wobec bohaterów, który zmienia obraz w nazbyt publicystyczny i nie budzi emocji, jakie mógłby sugerować sam temat. Wszyscy pamiętamy znakomite "Witaj w klubie", nagrodzone dwoma Oscarami, z którym również trudno nie skojarzyć tego obrazu.

Mimo wszystkich "ale" był to tytuł, o którym mówiło się sporo, choć recenzenci sugerują, że tak ważną nagrodę zawdzięcza temu, iż w założeniach został pomyślany jako hołd złożony ofiarom epidemii AIDS.

Francuski reżyser Robin Campillo odebrał Grand Prix festiwalu | PAP/EPA

Chory na Rosję

Zmarły w ubiegłym roku mistrz polskiego kina Andrzej Wajda lubił powtarzać, że nigdy nie mógłby robić filmów za granicą, bo wszystko, co kocha, jest w Polsce, i tylko o niej potrafi opowiadać z pasją. Nazwał wówczas siebie "chorym na Polskę". Wydaje się, że z powodzeniem można to odnieść do twórczości Zwiagincewa, który od nagrodzonego weneckim Złotym Lwem debiutu każdym kolejnym filmem udowadnia, iż cierpi na podobną "chorobę". Tyle że w jego przypadku diagnoza brzmi "chory na Rosję".

Wyróżniona Nagrodą Jury opowieść to historia w praktyce nieistniejącego od dawna małżeństwa, które postanawia się rozwieść. On ma młodą kochankę w ciąży, ona bogatego partnera. Oboje chcą od nowa ułożyć sobie życie. Po kolejnej kłótni z domu znika ich 12-letni syn, który pojmuje, że jest dzieckiem niechcianym. Rodzice przerzucają się nim niczym gorącym kartoflem. Po ucieczce chłopca opowieść o dysfunkcyjnej rodzinie stopniowo zamienia się w portret przeżartej korupcją i zakłamaniem Rosji.

Tym razem reżyser skupia się na chorobie toczącej społeczeństwo, w którym żyje, czyli na zaniku empatii. Po części obwinia za to nowoczesną technologię, w tym media społecznościowe, które stają się erzacem bliskości, a obserwując postawy obojga rodziców po zniknięciu niekochanego syna, pokazuje ludzi, którzy nie mają potrzeby brania ani dawania uczuć. Ukazuje społeczeństwo skażone nieumiejętnością kochania i w tym dopatruje się źródeł tragedii.

Film nie tylko więc przedstawia historię rozpadającego się związku, ale jest kolejnym portretem współczesnej Rosji wychodzącym spod rąk Zwiagincewa.

Andriej Zwiagincew na konferencji po premierze swojego filmu | PAP/EPA

Cannes kocha Kidman i Coppolę

Spore zdziwienie w Cannes wywołało przyznanie nagrody za reżyserię Sofii Coppoli, za remake opowiedzianego z kobiecego punktu widzenia popularnego niegdyś filmu z Clintem Eastwoodem "The Beguiled" ("Oszukany"). Historię żołnierza wojny secesyjnej , który trafia pod dach czterech samotnych kobiet i każdą z nich po kolei uwodzi, choć okraszoną feministycznymi akcentami, uznano, niestety, za nużącą, a recenzje okazały się co najmniej letnie. Występująca w niej Nicole Kidman otrzymała z kolei specjalną nagrodę 70-lecia imprezy. Być może dlatego, że pobiła rekord, pojawiając się również w trzech innych obrazach, które na tłumach oblegających Pałac Festiwalowy robiły piorunujące wrażenie. Aktorki nie było na gali, statuetkę odebrał w jej imieniu aktor Will Smith, a sama przemówiła z przygotowanego nagrania wideo, dziękując z wielkiego telebimu za wyróżnienie. Sofia Coppola także nie mogła przyjechać osobiście, a jedynie odczytano jej pełen wdzięczności list.

Wydaje się, iż nagroda dla twórczyni "Między słowami" została przyznana w ramach wielkiej chęci nagrodzenia reżyserki kobiety przez tegoroczne jury. Dodajmy - jury wyjątkowo licznie jak na Cannes, reprezentowane przez panie. Tylko raz, w całej historii festiwalu bowiem nagrodzono tu kobietę za reżyserię - w 1961 roku, a więc 56 lat temu. Nagrodę za film "Opowieść z lat płomiennych" otrzymała wtedy radziecka reżyserka Yuliya Solntseva. Coppola dokonała więc historycznego wyczynu, zwłaszcza że dyskusje o lekceważeniu pań za kamerą przez Lazurowe Wybrzeże są stałym elementem festiwalu od kilku dekad.

Jak widać, werdykty festiwalowe to często efekt wielu kompromisów, także pozaartystycznych. Zresztą nawet w bieżącym roku Jane Campion ubolewała w wywiadach: - W 70-letniej historii festiwalu tylko jedna kobieta została nagrodzona Złotą Palmą. Minęły 24 lata i nic. To jakieś szaleństwo - narzekała. Tą kobietą była właśnie ona, w 1993 roku odbierając nagrodę za znakomity "Fortepian".

Sofia Coppola (nagroda za reżyserię), Nicole Kidman (nagroda specjalna) i reszta ekipy "Na pokuszenie" | PAP/EPA

"Ja coś wygrałem?"

Z wielkim aplauzem przyjęto natomiast nagrodę dla najlepszej aktorki - Diane Kruger - za rolę mścicielki w filmie "W ułamku sekundy" Fatiha Akina, niemieckiego Turka. Niektórzy upatrywali w nim zdobywcę Złotej Palmy i z pewnością także nagroda za reżyserię należała się bardziej jemu niż Coppoli. Równie entuzjastycznie fetowano Joaquina Phoenixa nagrodzonego za rolę w krwawej opowieści "You Were Never Really Here" Lynne Ramsay. Nieznający francuskiego aktor przysypiał już podczas gali, gdy kamera zarejestrowała go pytającego ze zdziwieniem kolegów z sali: - Ja coś wygrałem?

Najwyraźniej aktor nie spodziewał się wyróżnienia, bo wbrew festiwalowym zwyczajom miał na nogach tenisówki, i wyraźnie speszony, odbierając nagrodę, przepraszał za swoje obuwie.

My natomiast żałujemy, iż młodzi artyści reprezentujący nasz kraj w krótkim metrażu "Koniec widzenia" nie wrócili z nagrodą, która przypadła Chińczykom za film "Xiao Cheng Er Yue" - opowieść o matce poszukującej zaginionej córki. Nie ulega jednak wątpliwości, że już sam udział w konkursowej rywalizacji o Złota Palmę i znalezienie się gronie 9 tytułów wybranych z ponad 5 tysięcy nadesłanych z całego świata, to wielki sukces.

Joaquin Phoenix ze Złotą Palma za najlepsza rolę męską | PAP/EPA

Autor: Justyna Kobus / Źródło: Cannes Festival, "Variety", "IndieWire",tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

W Wilnie, tuż obok lotniska, rozbił się w poniedziałek samolot transportowy. Agencja Reutera opublikowała nagranie, na którym widać ostatnie chwile lotu i moment, w którym doszło do katastrofy.

Samolot rozbił się w Wilnie. Moment katastrofy na nagraniu

Samolot rozbił się w Wilnie. Moment katastrofy na nagraniu

Źródło:
Reuters, PAP, Delfi

Reprezentuje poglądy skrajnie prawicowe, nacjonalistyczne i antysemickie, krytykuje Unię Europejską i NATO, chwali prezydenta Rosji Władimira Putina - taki jest, według komentatorów w Bukareszcie, Calin Georgescu, zwycięzca I tury wyborów prezydenckich w Rumunii.

"Matrioszka Georgescu" krytykuje NATO, chwali Putina. "Rumunia przegrała i może przegrać jeszcze bardziej"

"Matrioszka Georgescu" krytykuje NATO, chwali Putina. "Rumunia przegrała i może przegrać jeszcze bardziej"

Źródło:
Europa Libera Romania, BBC, Noi, PAP

Oczywiście operuję językiem angielskim. Natomiast nie mogę pochwalić się sprawną znajomością języka hiszpańskiego, ale w Argentynie czy w Meksyku odczytywałem w języku hiszpańskim referaty o polskiej historii - mówił kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki, który w poniedziałek wystąpił na pierwszej konferencji prasowej po oficjalnej nominacji. Zaznaczył, że nadal wykonuje obowiązki prezesa IPN i nie jest na bezpłatnym urlopie.

Po angielsku "załatwił wiele spraw dla Polski". Sprawną znajomością hiszpańskiego "nie może się pochwalić"

Po angielsku "załatwił wiele spraw dla Polski". Sprawną znajomością hiszpańskiego "nie może się pochwalić"

Źródło:
TVN24

W prokuraturze trwa przesłuchanie policjanta, który śmiertelnie postrzelił innego funkcjonariusza podczas interwencji przy Inżynierskiej. Śledztwo dotyczy przekroczenia uprawnień i spowodowania ciężkich obrażeń ciała skutkujących śmiercią. Śledczy zajmują się także mężczyzną z maczetą, od którego zaczęła się tragiczna historia.

Policjant śmiertelnie postrzelił policjanta.  Trwa przesłuchanie

Policjant śmiertelnie postrzelił policjanta. Trwa przesłuchanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zdewastowany cmentarz w Krośnie Odrzańskim (woj. lubuskie). Uszkodzono na nim 46 pomników. Policja szuka sprawców, zabezpieczyła już monitoring i przesłuchuje świadków.

Wyrwali płyty, połamali tablice i potłukli znicze. Uszkodzono kilkadziesiąt nagrobków

Wyrwali płyty, połamali tablice i potłukli znicze. Uszkodzono kilkadziesiąt nagrobków

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Produkcja przemysłowa w październiku 2024 roku wzrosła o 4,7 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 10 procent - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). "Produkcję przemysłową w październiku wyrwało z butów" - napisali ekonomiści Pekao.

"Produkcję wyrwało z butów"

"Produkcję wyrwało z butów"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Wreszcie! Według prognoz analityków produkcja miała wzrosnąć o 1,8 procent, a tymczasem mamy 4,7! I to mimo pogarszającej się sytuacji u naszych zachodnich sąsiadów - napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Donald Tusk komentuje. "Wreszcie!"

Donald Tusk komentuje. "Wreszcie!"

Źródło:
tvn24.pl

32-latek zastrzelił podczas rodzinnego spotkania w Namysłowie rodziców i brata, a następnie zabarykadował się z trzema innymi osobami - kobietą i dwójką dzieci. Do akcji wysłano oddziały antyterrorystów. Mężczyzna ignorował negocjatorów i według wstępnych ustaleń popełnił samobójstwo przed szturmem policjantów.

Rodzinna tragedia. Zastrzelił trzy osoby, zabarykadował się z dziećmi

Rodzinna tragedia. Zastrzelił trzy osoby, zabarykadował się z dziećmi

Źródło:
Kontakt24, tvn24.pl, TVN24

Austriacka policja poinformowała o zatrzymaniu matki noworodka, który został znaleziony martwy w pojemniku na śmieci w pobliżu szpitala w Wiedniu. Władze podały również wstępne wyniki sekcji zwłok dziecka. 

Nie żyje noworodek, który zniknął ze szpitala. Zatrzymanie matki dziecka - nowe ustalenia

Nie żyje noworodek, który zniknął ze szpitala. Zatrzymanie matki dziecka - nowe ustalenia

Źródło:
ENEX, tvn24.pl
Po 24 latach odnaleźli ojca, teraz znów muszą go szukać. "Modliliśmy się nad pustym grobem"

Po 24 latach odnaleźli ojca, teraz znów muszą go szukać. "Modliliśmy się nad pustym grobem"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w październiku 2024 roku wyniosło 8316,57 złotego, co oznacza wzrost o 10,2 procent rok do roku - przekazał Główny Urząd Statystyczny.

Tyle zarabiają Polacy. Nowe dane GUS

Tyle zarabiają Polacy. Nowe dane GUS

Źródło:
tvn24.pl

Ułatwienia w udzielaniu pomocy osobom i instytucjom, które ucierpiały we wrześniowej powodzi w południowo-zachodniej Polsce zakłada nowelizacja ustawy, którą podpisał prezydent Andrzej Duda.

Zmiany w pomocy dla powodzian. Podpis prezydenta

Zmiany w pomocy dla powodzian. Podpis prezydenta

Źródło:
PAP

W Rumunii odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Nieoczekiwanie zwyciężył ją radykalnie prawicowy i prorosyjski Calin Georgescu. To kandydat bezpartyjny, który po inwazji Rosji na Ukrainę chwalił Władimira Putina, mówiąc między innymi, że "bardzo kocha swój kraj". Krytykował NATO i tarczę antyrakietową w rumuńskim Deveselu. Kolejnym wyborczym zaskoczeniem jest trzecie miejsce faworyta, premiera Marcela Ciolacu, który  - jeśli wyniki ostatecznie się potwierdzą - odpadnie z wyścigu. 

Niespodzianka w pierwszej turze. Prorosyjski kandydat na prowadzeniu, faworyt może odpaść 

Niespodzianka w pierwszej turze. Prorosyjski kandydat na prowadzeniu, faworyt może odpaść 

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Radio Swoboda

Rosja chce zaatakować Zaporoże, jeden z głównych ukraińskich ośrodków przemysłowych - podał "The Economist", powołując się na ukraiński wywiad. Z informacji Kijowa wynika, że Moskwa może zaangażować do 130 tysięcy żołnierzy w ofensywie.

Ukraińcy spodziewają się ataku na Zaporoże. Media: Rosja może zaangażować 130 tysięcy żołnierzy

Ukraińcy spodziewają się ataku na Zaporoże. Media: Rosja może zaangażować 130 tysięcy żołnierzy

Źródło:
PAP, tvn24.pl, "The Economist"

Gdańscy policjanci zatrzymali na terenie Gdańska, Gdyni i Bydgoszczy pięć osób, które miały brać udział w procederze legalizowania pobytu cudzoziemców na terytorium Polski. Wśród nich była urzędniczka Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Wszyscy usłyszeli już prokuratorskie zarzuty.

Cudzoziemcy mogli uzyskać nielegalnie karty pobytu. Wśród zatrzymanych urzędniczka

Cudzoziemcy mogli uzyskać nielegalnie karty pobytu. Wśród zatrzymanych urzędniczka

Źródło:
tvn24.pl, Policja Pomorska, gov.pl

W ubiegłym tygodniu nie było ani jednego dnia bez ofiar śmiertelnych na polskich drogach. W wypadkach zginęło 29 osób, a 441 zostało rannych - wynika z policyjnych statystyk. Od początku tego roku życie straciło już prawie 1500 osób.

10 ofiar śmiertelnych tylko jednego dnia. Tragiczny tydzień na polskich drogach

10 ofiar śmiertelnych tylko jednego dnia. Tragiczny tydzień na polskich drogach

Źródło:
tvn24.pl

Już prawie wszystkie największe partie polityczne zaprezentowały swoich kandydatów w wyborach prezydenckich. W wyścigu tym zmierzą się na pewno: Rafał Trzaskowski, Karol Nawrocki, Szymon Hołownia, Sławomir Mentzen i Marek Jakubiak. Wciąż nie wiadomo, na kogo postawi Lewica.

Oni powalczą o prezydenturę

Oni powalczą o prezydenturę

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Potentat branży finansowej Klarna otwiera w Warszawie centrum innowacji. Założona przez Sebastiana Siemiątkowskiego firma jest jedną z wielu, które chcą inwestować w Polsce w nowe technologie - czytamy w poniedziałkowej "Rzeczpospolitej".

Szwedzki gigant otwiera centrum w Polsce

Szwedzki gigant otwiera centrum w Polsce

Źródło:
PAP

Premier zamierza powołać specjalny superurząd do walki z szarą strefą - przekazał w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna". W zespole zasiądą między innymi przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Państwowej Inspekcji Pracy, a także Krajowej Administracji Skarbowej.

W Polsce ma powstać "superurząd"

W Polsce ma powstać "superurząd"

Źródło:
PAP

Do pięciu wzrosła liczba ofiar śmiertelnych burzy Bert, która w weekend przetoczyła się nad Wyspami Brytyjskimi. Poważne zniszczenia odnotowano w południowej Walii, gdzie pod wodą znalazły się całe miejscowości. W poniedziałek w kraju wciąż obowiązywały ostrzeżenia przed powodziami, wiele połączeń kolejowych było zawieszonych.

Paraliż po przejściu burzy Bert. Są kolejne ofiary

Paraliż po przejściu burzy Bert. Są kolejne ofiary

Źródło:
Reuters, CNN, The Guardian

W poniedziałek rano rozpoczęła się inauguracyjna sesja nowego parlamentu Gruzji. Posiedzenie zbojkotowali przedstawiciele opozycji, którzy nie uznali wyników wyborów parlamentarnych. Przed siedzibą władzy ustawodawczej protestują ludzie, budynek ochrania policja.

Opozycja bojkotuje posiedzenie, nie przyjęła mandatów. Przed gmachem protest

Opozycja bojkotuje posiedzenie, nie przyjęła mandatów. Przed gmachem protest

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Odór niewiadomego pochodzenia wydostawał się z rosyjskiego modułu transportowego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jak przekazała NASA, kosmonauci natychmiast odcięli maszynę od reszty stacji i przeprowadzili procedury oczyszczania.

Rosyjski statek dotarł na ISS, kosmonauci poczuli "toksyczny" odór

Rosyjski statek dotarł na ISS, kosmonauci poczuli "toksyczny" odór

Źródło:
NASA, Ars Technica

Kandydat centrolewicowego Szerokiego Frontu Yamandu Orsi pokonał Alvaro Delgado z centroprawicowej Partii Narodowej i zostanie prezydentem Urugwaju - podały w niedzielę miejscowe media, przytaczając oficjalne wyniki drugiej tury wyborów po zliczeniu prawie wszystkich głosów.

Poparł go "najbiedniejszy prezydent świata". Kandydat "nowoczesnej lewicy" triumfuje  

Poparł go "najbiedniejszy prezydent świata". Kandydat "nowoczesnej lewicy" triumfuje  

Źródło:
PAP

Liczba osób rannych w wyniku poniedziałkowego ataku sił rosyjskich na Charków w północno-wschodniej części Ukrainy wzrosła do 23. Lokalne władze podały, że według wstępnych ustaleń rejon w centrum miasta został ostrzelany z systemu rakietowego S-400.

Rakiety spadły na Charków. Rośnie liczba rannych

Rakiety spadły na Charków. Rośnie liczba rannych

Źródło:
NV, tvn24.pl

Dobrzejewiccy policjanci poszukują mężczyzny, który pod koniec września ukradł paliwo ze stacji benzynowej, odjeżdżając samochodem z tablicami rejestracyjnymi przypisanymi do innego pojazdu. Funkcjonariusze proszą o kontakt osoby, które mogą pomóc w ustaleniu jego tożsamości.

Policjanci poszukują mężczyzny, który ukradł paliwo ze stacji benzynowej. Nagranie

Policjanci poszukują mężczyzny, który ukradł paliwo ze stacji benzynowej. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl, KMP Toruń

Czas, żeby Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przyjrzał się kwestii marż deweloperów - stwierdziła w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Zyski deweloperów na celowniku. "Chyba pora, żeby przyjrzał się temu UOKiK"

Zyski deweloperów na celowniku. "Chyba pora, żeby przyjrzał się temu UOKiK"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Nie wyobrażam sobie, by ktoś w ramach zakończenia wojny polsko-polskiej nawoływał, żeby pan Zbigniew Ziobro i pan Adam Bodnar usiedli do stołu i określili, jak ma wyglądać prokuratura - mówił w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. - Trzeba twardo bronić swoich racji, ale jednocześnie odróżniać spór polityczny od codziennego życia - wyjaśniał.

"Nie ma za wiele miejsca na wyciąganie ręki do politycznych przeciwników"

"Nie ma za wiele miejsca na wyciąganie ręki do politycznych przeciwników"

Źródło:
TVN24

"Każdy z rywali jest poważnym wyzwaniem, kto zlekceważy konkurentów - przegra wybory. W takich wyścigach nie ma pewniaków. Coś o tym wiemy" - napisał Donald Tusk. Wpis premiera został zamieszczony po ogłoszeniu, że kandydatem PiS na prezydenta będzie Karol Nawrocki.

PiS odsłoniło karty. Donald Tusk komentuje i przestrzega

PiS odsłoniło karty. Donald Tusk komentuje i przestrzega

Źródło:
TVN24, PAP

We wpisie Instytutu Pamięci Narodowej - zdaniem europosła Krzysztofa Brejzy - zamieszczono wpis o charakterze "czysto partyjnej i politycznej agitacji na rzecz jednego z kandydatów na prezydenta". Post pojawił się niespełna dwie godziny po ogłoszeniu Karola Nawrockiego na prezydenta PiS. W związku z tym Brejza zwrócił się do IPN z "pilną interwencją".

Wpis o Karolu Nawrockim na profilu IPN. "Pilna interwencja" Krzysztofa Brejzy

Wpis o Karolu Nawrockim na profilu IPN. "Pilna interwencja" Krzysztofa Brejzy

Źródło:
tvn24.pl

Karol Nawrocki - prezes Instytutu Pamięci Narodowej, były bokser i piłkarz, a z wykształcenia historyk - będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Oto, co wiemy o 41-letnim kandydacie.

Karol Nawrocki z poparciem PiS. Kim jest 41-letni prezes IPN?

Karol Nawrocki z poparciem PiS. Kim jest 41-letni prezes IPN?

Źródło:
tvn24.pl

Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, został kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. W swoim przemówieniu w trakcie konwencji w Krakowie odniósł się między innymi do kwestii bezpieczeństwa, gospodarki czy rządów prawa. Oto najważniejsze punkty jego wystąpienia.

"Pierwsza obietnica", podatki i "wielkie projekty". Kluczowe momenty przemówienia Nawrockiego

"Pierwsza obietnica", podatki i "wielkie projekty". Kluczowe momenty przemówienia Nawrockiego

Źródło:
TVN24, PAP

Piosenkarz Zayn Malik oddał hołd koledze z zespołu One Direction, tragicznie zmarłemu Liamowi Payne'owi. - Tęsknię za tobą - mówił na koncercie inaugurującym trasę w Wielkiej Brytanii. Na scenie wyświetlił się napis: "Kocham cię, bracie".

"Kocham cię, bracie". Zayn Malik oddał hołd Liamowi Payne'owi

"Kocham cię, bracie". Zayn Malik oddał hołd Liamowi Payne'owi

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN
"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

Źródło:
tvn24.pl
Premium