Dworzec Centralny i 12 polskich budynków walczy o najbardziej prestiżową nagrodę architektoniczną Europy

Do Mies van der Rohe Award 2013 nominowano także Roberta Koniecznego i jego dom autorodzinny w Poznaniumateriały prasowe

Dworzec Centralny w Warszawie, dom rodzinny w Poznaniu, Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie są wśród trzynastu polskich projektów, które nominowano do najważniejszej europejskiej nagrody architektonicznej - Mies van der Rohe Award. Szans na główną nagrodę już nie mamy, ale na wyróżnienie tak. Zwycięzcę poznamy w czerwcu.

Wśród nominowanych jest m.in. Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w KatowicachHS99

Aż trzynaście polskich budynków, zbudowanych w ciągu ostatnich dwóch lat, zostało nominowanych do najbardziej prestiżowej nagrody architektonicznej w Europie – Mies van der Rohe Award 2013. Choć wybrano już pięciu finalistów nasze projekty mają szansę znaleźć się na tzw. krótkiej liście, a potem na wyróżnienie.

Zdaniem jurorów w tym roku mamy się czym pochwalić. Na liście nominowanych znalazły się głośne i nagradzane w naszym kraju obiekty: stołeczne osiedle mieszkaniowe 19. Dzielnica i luksusowy dom handlowy Vitkac w Warszawie, czy obsypane w ubiegłym roku nagrodami Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach. Jest też nowy gmach Muzeum - Miejsca Pamięci w podwarszawskich Palmirach.

Samochodem wjeżdża się do salonu

O wyróżnienie ubiegać się będzie również przebudowa schronu przeciwlotniczego z 1942 roku na tymczasową siedzibę Muzeum Współczesnego we Wrocławiu, a także Muzeum Sztuki Współczesnej, otwarte w Krakowie na terenie dawnej fabryki Oskara Schindlera. Jest też nominacja zaskakująca - remont zbudowanego w latach 70. modernistycznego Dworca Centralnego w stolicy.

Na liście znalazł się także m.in. Sąd Rejonowy i Prokuratura Rejonowa w Radzyniu Podlaskim oraz wzniesiony przy okazji Euro 2012 Zintegrowany Węzeł Przesiadkowy we Wrocławiu.

Z Warszawy jest m.in. dwóch nominowanych: dom handlowy Witkac i Dworzec Centralny (po prawej)Kuryłowicz & Associates, Towarzystwo Projektowe

Doceniono też jedyną willę na liście polskich nominowanych - Dom Autorodzinny w Poznaniu, projektu jednego z najlepszych architektów, Roberta Koniecznego. Ten dom powstał na zamówienie kolekcjonera sztuki. Ma ponad 900 metrów powierzchni, ale brakuje tu garażu. Samochodem wjeżdża się niemal do salonu, a na ścianach wielkiego korytarza wiszą obrazy ze zbiorów właściciela willi. Wystarczy jeden krok i jest się w strefie dziennej.

Zwycięzcę poznamy w czerwcu

W poprzednich latach żaden z nominowanych z Polski obiektów nie przeszedł do finałowej czterdziestki. W tym roku walczymy z 335 nominowanymi z całej Europy. Czy znajdziemy się wśród 35 wybranych na tzw. "krótką listę" dowiemy się wiosną, gdy odbędą się kolejne obrady jury (w tym roku po raz pierwszy jednym z siódemki jurorów konkursu jest przedstawiciel Polski: Ewa P. Porębska, redaktor naczelna miesięcznika "Architektura-Murator").

Wtedy też jurorzy zwiedzą już zaliczoną do głównej nagrody piątkę obiektów: City Hall - wielofunkcyjny obiekt z halą targową w Belgii, Superkilen - przestrzeń publiczną w Kopenhadze, Salę koncertową i centrum konferencyjne w Rejkiawiku, dom starców w Portugalii, Metropol Parasol w Sewilii, czyli największą drewnianą budowlę na świecie - składającą się z tarasów widokowych z systemem ścieżek, restauracji, targu i muzeum.

W finałowej piątce znalazł się Metropol Parasol w Sewilii, czyli największa drewniana budowla na świecieJürgen H. Mayer

Pod koniec kwietnia odbędą się finałowe obrady i wtedy jury podejmie decyzję, kto wygra Mies van der Rohe Award 2013. Wręczenie Grand Prix 2013 planowane jest na 6 czerwca w Barcelonie.

Potem laureat i 35 najlepszych obiektów, które znalazły się na tzw. "krótkiej liście", trafią na wystawę pokonkursową, która odwiedzi największe miasta Europy.

W nagrodę 50 tys. euro

Mies van der Rohe Award ufundowana została w 1987 roku w celu promowania nowoczesnej architektury. Nagrodę co dwa lata przyznaje Komisja Europejska, Parlament Europejski oraz Fundacja Miesa van der Rohe. Otrzymują ją architekci, autorzy najciekawszych obiektów zrealizowanych w Europie w ciągu dwóch lat poprzedzających daną edycję.

Procedura obejmuje cztery etapy. Pierwszym jest nominowanie do nagrody (lista obejmuje wtedy kilkaset obiektów ze wszystkich krajów Europy, w 2011 roku było ich ok. 300); kolejnym – selekcja do liczącej kilkadziesiąt pozycji "listy skróconej", z której ostatecznie wybieranych jest od trzech do pięciu budowli – finalistów. Najwyższą nagrodę dostaje jeden z nich.

O Grand Prix 2013 nagrody im. Miesa van der Rohe powalczą też dom starców w Portugalii (po lewej) i sala koncertowa i centrum konferencyjne w RejkiawikuAires Mateus, Batteríid Architects

Zwycięzca otrzymuje 60 tys. euro oraz statuetkę przedstawiającą budynek Pawilonu Niemieckiego z Wystawy Światowej w 1929 roku autorstwa Miesa van der Rohe. Jury przyznaje również wyróżnienie w wysokości 10 tys. euro.

Laureatem ostatniej edycji sprzed dwóch lat został brytyjski architekt David Chipperfield, autor modernizacji Neues Museum w Berlinie. Wcześniej w elitarnym gronie architektów, którzy otrzymali to prestiżowe wyróżnienie, znaleźli się również m.in. Zaha Hadid, Rem Koolhaas, Peter Zumthor i Rafael Moneo.

Polskie realizacje nominowane do Mies van der Rohe Award 2013:

- 19. Dzielnica w Warszawie. Autorzy: JEMS Architekci - Centrum Edukacji Artystycznej Artpunkt w Opolu. Autorzy: M. i A. Domicz – pracownia architektury - Centrum Geoedukacji w Kielcach. Autorzy: Palk Architekci - Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach. Autorzy: HS99 - Dom Autorodzinnyw Poznaniu. Autorzy: KWK Promes - Dom handlowy Vitkac w Warszawie. Autorzy: Kuryłowicz & Associates - MOCAK – Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie. Autorzy: konsorcjum Cludio Nardi Architects i Leonardo Maria Proli Claudio - Modernizacja dworca Centralnego w Warszawie. Autorzy: Towarzystwo Projektowe - Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Autorzy: AIR Jurkowscy Architekci - Muzeum Miejsce Pamięci w Palmirach. Autorzy: WXCA - Sąd Rejonowy i Prokuratura Rejonowa w Radzyniu Podlaskim. Autorzy: Archistudio Studniarek + Pilinkiewicz - Przebudowa schronu na tymczasową siedzibę Muzeum Współczesnego we Wrocławiu. Autorzy: VROA architekci/ CH+ architekci - Zintegrowany Węzeł Przesiadkowy, Wrocław. Autorzy: Maćków Pracownia Projektowa

Autor: Agnieszka Kowalska / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe

Pozostałe wiadomości

Naukowcy z Katedry Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu opracowali innowacyjną szklarnię, a w zasadzie cieplarnię bąbelkową, która zapewni wzrost plonu i pomoże zmniejszyć ilość wykorzystanej energii. W hodowli owoców i warzyw pomóc ma piana z mydła.

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Źródło:
tvn24.pl

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Premier Węgier Viktor Orban nie po raz pierwszy realizuje skrupulatnie politykę Władimira Putina w Unii Europejskiej, ponieważ uderza w fundamenty wspólnoty - ocenił w "Kawie na ławę" w TVN24 europoseł PSL Krzysztof Hetman, komentując kwestię azylu politycznego dla posła PiS Marcina Romanowskiego. Europoseł Konfederacji Stanisław Tyszka mówił, o "zdziecinnieniu polskiej polityki, która sprowadza się do relacji interpersonalnych w tym przypadku między Tuskiem a Orbanem, którzy byli kiedyś kumplami, pokłócili się w tym momencie i robią sobie na złość".

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

Źródło:
TVN24, PAP

Co najmniej 94 osoby zginęły w wyniku przejścia cyklonu Chido przez Mozambik. Do poważnych szkód doszło w targanej konfliktem wewnętrznym prowincji Cabo Delgado, gdzie żywioł dotknął ponad 90 tysięcy najmłodszych. W gruzy obróciły się tam całe miejscowości.

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

Źródło:
PAP, UNICEF

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Prezydent Andrzej Duda ocenił w wywiadzie dla szwajcarskiego dziennika "Neue Zuercher Zeitung", że prezydent elekt USA Donald Trump nie zostawi Ukrainy "na lodzie". Powołując się na spotkania z Trumpem, mówił, że jego sposób myślenia "jest jak na polityka nietypowy, ale jego oceny są bardzo klarowne".

Duda opowiada o "sposobie myślenia Trumpa"

Duda opowiada o "sposobie myślenia Trumpa"

Źródło:
PAP

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Sprawca piątkowego ataku w Magdeburgu, w wyniku którego zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, został oskarżony o popełnienia morderstwa i usiłowania zabójstwa - poinformowała w niedzielę niemiecka policja. Niemiecki Federalny Urząd do spraw Migracji i Uchodźców przekazał, że otrzymał ostrzeżenie o pochodzącym z Arabii Saudyjskiej mężczyźnie już pod koniec lata 2023 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych. W wyniku zamachu zginął 9-letni chłopiec oraz cztery kobiety w wieku od 45 do 75 lat.

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Źródło:
PAP, Reuters

Posłanka Magdalena Filiks z KO napisała, że "w Szczecinie i w Gdańsku i wielu innych miejscach doszło w ostatnich latach do takich sytuacji" jak w piątek w Magdeburgu, gdzie w wyniku zamachu i wjechanie autem w tłum zginęło pięć osób, a rannych zostało ponad 200. Tyle że, wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku miały zupełnie inny charakter.

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Źródło:
Konkret24

Śmigłowiec pogotowania ratunkowego uderzył w szpital i roztrzaskał się o ziemię. Zginęły cztery osoby. Do tragedii doszło w niedzielę w południowo-zachodniej Turcji.

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
Reuters

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

75-letni mężczyzna strzelił z broni do znajomej siedzącej w aucie na jednej z ulic Przemyśla (woj. podkarpackie). Kobieta z raną postrzałową głowy trafiła do szpitala. Mężczyzna prawdopodobnie usłyszy zarzut usiłowania zabójstwa.

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl

W Kraju Zabajkalskim w Rosji w niedzielę zderzyły się dwa pociągi towarowe. Wykoleiły się 42 wagony z węglem - podała Prokuratura do spraw Transportu Wschodniosyberyjskiego. Przyczyny zdarzenia są wyjaśniane.

Zderzenie pociągów towarowych w Rosji

Zderzenie pociągów towarowych w Rosji

Źródło:
Interfax, tvn24.pl

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW

Problemy z kręgosłupem wśród dzieci podzieliłbym na dwie grupy. Z jednej strony mówimy o nieprawidłowej pozycji, przebywaniu przez długi czas przed komputerem, nabywaniu wad postawy. Z drugiej mamy niemałą grupę osób, które zgłaszają się z dolegliwościami bólowymi, co może wiązać się z nieprawidłowym ruchem, z jego nadmiarem - mówił w TVN24 lekarz Łukasz Antolak, specjalista ortopedii i traumatologii kręgosłupa. Wskazał, że "zdarza się, że dochodzi do złamania zmęczeniowego kręgu".

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

Źródło:
TVN24

23-centymetrowy żelazny grot z czasów wpływów rzymskich odkryli członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja" w lasach pod Baligrodem w Bieszczadach. Niebawem będzie można go oglądać na wystawie w Muzeum Historycznym w Sanoku.

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Źródło:
RDLP w Krośnie

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl