Duża konkurencja w walce o Złotą Palmę, ale te filmy łączy jedno

Źródło:
"Variety", "IndieWire", "The Hollywood Reporter", tvn24.pl
"Emilia Perez" - zwiastun filmu
"Emilia Perez" - zwiastun filmu
Cannes - mat.prasowe
CANNES 2

Dwa dni dzielą nas od ogłoszenia nazwisk laureatów 77. edycji festiwalu w Cannes. Znakiem czasu jest fakt, że najwyżej oceniane tytuły to opowieści o kobietach. W większości "wywrotowe". Głównymi pretendentami do nagród wydają się "Emilia Perez" Jacquesa Audiarda i "Anora" Seana Bakera. Wysoko w rankingach są też "The Substance" Coralie Fargeat i duńsko-polska produkcja "Dziewczyna z igłą" Magnusa von Horna.

Gangsterski musical z transpłciowym mafioso w głównej roli, czyli "Emilia Perez" Jacquesa Audiarda, i romantyczny związek młodej prostytutki z synem rosyjskiego oligarchy w szalonej komedii "Anora" Seana Bakera. Prawda, że brzmi wywrotowo? O tym właśnie opowiadają dwa typowane na faworytów do najważniejszych nagród w Cannes filmy.

I na tym nie koniec, bowiem zbierająca świetne recenzje "The Substance" Coralie Fargeat to także prowokacyjna opowieść o blednącej gwieździe, która zażywa tytułową substancję, mającą przeobrazić ją w młodszą wersję siebie.

Honoru "poważnego kina" w tym gronie broni duńsko-polska opowieść kostiumowa Magnusa von Horna "Dziewczyna z igłą", skupiona na dramatycznej historii młodej Dunki.

Laureatów 77. edycji festiwalu w Cannes poznamy 25 maja.

Kadr z filmu "Anora" Seana BakeraMateriały prasowe. Cannes

Mikey Madison idzie po nagrodę

Nareszcie doczekaliśmy się filmów z pełnokrwistymi, kobiecymi bohaterkami, którym towarzyszy powiew świeżości. Jeśli wierzyć krytykom, bohaterka "Anory" - grana przez Mikey Madison, najlepiej znaną z serialu "Lepsze życie" i z filmu "Krzyk", to kandydatka numer jeden do nagrody za najlepszą rolę kobiecą. To właśnie ona wciela się w tytułową seksworkerkę w filmie Seana Bakera "Anora".

Bakera znamy, jako twórcę kina niezależnego, z takich produkcji jak głośne "Florida Project" czy "Red Rocket". Nazywany "dyrygentem symfonii o ludziach z marginesu", i tym razem udowadnia, że to jego poletko.

"Anora" opowiada historię, która może kojarzyć się z nieśmiertelną "Pretty woman", tylko w wersji odważniejszej i bez bajkowego happy endu. Tytułowa bohaterka jest dziewczyną z imigranckiej rodziny, a na życie zarabia jako tancerka erotyczna na Brooklynie. Za większe kwoty, oprócz tańca w VIP-roomie, oferuje również inne przyjemności. Tak poznaje Vanyę - syna rosyjskiego oligarchy, który ma wobec niej plany. Jak się okazuje, poważne, bo po krótkiej znajomości para bierze ślub w Las Vegas.

Kłopoty zaczynają się, gdy wiadomość dociera do rodziców chłopaka, którzy błyskawicznie wracają z Rosji do Stanów Zjednoczonych, aby anulować małżeństwo. Przedtem jednak przyślą dziewczynie wynajętych "zawodowców", którzy mają przemówić jej do rozumu. Jak większość bohaterów Bakera pochodzących "z nizin", dziewczyna jednak do strachliwych nie należy, czego nie da się powiedzieć o małżonku, który przepada bez śladu. A że podpisał dokument, Ani zamierza go odnaleźć.

David Rooney z "The Hollywood Reporter" nazywa film międzykulturową baśnią, chwaląc przede wszystkim narracyjną sprawność reżysera i typową dla jego bohaterów "umiejętność walki o godność". O talencie Madison, której kariera po tym filmie z pewnością poszybuje w zawrotnym tempie, już było. Pozostaje trzymać za nią kciuki. Cannes rzadko dostrzega niezależne produkcje. Gdyby Baker został posiadaczem którejś z najważniejszych nagród, byłby to nie lada wyczyn.

Kadr z filmu "Emilia Perez" Jacquesa AudiardaMateriały prasowe. Cannes

Transpłciowy gangster

W rankingu krytyków, obecnych w Cannes, ten film jest na samym szczycie. "Emilia Perez" Jacquesa Audiarda - thriller, komedia, a wreszcie "najbardziej szalony musical ostatniej dekady", do tego queerowy, musi zaskakiwać. Chyba nikt dotąd nie wpadł na pomysł, by bohaterem uczynić gangstera marzącego o zmianie płci. Ale to niejedyny powód, dla którego "Emilia..." już zyskała status najbardziej odlotowego filmu imprezy.

Twórca filmu zaczerpnął pomysł z powieści Borisa Razona "Écoute", ale jak pisze Peter Debruge z "Variety", tylko pomysł. "Emilia Perez" to nie tyle adaptacja książki, co zupełnie inna interpretacja pomysłu zawartego w książce: co by było, gdybyś wziął chłopca z plakatów z toksyczną męskością i zrobił z niego kobietę, ale w taki sposób, który przyćmiłby jego pierwotną agresję?" - pyta Debruge. To właśnie robi w swoim filmie Audiard, twórca "W rytmie serca". W głównej roli występuje transpłciowa aktorka Karla Sofia Gascon (która gra Manitasa/Emilię), a reżyser włączył do filmu jej osobiste doświadczenia.

Gascon gra barona narkotykowego, który chce się wycofać z biznesu, bo zdecydował się zmienić płeć. Zawsze marzył o tym, by być kobietą. W jego żonę i matkę ich dwójki dzieci wciela się Selena Gomez, a Zoe Saldana gra samotną prawniczkę, która pomaga Emilii przejść proces przemiany. I to w zasadzie wszystko, co można o filmie powiedzieć, bo jego siła tkwi w sposobie opowiadania tej niezwykłej historii, po części wyśpiewanej. W filmie bohaterka po korekcie płci nadal chce być ze swoją rodziną. Ciekawostką jest to, że w prawdziwym życiu, Karla - wcześniej Gustaw, również walczyła o utrzymanie swojego małżeństwa, które wciąż trwa.

Debruge nazywa film Audiarda "różą kwitnącą na polu minowym", ale także "pop-operą opowiadającą o najbardziej nieprawdopodobnej metamorfozie i osobistym odkupieniu".

Demi Moore w filmie "The Substance"Materiały prasowe. Cannes

Wielki powrót Demi Moore

Trzeci z filmów w rankingach nie jest tak wysoko, jak "Anora" i "Emilia Perez", choć ma dobre recenzje i wzbudził szaleństwo wśród publiczności. Mowa o "The Substance" Coralie Fargeat, opowieści przypominającej filmy Davida Cronenberga - zdaniem krytyków - "w wydaniu jego zdolniejszej uczennicy", mimo że Fargeat nigdy nią nie była.

Oto blednąca gwiazda Hollywood odkrywa, że kontrakt, podtrzymujący jej dogorywającą karierę, nie zostanie przedłużony. Podczas wizyty u lekarza dowiaduje się o niezatwierdzonym oficjalnie zabiegu, który umożliwia pozyskanie z ciała klientki jej młodszego wariantu. Postanawia mu się poddać.. Za sprawą tytułowej substancji, nowa, młodsza wersja gwiazdy zostaje wyciśnięta z jej ciała w zaciszu luksusowego apartamentu. To Sue, grana przez Margaret Qualley, której naturalny urok i dziewczęca wrażliwość sprawiają, że zastąpi Elisabeth, choć co drugi tydzień musi opuścić studio, aby ona też miała swoją kolej na życie. Doskonałość Sue zostaje zachwiana, gdy przestaje przestrzegać zasad.

Film został nakręcony w konwencji tak zwanego body horroru, i oprócz dobrej zabawy ma być satyrą na show-biznes i opowiadać kobiecą historię o presji młodości, standardach piękna oraz samoakceptacji. Zdaniem krytyków Demi Moore stworzyła tu najlepszą kreację od dekad, a fakt, że powszechnie wiadomo, iż przeszła serię operacji plastycznych, dowodzi jej dystansu do siebie.

Kadr z filmu "Dziewczyna z igłą"Materiały prasowe. Cannes

"Baśń o straszliwej prawdzie"

O entuzjastycznym przyjęciu duńsko-polskiej koprodukcji "Dziewczyna z igłą" pisaliśmy w dniu premiery filmu.

Twórcy określili tę przerażającą historię jako "baśń o straszliwej prawdzie". Scenariusz luźno odwołuje się do prawdziwych zdarzeń z początku XX wieku w Kopenhadze. Przenosimy się więc do Dani okresu I wojny światowej, gdzie młoda pracownica kopenhaskiej fabryki - Karoline (w tej roli Vic Carmen Sonne), stara się przetrwać w trudnej, powojennej rzeczywistości.

W opisie dystrybutora - jest nim Gutek Film - czytamy: "Gdy dziewczyna zachodzi w ciążę, traci pracę i zostaje pozostawiona sama sobie. Wtedy poznaje Dagmar (grana przez Trine Dyrholm - laureatkę Srebrnego Niedźwiedzia za rolę w "Komunie" - red.), charyzmatyczną właścicielkę nielegalnej agencji adopcyjnej, pomagającej matkom znaleźć nowe domy dla ich niechcianych dzieci. Nie mając alternatywy, Karoline podejmuje u Dagmar pracę jako mamka. Kobiety nawiązują nić porozumienia, jednak świat Karoline rozpada się, gdy odkrywa szokującą prawdę o swojej mocodawczyni".

Komu przyzna swoje nagrody tegoroczne Jury Konkursu Głównego z Gretą Gerwig - reżyserką "Barbie" - na czele? Dowiemy się już w sobotę, 25 maja.

Autorka/Autor:Justyna Kobus

Źródło: "Variety", "IndieWire", "The Hollywood Reporter", tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: mat.prasowe

Pozostałe wiadomości

W Derbencie w rosyjskim Dagestanie miał miejsce atak na synagogę. Uzbrojeni napastnicy otworzyli ogień w świątyni. W ataku zginął jeden funkcjonariusz policji – donosi agencja Reuters, powołując się na komunikat rosyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Doniesienia o poważnym ataku w Dagestanie

Doniesienia o poważnym ataku w Dagestanie

Źródło:
Reuters, Nexta TV, Clash Report

Dwa ciosy w udo i prawą dłoń zadał napastnik idącemu ulicą mężczyźnie w Boguszowie-Gorcach (woj. dolnośląskie). Ten trafił z ciężkimi obrażeniami do szpitala. Przeżył, ale niemal stracił prawą dłoń. Ciosy zostały zadane nożem samurajskim. Policja zatrzymała podejrzanego i jeszcze dwóch mężczyzn. 

Dwa ciosy w udo, jeden w dłoń. Atak mieczem samurajskim na ulicy

Dwa ciosy w udo, jeden w dłoń. Atak mieczem samurajskim na ulicy

Źródło:
PAP

Rok temu Jewgienij Prigożyn organizował "marsz sprawiedliwości" i szedł w kierunku Moskwy. Dwa miesiące później już nie żył, zginął w katastrofie samolotu. Co stało się z zarządzaną przez niego Grupą Wagnera? Według ekspertów, na których powołuje się BBC, w ciągu niespełna dwunastu miesięcy rosyjski reżim skutecznie "rozwiązał" tę organizację najemników, zastępując ją nową formacją.

Rok temu szli na Moskwę, co dzieje się z nimi teraz?

Rok temu szli na Moskwę, co dzieje się z nimi teraz?

Źródło:
BBC

Niedziela to siódmy dzień poszukiwań 19-letniego Brytyjczyka Jaya Slatera, który na początku tygodnia zaginął na Teneryfie. W poszukiwaniach uczestniczą m.in. ojciec i brat zaginionego. - Mam nadzieję, że ktoś mu pomógł - powiedział Warren Slater w rozmowie ze Sky News. - Chcę tylko, żeby wrócił i tyle. To mój syn - dodał mężczyzna.

Siedem dni koszmaru. "Chcę tylko, żeby wrócił"

Siedem dni koszmaru. "Chcę tylko, żeby wrócił"

Źródło:
Sky News, BBC

13 osób zostało aresztowanych w związku z pożarem lasu na greckiej wyspie Hydra - poinformowały w niedzielę lokalne media. Według władz ogień wybuchł w efekcie wystrzelonych z jachtu fajerwerków.

Wystrzelili fajerwerki z jachtu, na wyspie wybuchł pożar. Może grozić im nawet 20 lat więzienia

Wystrzelili fajerwerki z jachtu, na wyspie wybuchł pożar. Może grozić im nawet 20 lat więzienia

Źródło:
ekathimerini.com, tvnmeteo.pl

W sobotę wieczorem wznowiono dostawy wody na włoskiej wyspie Capri. Wróciła też część turystów, jednak - jak zauważają miejscowe media - straty dla wizerunku tej turystycznej perły są ogromne. Wiele osób zrezygnowało z przyjazdu na wyspę.

Na Capri wróciła woda i część turystów. Ale straty są "ogromne"

Na Capri wróciła woda i część turystów. Ale straty są "ogromne"

Źródło:
PAP

Włoska straż przybrzeżna przeprowadziła serię akcji ratunkowych na jeziorze Como w Lombardii w północnych Włoszech. Dziesiątkom żeglarzy groziło niebezpieczeństwo z powodu silnego wiatru i wysokich fal.

Seria akcji ratunkowych na włoskim jeziorze

Seria akcji ratunkowych na włoskim jeziorze

Źródło:
ANSA, Reuters

Upały wrócą do Polski w połowie następnego tygodnia. Po krótkiej przerwie w części kraju mogą pojawić się znów także gwałtowne burze. Synoptycy IMGW zapowiadają ostrzeżenia drugiego stopnia.

Już wkrótce ostrzeżenia drugiego stopnia mogą objąć prawie całą Polskę

Już wkrótce ostrzeżenia drugiego stopnia mogą objąć prawie całą Polskę

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Prokuratura składa apelację w sprawie tragicznego wypadku w miejscowości Gucin pod Ostrołęką. Andrzej P. spowodował po pijanemu wypadek, w którym zginął czteroletni Miłosz, jego syn. Śledczy twierdzą: kara 10 lat więzienia jest zbyt niska, nie odzwierciedla społecznego poczucia sprawiedliwości.

Dziesięć lat to za mało. Prokuratura chce wyższej kary dla ojca Miłosza za spowodowanie śmiertelnego wypadku

Dziesięć lat to za mało. Prokuratura chce wyższej kary dla ojca Miłosza za spowodowanie śmiertelnego wypadku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

47-letni pilot i 23-letnia pasażerka latali z grupą motolotniarzy nad Sitańcem. W pewnym momencie spadli na łąkę. Przetransportowano ich do szpitala. Przyczyny wypadku bada specjalna komisja. 

Na łąkę spadli motolotniarze. "Przytomni, z licznymi urazami"

Na łąkę spadli motolotniarze. "Przytomni, z licznymi urazami"

Źródło:
tvn24.pl

25-letni motocyklista zginął w Wohyniu (woj. lubelskie) po uderzeniu w zaparkowane auto. Policjanci, który zjawili się na miejscu, zauważyli ciało mężczyzny, kask i uszkodzone elementy. Nie było jednak śladu po motocyklu. Znalazł się u 23-letniego właściciela. Był ukryty za belami słomy. Mężczyzna był pijany. Został zatrzymany. 

Na miejscu wypadku zauważyli ciało i kask. Nigdzie nie było motocykla

Na miejscu wypadku zauważyli ciało i kask. Nigdzie nie było motocykla

Źródło:
tvn24.pl

Załoga helikoptera Lotniczego Pogotowia Ratunkowego pomogła w sobotę pacjentowi i nie mogła wrócić do bazy na lotnisku Katowice-Muchowiec. Trwa tam impreza masowa, a zarządca lotniska zdecydował o zamknięciu przestrzeni powietrznej – również dla lotów ratunkowych - o czym załoga dowiedziała się w trakcie misji. Ostatecznie, na podstawie jednorazowej zgody, wróciła z przyszpitalnego lądowiska do bazy, ale dziś nie mogła już z niej wylecieć. Zakaz miał obowiązywać do jutra, do godz. 6, jednak zarządca lotniska zmienił zdanie i śmigłowiec LPR może latać.

Helikopter ratowników był uziemiony przez imprezę na lotnisku

Helikopter ratowników był uziemiony przez imprezę na lotnisku

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Nagranie, które zamieszczono na TikToku, a potem w innych mediach społecznościowych sugeruje, że w województwie lubelskim powstaje obóz dla migrantów, którzy rzekomo zostaną relokowani z innych państw. Przeznaczenie obiektu jest inne. Wyjaśniamy.

"Czyżby tu powstawał obóz dla nielegalnych migrantów Tuska?" Nie. Wyjaśniamy, co wybudowano w pobliżu granicy

"Czyżby tu powstawał obóz dla nielegalnych migrantów Tuska?" Nie. Wyjaśniamy, co wybudowano w pobliżu granicy

Źródło:
Konkret24

Makaki z Portoryko przebudowały swoją społeczność po katastrofie naturalnej. Huragan Maria, który w 2017 roku spustoszył wyspę, zniszczył roślinność i poważnie ograniczył dostęp do cennego cienia. Naukowcy zauważyli, że taka sytuacja faworyzowała małpy zachowujące się w określony sposób.

Huragan "zmienił zasady gry" tej społeczności. I nie chodzi o ludzi

Huragan "zmienił zasady gry" tej społeczności. I nie chodzi o ludzi

Źródło:
University of Exeter, BBC, NWS, Smithsonian Magazine

Program "Energia paliw", jakim Aramco chce objąć na wyłączność niezależne stacje paliw, nie zawiera programów lojalnościowych dla klientów stacji ani oferty gastronomicznej - podał saudyjski koncern.

Aramco ma plan na Polskę. Koncern zdradza szczegóły

Aramco ma plan na Polskę. Koncern zdradza szczegóły

Źródło:
PAP

"Użycie żywej tarczy w praktyce" - napisała w mediach społecznościowych sprawozdawczyni ONZ Francesca Albanese, komentując wideo, na którym widać Palestyńczyka leżącego na masce jadącego izraelskiego samochodu wojskowego. Izraelska armia nie odniosła się do zarzutów Albanese, ale przekazała, że prowadzi w tej sprawie śledztwo. Według rodziny mężczyzna został ranny podczas izraelskich nalotów.

"Izraelska armia użyła Palestyńczyka jako żywej tarczy"

"Izraelska armia użyła Palestyńczyka jako żywej tarczy"

Źródło:
PAP
Rodzinny obiad to koszmar. Mlaskanie, siorbanie, przełykanie… każdy dźwięk ich boli

Rodzinny obiad to koszmar. Mlaskanie, siorbanie, przełykanie… każdy dźwięk ich boli

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Nowa fala gorącego powietrza dotrze do Polski i znowu będzie ponad 30 stopni. Kiedy możemy spodziewać się powrotu upału? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: szykuje się kolejny skok temperatury

Pogoda na 16 dni: szykuje się kolejny skok temperatury

Źródło:
tvnmeteo.pl

Policja i prokuratura wciąż wyjaśniają okoliczności tragicznego wypadku na Ursynowie. Na osiedlowej uliczce cztery miesiące temu zginęła starsza kobieta. Kierowcy, który ją potrącił, do dziś nie złapano.

Martwa kobieta leżała na osiedlowej uliczce. Wiadomo, jak zginęła, ale nie wiadomo, kto ją zabił

Martwa kobieta leżała na osiedlowej uliczce. Wiadomo, jak zginęła, ale nie wiadomo, kto ją zabił

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeden sąd umorzył postępowanie, drugi orzekł, że sprawę trzeba zbadać bardziej szczegółowo. Ciągnie się sprawa doktora Marka Michalewicza, naukowca, który zarzucał nieprawidłowości podkomisji smoleńskiej. Prokuratura oskarżyła go o przestępstwo. Co jeszcze sprawdzają śledczy?

Naukowiec krytykował podkomisję smoleńską, rektor zawiadomił prokuraturę. Sąd "polecił powołać biegłego"

Naukowiec krytykował podkomisję smoleńską, rektor zawiadomił prokuraturę. Sąd "polecił powołać biegłego"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Arcybiskup Burgos Mario Iceta w sobotę ogłosił nałożenie ekskomuniki na grupę zbuntowanych sióstr z zakonu Ubogich Sióstr Świętej Klary w miejscowości Belorado na północy Hiszpanii. Konflikt między klaryskami a archidiecezją dotyczy między innymi nieuznawania przez zakonnice postawień Soboru Watykańskiego II.

Zbuntowane zakonnice wykluczone z Kościoła

Zbuntowane zakonnice wykluczone z Kościoła

Źródło:
PAP
Nóg i rąk nie ma od zawsze, córkę ma od trzech lat

Nóg i rąk nie ma od zawsze, córkę ma od trzech lat

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Po wsi w sukience chodziła tylko nocą. "Albo będę sobą, albo się zabiję"

Po wsi w sukience chodziła tylko nocą. "Albo będę sobą, albo się zabiję"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zdjęcia do kolejnego prequela "Gry o tron" ruszyły - przekazało we wtorek HBO. Fabuła produkcji zostanie oparta na treści jednego z opowiadań autorstwa George'a R.R Martina. Ten będzie też producentem wykonawczym serialu. W jego głównych rolach wystąpią Peter Claffey i Dexter Sol Ansell.  

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Źródło:
HBO

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiadała o animacji "W głowie się nie mieści 2", która podbija polskie i zagraniczne kina. Przyjrzała się też powstającemu nowemu filmowi o katastrofie smoleńskiej - "Transatlantyk 2010".

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl