Kultura i styl

Kultura i styl

"Bitwa pod Grunwaldem" się sypie

"Bitwa pod Grunwaldem" jest w tak fatalnym stanie, że nie pojedzie do Berlina na wystawę "Obok. Polska-Niemcy. 1000 lat historii w sztuce". Trwa piąta już konserwacja obrazu Jana Mateki, ale i tak nie będzie można go zwijać i transportować.

Sąd: "Bitwa na głosy" bez reklam

TVP musi wstrzymać emitowanie reklam w przerwach między kolejnymi blokami "Bitwy na głosy" - zdecydował Sąd Okręgowy w Warszawie na wniosek telewizji TVN. Stacja wezwała już TVP do respektowania zakazu.

"Dama z gronostajem" wyjedzie z Polski

Ministerstwo kultury poinformowało, że jeden z najcenniejszych obrazów w polskich zbiorach - "Dama z gronostajem" - zostanie wypożyczona na dziewięciomiesięczną wyprawę po muzeach w Madrycie, Berlinie i Londynie. Potem wróci do Krakowa, "który jest jej domem" i zostanie tam przez 10 lat - zapewnił w środę wiceminister kultury, generalny konserwator zabytków Piotr Żuchowski.

"Umyję jego nogi moimi włosami". Piosenka o Judaszu

Amerykańska piosenkarka Lady Gaga znowu wywołała kontrowersje i oburzenie chrześcijan. Zapowiedziała, że w Niedzielę Wielkanocną odbędzie się premiera jej piosenki o miłości Marii Magdaleny do Judasza. - Kiedy przychodzi do mnie, jestem gotowa/Umyję jego nogi moimi włosami, jeśli będzie tego potrzebował - śpiewa gwiazda.

Nagrody Pulitzera przyznane

Najważniejsze i najbardziej prestiżowe nagrody dziennikarskie przyznane. Wśród tegorocznych laureatów Pulitzera jest "Los Angeles Times" za ujawnienie ogromnych zarobków, jakie płacili sobie członkowie władz miejskich w borykającym się z kryzysem miasteczku robotniczym Bell w Kalifornii, a także "New York Times" za materiały o sprawach międzynarodowych.

Krucyfiks w moczu zniszczony

Nieznani sprawcy zniszczyli w galerii w Awinionie fotografie autorstwa amerykańskiego fotografa Andresa Serrano, w tym zdjęcie przedstawiające krucyfiks unurzany w moczu. Wystawę na razie zamknięto.

"Do zobaczenia w finale". Od teraz decydują widzowie

Łatwo nie było, ale jurorzy w końcu wyłonili szczęśliwców, którzy będą rywalizować w programach na żywo. Nauczycielka, buntownik z wyboru, uroczy duet "Dziewczyn", nieco kiczowate "Sweet Rebels", uczuciowy Norweg i kontrowersyjny Michał Szpak - to między innymi oni powalczą o kontrakt płytowy i 100 tysięcy złotych.

Ubiera rowerki. Teraz w Polsce

Rower ubrany we wdzianko wykonane na szydełku - taki niecodzienny widok mogli zobaczyć mieszkańcy Katowic. Autorką happeningu jest artystka Agata Olek. - Robię prace wizualne. Mam nadzieję, że każdy znajdzie w nich jakąś własną interpretację - powiedziała w TVN24 artystka.

Obca twórczość obca Polakowi

Niespełna 2 proc. Polaków czyta książki obcych autorów w oryginale, 6 proc. czyta gazety w obcym języku, a 14 proc. ogląda zagraniczne programy i filmy w oryginalnej wersji językowej - wynika z danych Eurostatu. Na tle średniej europejskiej wypadamy w tej kategorii blado - filmy i programy telewizyjne w obcym języku ogląda bowiem co piąty mieszkaniec Unii, a zagraniczne książki w oryginale czyta 7 proc. Europejczyków.

400 aktorów na 5 scenach. Misterium w stolicy

Występ 400 aktorów, 300-osobowego chóru i orkiestry symfonicznej na pięciu scenach mogli oglądać widzowie na terenie warszawskiego Toru Służewieckiego. W sobotni wieczór odbyło się tam Misterium Męki Pańskiej, jedno z największych widowisk pasyjnych na świecie.

100 tys. dolarów dla "Musan il-gy"

Główna nagroda festiwalu Off Plus Camera "Wytyczanie drogi" powędrowała w ręce południowokoreańskiego reżysera Park Jung-Buma, twórcy filmu "Musan il-gy". – Bardzo dziękuję, nie mogę uwierzyć, że ta nagroda jest dla mnie – powiedział reżyser po odebraniu statuetki i czeku na 100 tysięcy dolarów.

Zmarł współtwórca "Czerwonych Gitar"

W wieku 68 lat zmarł w Opolu gitarzysta basowy Henryk Zomerski - współzałożyciel zespołów "Niebiesko-Czarni", "Pięciolinie", "Czerwone Gitary". Z tym ostatnim zespołem zagrał swój ostatni koncert 7 listopada 2010 roku w Sopocie.

Watykan chwali komedię o papieżu

Radio Watykańskie przychylnie oceniło film "Habemus papam" w reżyserii Nanniego Morettiego, opowiadający o dotkniętym depresją papieżu, który ucieka po konklawe i nie chce objąć posługi.

Premiera kontrowersyjnego filmu o papieżu

W Rzymie odbył się prapremierowy pokaz filmu "Habemus papam" w reżyserii Nanniego Morettiego. To tragikomedia o pogrążonym w depresji papieżu, który ucieka po konklawe i nie chce objąć funkcji zwierzchnika Kościoła. Film otwierają archiwalne zdjęcia z pogrzebu Jana Pawła II na Placu świętego Piotra.

Dłonie i światła we mgle. Co z tym pomnikiem?

Pozłacane dłonie, krzyż poniżej poziomu ulicy, a może słupy światła? Przed Pałacem, w muzeum Powstania, a może na skwerku? Po roku od katastrofy smoleńskiej wciąż nie ma zgody w sprawie pomnika jej ofiar. Konkurencyjne projekty przypomina "Tak jest"

Liz Taylor warta 30 milionów

- Ten obraz uosabia najważniejsze cechy malarstwa Andy'ego Warhola: sławę, bogactwo, skandal, seks, śmierć i Hollywood – oceniają aukcjonerzy z Phillips de Pury & Co. 12 maja wystawiają na sprzedaż słynny portret Elizabeth Taylor, który mistrz pop-artu namalował w 1963 roku. Cena wywoławcza 30 milionów dolarów.

"Myślę o festiwalu polskich filmów w Indiach"

- Tak, jestem bardzo zaskoczony, że bollywoodzkie kino ma tak wielu fanów w Polsce – mówił we wtorek portalowi tvn24.pl Amitabh Bachchan, gwiazda o iście boskim statusie w Indiach - miejscu, gdzie rocznie robi się najwięcej filmów na świecie. Hinduski aktor odwiedził Kraków w ramach festiwalu Off Plus Camera.

30 mln dolarów i może będzie Twój

Ten obraz zapoczątkował serię portretów Andy'ego Warhola największych gwiazd – od Marilyn Monroe i Elizabeth Taylor po Elvisa Presleya. Ma wartość artystyczną, ale i kolekcjonerską. Artysta namalował go w 1963 roku dla kolekcjonerki z Detroit za 1,6 tys. dolarów. 11 maja po raz pierwszy będzie na sprzedaż. Za... 30 milionów dolarów.

Englert wyrzuci Szapołowską

Dyrektor artystyczny Teatru Narodowego Jan Englert zapowiedział rozwiązanie umowy z aktorką Grażyną Szapołowską. 9 kwietnia nie pojawiła się ona w teatrze, gdzie miała zagrać w "Tangu" Sławomira Mrożka, bo... wybrała zasiadanie w jury programu telewizyjnego.

Porywała tłumy, przyznała się do oszustw

Ceca, bez wątpienia jedna z najbarwniejszych postaci serbskiego showbiznesu i wdowa po gangsterze oraz przywódcy oddziałów paramilitarnych Żeljko "Arkanie" Rażnatoviciu, przyznała się do malwersacji na wielką skalę.

Bóg (kina) będzie promował Kraków

Najpopularniejszy aktor na planecie będzie promował Kraków, niewykluczone, że zacznie od nakręcenia tam filmu. I nie, nie chodzi tu o Brada Pitta, George'a Clooney'a czy Johnny'ego Deppa. Klucze od miasta dostał Amitabh Bachchan, gość Off Plus Camery.

Klasycznie i patriotycznie. Muzyka w rocznicę

W bliskim sąsiedztwie, a jednak w zupełnie różnej atmosferze - w Warszawie odbyły się dwa koncerty upamiętniające rocznicę katastrofy smoleńskiej. Pierwszy zorganizowany został po południu na Placu Zamkowym. Z repertuarem patriotycznych pieśni wystąpili m.in.: Jan Pietrzak i Lech Makowiecki. Uroczysta gala odbyła się w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. Udział w nim wzięli prezydent Bronisław Komorowski z małżonką, przedstawiciele rodzin ofiar katastrofy oraz minister kultury Bogdan Zdrojewski.

Długi marsz, wielkie kłamstwo i Yeti

Uciekł ze stalinowskiego więzienia, przeszedł tysiące kilometrów, spotkał yeti, napisał międzynarodowy bestseller i… wszystko zmyślił. A właściwie pożyczył od innego Polaka. Uczestnicy wyprawy śladami "Długiego Marszu" dotarli do prawdziwego zesłańca, na kanwie losów którego powstała książka i film.

Off startuje. Reżyser "Niepokonanych" odznaczony

W Krakowie wystartował festiwal kina niezależnego Off Plus Camera. Wczoraj wieczorem w Kinie Kijów na uroczystej gali pojawiło się wielu znamienitych gości ze świata kultury, w tym gość specjalny festiwalu, reżyser filmu "Niepokonani" Peter Weir. Radosław Sikorski wręczył mu Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP. Dziś gościem honorowym festiwalu będzie prezydent Bronisław Komorowski.

"Kobiety" zawisną na ogrodzeniu

33 wielkie fotogramy wybrane przez samą autorkę, sławną fotografkę Annie Leibovitz, zawisną na ogrodzeniu Ogrodu Botanicznego w Warszawie. Zdjęcia będą przedstawiać kobiety: od anonimowych Amerykanek po gwiazdy, m.in. Hilary Clinton, Scarlett Johansson, Gwyneth Paltrow i Nicole Kidman. Wystawa będzie czynna całą dobę od 15 kwietnia do 16 maja.

Na pokazach gwiazdy i prezydent Bronisław Komorowski

Kilkaset filmów, głośne tytuły kina niezależnego i rywalizacja reżyserów o 100 tysięcy dolarów - wszystko to przez 10 następnych dni czeka publiczność w Krakowie, gdzie w piątek startuje festiwal Off Plus Camera. Pod Wawel zjadą gwiazdy międzynarodowego kina oraz wyjątkowi goście, w tym Bronisław Komorowski. Prezydent obejrzy w sobotę na specjalnym pokazie film słynnego reżysera Petera Weira "Niepokonani".

Lindgren i Bergman w szwedzkich kieszeniach

Astrid Lindgren, Greta Garbo, Ingmar Bergman - ci sławni ludzie znajdą się na nowych szwedzkich banknotach. Pieniądze zmienią też kolor i wielkość. - Wybraliśmy osoby, które w XX wieku podjęły ważne inicjatywy kulturalne - powiedział członek zarządu banku centralnego Szwecji i dodał, że ważne było także osiągnięcie równowagi w liczbie wizerunków kobiet i mężczyzn na banknotach.