Cannes 2023. Polskie akcenty, najciekawsze tytuły tegorocznego programu

Źródło:
tvn24.pl
"As It Was" reż. Damian Kocur, Anastazja Soloniewicz
"As It Was" reż. Damian Kocur, Anastazja Soloniewicz
Festival de Cannes
"As It Was" reż. Damian Kocur, Anastazja SoloniewiczFestival de Cannes

Festiwal Filmowy Cannes 2023 ruszy oficjalnie w poniedziałek. W oficjalnym programie znalazło się wiele nowych tytułów, o których bez wątpienia będzie głośno. Anderson, Scorsese, Hausner, Loach, Haynes, Almodóvar czy Rohrwacher to niektóre nazwiska twórców i twórczyń, którzy na Lazurowym Wybrzeżu zaprezentują swoje najnowsze filmy.

Festiwal Filmowy w Cannes w swojej 76-letniej historii stał się jednym z pięciu najważniejszych tego typu wydarzeń na świecie. Sama Złota Palma - najważniejsza nagroda Konkursu Głównego - powszechnie uznawana jest za filmowy odpowiedni Literackiej Nagrody Nobla i jest najbardziej prestiżowym laurem w świecie kina. W ubiegłym roku sięgnął po nią Ruben Östlund, twórca "W trójkącie". Tym samym trafił do elitarnego grona dwukrotnych zwycięzców canneńskiego Konkursu Głównego.

Szwedzki reżyser i scenarzysta wraca w tym roku do Cannes jako przewodniczący jury Konkursu Głównego. Wraz z nim filmy ocenią: francuska reżyserka Julia Ducournau (zdobywczyni Złotej Palmy z 2021 roku), amerykański aktor i reżyser Paul Dano, amerykańska aktorka i reżyserka Brie Larson, francuski aktor Denis Menochet, zambijsko-walijska scenarzystka i reżyserka Rungano Nyoni, francusko-afgański reżyser i scenarzysta Atiq Rahimi, argentyński reżyser i scenarzysta Damian Szifron oraz marokańska reżyserka i aktorka Maryam Touzani. 

Ruben Östlund: optymistycznie patrzę na możliwości, jakie daje kino
Ruben Östlund: optymistycznie patrzę na możliwości, jakie daje kino (wideo z 16.12.2022)tvn24.pl

Cannes 2023. Polskie akcenty

W tegorocznym wyścigu o Złotą Palmę udział bierze 21 tytułów. Wśród nich nie ma filmów wyreżyserowanych przez Polaków bądź Polki. Warto jednak zauważyć, że na tej liście znalazł się najnowszy film Jonathana Glazera "The Zone of Interest", który jest luźną ekranizacją powieści Martina Amisa o tym samym tytule. To pierwszy pełnometrażowy film fabularny Glazera od 10 lat, czyli od słynnego "Pod skórą" ze Scarlett Johansson w roli głównej. "The Zone of Interest" jest koprodukcją amerykańsko-brytyjsko-polską, a w gronie producentów znaleźli się między innymi Ewa Puszczyńska, Bartek Rainski i Magdalena Malisz. Autorem zdjęć jest dwukrotnie nominowany do Oscara Łukasz Żal. Za kostiumy odpowiadała Małgorzata Karpiuk, a za scenografię - Joanna Kuś i Katarzyna Sikora.

"The Zone of Interest" reż. Jonathan Glazer©Courtesy of A24/Mica Levi/Festival de Cannes

W walce o Złotą Palmę w Konkursie Filmów Krótkometrażowych natomiast udział bierze polsko-ukraiński "As It Was" w reżyserii Damiana Kocura i Anastazji Soloniewicz. Polski twórca jest również autorem zdjęć oraz zmontował 15-minutową opowieść. Natomiast w prestiżowej sekcji równoległej do oficjalnego programu festiwalu - La Semaine de la Critique (Tydzień Krytyków) - w konkursie filmów krótkometrażowych znalazł się polski "Krokodyl" w reżyserii Dawida Bodzaka.

"As It Was" reż. Damian Kocur i Anastazja Soloniewicz© Damian Kocur/ Festival de Cannes

Cannes 2023. Najciekawiej zapowiadające się filmy

Tegoroczny program canneńskiego festiwalu robi ogromne wrażenie, głównie za sprawą najnowszych filmów autorstwa wybitnych przedstawicieli światowej kinematografii. Ale nie tylko. Ogromne zainteresowanie wzbudza pełnometrażowy debiut fabularny senegalsko-francuskiej filmowczyni Ramaty-Toulaye Sy "Banel & Adama". Zazwyczaj filmy debiutantów kwalifikowane są do sekcji konkursowej Un Certain Regard. Sy, która w poprzednich latach zwróciła na siebie filmami krótkimi, określana jest jako jedna z najciekawszych autorek kina afrykańskiego. Warto dodać, że Sy jest dopiero drugą czarnoskórą reżyserką - po Mati Diop w 2019 roku - której film znalazł się w wyścigu o Złotą Palmę.

"Banel & Adama" reż. Ramata-Toulaye Sy
"Banel & Adama" reż. Ramata-Toulaye SyFestival de Cannes

Na które canneńskie tytuły warto jeszcze zwrócić uwagę? Oto kilka podpowiedzi.

"Killers of the Flower Moon" Martina Scorsese

Jeden z najwybitniejszych żyjących filmowców świata - Martin Scorsese - w ramach sekcji Poza Konkursem zaprezentuje swój najnowszy film fabularny określany już przez niektórych krytyków jako "dzieło epickie". Trzygodzinny western kryminalny "Killers of the Flower Moon" jest adaptacją bestsellerowego reportażu książkowego Davida Granna z 2017 roku. Nad scenariuszem Scorsese pracował wspólnie z Erikiem Rothem - zdobywcą Oscara za scenariusz do "Forresta Gumpa". Po raz pierwszy słynny reżyser do wspólnego filmu zaprosił swoich dwóch ulubionych aktorów: Leonarda DiCaprio (siódmy wspólny film) oraz Roberta De Niro (11. wspólny film). Ponadto w obsadzie znaleźli się: Jesse Plemons, Lily Gladstone, Brendan Fraser i John Lithgow.

"Killers of the Flower Moon" opowiada o serii morderstw dokonanych w pierwszych dekadach XX wieku na członkach rdzennego plemienia Osage na terenach stanu Oklahoma. Fabuła koncentruje się na latach 20. XX wieku, gdy grany przez Plemonsa agent FBI próbuje rozwikłać sprawę tajemniczych zbrodni, dokonywanych po tym, jak okazało się, że plemię otrzymało tereny bogate w złoża ropy naftowej.

"Killers of the Flower Moon" reż. Martin ScorseseFestival de Cannes

"Asteroid City" w reżyserii Wesa Andersona

Dla miłośników i miłośniczek filmów Wesa Andersona to będzie ekscytujący rok. Na Francuskiej Riwierze jeden z najwybitniejszych twórców kina autorskiego zaprezentuje "Asteroid City", jedenastą w karierze pełnometrażową fabułę. Jednak jak informuje serwis IMDb, jeszcze w tym roku planowana jest premiera jego kolejnego filmu "The Wonderful Story of Henry Sugar" na podstawie książki Roalda Dahla "Zdumiewająca historia Henry'ego Sugara". To drugi film Andersona po "Fantastycznym Panu Lisie", będącym adaptacją prozy Dahla.

"Asteroid City" reż. Wes AndersonFestival de Cannes

"Asteroid City" to efekt piątej już współpracy scenopisarskiej Andersona z Romanem Coppolą. Siedmiokrotnie nominowany do Oscara reżyser tym razem przenosi widownię do fikcyjnego amerykańskiego miasteczka, położonego gdzieś na pustynnym pustkowiu. To tu w 1955 roku odbywa się konwencja Junior Stargazer (Młodych Astronomów), która gromadzi uczniów i rodziców z całego kraju. W samym środku pustkowia przyglądają się nocnemu niebu, próbując wypatrzyć coś nowego. Chociaż najważniejszą częścią konwencji jest rywalizacja młodych naukowców i naukowczyń, to jest to również okazja do odpoczynku. A jako to u Andersona bywa, nie zabraknie elementów komediowych, dramatycznych i miłosnych. Sam reżyser w jednym z wywiadów zapowiedział, że "Asteroid City" to "poetycka medytacja nad wartością życia".

Twórca takich klasyków jak "Podwodne życie ze Stevem Zissou", "Pociąg do Darjeeling", "Kochankowie z Księżyca" czy "Grand Budapest Hotel" po raz kolejny zgromadził imponującą obsadę. W filmie zobaczymy między innymi gwiazdy i gwiazdorów, którzy regularnie grają u Andersona, jak: Tilda Swinton, Edward Norton, Liev Schreiber, Willem Dafoe, Adrien Brody czy Jason Schwartzman. Ale to nie wszyscy. W "Asteroid City" po raz pierwszy u Andersona zagrali Tom Hanks, Margot Robbie czy Scarlett Johansson (jest to jej pierwszy aktorski film Andersona, wcześniej użyczyła głosu jednej z postaci w "Wyspie psów"). 

"Asteroid City" reż. Wes AndersonFestival de Cannes

"May/December" Todda Haynesa

Todd Haynes to kolejny "ulubieniec" canneńskiego festiwalu, który regularnie pokazuje swoje filmy premierowo na Lazurowym Wybrzeżu - chociaż nie zawsze w Konkursie Głównym. Twórca słynnej już "Carol" z Cate Blanchett i Rooney Marą czy "The Velvet Underground", tym razem ma szansę na Złotą Palmę z romansem "May/December", w którym główne role zagrały Julianne Moore i Natalie Portman.

"May/December" jest opowieścią o skomplikowanych relacjach międzyludzkich. Gracie Atherton-Yu (Julianne Moore) wraz ze znacznie starszym od niej mężem Joem (gwiazdor "Riverdale" Charles Melton) układają swoje życie na nowo po tym, gdy ich bliźniaki wyjeżdżają na studia. Gracie i Joe 20 lat wcześniej stali się bohaterami tabloidowego romansu, który rozpalał wyobraźnię całego kraju. Do ich domu na południowym wybrzeżu przyjeżdża Elizabeth (Natalie Portman) - niezbyt doświadczona aktorka hollywoodzka. Elizabeth w ten sposób chce lepiej zrozumieć Gracie, którą ma zagrać w nowym filmie, opowiadającym o romansie sprzed lat. Wraz z jej przyjazdem relacje rodzinne Gracie szybko zaczynają nabierać zupełnie innych kształtów. 

Haynes, który wcześniej w Cannes zdobył między innymi nagrodę za najlepszy wkład artystyczny (za "Idola" z 1998 roku) oraz Queer Palm za "Carol" (2015 r.), jeszcze przed rozpoczęciem festiwalu wymieniany jest wśród faworytów do najważniejszych nagród. 

"May/December" reż. Todd Haynes©May December Productions 2022 LLC/Festival de Cannes

"La chimera" w reżyserii Alice Rohrwacher

Warto wspomnieć, że do tegorocznego Konkursu Głównego wybrano aż siedem filmów wyreżyserowanych przez kobiety. Oznacza to, że te tytuły stanowią dokładnie 30 procent kandydatów do Złotej Palmy. Wśród nich znalazł się komediodramat Alice Rohrwacher "La Chimera" z Isabellą Rossellini, Joshem O'Connorem oraz Albą Rohrwacher (siostra reżyserki i współautorka scenariusza) w rolach głównych. Nie trzeba skrupulatnie śledzić europejskiej kinematografii, żeby kojarzyć nazwisko Rohrwacher. Jedna z najciekawszych i najbardziej oryginalnych włoskich filmowczyń po raz pierwszy w Konkursie Głównym pojawiła się w 2014 roku z filmem obyczajowym "Cuda". Otrzymała wówczas drugą co do ważności nagrodę konkursu - Wielką Nagrodę Jury. Powróciła do Cannes w 2018 roku i nagrodzona została za scenariusz do "Szczęśliwego Lazzaro". W tym roku zdobyła swoją pierwszą oscarową nominację za nakręcony wspólnie z Alfonsem Cuaronem krótkometrażowy film "Uczniaki".

"La chimera" - jak sama autorka zapowiedziała - wieńczy jej filmowy tryptyk ("Cuda" i "Szczęśliwy Lazzaro"), w którym podejmuje kwestię współczesnej tożsamości Włoch i rozliczenia się kraju z przeszłością. Swoją najnowszą fabułę Rohrwacher osadza w latach 80. XX wieku w środowisku bogatych złodziei archeologicznych, zwanych po włosku "tomboroli" - czyli złodziejami grobów. Arthur (O’Connor) to młody brytyjski archeolog, który uwikłany został w działalność międzynarodowej szajki złodziei, handlujących etruskimi artefaktami. Na ekranie zobaczymy również Isabellę Rossellini w roli emerytowanej śpiewaczki operowej.

"La chimera" reż. Alice RohrwacherFestival de Cannes

"Club Zero" w reżyserii Jessiki Hausner

Pochodząca z artystycznej rodziny Austriaczka Jessica Hausner zwróciła na siebie uwagę w 2001 roku, gdy w sekcji Un Certain Regard pojawiła się z debiutancką pełnometrażową fabułą "Lovely Rita". W tej samej sekcji powracała do Cannes jeszcze dwukrotnie: w 2004 roku ("Hotel") oraz w 2014 ("Szalona miłość"). W canneńskim Konkursie Głównym debiutowała w 2019 roku z "Kwiatem szczęścia". Grająca w nim główną rolę Emily Beecham otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki.

Psychologiczny thriller "Club Zero" to druga w dorobku Hausner fabuła anglojęzyczna. Jak wyznała w jednym z wywiadów, jest to opowieść dotycząca zaburzeń odżywiania i zachowań żywieniowych. W głównej roli pojawia się Mia Wasikowska, która gra młodą nauczycielkę Ms Novak. Kobieta w jednej z elitarnych szkół nawiązuje - jak się później okaże - niebezpieczną i silną więź z pięciorgiem uczniów. Ms Novak miała teoretycznie poprowadzić "lekcję świadomego jedzenia", jednak okazuje się, że przekonuje swoich podopiecznych do radykalnego ograniczenia spożywanego pokarmu, przełamywania norm społecznych oraz zbuntowania się przeciw rodzicom. Gdy pozostali nauczyciele oraz rodzice orientują się, jaki wpływ na młodych ludzi ma Ms Novak, okazuje się, że może być za późno.

"Club Zero" reż. Jessica HausnerFestival de Cannes

"Extraña forma de vida" Pedro Almodóvara

Na koniec, chociaż dla wielu będzie to wisienka na torcie tegorocznego programu, najnowszy krótki metraż hiszpańskiego klasyka. Pedro Almodóvar po raz kolejny udowadnia, że jak mało kto potrafi wzbudzić zainteresowanie. Nieważne czy kręci kolejną fabułę, czy powraca z filmem krótkim. Wystarczy wspomnieć "Ludzki głos" z 2020 roku - czyli półgodzinny aktorski popis Tildy Swinton.

"Extraña forma de vida" reż. Pedro Almodóvar ©El Deseo fot. Iglesias Mas/Festival de Cannes

Najnowszy jego film "Extraña forma de vida" pojawi się w Cannes pojawi się w ramach pokazów specjalnych. Zdobył już nominację do Queer Palm, czyli nagrody dla najlepszego filmu o tematyce związanej ze społecznością LGBTQ+. O czym jest? Wystarczy napisać, że jest to queerowy western z Ethanem Hawke'em i Pedrem Pascalem w rolach głównych.

"Extraña forma de vida" reż. Pedro Almodóvar
"Extraña forma de vida" reż. Pedro Almodóvar Festival de Cannes

Autorka/Autor:

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: ©May December Productions 2022 LLC/Festival de Cannes

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl

23-centymetrowy żelazny grot z czasów wpływów rzymskich odkryli członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja" w lasach pod Baligrodem w Bieszczadach. Niebawem będzie można go oglądać na wystawie w Muzeum Historycznym w Sanoku.

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Źródło:
RDLP w Krośnie

Podczas świątecznego dnia przeciętny Polak zje sześć tysięcy kalorii, a niektórzy nawet 10 tysięcy – wskazuje profesor Danuta Figurska–Ciura z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Zapotrzebowanie dla zdrowego, dorosłego człowieka o masie 60-70 kilogramów to około dwa tysiące kalorii dziennie.

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone będą chciały przejąć kontrolę nad Kanałem Panamskim, jeśli uznają, że Panama nie przestrzega warunków traktatu z 1977 roku o statusie prawnym tego szlaku wodnego - ostrzegł na platformie Truth Social prezydent elekt Donald Trump. Chodzi między innymi o pobieranie przez władze Panamy zbyt wysokich opłat za korzystanie z kanału.

Trump grozi i przywołuje traktat z 1977 roku 

Trump grozi i przywołuje traktat z 1977 roku 

Źródło:
PAP, Voice of America 

Premier Słowacji Robert Fico może w poniedziałek pojechać do Moskwy, żeby spotkać się z Władimirem Putinem - przekazał w piątek prezydent Serbii Aleksandar Vuczić na antenie jednej z serbskich stacji radiowych. Tematem rozmów ma być kwestia gazu i kończącej się umowy na tranzyt tego surowca z Rosji przez Ukrainę.

Problemy Słowacji po decyzji Ukrainy. Prezydent Serbii zapowiada spotkanie Ficy z Putinem

Problemy Słowacji po decyzji Ukrainy. Prezydent Serbii zapowiada spotkanie Ficy z Putinem

Źródło:
PAP

Samolot marynarki wojennej USA został trafiony nad Morzem Czerwonym najprawdopodobniej w wyniku "bratobójczego ognia". Zmusiło to dwóch pilotów do katapultowania się - poinformowała agencja Associated Press.

"Bratobójczy ogień". Amerykański myśliwiec ostrzelany nad Morzem Czerwonym

"Bratobójczy ogień". Amerykański myśliwiec ostrzelany nad Morzem Czerwonym

Źródło:
PAP

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Wpuściła do domu mężczyznę, podającego się za pracownika wodociągów. Straciła kilkanaście tysięcy złotych i biżuterię. Policja przestrzega przed oszustami podszywającymi się pod przedstawicieli administracji. Podpowiada też, co zrobić, by nie paść ich ofiarą.

Wpuściła do domu "pracownika wodociągów", straciła kilkanaście tysięcy złotych

Wpuściła do domu "pracownika wodociągów", straciła kilkanaście tysięcy złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na portugalskiej Maderze wieje silny wiatr. Przez wichury odwołano ponad 30 połączeń lotniczych. Wstrzymano też połączenia morskie z wyspą Porto Santo, wchodzącą w skład tego położonego na Atlantyku archipelagu.

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Źródło:
PAP, madeira.rtp.pt

Na Kamczatce został odnaleziony samolot An-2, który zniknął z radarów trzy dni temu. Na jego pokładzie znajdowały się trzy osoby. Wszyscy żyją - oznajmił w niedzielę Siergiej Lebiediew, regionalny minister do spraw sytuacji nadzwyczajnych.

Samolot zniknął nad Kamczatką. Po trzech dniach znaleźli załogę

Samolot zniknął nad Kamczatką. Po trzech dniach znaleźli załogę

Źródło:
RBK, Izwestija, Kam24

Wielki mufti Libii, szejk Sadik al-Ghariani wezwał w piątek wszystkich Libijczyków do zjednoczenia się i walki z Rosjanami, którzy przybyli do wschodniej części kraju z Syrii, skąd uciekli po obaleniu reżimu Baszara el-Asada.

Wielki mufti wzywa do walki z Rosjanami    

Wielki mufti wzywa do walki z Rosjanami    

Źródło:
PAP

Papież Franciszek jest przeziębiony i nie spotka się z wiernymi w niedzielę przed świętami Bożego Narodzenia. Watykan tłumaczy, że decyzja ma też związek z obowiązkami papieża w przyszłym tygodniu.

Papież nie spotka się z wiernymi. Watykan tłumaczy

Papież nie spotka się z wiernymi. Watykan tłumaczy

Źródło:
PAP

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Pijani rodzice, którzy "opiekowali się" trójką dzieci, pogryźli interweniujących policjantów. Odpowiedzą za narażenie nieletnich na niebezpieczeństwo oraz za naruszenie nietykalności mundurowych.

Pijani rodzice pogryźli interweniujących  policjantów

Pijani rodzice pogryźli interweniujących policjantów

Źródło:
KMP Lublin/tvn24.pl

Służby nie odkryły żadnych powiązań sprawcy zamachu w Magdebugu z islamskimi radykałami. Przeciwnie, mężczyzna miał być islamofobem i w dodatku sympatykiem skrajnie prawicowej partii AfD. - Prawdopodobnie stopniowo, być może w sposób niezauważony przez nikogo, radykalizował się - ocenił Łukasz Jasiński z PISM. Napastnik to pochodzący z Arabii Saudyjskiej lekarz psychiatra legalnie mieszkający i pracujący w Niemczech. Według Agencji Reuters, saudyjskie władze miały ostrzegać wcześniej Niemcy przed mężczyzną, który publikował ekstremistyczne wpisy.

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, Reuters

Premier Węgier Viktor Orban nie lubi rozliczeń. Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu dla Marcina Romanowskiego - napisał w sobotę w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać dwanaście milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 21 grudnia 2024 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

22 grudnia przypada ostatnia w tym roku niedziela handlowa. Na podpis prezydenta czeka ustawa zakładająca wolne od pracy 24 grudnia oraz trzy niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia.

Dziś jest niedziela handlowa

Dziś jest niedziela handlowa

Źródło:
PAP

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Rosnące temperatury sprawiają, że liczba dni, w których możemy cieszyć się opadami śniegu, zmniejszają się z roku na rok. Nie zmienia to jednak faktu, że gdy taki dzień nadchodzi, cieszymy się z każdego płatka śniegu. Można wtedy lepić bałwana, pójść na sanki czy na narty. A wy lubicie gdy otacza nas biała pokrywa śniegu czy raczej preferujecie jesienną aurę? Pokażcie nam wasze zimowe dni! Czekamy na wasze filmy i zdjęcia.

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Źródło:
Kontakt24

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl