Dlaczego Australia bierze udział w Eurowizji?

Źródło:
"Guardian", eurovision.tv, tvn24.pl

Australia bierze w tym roku udział w Eurowizji już po raz ósmy. Jest jedynym w historii krajem spoza Europejskiej Unii Nadawców, który został dopuszczony do konkursu. Dlaczego wybrano akurat to państwo? Powód może wydać się prozaiczny.

Po raz pierwszy przedstawicielka Australii na Eurowizji pojawiła się w 2014 roku. Jessica Mauboy w Kopenhadze wystąpiła jednak jako gość specjalny, a nie uczestniczka konkursu. Rok później organizatorzy zaprosili Australię do właściwiej rywalizacji. Jej reprezentantowi zagwarantowano wówczas miejsce w gronie finalistów bez konieczności uczestniczenia w półfinale. Początkowo zakładano, że będzie to jednorazowy występ gościnny, mający zwiększyć atrakcyjność i popularność jubileuszowej, 60. edycji konkursu. Tak się jednak nie stało.

ZOBACZ TEŻ: Chorwaccy punkowcy zakpili na Eurowizji z Putina? Śpiewali o "małym, podłym psychopacie"

Australia na Eurowizji

Dlaczego w ogóle zaproszono na Eurowizję leżącą na drugim końcu świata Australię? "Guardian" tłumaczy, że ze względu na dużą liczbę wywodzącej się z Europy ludności Eurowizja zawsze cieszyła się w tym kraju sporym zainteresowaniem. Co więcej, w 2015 roku w swoim debiucie Australia, za sprawą reprezentującego ją Guya Sebastiana, zajęła bardzo wysokie, piąte miejsce.

Również dzięki temu dobremu wynikowi organizatorzy postanowili zaprosić Australię do regularnego uczestnictwa w Eurowizji. W rezultacie w kolejnej edycji, w 2016 roku, Australijka Dami Im startowała już na normalnych zasadach, zaczynając rywalizację od półfinału. Przebrnęła przez niego bezproblemowo, a w finale otarła się o zwycięstwo, ustępując jedynie Jamali z Ukrainy. Drugie miejsce z 2016 roku do dziś pozostaje najlepszym wynikiem Australii na Eurowizji. W kolejnych latach Australijczycy wstydu jednak nie przynosili i tylko raz - w 2021 roku jego reprezentantce, piosenkarce Montaigne - nie udało się awansować do finału.

Australia tym samym została jedynym krajem nienależącym do organizującej Eurowizję Europejskiej Unii Nadawców (EBU), który dopuszczono do udziału w konkursie. Warto zaznaczyć, że w 1980 roku na eurowizyjnej scenie pojawił się też reprezentant Maroka. Kraj ten nie leży w Europie, jednak jest członkiem EBU, podobnie jak regularnie uczestniczące w Eurowizji Izrael, Gruzja, Armenia i Azerbejdżan.

Voyager - reprezentant Australii

W tym roku Australię na Eurowizji reprezentuje grupa Voyager, która awans do wielkiego finału wywalczyła w czwartek. Tego dnia na scenie pojawiła się również reprezentantka Polski, Blanka. O ile jej sukces wzbudza duże kontrowersje, o tyle obecność australijskiego zespołu rockowego w gronie finalistów dziwić nie powinna. Komentatorzy zgodnie uznali jego występ za jeden z najlepszych w trakcie czwartkowego półfinału.

Voyager nie należy do głównych faworytów tegorocznej Eurowizji, ale gdyby udało mu się sprawić niespodziankę i wygrać cały konkurs, w przyszłym roku konkurs i tak nie odbyłby się w Australii. W 2015 roku organizatorzy zastrzegli bowiem, że w przypadku zwycięstwa reprezentanta tego kraju lokalny nadawca publiczny współorganizowałby następną edycję w jednym z europejskich miast.

Eurowizja 2023 - kiedy finał?

Sobotni finał rozpocznie się o godz. 21. O tym, kto wygra tegoroczną Eurowizję, zdecydują telewidzowie w głosowaniu oraz jurorzy. Zgodnie z zasadami konkursu na reprezentantkę Polski nie mogą głosować Polacy w kraju - na terenie swojego państwa można oddać jedynie głos na przedstawicieli innego kraju.

ZOBACZ TEŻ: Kim jest Blanka, reprezentantka Polski na Eurowizję? Była uczestniczka "Top Model" zaprezentuje swój hit "Solo"

Autorka/Autor:kgo//mm

Źródło: "Guardian", eurovision.tv, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Izraelskie wojsko przeprowadziło ataki na cele Hezbollahu w głębi i na południu Libanu. Wcześniej władze w Tel Awiwie zapowiadały odwet po tym, jak w sobotę w ostrzale rakietowym kontrolowanych przez Izrael Wzgórz Golan zginęło 12 osób, w tym dzieci.

"Przekroczenie wszelkich czerwonych linii". Izrael odpowiedział

"Przekroczenie wszelkich czerwonych linii". Izrael odpowiedział

Źródło:
PAP

Szef MON odniósł się do nagrania, na którym zarejestrowane miało zostać wulgarne i agresywne zachowanie podpułkownika Wojska Polskiego. - To skandaliczne zachowanie, wobec którego zostaną wyciągnięte zdecydowane konsekwencje - zapowiedział Władysław Kosiniak-Kamysz.

Agresywne zachowanie oficera. Jest reakcja szefa MON

Agresywne zachowanie oficera. Jest reakcja szefa MON

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Mieszkańcy znanej greckiej wyspy Santorini narzekają na turystów. Chcą ograniczenia ich liczby. "Santorini to cud natury, który może przekształcić się w potwora" - ostrzegł właściciel miejscowego hotelu.

Mieszkańcy znanej wyspy narzekają na turystów. Chcą ograniczenia ich liczby

Mieszkańcy znanej wyspy narzekają na turystów. Chcą ograniczenia ich liczby

Źródło:
PAP

Niedziela zapowiada się nieprzyjemnie. Na obszarze niemal całej Polski będzie silnie wiać, a w niektórych regionach pojawią się burze i obfite opady deszczu, przed czym ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W niewielkiej części kraju obowiązują również ostrzeżenia IMGW w związku z upałem.

Burze, ulewy, silny wiatr. IMGW ostrzega niemal cały kraj

Burze, ulewy, silny wiatr. IMGW ostrzega niemal cały kraj

Źródło:
tvnmeteo.pl

886 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Drony ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) zniszczyły bombowiec strategiczny dalekiego zasięgu Tu-22M3. W Rosji spłonęły trzy śmigłowce wojskowe, wykorzystywane w wojnie przeciwko Ukrainie. Rosyjskie władze starają się ukryć przyczyny i skutki wybuchów i pożarów, które temu towarzyszyły. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin w Ukrainie

Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin w Ukrainie

Źródło:
PAP

Czteroletnie dziecko utopiło się w sobotę w oczku wodnym na prywatnej posesji w Rybniku (Śląskie). Według lokalnych mediów, chłopczyk wpadł do wody w czasie zabawy.

Tragedia w Rybniku. Nie żyje czterolatek

Tragedia w Rybniku. Nie żyje czterolatek

Źródło:
tvn24.pl, radio90.pl

Ludzie na to patrzą, widzą prezydenta, który w żaden sposób nie pozwala rządowi realizować polityki w bardzo trudnych czasach - mówił w "Faktach po Faktach" Bartosz Arłukowicz (KO), komentując spór wokół nominacji ambasadorów. - Trzeba rozmawiać z panem prezydentem, a nie wydawać mu rozkazy - stwierdził Zbigniew Bogucki z PiS.

"Pan prezydent robi sobie sam krzywdę. Ludzie na to patrzą"

"Pan prezydent robi sobie sam krzywdę. Ludzie na to patrzą"

Źródło:
TVN24

To bardzo niebezpieczne, bo można nie zauważyć, że w tańcu ktoś przylepił nam plaster. Organizm może wchłonąć substancję odurzającą przez skórę.

Pigułka gwałtu w plastrze. Ostrzeżenie przed nową metodą gwałcicieli

Pigułka gwałtu w plastrze. Ostrzeżenie przed nową metodą gwałcicieli

Źródło:
Fakty TVN

Były pracownik Telewizji Polskiej za rządów Zjednoczonej Prawicy Samuel Pereira sprostował na portalu X nieprawdziwe informacje o Borysie Budce. Chodzi o wpisy z 2019 roku dotyczące tego, że podczas debaty w Telewizji Polskiej, pokazując rachunek z apteki, polityk KO rzekomo miał skłamać na temat leku, który nie był refundowany dla dziecka po przeszczepie.

Pereira "prostuje nieprawdziwe informacje" o Budce

Pereira "prostuje nieprawdziwe informacje" o Budce

Źródło:
tvn24.pl

Iga Świątek awansowała do drugiej rundy turnieju olimpijskiego. Męska reprezentacja Polski w siatkówce pokonała Egipt. Hezbollah przeprowadził atak na Wzgórza Golan. Na A4 doszło do śmiertelnego wypadku. Maleje przewaga Donalda Trumpa nad Kamalą Harris. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 28 lipca.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę

Źródło:
tvn24.pl, PAP, TVN24

Pięcioletni chłopiec oddalił się od rodziców w parku rozrywki Energylandia w Zatorze (Małopolska) i wpadł do basenu. Życie topiącego się dziecka uratowali świadkowie, którzy wyciągnęli go z wody, a następnie ratownicy, którzy przywrócili mu funkcje życiowe. Pięciolatek trafił do szpitala.

Wypadek w parku rozrywki. Pięciolatek wpadł do basenu i zaczął się topić

Wypadek w parku rozrywki. Pięciolatek wpadł do basenu i zaczął się topić

Źródło:
tvn24.pl

Susza hydrologiczna opanowała część Polski. Szczególnie trudna sytuacja panuje w regionach o zwartej zabudowie, gdzie wybetonowane ulice i place utrudniają zatrzymywanie wody. Wiele gmin apeluje o rozsądne korzystanie z zasobów wodnych.

Woda na wagę złota. Apele do mieszkańców

Woda na wagę złota. Apele do mieszkańców

Źródło:
TVN24, IMGW

Przedstawiciele władz dzielnicy i ośrodka sportu zabrali głos po masowym zatruciu chlorem na basenie na warszawskim Targówku. Urzędnicy przyznają, że na razie nie wiadomo, co było przyczyną zbyt wysokiego stężenia chloru. Basen pozostaje zamknięty, a sprawie przyjrzy się także prokuratura.

Żółta woda w basenie, 23 osoby podtrute. "Nie wiemy, co było przyczyną"

Żółta woda w basenie, 23 osoby podtrute. "Nie wiemy, co było przyczyną"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie osoby zginęły, a dwie zostały ranne po zderzeniu dwóch samochodów na podkarpackim odcinku autostrady A4. Do tragicznego wypadku doszło na jezdni w stronę Rzeszowa.

Tragedia na autostradzie A4. Nie żyją dwie osoby

Tragedia na autostradzie A4. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
TVN24

Młody lis zaczepiający żabę - taki materiał z okolic Częstochowy otrzymaliśmy na Kontakt 24. Zabawy zwierząt mają kluczową rolę w ich prawidłowym rozwoju, a echa takich zachowań możemy często zobaczyć w ich dorosłym życiu.

Ważna lekcja dla młodego lisa

Ważna lekcja dla młodego lisa

Źródło:
Kontakt 24

18. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi rozpoczęła się w sobotę w Kazimierzu Dolnym (Lubelskie). Wydarzenie potrwa osiem dni. W jego programie znalazły się pokazy filmowe, ale też spotkania z twórcami, koncerty i wystawy. Ostatniego dnia festiwalu odbędzie się polska premiera ekranizacji powieści Aleksandra Dumasa "Hrabia Monte Christo".

Dwa Brzegi kina i sztuki. Ruszył festiwal w Kazimierzu Dolnym

Dwa Brzegi kina i sztuki. Ruszył festiwal w Kazimierzu Dolnym

Źródło:
PAP

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Zgodnie z przyjętymi poprawkami to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mediatorem w sporach między wydawcami a big techami. Wcześniej wydawcy i redakcje apelowały, by wyższa izba zmieniła uchwalone w Sejmie niekorzystne przepisy tak, by łatwiej było negocjować z platformami cyfrowymi.

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Źródło:
tvn24.pl

Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych z nadzieją przyjęła poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim wzmacniające pozycję wydawców w negocjacjach z big techami - czytamy w oświadczeniu rady na portalu X. W piątek Sejm zadecydował, że projekt ustawy z poprawkami trafi na biurko prezydenta.

"Tylko w ten sposób uratujemy lokalne media i lokalną demokrację"

"Tylko w ten sposób uratujemy lokalne media i lokalną demokrację"

Źródło:
tvn24.pl