"Niepełnosprawne" manekiny w sklepowych witrynach. "Nikt nie jest doskonały"

Uczestnicy projektu
Uczestnicy projektu
Źródło: Alain Gsponer | proinfirmis.ch

W jednym z pasaży handlowych Zurychu na sklepowych wystawach stanęły "niepełnosprawne manekiny". Pierwowzorem dla nich byli prawdziwi ludzie. - Chcieliśmy pokazać, że nikt nie jest doskonały - mówią pomysłodawcy akcji.

Wystawa przyciągnęła wzrok przechodniów
Wystawa przyciągnęła wzrok przechodniów
Źródło: proinfirmis.ch

- Coraz częściej spędzamy czas w poszukiwaniu tego, co idealne, zamiast akceptować życie w jego wszystkich aspektach - mówi jeden z pomysłodawców projektu "Ponieważ nikt nie jest idealny" szwajcarskiej organizacji Pro Infirmis, zajmującej się walką o równe prawa dla osób niepełnosprawnych.

Niepełnosprawne osoby stały się modelami i na ich wzór stworzono manekiny, które stanęły w witrynach sklepowych w Zurychu - pomiędzy tymi "doskonałymi".

Piękna deformacja

W ciałach zniekształconych chorobami, takimi jak skolioza lub brak kończyn, autorzy projektu dostrzegli piękno.

- Wydaje mi się, że to trudne, wziąć miarę z mojego ciała - mówi Jasmin Rechsteiner, która ma chory kręgosłup.

Wbrew obawom Jasmin udało się. - To niezwykłe zobaczyć siebie w ten sposób. Zobaczyć ciało, którego widoku na co dzień unikam, przechodząc obok lustra - mówi modelka.

Projekt zrealizowany, żeby zwrócić uwagę na to, że nikt z nas nie jest doskonały

"Ponieważ nikt nie jest idealny"

Projekt, zrealizowany "ponieważ nikt nie jest idealny" ma zwrócić uwagę na osoby niepełnosprawne, niepasujące do powszechnie obowiązującego kanonu piękna i pokazać, że one też są częścią otaczającej nas rzeczywistości.

Modelami są; Miss Niepełnosprawnych, Jasmin Rechsteiner, prezenter radiowy i krytyk filmowy Alex Oberholze, lekkoatleta Urs Kolly, blogerka Nadja Schmid i aktor Erwin Aljukic.

Autor: jlo/jk / Źródło: tvn24.pl

Czytaj także: