"Diuna: Część druga" w reżyserii Denisa Villeneuve'a. Arcydzieło, które przekracza granice

Źródło:
tvn24.pl
"Diuna. Część druga" reż. Denis Villeneuve (2024) - zwiastun filmu
"Diuna. Część druga" reż. Denis Villeneuve (2024) - zwiastun filmuWarner Bros. Pictures
wideo 2/5
"Diuna: Część druga" reż. Denis VilleneuveWarner Bros. Pictures

"Diuna: Część druga" Denisa Villeneuve'a wciąga totalnie. Nawet tych, którzy do kina sci-fi podchodzą sceptycznie. Kanadyjczyk udowodnił, że z literatury sci-fi można stworzyć fenomenalne widowisko, skłaniające do głębszej refleksji. W prawie trzygodzinnej opowieści jest wszystko, co najlepsze we współczesnym kinie. Mało tego: film pozostawia poczucie niedosytu, budząc apetyt na to, co wydarzy się dalej. Niedosytu, jaki towarzyszy oczekiwaniu kolejnego sezonu najlepszych seriali. O filmie pisze Tomasz-Marcin Wrona w cyklu "Wybór Wrony".

"Diuna" Franka Herberta początkiem lat 60. stała się jedną z najsłynniejszych powieści sci-fi wszech czasów. Jej ekranizacja w reżyserii Davida Lyncha z 1984 roku, stała się już klasyką kina. I nagle pojawił się on, Denis Villeneuve, który w 2018 roku podpisał kontrakt z wytwórnią Warner Bros. Pictures (jej właścicielem jest Warner Bros. Discovery, do której należy między innymi TVN24 i tvn24.pl) na dwuczęściową ekranizację powieści Herberta. Kanadyjski filmowiec przekonywał, że nie da się w jednym filmie fabularnym zmieścić tak skomplikowanej historii. Jak się okazuje po latach, lepszej decyzji Villeneuve i studio filmowe nie mogli podjąć.

Pierwsza odsłona "Diuny" w reżyserii Villeneuve'a miała trafić do kin w listopadzie 2020 roku, ale w związku z wybuchem pandemii COVID-19 dystrybucję kinową przesunięto o blisko rok. Światowa premiera "Diuny", obejmującej pierwszą część książki Herberta, odbyła się w sekcji Poza Konkursem 78. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji 3 września 2021 roku. Chociaż wykorzystano hybrydowy model dystrybucji - film trafił jednocześnie do kin i na platformę HBO Max - odniósł wielki sukces komercyjny i artystyczny, budząc bardzo pozytywne reakcje międzynarodowej krytyki. 11 nominacji do nagród BAFTA i wygrana w pięciu kategoriach, 10 nominacji do Oscarów i ostatecznie wygrana w sześciu kategoriach - nie są częstym wynikiem w przypadku kina sci-fi. Pierwsza część "Diuny" zarobiła ponad 400 milionów dolarów na świecie. To nie koniec, bo w związku z premierą drugiej części epickiego dzieła Villeneuve'a część amerykańskich i kanadyjskich kin wprowadziła do repertuaru pierwszą część, która znowu przynosi wielomilionowe zyski.

Premiera filmu "Diuna: Część druga" też została opóźniona. Pierwotnie widzowie mieli go zobaczyć jesienią ubiegłego roku. Jednak w związku z przedłużającymi się strajkami scenarzystów i aktorów hollywoodzkich zapadła decyzja, że film do kin trafi w marcu bieżącego roku. Ostatecznie "Diunę: Część drugą" można zobaczyć na ekranach polskich kin od 29 lutego.

"Diuna: Część druga". Recenzja Tomasza-Marcina Wrony
"Diuna: Część druga". Recenzja Tomasza-Marcina WronyTVN24

Villeneuve: "Diuna: Część druga" jest bardziej muskularna

Na takie kino warto czekać, nawet jeśli nie jest się fanem stylistyki sci-fi. "Diuna: Część druga" jest dziełem pełnym, świadomie wymyślonym i konsekwentnie zrealizowanym. W niedawnym wywiadzie dla "Total Film Magazine" Villeneuve zapewnił, że druga część "Diuny" jest "bardziej muskularna". - Pierwsza część była bardziej refleksyjna, kontemplacyjna. Podążaliśmy za młodym mężczyzną, który odkrywa nową planetę, nową kulturę - wyjaśniał Villeneuve w "Total Film". - Druga część... jest przede wszystkim kinem akcji - dodał.

W rzeczywistości najnowszy projekt Kanadyjczyka odważnie przekracza typowe ramy gatunkowe. W drugiej części historii Paula Atrydy faktycznie jest coś z kina akcji, ciągle jest to sci-fi, natomiast ma też w sobie wiele z najlepszego kina obyczajowego, kina drogi, dramatu wojennego czy pogłębionego portretu psychologiczno-filozoficznego. To wszystko uzupełnione świetnym, zniuansowanym poczuciem humoru, dzięki któremu nikt tu się "nie nadyma". Być może dla wielu "Diuna: Cześć druga" będzie arcydziełem na poziomie wizualnym, genialnym widowiskiem, łączącym najlepsze zdobycze technologiczne w obrazie i dźwięku. Oczywiście, że tak jest. Ale jednocześnie trzeba być wybitnym reżyserem, żeby utrzymać uwagę publiczności przez blisko trzy godziny. A to - szczególnie w przypadku ekranizacji i w kinie sci-fi - jest karkołomne wyzwanie, które udaje się naprawdę nielicznym. Po seansie uporczywie powraca we mnie pytanie: czy da się z kina sci-fi zrobić spektakl na miarę "Sukcesji"? Niech to pytanie na razie pozostanie bez odpowiedzi.

Timothée Chalamet jako Paul Atryda w "Diuna: Część druga"fot. Niko Tavernise/Warner Bros. Pictures

"Diuna: Część druga" jako epicki powrót na Arrakis

Kilka słów wyjaśnienia należy się tym, którym uniwersum "Diuny" jest obce. W bardzo dalekiej przyszłości - ponad 10 tysięcy lat po zakończonej 100-letniej wojnie między ludźmi a myślącymi maszynami (Dżihadzie Butleriańskim) - ludzkość rozsiana jest po niezliczonych planetach. Całym znanym wszechświatem włada Imperator. Podlega on jedynie kontroli Landsraadu - organizacji, skupiającej przedstawicieli poszczególnych rodów. Te zaś dzieliły się na rody niskie oraz rody wysokie, które w imieniu Imperatora zarządzały poszczególnymi lennami. Landsraad stał też na straży kodeksu reguł, przyjętym po zakończonym Dżihadzie Butleriańskim. W tej kosmicznej układance ważną rolę odgrywały jeszcze: KHOAM - kompania wydobywcza, zajmująca się eksploatacją przyprawy; Gildia Kosmiczna - monopolista w podróżach kosmicznych oraz żeński zakon Bene Gesserit.

ZOBACZ RÓWNIEŻ INNE TEKSTY Z CYKLU "WYBÓR WRONY"

W centrum tak zwanego wszechświata była planeta Arrakis - jedyna znana planeta, zamieszkiwana przez czerwie pustyni, olbrzymie istoty, żyjące w piaskach. Produktem pobocznym ich cyklu rozwojowego była przyprawa - substancja przedłużająca życie. Przyprawa pozwalała na jasnowidzenie, dzięki któremu można było uniknąć niebezpieczeństw ponadwymiarowych podróży kosmicznych. Wszechświat znany z "Diuny" rządził się zasadą "kto ma przyprawę, ten ma władzę". Jednocześnie urządzony był tak, żeby przepływ przyprawy był niezakłócony.

Rebecca Ferguson jako lady JessicaWarner Bros. Pictures

Arrakis staje się lennem rodu Atrydów i na planetę przybywa książę Leto I Atryda. Wraz z nim na nowej planecie zamieszkuje jego konkubina lady Jessica oraz ich syn książę Paul. Na Arrakis pojawia się również armia wierna Atrydom. To, że Arrakis znalazło się w kurateli Atrydów, nie podoba się baronowi Vladimirowi Harkonnenowi - wywodzącemu się ze zhańbionego tchórzostwem rodu. Atrydowie i Harkonnenowie walczyli ze sobą od wieków. W niedługim czasie po przybyciu księcia Leto na Arrakis baron Harkonnen w spisku z Imperatorem dokonuje przewrotu na planecie i przejmuje na niej władze. Z życiem uchodzą jedynie książę Paul i lady Jessica. Tak kończy się pierwsza część filmu Villeneuve'a.

"Diuna: Część druga" rozpoczyna się kilka godzin po krwawym przewrocie dokonanym przez Harkonnena. Książę Paul i lady Jessica uciekają pod opieką Fremenów - koczowniczych wojowników, zamieszkujących Arrakis, którym przewodzi Stilgar. Chociaż Fremenowie są wrogo nastawieni do Atrydów, Stilgar przekonuje pozostałych, żeby ochronić księcia i lady, ponieważ "widzi znaki". Co dalej? Nie zdradzę.

"Diuna: Część druga". Wizjonerski popis kanadyjskiego mistrza

Byłoby nie w porządku zdradzać to, co przygotował Denis Villeneuve, który od ponad ćwierć wieku potwierdza swój niezwykły talent. Kanadyjczyk zachwycił świat filmowy swoim pełnometrażowym debiutem fabularnym z 1998 roku "32 sierpnia na Ziemi", który znalazł się w prestiżowej sekcji Un Certain Regard Festiwalu Filmowego w Cannes. Międzynarodowy rozgłos i uznanie zdobył klasycznym już dramatem wojennym "Pogorzelisko" z 2010 roku. Film znalazł się w sekcji Giornati degli Autori - sekcji towarzyszącej Międzynarodowemu Festiwalowi Filmowemu w Wenecji. "Pogorzelisko" stał się oficjalnym kandydatem Kanady do Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy 2011 i otrzymał nominację. Uległ wówczas duńskiemu "W lepszym świecie" Susanne Bier. W 2015 roku w Konkursie Głównym Festiwalu Filmowego w Cannes znalazł się thriller Villeneuve'a "Sicario" z Emily Blunt, Beniciem del Toro, Danielem Kaluuya i Joshem Brolinem. Nominowany do trzech Oscarów "Sicario" był również sukcesem komercyjnym. W końcu w 2016 roku w Konkursie Głównym festiwalu weneckiego pojawił się jego "Nowy początek" z Amy Adams w roli głównej. Film zarobił ponad 200 milionów dolarów, otrzymał blisko 70 nagród i 268 nominacji. "Nowy początek" był również "nowym początkiem" dla Villeneuve'a, który zdobył swoją pierwszą nominację do Oscara (za reżyserię). Z perspektywy czasu nasuwa się wniosek, że film ten był tylko przedsmakiem, zapowiedzią tego, na jaki poziom artystyczny Kanadyjczyk jest w stanie wynieść kino sci-fi. 

"Nowy początek" Denisa Villeneuve'a
"Nowy początek" Denisa VilleneuveUnited International Pictures Polska

Bez wątpliwości w części drugiej "Diuny" Villeneuve rozpościera skrzydła swojej wyobraźni i talentu. Z ostrożnością jednak dochodzę do wniosku, że nie powiedział jeszcze ostatniego słowa i w kolejnych projektach będzie próbować jeszcze zaskoczyć. Co nie zmienia faktu, że "Diuna: Część druga" będzie punktem odniesienia dla porównań jego następnych filmów. Skąd to przekonanie? Śledząc jego karierę, łatwo dojść do przekonania, że jest ambitnym, ciężko pracującym twórcą, nieodcinającym kuponów od sukcesu. Przy okazji bardzo świadomym tego, że ostateczny sukces filmu jest efektem pracy zespołowej.

Villeneuve pracował nad "Diuną: Częścią drugą" wspólnie z większością tych, którzy znaleźli się na planie pierwszej części. Scenariusz napisał wspólnie z Jonem Spaihtsem (tym razem bez Erica Rotha), scenarzystą między innymi "Prometeusza", "Pasażerów" czy "Doktora Strange'a". Nad "Diuną: Częścią drugą" pracowali wszyscy ci, którym pierwsza część przyniosła Oscara bądź samą nominację. Za efekty specjalne odpowiada zespół nadzorowany przez Paula Lamberta (zdobywca Oscara za "Diunę" oraz za "Blade Runner 2049" - również w reżyserii Villeneuve'a). Scenografię przygotował Patrice Vermette, który z kanadyjskim reżyserem pracuje regularnie od czasów "Labiryntu" z 2013 roku (poza "Blade Runnerem 2049"). Za montaż odpowiada Joe Walker, nagrodzony Oscarem za "Diunę" oraz nominowany za "Nowy początek". Autorem zdjęć jest nagrodzony Oscarem za "Diunę" Greig Fraser. Muzykę i tym razem skomponował legendarny Hans Zimmer. Warto zapamiętać te nazwiska, bo z wielkim prawdopodobieństwem pojawią się na liście nominowanych do Oscarów 2025. Jednocześnie ci twórcy dali z siebie jeszcze więcej niż w pierwszej części, podnosząc jakościową poprzeczkę.

Fenomenalne widowisko z dalekiej przyszłości, skłaniające do refleksji nad współczesnością

"Diuna: Część druga" to nie tylko trzy godziny świetnej rozrywki, nie tylko fenomenalne wizualne widowisko. Jego ogromną siłą jest warstwa fabularna. Oczywiście to zasługa skrupulatnie przygotowanego scenariusza, ale również precyzyjnie poprowadzonej obsady. Po raz kolejny na ekranie pojawiają się: Timothee Chalamet, Zendaya, Rebecca Ferguson, Josh Brolin, Stellan Skarsgard, Dave Bautista, Charlotte Rampling oraz Javier Bardem. Do tego grona dołączyli również: Christopher Walken, Austin Butler, Florence Pugh oraz Léa Seydoux. Nie zaskakuje to, że Chalamet i Zendaya kolejny raz zachwycają. Słowa uznania należą się również Bardemowi, Butlerowi, Skarsgardowi i Rebecce Ferguson. Szczególnie wciągające i budzące najróżniejsze emocje są Butler (który wreszcie pozbywa się "elvisowskiej" maniery) i Ferguson.

Austin Butler jako Feyd-Rautha Harkonnen i Lea Seydoux jako lady Margot FenringNiko Tavernise/Warner Bros. Pictures

Podobnie jak w wielu poprzednich swoich filmach, Villeneuve szuka głębi opowiadanej historii. Część druga losów Paula Atrydy staje się historią pełną intryg, niejednoznacznych postaw i decyzji. "Diuna" w wydaniu Villeneuve'a staje się przede wszystkim pogłębionym, filozoficznie przystępnym studium dążenia do władzy, próbą uchwycenia idei mesjańskich. Kanadyjczyk zastanawia się nad fundamentalizmem religijnym, populistyczną perswazją. To wszystko zostawia ocenie publiczności i skłania do głębszej refleksji. Sprawnie bawi się motywami szekspirowskimi. Bo chociaż tworzy świat w bardzo dalekiej przyszłości, to bez trudu można znaleźć współczesne nam analogie.

Co dalej? Niedawno Villeneuve wyznał, że ma gotowy scenariusz do trzeciej odsłony "Diuny", a jego realizacja uzależniona jest od przyjęcia "Diuny: Części drugiej". Wiele jednak wskazuje, że "Diuna: Część trzecia" powstanie. Oby szybko.

"Diuna. Część pierwsza", reż. Denis Villeneuve (2021) - zwiastun filmu
"Diuna" Dennisa Villeneuve - zwiastun filmuWarner Bros Polska

Autorka/Autor:

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: fot. Niko Tavernise/Warner Bros. Pictures

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem USA Donaldem Trumpem pod Waszyngtonem. "Prezydent Trump pochwalił prezydenta Andrzeja Dudę za zaangażowanie Polski w zwiększenie wydatków na obronność" - podał w komunikacie Biały Dom. Andrzej Duda przekazał na briefingu, że Trump planuje odwiedzić Polskę.

Duda po rozmowie z Trumpem. "Powiedział, że odwiedzi Polskę"

Duda po rozmowie z Trumpem. "Powiedział, że odwiedzi Polskę"

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump, w czasie przemówienia na konferencji CPAC, mówił, że w sprawie zakończenia wojny w Ukrainie rozmawia zarówno z Władimirem Putinem, jak i Wołodymyrem Zełenskim. - Chcemy, by Ukraina dała nam coś za wszystkie pieniądze, które na nią wyłożyliśmy - powiedział. Ocenił też, że działania jego poprzednika Joe Bidena w tym zakresie były "głupie".

Trump o Ukrainie: to dotyczy Europy, a nie nas

Trump o Ukrainie: to dotyczy Europy, a nie nas

Źródło:
TVN24, PAP

Spotkanie z Donaldem Trumpem traktuję jako dopełnienie procesu po tym, jak wcześniej rozmawiałem z sekretarzem obrony USA i generałem Keithem Kelloggiem - powiedział prezydent Andrzej Duda w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN w Waszyngtonie Marcinem Wroną. Mówił także o "sprytnym planie" dotyczącym amerykańskiego zaangażowania w rozmowy o zakończeniu wojny między Ukrainą a Rosją, który jednocześnie byłby "swoistą gwarancją bezpieczeństwa dla Ukrainy".

Prezydent Andrzej Duda o "sprytnym planie" w rozmowie z Marcinem Wroną po spotkaniu z Donaldem Trumpem

Prezydent Andrzej Duda o "sprytnym planie" w rozmowie z Marcinem Wroną po spotkaniu z Donaldem Trumpem

Źródło:
TVN24, PAP

Papież jest w gorszym stanie niż wczoraj i miał "kryzys oddechowy". Przeszedł też hemotransfuzję - podał Watykan. Franciszek przebywa w szpitalu z powodu obustronnego zapalenia płuc. Watykan podał również, że jego stan "nadal jest krytyczny".

Stan zdrowia papieża Franciszka się pogorszył. Komunikat Watykanu

Stan zdrowia papieża Franciszka się pogorszył. Komunikat Watykanu

Źródło:
Reuters, PAP

Jest z nami prezydent Duda z Polski. To fantastyczny człowiek, mój wielki przyjaciel - mówił na konferencji konserwatystów CPAC prezydent Donald Trump. Polski prezydent wtedy wstał i pomachał zgromadzonym. Później z szefem swojego gabinetu Marcinem Mastalerkiem bił brawo na stojąco, gdy Trump mówił, że urzędnicy do spraw równości zostali zwolnieni.

Andrzej Duda na konferencji konserwatystów. Wstaje, macha, bije brawo

Andrzej Duda na konferencji konserwatystów. Wstaje, macha, bije brawo

Źródło:
tvn24.pl

37-letni mężczyzna zaatakował nożem w Miluza na wschodzie Francji. Jedna osoba nie żyje, a pięć jest rannych. Poszkodowani to policjanci. Jak podały francuskie media, sprawca ataku został zatrzymany.

Atak nożownika we Francji. Jedna osoba nie żyje, ranni policjanci

Atak nożownika we Francji. Jedna osoba nie żyje, ranni policjanci

Źródło:
PAP

Decyzją jury Konkursu Głównego Berlinale 2025 nagroda dla najlepszego filmu - Złoty Niedźwiedź - trafiła do filmu "Drømmer" w reżyserii Daga Johana Haugeruda. Srebrnymi Niedźwiedziami nagrodzone zostały także między innymi filmy "O último azul" oraz "El mensaje".

Berlinale 2025. Złoty Niedźwiedź dla filmu "Drømmer"

Berlinale 2025. Złoty Niedźwiedź dla filmu "Drømmer"

Źródło:
tvn24.pl

"Jeden z najbardziej zagadkowych polityków", który "każdemu opowiada inną historię o sobie i pokazuje inną twarz" - tak Alice Weidel, kandydatka AfD na kanclerza opisywana jest przez niemieckie media. Weidel deklaruje między innymi, że jest przeciwna udzielaniu pomocy wojskowej Ukrainie, chce w kraju zburzyć wszystkie wiatraki, zapowiada też masowe deportacje migrantów z Niemiec.

"Każdemu opowiada inną historię o sobie". Kim jest Alice Weidel, kandydatka AfD na kanclerza

"Każdemu opowiada inną historię o sobie". Kim jest Alice Weidel, kandydatka AfD na kanclerza

Źródło:
Financial Times, Politico, Reuters, DW, Guardian, PAP, tvn24.pl

W sobotę Andrzej Duda spotkał się w USA z Donaldem Trumpem. Zapowiedź spotkania i rozmowy komentowali w sobotę kandydaci na prezydenta. - Wiecie, że nie chwalę prezydenta Dudy zbyt często, ale jedzie tam przekonywać Trumpa do naszych racji. I to ja rozumiem - mówił Rafał Trzaskowski (Koalicja Obywatelska). Zdaniem Karola Nawrockiego (Prawo i Sprawiedliwość) tylko w Dudzie jest "moc i szansa na to, że interes Polski będzie w tych negocjacjach uwzględniany". Szymon Hołownia (Polska 2050) "czeka na informacje o planowanych działaniach administracji amerykańskiej". Kandydatka Lewicy Magdalena Biejat mówiła, że "powinniśmy walczyć o miejsce przy stole dla Polski i całej Unii Europejskiej".

"Tak prezydent powinien się zachować". Kandydaci na prezydenta o spotkaniu Duda - Trump

"Tak prezydent powinien się zachować". Kandydaci na prezydenta o spotkaniu Duda - Trump

Źródło:
TVN24, PAP

Niezidentyfikowany obiekt przebił lód i wpadł do wody na terenie zalanej żwirowni we wsi Osieczek (woj. kujawsko-pomorskie). Wcześniej świadkowie słyszeli huk i widzieli łunę.

Niezidentyfikowany obiekt wpadł do wody. "Dziury wykluczają, że to mógł być człowiek lub zwierzę"

Niezidentyfikowany obiekt wpadł do wody. "Dziury wykluczają, że to mógł być człowiek lub zwierzę"

Źródło:
Kontakt 24

W sobotę na terenie gminy Drelów w województwie lubelskim znaleziono meteoryt. Kilka godzin później poinformowano o kolejnych odnalezionych odłamkach. Kosmiczna skała wleciała w atmosferę i spadła na Ziemię we wtorek wieczorem. Zjawisku, które udało się zarejestrować na nagraniu, towarzyszyły rozbłysk na niebie oraz głośny huk.

Meteoryt spadł na Lubelszczyźnie. "Historyczna chwila"

Meteoryt spadł na Lubelszczyźnie. "Historyczna chwila"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Skytinel

"Nasza rakieta Falcon 9 weszła w atmosferę nad Europą. Współpracujemy z polskim rządem w sprawie odzyskiwania szczątków, powodem upadku w Polsce była usterka" - poinformowała firma SpaceX w oświadczeniu opublikowanym w sobotę na stronie internetowej. W ciągu ostatnich dni w kilku miejscach kraju odnaleziono niezidentyfikowane obiekty, które mają być częścią maszyny.

Szczątki rakiety Falcon 9 w Polsce. Jest komunikat SpaceX

Szczątki rakiety Falcon 9 w Polsce. Jest komunikat SpaceX

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, SpaceX

Środowemu przelotowi szczątków Falcona 9 na polskim niebie towarzyszył nie tylko świetlny spektakl, ale też spektakularny huk. Odgłosy te można usłyszeć na nagraniu. Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach" wyjaśnił, skąd się wzięły takie dźwięki.

"Kosmos nie tylko wygląda epicko, ale też potrafi nieźle huknąć"

"Kosmos nie tylko wygląda epicko, ale też potrafi nieźle huknąć"

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Niebezpieczna sytuacja na Jeziorku Czerniakowskim. Na zamarzniętą taflę weszła osoba dorosła z trójką dzieci. Nie zniechęciło jej to, że lód w wielu miejscach stopniał już na tyle, że obok kąpała się grupa morsów.

Dorosła i trójka dzieci na topniejącym lodzie. "Skrajna bezmyślność"

Dorosła i trójka dzieci na topniejącym lodzie. "Skrajna bezmyślność"

Źródło:
Kontakt24

W sobotę w Tatrach doszło do śmiertelnego wypadku. Jak przekazali ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego, ofiara to mężczyzna, który spadł z dużej wysokości. Mimo słonecznej aury, w górach panują bardzo niebezpieczne warunki.

Śmiertelny wypadek w Tatrach. Mężczyzna spadł z dużej wysokości

Śmiertelny wypadek w Tatrach. Mężczyzna spadł z dużej wysokości

Źródło:
PAP, TOPR

Wśród znanych osobistości USA, w tym celebrytów, nasila się krytyka rządów administracji Donalda Trumpa, w której pracownikiem został Elon Musk. Według rozpowszechnianego w sieci przekazu Oprah Winfrey miała w związku z tym ogłosić, że przeprowadza się do Włoch.

Oprah Winfrey "nie może oddychać tym samym powietrzem co Elon Musk"? Skąd ten "news"

Oprah Winfrey "nie może oddychać tym samym powietrzem co Elon Musk"? Skąd ten "news"

Źródło:
Konkret24

Najbliższe dni przyniosą pogodną aurę w wielu regionach kraju. Później na niebie pojawi się jednak więcej chmur, może z nich padać deszcz. Będzie jednak dość ciepło - miejscami temperatura przekroczy 10 stopni Celsjusza.

Najpierw sporo słońca, później aura zacznie się psuć

Najpierw sporo słońca, później aura zacznie się psuć

Źródło:
tvnmeteo.pl

Koszt remontu mieszkania dwupokojowego o powierzchni 45 metrów kwadratowych wyniesie w 2025 roku około 65 tysięcy złotych - wynika z analizy ekspertów Rankomat.pl. Prognozują jednak wzrost kosztów o 5-10 procent w niedalekim czasie. Przestrzegają również przed długim terminem oczekiwania na ekipę remontową w przypadku uruchomienia programu dopłat do mieszkań "Klucz do mieszkania". Ma on bowiem objąć przede wszystkim mieszkania z drugiej ręki.

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek rozpoczął się transport lotniczy ponad tysiąca obywateli Chin, którzy pracowali w internetowych centrach oszustw we wschodniej Mjanmie. W operację zaangażowane są służby birmańskie, tajskie i chińskie. Z raportu jednostki ONZ z 2023 r. wynika, że w Mjanmie znajduje się 120 tys. osób zaangażowanych w prowadzenie nielegalnej działalności lub zmuszonych do niej.

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Źródło:
PAP

13-latek, który w Krynicy-Zdroju wjechał na nartach w armatkę śnieżną, nie żyje - poinformowała tvn24.pl rzeczniczka Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Chłopiec był tam leczony na oddziale intensywnej terapii. Oświadczenie w sprawie wypadku wydały Polskie Koleje Linowe.

Nie żyje 13-latek, który wjechał na nartach w armatkę śnieżną

Nie żyje 13-latek, który wjechał na nartach w armatkę śnieżną

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Brazylijskie miasto Buriticupu, położone na północno-wschodnim krańcu Amazonii, jest powoli pochłaniane przez ziemię. W ostatnich tygodniach powstały tam ogromne zapadliska o głębokości kilku metrów. Sytuacja jest na tyle poważna, że władze ogłosiły stan wyjątkowy.

Ziemia pochłania to miasto. Ogłoszono stan wyjątkowy

Ziemia pochłania to miasto. Ogłoszono stan wyjątkowy

Źródło:
Reuters

Na placu Konstytucji doszło w piątek w nocy do bójki. Policja podaje, że jedna osoba nie żyje. To 31-letni mężczyzna, raniony w klatkę piersiową. Jak nieoficjalnie ustaliliśmy, został ugodzony nożem.

Bójka przed restauracją w centrum Warszawy. Jedna osoba nie żyje, trzy zatrzymane

Bójka przed restauracją w centrum Warszawy. Jedna osoba nie żyje, trzy zatrzymane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Atak z użyciem siekiery w Wałbrzychu. Poważnie ranna w twarz została dwudziestolatka, do szpitala trafił również pięćdziesięcioletni mężczyzna. Do sprawy zatrzymano osiemnastolatka. Policja wyjaśnia okoliczności tego zdarzenia.

Młoda kobieta trafiona siekierą w twarz, policja zatrzymała 18-latka

Młoda kobieta trafiona siekierą w twarz, policja zatrzymała 18-latka

Źródło:
tvn24.pl

Dubajska firma kryptowalutowa Bybit przekazała informację o kradzieży cyfrowej waluty o wartości 1,5 miliarda dolarów - donosi BBC. Założyciel firmy deklaruje, że zwróci pieniądze poszkodowanym. Może to być największa kradzież kryptowalut w historii.

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Polska jest na trzecim miejscu w UE pod względem odsetka osób samozatrudnionych. Choć statystycznie zarabiają lepiej od zatrudnionych na etat, niemal wszyscy przedsiębiorcy płacą najniższe składki, które nie wystarczą na minimalną emeryturę. Dopłaci do nich państwo. - Najbardziej interesuje nas "tu i teraz". Emerytura wydaje się czymś abstrakcyjnym - komentuje dla nas ekonomistka.

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Źródło:
tvn24.pl
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Według przedwyborczych sondaży to blok partii chadeckich CDU/CSU ma największe szanse na zwycięstwo w wyborach do Bundestagu, a lider CDU Friedrich Merz - na stanowisko kanclerza Niemiec. Polityk z wieloletnim doświadczeniem postrzegany jest jako przedstawiciel konserwatywnego społecznie i liberalnego gospodarczo skrzydła CDU. Ma też sprecyzowane poglądy na kwestie migracji, wsparcia dla Ukrainy i współpracy z Polską.

Friedrich Merz kanclerzem? Oto co mówił o Ukrainie, migracji i relacjach z Polską

Friedrich Merz kanclerzem? Oto co mówił o Ukrainie, migracji i relacjach z Polską

Źródło:
PAP, Der Spiegel, Der Tagesspiegel, Deutsche Welle, tvn24.pl
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o remake'u klasycznego horroru "Nosferatu", wyczekiwanym powrocie serialu "Biały Lotos", nowej roli Cezarego Pazury i planowanym występie AC/DC tego lata w Polsce.

"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce

"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce

Źródło:
tvn24.pl