Kultura i styl

Kultura i styl

Warszawa pożegnała swojego architekta

Rodzina, przyjaciele i studenci pożegnali na Powązkach profesora Stefana Kuryłowicza. - Kiedy architekt umiera, pozostają po nim dzieła. One mówią o nim, a on mówi przez nie - powiedział podczas mszy żałobnej ks. Michał Janocha.

Tom Cruise został gwiazdą rocka

Tom Cruise ujawnił w sieci swoje zdjęcie w roli gwiazdora heavy metalu Stacee'ego Jaxxa. Film jest adaptacją broadwayowskiego musicalu, a długowłosy, wytatuowany aktor śpiewa w nim słynny hit Bon Jovi "Wanted Dead or Alive". - On śpiewa. To cud! - skwitował reżyser.

Wielki finał z Jamiroquai

W bujającym, faunkowym rytmie zaserwowanym przez zespół Jamiroquai, zakończył się Orange Warsaw Festival 2011. Wcześniej publiczność bawiła się na wielkiej prywatce z Plan B i oklaskiwała powracające po pięciu latach przerwy Sistars.

5 lat wielkiej improwizacji

Improwizacja i kombinowanie – podobno to nam Polakom wychodzi najlepiej. Na pewno Teatr Klancyk jest w tym fachu mistrzem. Mimo że w poniedziałek będzie obchodził już 5. urodziny, wciąż nie chce sprawić sobie scenariusza.

Moby rozkręcił dyskotekę. Skin porwała publiczność

Do później nocy tysiące fanów muzyki szalało na Orange Warsaw Festival. Publiczność w pierwszym dniu imprezy do czerwoności rozgrzał rockowy show Skunk Anansie, do szalonego tańca porwał Moby. A to dopiero półmetek imprezy. Ciąg dalszy w sobotę.

Czwartek seniora jest we wtorek

- Chcielibyśmy, żeby w jeden czwartek w miesiącu seniorzy mieli dostęp do instytucji kulturalnych za złotówkę – ogłosił Bartosz Arłukowicz. Na razie seniorzy mają raz w tygodniu dostęp do muzeów za darmo, a teatry i filharmonie pytają: a co z repertuarem? I pieniędzmi? Inicjatywa ministra jest dla nich zaskoczeniem. - Nie rozmawiano z nami - przekonują.

Podróż w czasie na Centralnym

Na warszawskim Dworcu Centralnym uruchomiono niezwykłą instalację, która pozwala pasażerom wybrać się w symboliczną podróż w czasie, a przy okazji, obejrzeć z wysokości wnętrze hali głównej.

Złote Lwy dla "Essential Killing"

Złote Lwy i cztery inne nagrody dla "Essential Killing" Jerzego Skolimowskiego, faworyt - "Róża" Wojciecha Smarzowskiego - otrzymał tylko jedną. Jury Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni ogłosiło listę laureatów.

Polański omija Wenecję

Po raz kolejny kłopoty z wymiarem sprawiedliwości w USA udaremniły obecność Romana Polańskiego na ważnej imprezie filmowej. Choć najnowszy film Polaka - "Carnage" - weźmie udział w konkursie o nagrodę Złotego Lwa na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, to sam reżyser jednak nie przyjedzie.

Sfinansuj sobie "porneo"

Nietypowy pomysł na film i nietypowy pomysł na jego finansowanie - dwie niemieckie firmy zajmujące się produkcją filmów planują nakręcić film pornograficzny - albo, jak go nazywają, "porneograficzny" - za pieniądze zebrane od internautów. Po tygodniu ich konta zasiliło ponad 8 tys. euro. Potrzeba 170 tys.

Szukają młodych gwiazd do filmu o Powstaniu

Twórcy filmu Jana Komasy o Powstaniu Warszawskim "Miasto" szukają dzieci, które zagrają rodzeństwo głównego bohatera. Casting odbędzie się już w sobotę w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.

Dlaczego polski film nie dostanie Oscara?

Polskie i hollywoodzkie kino dzieli wiele - wybór tematów, forma i oczywiście pieniądze. Czy to dlatego oscarowe progi są dla nas za wysokie? Sprawdzili to reporterzy "Czarno na białym".

Bezcenni Beatlesi kurzyli się w piwnicy przez 40 lat

Przez ponad 40 lat kurzyły się w piwnicy, zanim ujrzały światło dzienne. Kolekcja unikatowych zdjęć zespołu The Beatles autorstwa Mike'a Mitchella została właśnie wystawiona na aukcji w domu Christie's. Fotograf zrobił je, gdy miał ledwie 18 lat.

Film Smarzowskiego "Róża" z Nagrodą Dziennikarzy

Film "Róża" w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego zdobył Nagrodę Dziennikarzy na 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Dziennikarski werdykt ogłoszono w piątek, po zakończeniu cyklu pokazów prasowych filmów, które startują w festiwalowym konkursie głównym.

Saddam Husajn ożył

Kontrowersyjny brytyjski komik, Sacha Baron Cohen gra Saddama Husajna w filmie "Dyktator". Po raz pierwszy pokazano zdjęcie z planu. Cohen wciela się w postać dyktatora, potajemnie zastąpionego przez sobowtóra – pasterza kóz. Film jest inspirowany książką, którą napisał sam Husajn.

"Najlepszy film powinien zaistnieć za granicą"

- Festiwal się zmienia, bo zmienia się polska kinematografia - tak dyrektor artystyczny Michał Chaciński uzasadniał zmiany w rozpoczętym dziś Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. - Powinien wygrać film, który ma szansę zaistnieć za granicą - dodała Magdalena Cielecka. O Gdyńskie Złote Lwy powalczy 12 produkcji.

"Całun Turyński pochodzi z 1315 roku"

To Giotto jest autorem Całunu Turyńskiego - taką tezę stawia włoski malarz i ekspert w dziedzinie konserwacji dzieł sztuki Luciano Buso w wydanej właśnie książce. Według Buso, słynny artysta wykonał malowidło w 1315 roku.

Blondynka za 9 milionów dolarów

Portret Debbie Harry z zespołu Blondie i obraz słynnej zupy Campbell's to największe hity aukcji, która odbędzie się 29 czerwca w Londynie. Za obydwie prace Andy'ego Warhola trzeba będzie zapłacić co najmniej 17 mln dolarów - tym samym najsławniejszy artysta pop-artu będzie też najdroższym na aukcji w Sotheby's.

Loska: Przehulam? Za późno. Wydoroślałem

Gienek Loska wydaje się nie przejmować zwycięstwem w "X Factor". Obiecuje, że dalej będzie go można spotkać na ulicach czy dworcach. - Przebiorę się za Jaśka Muzykanta i będę wracał - powiedział.

Gienek Loska wygrał X Factor!

Gienek Loska ma X Factor! Muzyk wygrał program, kontrakt płytowy i czek na 100 tysięcy. Drugie miejsce - i szansę zaśpiewania na Orange Warsaw Festival - zajął Michał Szpak, a najmniej wśród finalistów widzom spodobała się Ada Szulc.

Malkovich: Nie jestem wielkim kinomanem

- Sztuka sama w sobie jest terapią - powiedział John Malkovitch podczas niedzielnej konferencji w warszawskim hotelu Bristol. Aktor gości w Polsce w związku z przedstawieniem teatralnym "The Infernal Comedy" w którym gra główną rolę. Odebrał też nagrodę "Złotego Glana" przyznawaną za wybitne osiągnięcia aktorskie.

"Chroń mnie od nienawiści i pogardy" w Sejmie

Chroń mnie od nienawiści i pogardy – takie słowa, zdaniem Wojciecha Kilara, powinny zawisnąć w polskim parlamencie. W szczerej rozmowie z Bogdanem Rymanowskim kompozytor mówi, co dla niego oznacza słowo „miłość” i dlaczego przestał wypowiadać się na tematy polityczne.

"Największym szczęściem jest to, że kogoś kochałem"

- Wierzę w znaki. Myślę, że Pan Bóg dał człowiekowi rozum, ale dał mu i wolną wolę. Pan Bóg wszystkiego za nas nie robi. Czasem grozi nam palcem, strofuje - mówi Wojciech Kilar w specjalnym wywiadzie dla TVN24. Rozmowa to część cyklu "Dziękuję", którego motywem przewodnim jest idea dziękczynienia. Za co chce podziękować wybitny kompozytor?

"Skrwawione ziemie" z 14 mln ofiar. Kresy II RP i nie tylko

O kilkunastu milionach ofiar Sowietów i nazistów, tysiącach Polaków straconych podczas Wielkiego Terroru w ZSRR i potrzebie pamięci mówił w programie "Horyzont" Timothy Snyder, historyk i autor książki "Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem".

Smerfy są "rasistowskie i antysemickie"

Smerfy, które zna chyba każde dziecko, zostały zdemaskowane. Tak naprawdę opowieści o nich są "antysemickie i rasistowskie", a Papa Smerf, przywódca małych niebieskich stworków, jest gerontokratycznym dyktatorem dzierżącym władzę absolutną. Jego czerwone spodnie to "ukłon w kierunku Stalina". Autorem tych rewelacji jest wykładowca na francuskim elitarnym uniwersytecie Science Po.

Maestro, wielbiciel korridy, sierota po PO-PiS

Jak sam mówi o sobie, jest muzykiem, który żyje w sztucznym świecie, przy fortepianie i partyturze. Nie chce wdawać się w politykę, chociaż kiedyś chętnie odpowiadał na pytania o nią. - Gdy uznałem, że jestem sierotą po PO-PiS-ie, to przestałem się wypowiadać na tematy polityczne - mówi Wojciech Kilar w specjalnym wywiadzie dla Bogdana Rymanowskiego z cyklu "Dziękuję".

Malkovich okradziony w drodze do Polski

Piątkowy przyjazd Johna Malkovicha do Polski opóźni się, ponieważ aktor został okradziony w Pradze i nie mógł wylecieć z Czech o zaplanowanej godzinie. Z tego powodu odwołane zostało jego spotkanie ze studentami łódzkiej szkoły filmowej. W sobotę aktora będzie można zobaczyć na żywo w łódzkim kinie Bałtyk, podczas prezentacji jego debiutanckiego filmu "Tancerz".

Polański nie przyjedzie, "bo pracuje"

Powodem odwołania wizyty Romana Polańskiego na festiwalu w Gdyni są zobowiązania filmowe reżysera. W związku z pracami nad jego nowym obrazem, "Carnage" - powiedział prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski. Podczas tegorocznego festiwalu, reżyser miał odebrać Platynowe Lwy - najwyższą nagrodę festiwalu, przyznaną mu przez jury za całokształt twórczości.