Eurowizja 2023. Loreen ze Szwecji wygrała. Zobacz wyniki głosowania finałowego

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Eurowizja 2023 za nami. Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji odbył się w Liverpoolu w Wielkiej Brytanii, a zwyciężczynią tej edycji okazała się reprezentantka Szwecji - Loreen. Reprezentująca Polskę Blanka z piosenką "Solo" zajęła 19. miejsce.

Eurowizja 2023 dobiegła końca. Wielki finał 67. edycji Konkursu Piosenki Eurowizji odbył się w Liverpool Arena, a gospodarzami wieczoru byli: gwiazdor brytyjskiej telewizji Graham Norton, wybitna aktorka teatralna i telewizyjna Hannah Waddingham ("Gra o tron", "Ted Lasso"), ukraińska wokalistka Julia Sanina (liderka zepołu The Hardkiss) oraz brytyjska piosenkarka i gwiazda telewizji Alesha Dixon.

Eurowizja 2023. Wyniki głosowania

67. Konkurs Piosenki Eurowizji wygrała piosenka "Tattoo" w wykonaniu Loreen, która reprezentowała Szwecję. Zdobyła łącznie 583 punkty, wyprzedzając tym samym będącego na drugiej pozycji fińskiego wykonawcę o pseudonimie Käärijä, który uzyskał 526 punków. Za nimi uplasowała się piosenkarka z Izraela - Noa Kirel, z 362 punktami na koncie.

Reprezentująca Polskę Blanka z utworem "Solo" zajęła 19. miejsce na 26 biorących udział w konkursie krajów. Wydaje się, że jej występ bardziej przypadł do gustu telewidzom niż jurorom, bo po głosowaniu jurorów zajmowała dopiero 24. miejsce z 12 punktami.

Zwycięzca 67. edycji Eurowizji nie był znany aż do ostatnich sekund. Niemalże do końca na czele tabeli był fiński wykonawca Käärijä z piosenką "Cha Cha Cha", który od widzów otrzymał aż 376 punktów.

To siódme zwycięstwo Szwecji w historii startów tego kraju w konkursach Eurowizji, w efekcie czego zrównała się ona z prowadzącą do tej pory Irlandią. Szwecja będzie zatem gospodarzem przyszłorocznej Eurowizji. Odbędzie się ona w 50. rocznicę pierwszej szwedzkiej wygranej, którą zapewnił temu krajowi najsłynniejszy ze wszystkich zwycięzców Eurowizji zespół ABBA.

Zmiany w głosowaniu

W tym roku w życie weszły zmiany w systemie głosowania, które EBU zapowiedziała w listopadzie ubiegłego roku. Postanowiono, że o wynikach obu półfinałów - podobnie jak to było w latach 2004-07 - decydować będzie jedynie głosowanie widzek i widzów (głosowanie drogą SMS-ową bądź za pośrednictwem specjalnej aplikacji). 

W przypadku wyników finałowych, tutaj również nastąpiły zmiany. Zachowano strukturę przyjętą w 2009 roku, będącą połączeniem głosowania paneli jurorskich z każdego z krajów, biorących udział w konkursie oraz głosowania widzek i widzów. Przyjęto jednak nowe zasady, dotyczące sytuacji, w której głosowanie jurorów i jurorek bądź głosowanie widowni zostanie unieważnione. W przypadku, w którym niemożliwe będzie podanie wyników głosowania widowni, punkty przyznane zostaną na podstawie wyniku, wygenerowanego ze średniej punktów innych krajów z tego samego koszyka losowania półfinałów. Natomiast, jeśli punktacja podana przez skład jurorski będzie nieprawidłowa, punkty z głosowania widowni zostaną podwojone.

Nowością jest to, że swoich ulubieńców mogli wskazywać również widzowie i widzki, z krajów, które nie biorą udziału w danej edycji Eurowizji. EBU przygotowała dla nich aplikację, w której weryfikowano tożsamość użytkownika/użytkowniczki na podstawie danych podanej karty kredytowej/debetowej. Wyniki głosowania z krajów niebiorących udziału w Eurowizji, zostały zsumowane i podane jako "reszta świata". Czas na głosowanie wydłużono do 40 minut.

Eurowizja 2023. Kim jest Loreen?

Loreen to szwedzka wokalistka, pochodzenia marokańsko-berberyjskiego. Była faworytką bukmacherów, według których prawdopodobieństwo jej wygranej w tegorocznej edycji Eurowizji wyniosło 44 procent. Oprócz niej, jako potencjalnych zwycięzców wymieniano Finlandię, którą reprezentował raper Käärijä. Ostatecznie zajął drugie miejsce.

Prawdziwe imię urodzonej 16 października 1983 wokalistki to Lorine Zineb Nora Talhaoui. Jest piosenkarką, ale też autorką tekstów i kompozytorką.

To już drugie zwycięstwo Loreen w Konkursie Piosenki Eurowizji. Szwedka wygrała już 57. edycję, zorganizowaną w maju 2012 roku w stolicy Azerbejdżanu - Baku. Zwyciężyła wtedy z piosenką "Euphoria", za którą otrzymała 372 punkty.

Eurowizja 2023. Koncert finałowy

Tegoroczna Eurowizja odbyła się pod hasłem "United by Music" ("Zjednoczeni muzyką"), którego wybór wydaje się być nieprzypadkowy. W ten sposób organizatorzy konkursu chcieli zaznaczyć jedność z Ukrainą, której reprezentacja - Kalush Orchestra - wygrała w ubiegłym roku w Turynie piosenką "Stefania". Przypomnijmy, że prawo do organizacji tegorocznej edycji konkursu zdobył ukraiński nadawca publiczny Suspiłne (NSTU). Jednak w związku z rosyjską agresją na Ukraine, w lipcu ubiegłego roku EBU poinformowała, że Eurowizję 2023 zorganizuje BBC na terenie Wielkiej Brytanii. To już piąty raz w historii, gdy brytyjski nadawca przejął prawa do organizacji konkursu (wcześniej było to w latach: 1960, 1963, 1972 oraz 1974), po tym jak nadawcy ze zwycięskich krajów dobrowolnie zrezygnowali z organizacji Eurowizji.

Oczywistym był zatem fakt, że BBC blisko współpracowała z przedstawicielami ukraińskiej kultury w przygotowaniu tegorocznej edycji konkursu. Już w samym logo zamiast brytyjskiej flagi, pojawiły się barwy ukraińskie, a w oprawie graficznej połączono barwy brytyjskie i ukraińskie.

Sobotni koncert otworzył zespół Kalush Orchestra, wykonując zeszłoroczną zwycięską piosenkę "Stefania" oraz nowy singiel "Changes". Tradycyjnej "paradzie flag" - czyli prezentacji finalistów - towarzyszyły dźwięki eurowizyjnych ukraińskich hitów: "Szum" grupy Go_A, "1944" Dżamały, "Show Me Your Love" Tiny Karol oraz nieśmiertelnego "Dancing Lasha Tumba" Wierki Sierduczki. W trakcie czasu na głosowanie, na scenie pojawił się między innymi brytyjski wokalista Sam Ryder, który w ubiegłym roku zajął drugie miejsce. Piosenkarz pojawił się z nowym singlem "Moutian" z udziałem Rogera Taylora z grupy Queen. Szóstka "eurowizyjnych gwiazd" - artystów i artystek, którzy brali udział w poprzednich edycjach - przygotowała segment "Liverpool Songbook", będący hołdem dla miasta goszczącego tegoroczną Eurowizję. Na scenie pojawili się: Mahmood, Netta, Dadi Freyr, Cornelia Jakobs, Sonia oraz Dauncan Laurence. Wyemitowano występ Rusłany, nagrany wcześniej w Złotej Bramie w Kijowie. 

Eurowizja. Krótka historia

Konkurs Piosenki Eurowizji organizowany jest od 1956 roku przez Europejską Sieć Nadawców, a jego formuła jest inspirowana najstarszym europejskim festiwalem piosenki, czyli festiwalem w San Remo. Od tego czasu tylko jedna edycja konkursu się nie odbyła - w 2020 roku z powodu wybuchu pandemii COVID-19 EBU odwołała konkurs, który miał odbyć się w Holandii.

Co roku finał transmitowany jest do wielu krajów na wszystkich kontynentach. A według oficjalnych szacunków konkurs przyciąga nawet do 600 milionów widzów. Co ciekawe, w 2015 roku podczas 60. edycji konkursu jako pełnoprawny uczestnik udział wzięła reprezentacja Australii. Był to pierwszy przypadek, że kraj, który nie jest aktywnym członkiem EBU, mógł wziąć udział w Eurowizji.

W tym roku w konkursie udział wzięły reprezentacje 37 krajów. Do finału zakwalifikowało się 26 z nich - po dziesięć z każdego półfinału oraz "Wielka Piątka" (Francja, Hiszpania, Niemcy, Włochy i Wielka Brytania) i Ukraina.

Autorka/Autor:tmw, akr//now

Źródło: tvn24.pl, PAP

Pozostałe wiadomości

Radosław Sikorski przekazał w "Faktach po Faktach", że nie zostanie w najbliższych tygodniach unijnym komisarzem i pozostanie ministrem spraw zagranicznych. Pytany, czy chciałby kandydować w przyszłych wyborach prezydenckich w Polsce, odpowiedział, że "gdyby Kaczyński znowu kandydował, to chętnie by się z nim zmierzył". W "Faktach po Faktach" mówił także o kwestii ambasadorów i jego kontaktów z prezydentem.

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Źródło:
TVN24

Ponad 50 osób zostało rannych po sobotnim ataku Rosjan na Charków. Wśród poszkodowanych jest dwoje dzieci. Zmarło trzech cywilów. Mer miasta Ihor Terechow informował o czterech pociskach, które uderzyły w gęsto zaludnioną dzielnicę mieszkaniową. Zełenski zaapelował do partnerów.

Rosjanie uderzyli w gęsto zaludniony obszar. Zełenski zwrócił się do partnerów

Rosjanie uderzyli w gęsto zaludniony obszar. Zełenski zwrócił się do partnerów

Źródło:
PAP

W zbiorniku retencyjnym w podwarszawskim Lesznie utonął 14-latek. Informację, którą otrzymaliśmy na Kontakt 24, potwierdziła policja.

14-latek utonął w zbiorniku retencyjnym

14-latek utonął w zbiorniku retencyjnym

Źródło:
Kontakt 24

Do groźnie wyglądającej kolizji doszło w sobotę na moście Siekierkowskim w Warszawie. Autokar, w którym były głównie dzieci i kilka osób dorosłych, uderzył w busa. Niektóre z dzieci mają niegroźne obrażenia.

Autokar z dziećmi zderzył się z busem na moście w Warszawie

Autokar z dziećmi zderzył się z busem na moście w Warszawie

Źródło:
tvn24.pl

"Wiedzieliście, że w uśmiechniętej Polsce każdy, kto ma choć jedną kurę, musi ją zarejestrować, bo inaczej dostanie do 200 tys. zł kary?" - napisał w mediach społecznościowych poseł Suwerennej Polski Marcin Warchoł. Internauci przypomnieli jednak, że przepisy te wprowadzono za rządów PiS w 2022 roku i sam Warchoł głosował za ustawą.

"Wiedzieliście, że w uśmiechniętej Polsce...". Warchoł krytykuje ustawę, za którą sam głosował

"Wiedzieliście, że w uśmiechniętej Polsce...". Warchoł krytykuje ustawę, za którą sam głosował

Źródło:
tvn24.pl

Na terenie parku archeologicznego w Pompejach zatrzymany został w sobotę turysta, który ostrym przedmiotem próbował wyryć swoje imię na ścianie jednego ze starożytnych domów. - To niecywilizowany gest - komentował dyrektor parku Gabriel Zuchtriegel.

"Niecywilizowany gest" turysty w Pompejach

"Niecywilizowany gest" turysty w Pompejach

Źródło:
PAP

Burze przetoczyły się w sobotę nad Polską. Strażacy przeprowadzili 2149 interwencji związanych z usuwaniem skutków nawałnic. W związku z gwałtowną pogodą dwie osoby zostały poszkodowane w województwie podkarpackim. W województwie lubelskim do szpitala trafiła 55-latka, która została ranna po uderzeniu złamanego konaru w kajak.

Ranni, uszkodzone dachy, zerwane linie energetyczne. Skutki sobotnich nawałnic

Ranni, uszkodzone dachy, zerwane linie energetyczne. Skutki sobotnich nawałnic

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz

Sąd Najwyższy Iranu uchylił wyrok śmierci dla irańskiego rapera Toomaja Salehiego, oskarżonego o nawoływanie do zamieszek - poinformowała w sobotę agencja Reutera, cytując jego prawnika. Według słów adwokata to jednak nie koniec. Poinformował, że na podstawie decyzji apelacyjnej sprawa "zostanie przekazana do rozpatrzenia" innemu wydziałowi.

Wyrok śmierci uchylony, ale życie rapera nadal wisi na włosku

Wyrok śmierci uchylony, ale życie rapera nadal wisi na włosku

Źródło:
PAP

Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie podał dane dotyczące poboru wody podczas meczów reprezentacji Polski na Euro 2024. Wynika z nich, że po pierwszych połowach meczów z Austrią i Holandią pobór wody w mieście wzrósł nagle o prawie 350 metrów sześciennych na godzinę, po czym spadał. Monitoring pokazuje też, jak kibice w czasie piątkowego meczu tracili wiarę w reprezentację.

Zużycie wody pokazuje, jak kibice tracili wiarę w reprezentację. Zakład wodociągów podał dane

Zużycie wody pokazuje, jak kibice tracili wiarę w reprezentację. Zakład wodociągów podał dane

Źródło:
PAP

Nigel Farage, lider prawicowo-populistycznej partii Reform UK, spotkał się z falą krytyki po jego piątkowych wypowiedziach na temat Rosji i Władimira Putina. Potępili je między innymi premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak i lider opozycji Keir Starmer.

"Tylko ośmiela Putina". Fala krytyki po słowach polityka

"Tylko ośmiela Putina". Fala krytyki po słowach polityka

Źródło:
PAP

Patodeweloperka – tak o powstającym apartamentowcu w otulinie Tatrzańskiego Parku Narodowego mówi burmistrz Zakopanego Łukasz Filipowicz. Pięciopiętrowy budynek przy leśnej dróżce, prowadzącej do Doliny Białego, jest niemal ukończony, jednak od blisko dwóch lat jego budowa jest wstrzymana przez nadzór budowlany. Według inspektorów inwestycja jest przeskalowana. - Trzeba ten budynek rozebrać – uważa prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej Agata Wojtowicz. Tymczasem inwestor projektuje już kolejne budynki.

Apartamenty z "widokiem na zyski" wyrosły przy bramie Tatr. W cieniu gór i, póki co, w majestacie prawa

Apartamenty z "widokiem na zyski" wyrosły przy bramie Tatr. W cieniu gór i, póki co, w majestacie prawa

Źródło:
tvn24.pl

Będziemy zbierali podpisy pod żądaniem nowego referendum - poinformował Jarosław Kaczyński na konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Pułtusku. - Jesteśmy przekonani, że je wygramy - dodał.

Jarosław Kaczyński chce referendum. "Wygramy"

Jarosław Kaczyński chce referendum. "Wygramy"

Źródło:
PAP

Około setka uczennic i uczniów w sobotę przyszła do jednej z białostockich szkół, by porozmawiać z ministrą edukacji Barbarą Nowacką. Wśród tematów jakość kształcenia w Polsce, bezpieczeństwo i samopoczucie uczennic i uczniów. Pomysł uczniowskiego okrągłego stołu padł podczas spotkania z premierem Donaldem Tuskiem ze strony jednego ucznia.

MEN chce dialogu z uczniami. W Białymstoku odbyło się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu

MEN chce dialogu z uczniami. W Białymstoku odbyło się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zdaniem Witolda Tumanowicza fermy futerkowe to "naprawdę duża część polskiej gospodarki". Przeanalizowaliśmy dane. Poseł się myli.

Poseł Konfederacji: fermy futerkowe dużą częścią polskiej gospodarki. Nieprawda

Poseł Konfederacji: fermy futerkowe dużą częścią polskiej gospodarki. Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Samolot lecący do Grecji musiał wrócić do Warszawy. Powodem była usterka techniczna. Lądowanie, jak zapewnia nas rzecznik LOT, odbyło się "w normalnym trybie".

Lecieli do Grecji, byli już nad Rumunią, gdy samolot musiał zawrócić do Warszawy

Lecieli do Grecji, byli już nad Rumunią, gdy samolot musiał zawrócić do Warszawy

Źródło:
Kontakt 24

Na plaży w Ustce ktoś zostawił na brzegu ubrania oraz walizkę. Ratownicy z Morskiej Służby Poszukiwań i Ratownictwa prowadzili poszukiwania, ale nikogo nie odnaleźli. W walizce były dokumenty. Sprawą zajęli się policjanci, ale ostatecznie do mężczyzny dotarli strażnicy miejscy. Jest cały i zdrowy, ale pijany.

Ubrania i walizka z dokumentami na plaży. Znaleźli ich właściciela

Ubrania i walizka z dokumentami na plaży. Znaleźli ich właściciela

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Czworo członków rodziny Hinduja, najbogatszej w Wielkiej Brytanii, skazano na kary więzienia w Szwajcarii za wykorzystywanie pracowników sprowadzonych z Indii do pracy w ich genewskiej willi - podał portal stacji BBC.

Członkowie najbogatszej rodziny w Wielkiej Brytanii skazani

Członkowie najbogatszej rodziny w Wielkiej Brytanii skazani

Źródło:
BBC

Osoby wracające z krajów spoza Unii Europejskiej (UE) mogą wwieźć do kraju ograniczoną ilość alkoholu, papierosów i paliwa - ostrzega Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) w poradniku dla podróżnych. Wskazuje także, które produkty żywnościowe można przywieźć z wycieczki i podkreśla, że wwóz niektórych towarów jest zakazany.

Ile można wwieźć do Polski alkoholu i papierosów? Skarbówka wyjaśnia

Ile można wwieźć do Polski alkoholu i papierosów? Skarbówka wyjaśnia

Źródło:
PAP

W nadchodzących dniach stery w pogodzie przejmie wyż Bie znad Atlantyku. Sprawi, że z każdym dniem będzie robić się w Polsce coraz cieplej. W czwartek temperatura wzrośnie miejscami nawet do 31 stopni Celsjusza.

Pogoda na 5 dni. Wyż Bie przejmie stery w pogodzie, znów zrobi się upalnie

Pogoda na 5 dni. Wyż Bie przejmie stery w pogodzie, znów zrobi się upalnie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na jednej ze stacji paliw w Mysłowicach (Śląskie) pojawił się trzylatek w samej pieluszce. Chłopiec najprawdopodobniej wyszedł z domu, gdy jego ojciec spał. Decyzją sądu, dziecko trafiło do rodziny zastępczej.

Trzylatek w pieluszce sam przyszedł na stację paliw

Trzylatek w pieluszce sam przyszedł na stację paliw

Źródło:
tvn24.pl
Po wsi w sukience chodziła tylko nocą. "Albo będę sobą, albo się zabiję"

Po wsi w sukience chodziła tylko nocą. "Albo będę sobą, albo się zabiję"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Koncepcja wywiadu jest dla mnie problematyczna. Nie uskuteczniam mówienia o sobie w ten sposób na co dzień - mówi Matylda Damięcka w rozmowie z portalem tvn24.pl - Muszę przyznać, że w przypadku naszego materiału zaskoczyła mnie emocjonalność opinii na jego temat. Część ludzi mówi o wzruszeniu, o sile, a nawet życiowych przełomach - dodaje Radek Łukasiewicz.

Łukasiewicz o Damięckiej: w sztuce zawsze szukam mięsa, a Matylda jest idealnym rzeźnikiem

Łukasiewicz o Damięckiej: w sztuce zawsze szukam mięsa, a Matylda jest idealnym rzeźnikiem

Źródło:
tvn24.pl

Jest ogromna różnica między tym, co na papierze Pegasus mógł robić, a co faktycznie robił. O tym decydowali ludzie będący przy władzy, w kierownictwie służb - mówił w TVN24 Maciej Duda, dziennikarz "Superwizjera". Prokuratorzy - jak mówił - zabezpieczyli urządzenia składające się na system Pegasus, by sprawdzić "co tak naprawdę robił".

"Ogromna różnica między tym, co na papierze Pegasus mógł robić, a co faktycznie robił"

"Ogromna różnica między tym, co na papierze Pegasus mógł robić, a co faktycznie robił"

Źródło:
TVN24

Mam teraz złamany kręgosłup, noszę pas, który mnie stabilizuje - oznajmił w piątek Cezary Pazura w RMF FM. Nie zdradził jednak więcej szczegółów na temat stanu zdrowia. Jego żona i agentka, Edyta Pazura, wyjaśniała w rozmowie z Wirtualną Polską, że "to konsekwencja wieloletniej pracy na planach, często bez wspomagania się dublerami, kaskaderami". Według jej słów aktor jest pod stałą opieką specjalistów, dba o siebie i normalnie pracuje.

Cezary Pazura ma "złamany kręgosłup". Żona aktora: jest pod opieką specjalistów i normalnie pracuje

Cezary Pazura ma "złamany kręgosłup". Żona aktora: jest pod opieką specjalistów i normalnie pracuje

Źródło:
RMF FM, Wirtualna Polska

Tytuł Plaży Roku 2024 zdobyło Świnoujście. Wybrano także: "najlepszą plażę dla rodzin", "najlepszą plażę dla aktywnych", "najlepszą instaplażę" oraz "najbardziej imprezową plażę".

Wiadomo już, która plaża w Polsce jest najlepsza

Wiadomo już, która plaża w Polsce jest najlepsza

Źródło:
tvn24.pl, magazyn.travelist.pl

Zdjęcia do kolejnego prequela "Gry o tron" ruszyły - przekazało we wtorek HBO. Fabuła produkcji zostanie oparta na treści jednego z opowiadań autorstwa George'a R.R Martina. Ten będzie też producentem wykonawczym serialu. W jego głównych rolach wystąpią Peter Claffey i Dexter Sol Ansell.  

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Źródło:
HBO

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiadała o animacji "W głowie się nie mieści 2", która podbija polskie i zagraniczne kina. Przyjrzała się też powstającemu nowemu filmowi o katastrofie smoleńskiej - "Transatlantyk 2010".

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl