"Nigdy nie grałam takiej postaci". Jodie Foster o swojej roli w serialu "Detektyw"

Źródło:
tvn24.pl
"Detektyw: Kraina Nocy", reż. Issa López, Dystrybucja: HBO MAX, 2024 rok [zwiastun]
"Detektyw: Kraina Nocy", reż. Issa López, Dystrybucja: HBO MAX, 2024 rok [zwiastun]
"Detektyw: Kraina Nocy", reż. Issa López, Dystrybucja: HBO MAX, 2024 rok [zwiastun]

Jodie Foster pierwszy raz od pół wieku zdecydowała się zagrać w serialu. Wcieliła się w policjantkę Liz Danvers w 4. sezonie "Detektywa: Krainy nocy", który 15 stycznia będzie miał premierę na HBO Max. O udziale w tej produkcji aktorka opowiedziała Ewelinie Witenberg.  

Jodie Foster na plan trafiła niemal prosto z kołyski i dorastała na oczach całej Ameryki. Stworzyła jedną z najbardziej spektakularnych i najdłuższych filmowych karier. Jako 30-latka miała już na koncie dwa Oscary i Złotą Palmę. Zagrała u Martina Scorsese, Davida Finchera, Roberta Zemeckisa, Romana Polańskiego czy Spike’a Lee. Jest jednocześnie uosobieniem i zaprzeczeniem hollywoodzkiej gwiazdy. Chociaż od blisko 60 lat występuje przed kamerami, strzeże prywatności i stara się prowadzić w miarę możliwości zwyczajne życie. Podobno nie używa komórki i nie zatrudnia ochrony. W 2024 rok wchodzi z przytupem, bo pierwszy raz od pół wieku zdecydowała się zagrać w serialu. Wcieliła się w policjantkę Liz Danvers w 4. sezonie "Detektywa", który trafi na platformę HBO MAX już 15 stycznia.

Rozmawiałam z Jodie Foster rano, więc pewnie była tuż po swoim tradycyjnym śniadaniu - świeżych owocach i ziołowej herbacie. Nie przyszłoby mi do głowy, aby zwrócić się do niej prawdziwym imieniem (Alicia Christian Foster), bo go nie znosi. Zaskoczyła mnie bezpretensjonalnością, pewnością siebie, ale i zainteresowaniem, z jakim słuchała każdego pytania. Lubi nawet dopytywać, skąd jest rozmówca i czym na co dzień się zajmuje. Jest jedną z największych gwiazd współczesnego kina, więc spodziewałam się raczej znużenia kolejnym wywiadem i schematycznych odpowiedzi. Jednak Jodie Foster jest ewenementem. Przebieg jej kariery i styl bycia nigdy nie przystawały do hollywoodzkich standardów.

Pierwsza serialowa rola Jodie Foster od dekad

Rok 2024 zawodowo zapowiada się dla Jodie Foster wyjątkowo ciekawie. Jeszcze w styczniu zobaczymy ją w 4. sezonie "Detektywa". To będzie jej pierwsza serialowa rola od lat siedemdziesiątych. Wtedy jeszcze jako nastolatka wystąpiła w "Bob i Carol i Ted i Alice" czy "Papierowym księżycu". Co ją zatem skłoniło do udziału w tej produkcji? - Zawsze najważniejszy jest scenariusz. Niekoniecznie nawet chodzi o konstrukcję mojej postaci. Wczytuję się w scenariusz jak w książkę. W tym przypadku już pierwszy odcinek wydał mi się wspaniały. Chociaż muszę przyznać, że uległ wielu modyfikacjom od chwili, kiedy przeczytałam jego pierwszą wersję. Ten serial ma zadziwiający start i nietuzinkowe fundamenty. Reżyseruje go też niesamowita kobieta, Issa López, która jest jednocześnie zabawna, inteligentna, skromna, bystra i otwarta na zmiany. To najlepsza reżyserka, z jaką kiedykolwiek pracowałam.

Akcja nadchodzącego sezonu "Detektyw: Krainy nocy" rozgrywa się na Alasce, gdzie nagle bez śladu znikają wszyscy pracownicy Arktycznej Stacji Badawczej. Foster wciela się w błyskotliwą, inteligentną, ale i opryskliwą oraz nieczułą na społeczne konwenanse panią detektyw Liz Danvers. W pracy fiksuje się na zadawaniu "właściwych pytań", aby rozwikłać najbardziej tajemnicze i skomplikowane kryminalne zagadki: - Liz wypiera problemy, starając się nieustannie czymś zająć. W ten sposób nie chce dopuścić do siebie smutku. Ta rola była dla mnie interesująca przez dwoistość tej bohaterki. Ma w sobie mnóstwo sprzeczności. Próbuje rozproszyć swoją uwagę tinderowymi randkami czy graniem w "Fantasy football", bo wie, że jeśli spróbuje się zmierzyć z prawdą, będzie to bardzo bolesne. W takich postaciach najbardziej podoba mi się ich niepoukładanie.

Kim jest Liz Danvers

Jodie Foster udzieliła gigantycznego kredytu zaufania reżyserce "Detektywa: Krainy nocy". Chociaż ma na koncie kilkadziesiąt różnorodnych ról, to na palcach jednej ręki można policzyć produkcje, w których zgodziła się wystąpić półnago w scenach intymnych. Teraz uznała, że do pełnego sportretowania Liz Danvers potrzebne jest ukazanie jej cielesności: - Seksualność jest integralną częścią serialowych bohaterów, tak jak i nas, w równym stopniu kobiet i mężczyzn. Interesujące zarówno dla Issy, jak i dla mnie było przedstawienie tego i analizowanie w opozycji do 1. sezonu ("Detektywa" - przyp. red). Tam mieliśmy do czynienia z eksploracją męskości. Obserwowaliśmy związki z kobietami z hipermęskiego punktu widzenia, więc można powiedzieć, że był to swego rodzaju mizoginizm. Tym razem patrzymy na nowe, skomplikowane, rozchwiane kobiety, które mają własne potrzeby seksualne i je bez skrępowania zaspokajają. Szczerze, podoba mi się, jak zaprezentowaliśmy w serialu podejście do tego zagadnienia.

Sama Jodie Foster nie ukrywa, że jest lesbijką, chociaż długo nie czuła potrzeby upubliczniania tej informacji. Pomimo trwających latami nacisków ze strony mediów pierwszy raz powiedziała o swojej orientacji seksualnej mając 45 lat. W przemówieniu podczas gali organizowanej przez "The Hollywood Reporter" potwierdziła swój 14-letni związek z producentką Cydney Bernard. W 2013 roku, odbierając prestiżową nagrodę im. Cecila B. DeMille’a podczas ceremonii Złotych Globów, dokonała coming-outu. Obecnie jej żoną jest fotografka Alexandra Hedison, z którą wychowuje dwóch synów. Aktorka jest też zwolenniczką feminizmu, który jest dla niej równoznaczny z humanizmem. Zależało jej, aby te kwestie wybrzmiały w nowej odsłonie "Detektywa", w którym jest nie tylko aktorką, ale i producentką kreatywną: - Nasza historia zaczyna się od dwóch kobiet, które są w rozsypce i mają zagmatwane podwójne osobowości. Ich relacja przypomina nietypowe siostrzeństwo. Wydaje mi się, że kręcenie produkcji ze złożonymi kobiecymi postaciami to pewien rodzaj artystycznej rewolucji, który umieszcza cię w feministycznym nurcie.

Jodie Foster o "najważniejszej postaci w serialu"

W 4. sezonie "Detektywa" u boku Jodie Foster pojawiła się Kali Reis, była mistrzyni świata w boksie, która próbuje teraz swoich sił w aktorstwie. Wcieliła się w Evangeline Navarro, która tworzy z Liz Danvers zawodowy detektywistyczny duet: - Najważniejsze dla Issy (López, reżyserki "Detektywa: Krainy nocy" - przyp. red.) jak i dla mnie było podkreślenie, że to Kali Reis grała najważniejszą postać w tym serialu. To ona wcieliła się w silną rdzenną mieszkankę Alaski, która powróciła do swoich korzeni, chociaż była rozdarta pomiędzy dwiema kulturami i światami żywych i zmarłych. To była jej podróż, a ja byłam tylko po to, aby jej towarzyszyć. Cały czas upewniałam się, że kłopoty i sprawy Liz Danvers to wyłącznie dodatek do historii Navarro.

Warto też podkreślić, że jak zapewnia Jodie Foster, jej kreacja z "Detektywa: Krainy nocy" nie ma punktów zbieżnych z ikoniczną agentką FBI, którą aktorka zagrała w "Milczeniu owiec": - Te bohaterki są skrajnie różne. Pomijam już ponad 30-letnią różnicę wieku, ale mam nadzieję, że Clarice Starling (bohaterka z "Milczenia owiec" - przyp. red.) nie zmieniłaby się na przestrzeni lat w taką osobę, jaką jest Liz Danvers, tylko obrała inną drogę. Danvers wszystko neguje, bywa leniwa, pozbawiona wartości i zdeprawowana. Opowiada nieśmieszne żarty. Kompletnie nie zdaje sobie sprawy, jak jest nietaktowna. Ciągle jest rozdrażniona bez wyraźnego powodu. Nigdy wcześniej nie grałam takiej postaci jak ona.

Sześć dekad kariery

Na pytanie, co prywatnie łączy ją z Liz Danvers, aktorka przewrotnie odpowiada: - Też jestem blondynką. Jestem również gotowa, aby mówić prawdę, czego nie potrafiłam robić, kiedy byłam młodsza. Być może pełna prawdomówność przychodzi po sześćdziesiątce, bo wiesz, że już nie masz czasu na bycie nieuczciwą wobec siebie i innych.

Jak dodała Jodie Foster, jako aktorka i kobieta nigdy nie czuła się lepiej niż teraz i nie może się doczekać, co jeszcze przyniesie jej przyszłość. Warto przypomnieć, że Foster zaczęła pracę już jako trzyletnie dziecko. Występowała w reklamach kremu do opalania i jedzenia dla psów. Na plan trafiła przez przypadek. Miała tylko towarzyszyć starszemu bratu "Buddy’emu" w castingu, ale dokazywała w kuluarach i przyciągnęła uwagę producentów. Jeden z nich zapytał dziewczynkę, kim właściwie jest. Na co odparła: "Jestem Aleksander Wielki!" i zachwyciła wszystkich na sali.

Przez lata jej agentką i menedżerką była matka Evelyn "Brandy" Foster, która potrafiła wyważyć proporcję między beztroskim dzieciństwem utalentowanej córki a rozwojem jej kariery. W odpowiednim momencie zrezygnowała z zasilania domowego budżetu dochodowymi reklamami z Jodie. Systematycznie wysyłała ją na przesłuchania do ról telewizyjnych i filmowych. Już jako ośmiolatka dziewczynka zadebiutowała w kinowym obrazie "Napoleon i Samanta" z Michaelem Douglasem. Później jej rezolutnością zachwycony był chociażby reżyser "Missisipi w ogniu" Alan Parker, który twierdził, że gdyby przejechał go autobus, ta kilkulatka prawdopodobnie byłaby jedyną osobą w ekipie zdolną podjąć się reżyserii.

Obecna od ponad pół wieku na scenie Jodie Foster stworzyła jedną z najdłuższych i najbardziej spektakularnych aktorskich karier w historii kina i jak mało kto miała okazję obserwować i doświadczać przemian w filmowym środowisku: - Na szczęście nasz świat, kinematografia czy kultura ewoluują. Tak wiele rzeczy się zmieniło, od kiedy zaczynałam w 1966 roku. Po pierwsze jedynymi kobietami, które kiedyś spotykałam na planie filmowym, były moja mama i ewentualnie charakteryzatorka. Całą resztę twórców i ekipy stanowili mężczyźni. Co prawda, zazwyczaj byli dla mnie jak bracia czy ojcowie i bardzo wiele się od nich nauczyłam, ale wspaniale widzieć, że teraz panie realnie stały się częścią przemysłu kinowego. W końcu mamy też kobiety-reżyserki.

Do tego grona zalicza się sama Jodie Foster. Chociaż trudno w to uwierzyć, dwukrotna laureatka Oscara twierdzi, że aktorstwo nigdy nie było jej powołaniem i przeczy jej naturze introwertyczki. Na planach filmowych zawsze szukała kontaktu z pionem technicznym i dopytywała o pracę operatorów czy oświetleniowców. W końcu sama stanęła za kamerą i już na początku lat 90. zadebiutowała w roli reżyserki obrazem "Tate - mały geniusz".

Zarówno jako aktorka, jak i twórczyni filmów, ma bardzo postępowe podejście do swojego zawodu: - Wiele osób narzeka, że zmieniają się przyzwyczajenia widzów dotyczące oglądania filmów czy seriali. Najwięcej czasu poświęcamy teraz na streaming. Czuję, że to dobrze. Wydaje mi się, że najlepsze historie i najbardziej ekscytujące widowiska są teraz dostępne na internetowych platformach. Jako artystka cały czas wykonuję moją pracę tak samo. Bez względu na to, czy będziecie mnie oglądać na swoim zegarku, komputerze czy w kinie. Jestem szczęśliwa, że wciąż stanowię ważną część nowego filmowego krajobrazu.

Jodie Foster jest jedną z najbardziej liczących się kobiet na filmowym rynku, ale z drugiej strony obsesyjnie stara się nie wyróżniać z tłumu i wieść w miarę możliwości zwyczajne życie na przedmieściach Los Angeles. Zazwyczaj ubrana w t-shirt i luźne jeansy, sama wyprowadza na spacer psy, podrzuca ubrania do pralni i szpera w stoiskach z gazetami.

Skrupulatna ochrona własnej prywatności ma też związek z traumatycznymi doświadczeniami. Przez rolę młodocianej prostytutki w "Taksówkarzu" Martina Scorsese (tworząc tę kreację Jodie Foster miała zaledwie 13 lat) nie tylko zyskała uznanie krytyków, branży czy publiczności. Przyciągnęła też uwagę ludzi cierpiących na zaburzenia psychiczne. Jednym z nich był John Hinckley. Mężczyzna twierdził, że szaleńczo się w niej zakochał. Jednak aktorka nie odpowiadała na jego listy i wiersze, irytowała się też częstymi telefonami nieznajomego do akademika (Foster studiowała w tym czasie na wydziale literatury afroamerykańskiej Uniwersytetu Yale).

W końcu desperat chcąc zwrócić na siebie uwagę aktorki dokonał zamachu na Ronalda Regana. Strzelił do amerykańskiego prezydenta sześć razy z odległości pięciu metrów. Regan został ranny, ale przeżył i stosunkowo szybko wrócił do swoich ówczesnych obowiązków. Po burzliwym procesie ława przysięgłych uznała mężczyznę za niepoczytalnego. John Hinckley spędził w szpitalu psychiatrycznym ponad 40 lat. Obecnie jest już na wolności. W ubiegłym roku biegli stwierdzili, że nie stanowi zagrożenia dla otoczenia.

Takie przeżycia bez wyraźnego uszczerbku może przetrwać tylko osoba o wyjątkowo silnym charakterze i wysokiej odporności na stres. Taka właśnie jest Jodie Foster - twarda realistka, która podbiła Fabrykę Snów.

"Detektyw: Kraina Nocy", reż. Issa López, Dystrybucja: HBO MAX, 2024 rok [zwiastun 1]
"Detektyw: Kraina Nocy", reż. Issa López, Dystrybucja: HBO MAX, 2024 rok [zwiastun 1]
"Detektyw: Kraina Nocy", reż. Issa López, Dystrybucja: HBO MAX, 2024 rok [zwiastun 2]
"Detektyw: Kraina Nocy", reż. Issa López, Dystrybucja: HBO MAX, 2024 rok [zwiastun 2]

Serial "Detektyw: Kraina nocy" to produkcja HBO Max należącego do Warner Bros. Discovery, właściciela TVN24. Pisząc tekst korzystałam z następujących źródeł: materiały prasowe HBO MAX, P. Kennedy, "Jodie Foster: Gwiazda bez tajemnic", przeł. Andrzej Kołodyński, Warszawa 1996 rok, artykułów poświęconych aktorce opublikowanych w "Sight and Sound", "Document Journal", "Elle" oraz "New York Times Magazine".

Autorka/Autor:Ewelina Witenberg

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Członek Państwowej Komisji Wyborczej Ryszard Kalisz ujawnił w TVN24, że otrzymał e-mail z informacją, że przewodniczący PKW Sylwester Marciniak "zarządził tryb obiegowy podjęcia uchwał", wśród których ma się znajdować uchwała w sprawie sprawozdania finansowego komitetu wyborczego PiS. Kalisz zgodził się, że jest to próba podjęcia uchwały "tylnymi drzwiami" przez przewodniczącego PKW. Sprawę komentowali politycy PSL, KO, a także szefowa kancelarii prezydenta.

PKW "najwyraźniej chce dopchnąć kolanem możliwość finansowania Prawa i Sprawiedliwości"

PKW "najwyraźniej chce dopchnąć kolanem możliwość finansowania Prawa i Sprawiedliwości"

Źródło:
TVN24

Zaparkował na torach tramwajowych i - jak ustalili strażnicy miejscy - poszedł prawdopodobnie na pobliski bazar. Tramwaje nie mogły przejechać swoją trasą, co doprowadziło do paraliżu komunikacyjnego. Kiedy po ponad pół godzinie kierowca wrócił do auta, czekały tam już służby. Mężczyzna dostał trzy tysiące złotych mandatu, którego nie przyjął.

Zaparkował na torach tramwajowych. "Doprowadził do paraliżu komunikacyjnego"

Zaparkował na torach tramwajowych. "Doprowadził do paraliżu komunikacyjnego"

Źródło:
TVN24

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu i silnym wiatrem. Niebezpieczne warunki panują w południowych regionach Polski. Sprawdź, gdzie zachować szczególną ostrożność.

Miejscami spadnie nawet 20 centymetrów śniegu. IMGW ostrzega

Miejscami spadnie nawet 20 centymetrów śniegu. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Naukowcy z Katedry Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu opracowali innowacyjną szklarnię, a w zasadzie cieplarnię bąbelkową, która zapewni wzrost plonu i pomoże zmniejszyć ilość wykorzystanej energii. W hodowli owoców i warzyw pomóc ma piana z mydła.

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Źródło:
tvn24.pl

NASA opublikowała animację, na której największa góra lodowa świata wyrwała się z wodnego wiru i zaczęła dryfować po oceanie. A23a przez wiele miesięcy tkwiła w jednym miejscu, nie mogąc ruszyć się dalej. Naukowcy wciąż do końca nie wiedzą, co sprawiło, że ogromna bryła lodu wydostała się z pułapki.

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Źródło:
NASA Earth Observatory, BAS, tvnmeteo.pl

Premier Węgier Viktor Orban nie po raz pierwszy realizuje skrupulatnie politykę Władimira Putina w Unii Europejskiej, ponieważ uderza w fundamenty wspólnoty - ocenił w "Kawie na ławę" w TVN24 europoseł PSL Krzysztof Hetman, komentując kwestię azylu politycznego dla posła PiS Marcina Romanowskiego. Europoseł Konfederacji Stanisław Tyszka mówił, o "zdziecinnieniu polskiej polityki, która sprowadza się do relacji interpersonalnych w tym przypadku między Tuskiem a Orbanem, którzy byli kiedyś kumplami, pokłócili się w tym momencie i robią sobie na złość".

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

Źródło:
TVN24, PAP

Co najmniej 94 osoby zginęły w wyniku przejścia cyklonu Chido przez Mozambik. Do poważnych szkód doszło w targanej konfliktem wewnętrznym prowincji Cabo Delgado, gdzie żywioł dotknął ponad 90 tysięcy najmłodszych. W gruzy obróciły się tam całe miejscowości.

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

Źródło:
PAP, UNICEF

Sprawca piątkowego ataku w Magdeburgu, w wyniku którego zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, został oskarżony o popełnienia morderstwa i usiłowania zabójstwa - poinformowała w niedzielę niemiecka policja. Niemiecki Federalny Urząd do spraw Migracji i Uchodźców przekazał, że otrzymał ostrzeżenie o pochodzącym z Arabii Saudyjskiej mężczyźnie już pod koniec lata 2023 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych. W wyniku zamachu zginął 9-letni chłopiec oraz cztery kobiety w wieku od 45 do 75 lat.

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Źródło:
PAP, Reuters

Posłanka Magdalena Filiks z KO napisała, że "w Szczecinie i w Gdańsku i wielu innych miejscach doszło w ostatnich latach do takich sytuacji" jak w piątek w Magdeburgu, gdzie w wyniku zamachu i wjechanie autem w tłum zginęło pięć osób, a rannych zostało ponad 200. Tyle że, wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku miały zupełnie inny charakter.

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Źródło:
Konkret24

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Śmigłowiec pogotowania ratunkowego uderzył w szpital i roztrzaskał się o ziemię. Zginęły cztery osoby. Do tragedii doszło w niedzielę w południowo-zachodniej Turcji.

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
Reuters

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

75-letni mężczyzna strzelił z broni do znajomej siedzącej w aucie na jednej z ulic Przemyśla (woj. podkarpackie). Kobieta z raną postrzałową głowy trafiła do szpitala. Mężczyzna prawdopodobnie usłyszy zarzut usiłowania zabójstwa.

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl

Turystyka kulinarna od lat jest ważnym trendem. Smakosze powinni mieć na oku Neapol, który znalazł się na szczycie listy Taste Atlas z najlepszymi kulinarnymi miastami na świecie.

Najlepsze kulinarne miasta świata

Najlepsze kulinarne miasta świata

Źródło:
PAP
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Problemy z kręgosłupem wśród dzieci podzieliłbym na dwie grupy. Z jednej strony mówimy o nieprawidłowej pozycji, przebywaniu przez długi czas przed komputerem, nabywaniu wad postawy. Z drugiej mamy niemałą grupę osób, które zgłaszają się z dolegliwościami bólowymi, co może wiązać się z nieprawidłowym ruchem, z jego nadmiarem - mówił w TVN24 lekarz Łukasz Antolak, specjalista ortopedii i traumatologii kręgosłupa. Wskazał, że "zdarza się, że dochodzi do złamania zmęczeniowego kręgu".

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

Źródło:
TVN24

23-centymetrowy żelazny grot z czasów wpływów rzymskich odkryli członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja" w lasach pod Baligrodem w Bieszczadach. Niebawem będzie można go oglądać na wystawie w Muzeum Historycznym w Sanoku.

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Źródło:
RDLP w Krośnie

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl