Dorota Masłowska w "Xięgarni": plądrowałam kulturę, o której nikt nie chce wiedzieć

Aktualizacja:
Dorota Masłowska w "Xięgarni": plądrowałam kulturę, o której nikt nie chce wiedzieć
Dorota Masłowska w "Xięgarni": plądrowałam kulturę, o której nikt nie chce wiedzieć
tvn24
tvn24Dorota Masłowska w "Xięgarni" w TVN24

- Ekscytuję się wszelkimi formami śmietnika i rzygu kulturowego - mówiła w "Xięgarni" pisarka Dorota Masłowska.

Dorota Masłowska to polska pisarka, felietonistka, kompozytorka, piosenkarka, producentka muzyczna, a także laureatka Nagrody Literackiej Nike w 2006 roku za powieść "Paw królowej".

W 2014 roku ukazał się pierwszy własny album muzyczny Masłowskiej, występującej pod pseudonimem Mister D., "Społeczeństwo jest niemiłe".

W najnowszym odcinku programu "Xięgarnia" opowiedziała o swojej ostatniej książce "Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu". Jest to zbiór felietonów autorki poświęconych zjawiskom współczesnej kultury masowej.

- Analizowałam i plądrowałam tę kulturę, o której nikt nie chce wiedzieć i której nikt analizować nie chce - mówiła Masłowska o tym, jak powstawały felietony. - A ona jest pełna soków - podkreśliła.

Jak tłumaczyła, przy pisaniu felietonów zawartych w książce nie kierowała się chęcią "jałowej szydery".

- Na pewno robiłam to wszystko z próbą szczerego zrozumienia i rozczytania, a nie wyłącznie oceniania z wyżyn mojego wysublimowanego gustu - wyjaśniła.

- To kultura, która jest tak konstruowana, żeby ludzi upajała. To są bardzo pośledniego typu, niedrogie, a wręcz bezpłatne narkotyki. Oczywiście, tak samo temu ulegam jak każdy inny widz. Może zajmuje mi to trochę więcej czasu, żeby przyzwyczaić się do pewnych grubszego typu szwów, którymi to wszystko jest poszyte. Ale oczywiście też w to wszystko wsiąkam - przyznała. - Jednocześnie staram się nie tracić jakiejś szerszej perspektywy, widzenia tego w szerszym planie kulturowym - dodała.

"Śmietnik, rzyg i womit kulturowy"

Masłowska zwróciła uwagę, że kultura niska, wysoka i ta pośrodku ogrywają te same motywy i figury.

- Tyle, że w tych lepszych wersjach one są bardziej zawoalowane, zamotane i czasami bełkotliwe, skomplikowane. Natomiast w tych najbardziej kostropatych, jałowych odtworzeniach widać tę konstrukcję. Mnie to osobiście fascynuje - mówiła.

- Wiem, że wielu ludzi to odstręcza. Czują się po prostu zgwałceni przez oczy i uszy na widok tych strasznych strojów, twarzy, scen, koszmarnych dialogów. Dla wielu ludzi to jest bardzo nieestetyczne i nie chcą tego w swoich mózgach - dodała.

- Ekscytuję się wszelkimi formami śmietnika, rzygu i womitu kulturowego - powiedziała Masłowska.

W drugiej części programu krytyk literacki i literaturoznawca Kazimiera Szczuka opowiedziała o tym, dlaczego każda współczesna kobieta powinna "Opowieść podręcznej" Margaret Atwood.

CAŁY ODCINEK "XIĘGARNI":

Cały odcinek "Xięgarni"
Cały odcinek "Xięgarni" tvn24

Program "Xięgarnia" na antenie TVN24 w każdą sobotę o godzinie 18.00 oraz w niedzielę o godzinie 02.30.

Autor: kb,kg//now,rzw / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości