W tym roku na festiwalu filmów niezależnych PKO Off Camera są cztery nowe sekcje. Po raz pierwszy pojawi się m.in. "Moda na ekranie", która przybliży widzom mechanizmy funkcjonowania tej specyficznej dziedziny sztuki. - Sprawdzamy, co dzieje się na wybiegu, jak zachowują się wielcy kreatorzy i co kobiety, które chcą wyglądać jak milion dolarów są w stanie zrobić z rynkiem, który wart jest biliony - zdradza na antenie TVN24 Alicja Myśliwiec, rzecznik festiwalu.
Filmy na tym krakowskim festiwalu pogrupowane są w różnych sekcjach. W tym roku są cztery nowe, a najbardziej kolorowa z nich to "Moda na ekranie". Zobaczymy w niej m.in. nowojorską dzielnicę krawców, kulisy sesji zdjęciowych, blaski i cienie modelingu.
"Mrożąca krew w żyłach opowieść o poświęceniu dzieciństwa"
Wśród dokumentów, które warto obejrzeć, jest m.in. "The Tents" w reżyserii Jamesa Belzera, który pozwala zajrzeć za kulisy New York Fashion Week, który co sezon odbywa się w charakterystycznym białym namiocie w Bryant Park i jest jednym z najważniejszych wydarzeń modowych na świecie. A wśród bohaterów m.in. projektantki Carolina Herrera i Donna Karan oraz najbardziej znani w branży dziennikarze, z Suzy Menkes na czele.
Zaś "Modelka" jest demaskującą niecne praktyki władców wybiegów opowieścią o początkującej modelce oraz 30-letniej byłej modelce, teraz łowczyni głów. Twórcy dokumentu skupiają się na tajemnicach branży, o których publicznie się nie mówi: o tym, że agencje modelek młode, niedoświadczone Rosjanki wysyłają do Japonii, obiecując pracę i kokosy, tymczasem rzeczywistość okazuje się nieco inna. Krytycy opisują go jako "mrożącą krew w żyłach opowieść o poświęceniu dzieciństwa na rzecz fałszywych nadziei i snów".
Zobaczymy też dokumenty "Dior i ja" o pracy nad debiutancką kolekcją Rafa Simonsa dla Diora oraz "Iris" - opowieść o 84-letniej nowojorskiej bizneswoman, projektantce wnętrz i ikonie stylu Iris Apfel, która została wziętą modelką po osiemdziesiątce. Oba tytuły to nowości, które miały światową premierę zaledwie kilka dni temu. I o obu jest głośno.
- W tej sekcji sprawdzamy co dzieje się na wybiegu, jak zachowują się wielcy kreatorzy i co kobiety, które chcą wyglądać jak milion dolarów, są w stanie zrobić z rynkiem, który wart jest biliony - zachęcała na antenie TVN24 Alicja Myśliwiec, rzecznik festiwalu PKO Off Camera.
O problemach na styku rasy, seksualności i religii
Opowiedziała też o pozostałych nowościach. - Będzie też sekcja "Wiekowo nieadekwatni". Tu pokazujemy, że starość wcale nie musi być spokojna, to może być starość z przytupem, z pazurem. I właśnie ten brak pokory to jest chyba coś, co łączy wszystkie nasze sekcje - opowiadała
Jest również sekcja "Zjednoczone kolory ludzkości". - W jej ramach dajemy głos mniejszościom, które bardzo często mają do powiedzenia znacznie więcej niż większość. To są ludzie wykluczeni, ale to są też problemy, które powstają na styku rasy, seksualności i religii. To są problemy, które pozwalają wystawiać diagnozy o współczesnej rzeczywistości. Na tego rodzaju filmach bardzo nam zależy - zapewniła rzecznik.
Ostatnia nowa sekcja to "Głośne obrazy". Na dużym ekranie zobaczymy m.in. film parabiograficzny o Jimmym Hendrixie "Jimi: All is by my side". Aspirująca modelka Linda Keith, znana w muzycznym światku jako dziewczyna Keitha Richardsa, zauważa w nowojorskim klubie gitarzystę Jimmy'ego Jamesa. Zafascynowana jego talentem, postanawia pomóc mu w karierze i odnalezieniu własnego stylu, zaczyna od... krytyki jego pseudonimu i kupienia mu gitary.
Ta sekcja w dużej mierze związana jest z muzycznym programem festiwalu - w ciągu 9 dni w Krakowie zagra ponad 20 zespołów. Gwiazdą gali otwarcia będzie Skubas.
"To nie festiwal uścisków dłoni i dyplomów, tylko szans"
Zaś zagraniczną gwiazdą festiwalu będzie ulubiony aktor Larsa von Triera, który zagrał też w "Piratach z Karaibów", musicalu "Mamma Mia!" i "Dziewczynie z tatuażem" - Stellan Skarsgard. Widzowie zobaczą sześć filmów z jego udziałem, m.in. "Przełamując fale" i "Dogville" von Triera oraz "Duchy Goi” Milosa Formana.
W konkursie głównym startuje 10 filmów z całego świata. Obradom jury będzie przewodniczyć Sławomir Idziak, polski operator od lat pracujący w Hollywood, którego zdjęcia podziwialiśmy w takich produkcjach, jak: "Król Artur", "Harry Potter i Zakon Feniksa", "Gattaca - szok przyszłości" czy "Dowód życia". Zwycięzca festiwalu zgarnie główną nagrodę w wysokości 100 tys. dolarów.
- To jedna z najwyższych nagród festiwalowych na świecie, która stwarza realne szanse na realizację kolejnego projektu. Oprócz 100 tys. dolarów młody twórca, który jest laureatem konkursu, ma również szansę na milion złotych. Ale ten grant od Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej otrzyma, jeśli zrealizuje film w Polsce. Nie jesteśmy więc festiwalem uścisków dłoni i dyplomów, tylko festiwalem szans - powiedziała w studio TVN24 Alicja Myśliwiec.
Festiwal PKO Off Camera odbędzie się Krakowie w dniach 1-10 maja. To już ósma edycja tej imprezy. Przez 10 dni publiczność będzie mogła zobaczyć ponad 100 filmów i spotkać się z festiwalowymi gośćmi.
Autor: am/tr / Źródło: TVN 24
Źródło zdjęcia głównego: Dogwoof