Kultura i styl

Kultura i styl

Zobacz animacje pod gwiazdami

Wyjątkowa noc artystyczna już w piątek w Czersku pod Warszawą. Godziny granej na żywo muzyki filmowej, pokazy animacji i spotkania z ich twórcami czekają w malowniczych ruinach zamku w Czersku, koło Góry Kalwarii.

Czekamy na wasze wspomnienia

"Jeśli ktoś nie widział nigdy żadnego koncertu Jacksona, nigdy nie dowie się, co stracił, co go ominęło" - napisała w internecie fanka króla popu. Michael Jackson w Polsce wystąpił jedynie raz, a koncert ten wspomina ponad 100 tys. fanów, którzy 20 września 1996 roku przyszli na warszawskie Bemowo. Potem chciał wybudować u nas park. Jak Wy pamiętacie króla? Przysyłajcie nam zdjęcia jego płyt i występów.

Nie żyje "Aniołek Charliego"

Zmarła amerykańska aktorka Farrah Fawcett. Artystka, która sławę zyskała dzięki roli w serialu "Aniołki Charliego" od kilku lat chorowała na nowotwór. Fawcett miała 62 lata.

Więcej filmów z szansami na Oscara

Nie 5, a aż 10 filmów będzie miało szanse na nominację do Oscara w kategorii najlepszy film. O planach wydłużenia listy poinformowała Amerykańska Akademia Filmowa.

"Żydów i Arabów pogodzi!"

"Naprawi świat, Żydów i Arabów pogodzi". A kto? Oczywiście Barack Obama. Tak przynajmniej twierdzi JibJab - grupa animatorów, która przygotowała film o Super-Obamie.

Ruszyła ostatnia taka Malta

Ruszyła 19 edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta. 65 zespołów, w tym 19 zagranicznych, 130 wydarzeń w 14 festiwalowych miejscach - to wszystko czeka na gości imprezy. A warto się na nią wybrać, bo to ostatnia edycja w dotychczasowej formule. Od przyszłego roku festiwal ma zmienić charakter, na co pozwoli potężne dofinansowanie z Ministerstwa Kultury.

Transformers 2 – Zemsta Pirotechników

Bum. Bum. Trzask. Wizg. Kabuuum. - Powiedz, że mnie kochasz? Bumbumbum. Tatatata. - Optimuuuus! Bum. BUM! - Deceptikon na 11.! Kabum. Linkin Park – tak wygląda na papierze opis "Transformers 2", jeśli pozbawić go – olśniewającego zresztą – obrazu. Sequel hitu sprzed dwóch lat jest dłuższy, bardziej spektakularny i głupszy niż jedynka, ale tak samo skazany na sukces.

Uwaga na  SB-ków w centrum Warszawy

Drukowali bibułę, konspirowali na mieście, ale nie dali się złapać SB - tajniki konspiracji, drugiego obiegu wydawniczego i kulisy działania solidarnościowego podziemia można było poznać podczas gry miejskiej organizowanej w Warszawie.

Kto rżnął głupa, a kto zmieniał zderzaki?

Komu „łatwiej było obalić pół litra niż rząd”, dla kogo „premierzy byli jak zderzaki w samochodzikach w lunaparku”, kiedy „rząd rżnął głupa” i kto „porywał i zjadał małe dzieci, a jak jest pełnia, to wypijał krew napotkanym ofiarom” przypomina książka Igora Zalewskiego „Historia dosłowna”.

Warszawa może stracić kino Paradiso

Wszystko wskazuje na to, że kino Paradiso mieszczące się w 18-wiecznym pałacu Radziwiłła, w samym centrum Warszawy zostanie zamknięte. Dyrekcja Muzeum Niepodległości, która wynajmuje salę właścicielom kina chce powiększyć salę kosztem projektora filmowego. - Nie mamy innej sali. Ta, którą wynajmujemy kinu jest za mała. Musimy ją powiększyć - tłumaczy dyrektor muzeum.

Allen chciałby z Carlą Bruni

Amerykański reżyser Woody Allen marzy o nakręceniu filmu z małżonką prezydenta Francji, Carlą Bruni-Sarkozy. Uważa, że francuska Pierwsza Dama ma "charyzmę" i wyglądałaby "cudownie" na ekranie.

Czy tak 12-letni Michał Anioł malował demony?

"Męczarnie św. Antoniego" uważane są przez niektórych za pierwszy obraz Michała Anioła. Inni w to nie wierzą – spór trwa już ponad 100 lat. Dzieło wystawiono w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. To malarska kopia słynnej ryciny Martina Schongauera, niemieckiego malarza i rytownika, "Św. Antoni dręczony przez demony" (ok. 1470 r.).

Hollywood pożegnało aktora "Kill Billa"

Setki osób, w tym największe gwiazdy Hollywood pożegnały w Los Angeles gwiazdę kina, Davida Carradine'a. Aktor został znaleziony martwy 4 czerwca w jednym z hoteli w Bangkoku.

Zobacz prace graficiarza, którego kocha Jolie

W Bristolu w Galerii Sztuki i w Muzeum Miejskim można zobaczyć ponad 100 prac słynnego anonimowego graficiarza - Banksy’ego. Wśród nich m.in. kontrowersyjny Stonehenge z przenośnych tojtojek. 70 projektów to nowości. Wystawy są czynne do końca sierpnia, wstęp jest wolny.

Na żałobę - Włochy

Zgubić się w krętych uliczkach włoskiego miasta, by odnaleźć spokój i rodzinną harmonię - taką metodę przeżywania żałoby po śmierci żony i matki zaserwował swoim bohaterom Michael Winterbottom. "Genua. Włoskie lato" brzmi jak katalog biura podróży, ale oferuje nie tylko piękne widoki.

Design w Bazylei

W tym tygodniu Bazylea stała się światowym centrum sztuki. Po raz czwarty w szwajcarskim mieście odbywają się targi Design Miami/Basel i już po raz 40 Art Basel.

Księżniczka w piwnicy Fritzla

Jaki jest współczesny obraz kobiety w kulturze i mediach? No to pytanie próbuje odpowiedzieć projekt "Śmierć i dziewczyna. Dramaty księżniczek" w warszawskim Teatrze Dramatycznym. Zaproszone do niego reżyserki mają jedno ograniczenie – przestrzeń zbudowaną przez Annę Baumgart. Piwnicę Jozefa Fritzla. Na spacer po niej zaprasza ekipa Szota e-teatr.tv.

Notes Picassa wart 8 mln euro - skradziony

Notatnik Pabla Picassa, którego wartość szacuje się na około 8 mln euro, został skradziony z jego muzeum w Paryżu. Kradzież odkryto we wtorek - poinformowała policja.

"Źródła nienawiści" ciągle biją

Gdy Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich był w pełni sił, w świecie – nie tylko tej części kontrolowanej przez Moskwę - panowało przekonanie, że Kraj Rad i podległe mu kraje demoludów raz na zawsze rozwiązały problem narodowościowych konfliktów.

Z Art-B do Muzeum Narodowego

Picasso, Malczewski, Renoir, Brandt, Axentowicz, Menkes, Erhardt - w sumie 34 obrazy i 11 dzieł sztuki zdobniczej trafiło w depozyt Muzeum Narodowego w Warszawie. Wcześniej bezcenne dzieła należały do spółki Art-B. Narodowy Bank Polski przejął je w ramach rozliczeń i oddał pod opiekę muzeum.

"Głos to mięsień. Musi odpoczywać"

- Głos to mięsień. Trzeba go odpowiednio trenować, trzeba też dać mu odpocząć - opowiadała w "Poranku TVN24", sopranistka, laureatka konkursu dla młodych śpiewaków w Barcelonie, Aleksandra Chacińska. Śpiewaczka zdradziła tajniki operowego warsztatu, pokazała też próbkę swojego talentu.

Stallone zagrał w Bollywood

Szykuje się kolejny przebój z Bollywood. W filmie "Kambakkht Ishq", który jest historią miłości kaskadera do modelki, zagrali nie tylko popularni aktorzy z Indii, ale i amerykańskie supergwiazdy, jak Sylwester Stallone.

Placido Domingo w Polsce

Światowej sławy tenor Placido Domingo przyleciał w sobotę wieczorem do Łodzi. W poniedziałek wystąpi w Teatrze Wielkim z okazji 90. rocznicy powstania województwa łódzkiego. Będzie to jego jedyny koncert w Polsce podczas tegorocznego *światowego tournee.*

Gwiazda "Kill Billa" nie zabiła się sama?

Tajlandzcy śledczy wciąż nie potrafią powiedzieć, co było przyczyną śmierci znanego aktora Davida Carradine'a. Jego rodzina i przyjaciele sugerują jednak, że wbrew pozorom Amerykanin nie popełnił samobójstwa.

"Narysuj mi babkę, a nie flagi"

- Głos przyrody na Solidarność - takim podpisem opatrzona była praca artystów z "Gruppy" artystycznej, którzy w 1989 roku pomalowali płot przed lokalem wyborczym na Pl. Konstytucji. - Wtedy każdy pomagał, jak umiał. My, trochę przekornie, pomogliśmy tak - śmieje się dzisiaj malarz i członek "Gruppy" Marek Sobczyk.

Gwiazda "Kill Billa" nie żyje

Nie żyje David Carradine, aktor znany głównie z roli w kasowym hicie "Kill Bill". 72-latek najprawdopodobniej popełnił samobójstwo.

Jolie bardzo wpływowa

Aktorka, prezenterka i piosenkarka - podium najbardziej wpływowych sławnych osób świata okupują panie. Na pierwszym miejscu na liście "Forbesa" - znana z posągowej figury oraz posiadania wielu dzieci własnych i adoptowanych Angelina Jolie. Za nią Oprah Winfrey. Trzecie miejsce przypadło Madonnie. Prezydent USA Barack Obama jest... 49.

Dziewczyna Bonda była z "S"

- Kiedy Jane Fonda zostawiła wszystko, żeby zrobić sobie zdjęcie ze znaczkiem "Solidarności", wiedziałem już, że wszystko się uda - wspomina w rozmowie z portalem tvn24.pl Jerzy Kośnik, który namówił gwiazdy filmu do poparcia polskiego ruchu. Fotograf przez 21 lat jeździł do Cannes, gdzie spotykał się z celebrytami i zabiegał o ich poparcie dla idei wolnej Polski.