Rusza 39. Festiwal Filmowy w Gdyni. Otworzy go zmartwychwstały "Potop"

Czy nowa wersja "Potopu" powtórzy sukces pierwotnej?
Czy nowa wersja "Potopu" powtórzy sukces pierwotnej?
Filmoteka Narodowa
Czy nowa wersja "Potopu" powtórzy sukces pierwotnej?Filmoteka Narodowa

Skrócona o ponad dwie godziny wersja dzieła Jerzego Hoffmana "Potop Redivivus" otworzy w poniedziałek wieczorem 39. edycję Festiwalu Filmowego. W konkursie głównym startuje 13 tytułów, w tym te najbardziej oczekiwane: "Miasto 44", "Obywatel", "Bogowie" czy "Zbliżenia". Festiwal potrwa do 20 września.

Znane już części widzów "Miasto 44" Jana Komasy, epicka opowieść o Powstaniu Warszawskim, "Obywatel" Jerzego Stuhra, czyli film o antybohaterze naszych czasów oraz psychologiczny obraz "Zbliżenia" Magdaleny Piekorz z udziałem Łukasza Simlata, Joanny Orleańskiej i Ewy Wiśniewskiej - to najgorętsze produkcje tego festiwalu.

Wyczekiwana jest również opowieść o trzech przełomowych latach z życia najsłynniejszego polskiego kardiochirurga Zbigniewa Religii "Bogowie" Łukasza Palkowskiego. Jak wieść niesie, w filmie brawurową kreację stworzył Tomasz Kot wcielający się w zmarłego przed pięciu laty profesora.

Prócz formuły imprezy (mowa o prowadzonej od czterech lat restrykcyjnej selekcji filmów konkursowych), zmieniła się jak widać także jej nazwa. Dotąd był to festiwal Polskich Filmów Fabularnych, od tego roku to po prostu Festiwal Filmowy w Gdyni.

Tomasz Kot jako Zbigniew Religa w filmie "Bogowie"Watchout Production

Zmartwychwstanie "Potopu"

Właśnie we wrześniu br. przypada 40 rocznica premiery nominowanego do Oscara w kategorii film zagraniczny "Potopu" Jerzego Hoffmana. To jeden z powodów, dla którego odświeżony, o dwie godziny skrócony i pozbawiony części wątków otworzy tegoroczny festiwal. Jak się zaprezentuje? O tym w poniedziałek wieczorem dowiedzą się jako pierwsi goście festiwalu w gdyńskim Teatrze Muzycznym. Jesienią "Potop Redivivus" ("Potop zmartwychwstały") trafi do kin.

Decyzję o przemontowaniu i skróceniu filmu Jerzy Hoffman podjął po obejrzeniu cyfrowo zrekonstruowanej dzięki Filmotece Narodowej wersji swojego dzieła. - Od premiery "Potopu" minęło 40 lat - tłumaczy reżyser. - Wyrosły co najmniej dwa pokolenia, które tego filmu nie widziały w kinie. Dzisiejszy widz jest przyzwyczajony do innego rytmu narracji, montażu i tempa. "Potop" sprzed 40 lat miał w sumie 5 godzin i 15 minut projekcji, wyświetlaliśmy go w dwóch częściach. Ale czy dzisiejszy widz będzie chciał spędzić w kinie ponad 5 godzin? Trudno to sobie wyobrazić - dodaje.

Po obejrzeniu odrestaurowanej kopii "Potopu" reżyser doszedł do wniosku, że jest w nim zbyt wiele scen, które nie posuwają akcji do przodu i wstrzymują tempo narracji. - Stworzyłem więc "Potop" na nowo, w wersji trzygodzinnej - opowiada. - Film, który nic nie stracił z najważniejszych wątków, nie stracił na czytelności, a jednocześnie nabrał tempa. (...) Próbne projekcje pokazały, że stał się filmem na nowo atrakcyjnym i pasjonującym - zapewnia reżyser.

Daniel Olbrychski i Franciszek Pieczka w "Potopie"Filmoteka Narodowa

"Potop" z 1974 roku obejrzało w kinach ponad 27 mln widzów, co dziś jest liczbą wręcz niewiarygodną. Film zajmuje III miejsce na polskiej liście przebojów wszech czasów. Więcej widzów mieli tylko "Krzyżacy" i "W pustyni i w puszczy" - również ekranizacje prozy Sienkiewicza.

Od "Miasta 44" do polskiego "Milczenia owiec"

Jak zawsze trzonem festiwalu będzie konkurs główny. W tym roku zakwalifikowano niewielką, liczącą 13 tytułów grupę filmów. - Konkurs Główny jest w tym roku mocny i różnorodny: od kina gatunkowego do bardzo osobistych wizji autorskich, z aż trzema debiutami - komentuje nowy dyrektor artystyczny festiwalu Michał Oleszczyk.

Obok wspomnianych już tytułów do konkursu trafił m.in. "Fotograf" Waldemara Krzystka o seryjnym mordercy z kreacjami polskich i rosyjskich aktorów - w tym Tatiany Arntgolts, Soni Bohosiewicz i Adama Woronowicza. Wtajemniczeni mówią o thrillerze Krzystka w samych superlatywach, a film zyskał już przydomek "polskiego +Milczenia owiec+".

Nie sposób pominąć też obrazu jednego z najbardziej znanych na świecie polskich artystów - poety, malarza i reżysera Lecha Majewskiego "Onirica - Psie pole". To historia naukowca, którego karierę przerwał tragiczny wypadek - zginęli w nim jego ukochana i najlepszy przyjaciel, a on sam cudem przeżył. Od tej pory jedyne, czego pragnie, to sen. Ucieka w nim od rzeczywistości, której nie akceptuje. Przenosi się do mrocznego świata rodem z "Boskiej Komedii" Dantego, dzieła, na którego punkcie miał w czasie pracy akademickiej obsesję.

W rywalizacji o laury weźmie udział po wieloletniej przerwie również inny oryginalny filmowiec Grzegorz Królikiewicz z filmem fabularnym "Sąsiady".

W Gdyni zobaczyć będzie można m.in. film Lecha Majewskiego "Onirica - Psie Pole"

Na czele jury konkursowego stoi Ryszard Bugajski, twórca głośnego "Przesłuchania", najsłynniejszego polskiego "półkownika". Ponadto w gremium, od kilku lat goszczącym międzynarodowych fachowców, zasiadają m.in.: Maggie Lee - krytyk filmowy prestiżowego "Variety", scenarzysta Grzegorz Łoszewski, reżyserka, wokalistka Maria Sadowska i aktorka Małgorzata Zajączkowska.

Nie tylko konkurs główny

Oleszczyk wprowadził do programu m.in. sekcję Inne spojrzenie, promującą kino eksperymentalne, z pogranicza gatunków, wzorowaną na wielkich międzynarodowych festiwalach jak Cannes czy Wenecja. Zobaczymy takie tytuły, jak "Heavy Mental" Sebastiana Buttnego, znane już "Małe stłuczki" Aleksandry Gowin i Ireneusza Grzyba czy "Polskie gówno" Grzegorza Jankowskiego.

Ponadto zobaczymy też sekcję Skarby Kina Przedwojennego, która ma przybliżyć widzom niedoceniane kino z okresu II Rzeczypospolitej. Będzie też okazja, by przypomnieć sobie zapomnianych klasyków - tegorocznym bohaterem cyklu będzie jeden z najwybitniejszych twórców filmów dla dzieci Janusz Nasfeter.

Z kolei w ramach sekcji Polonica odbędą się cztery projekcje, prezentujące zupełnie różne filmy stworzone z udziałem Polaków: "Imigrantka" Jamesa Greya, "Pod ochroną" Diego Lermana oraz gwóźdź programu: blok krótkich filmów wybitnego polskiego twórcy-skandalisty Waleriana Borowczyka (twórcy "Dziejów grzechu") i jego słynny pełnometrażowy obraz "Goto - wyspa miłości".

"Goto" w reżyserii Waleriana Borowczyka

Istotne zmiany zaszły w Konkursie Młodego Kina - ograniczona została liczba filmów i zastosowano ostrzejszą selekcję. Produkcje konkursowe Młodego Kina oceni jury, którego pracą pokieruje Magdalena Łazarkiewicz.

Festiwal potrwa do 20 września. Wtedy też poznamy jego laureatów.

Autor: Justyna Kobus//kdj / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Filmoteka Narodowa

Pozostałe wiadomości

Kiedy mamy problem z zębem, idziemy do dentysty. Kiedy mamy problem dotyczący zdrowia psychicznego, idziemy do lekarza bądź korzystamy z pomocy psychologa czy psychoterapeuty. I to jest okej - mówiła Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak. W "#BezKitu" podkreślała, że jedną z rzeczy koniecznych do zrobienia w zakresie walki z kryzysem zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży jest zrozumienie, że korzystanie z pomocy specjalisty "to nie jest wstyd". Przekazała też, że prawdziwe są informacje na temat zakupu bardzo drogich samochodów przez biuro RPD za czasów jej poprzednika, Mikołaja Pawlaka.

"Musimy zaakceptować, że osoby młode mają kryzys zdrowia psychicznego"

"Musimy zaakceptować, że osoby młode mają kryzys zdrowia psychicznego"

Źródło:
TVN24

W trakcie kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości pękają wieloletnie więzy lojalności. Są za to spory, podgryzanie, podstawianie nogi, a także karząca ręka prezesa. Jarosław Kaczyński zawiesił w prawach członka partii Krzysztofa Jurgiela, krytykowanego przed laty ministra rolnictwa. O co poszło? W tej politycznej grze na Podlasiu padają nazwiska Sasin i Wąsik.

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Źródło:
Fakty TVN

Wraz ze wzrostem wynagrodzeń Polaków rośnie ich zdolność kredytowa. Obecnie osiągnęła poziom wyższy niż ten przed serią podwyżek stóp procentowych - oceniają analitycy HREIT.

Pensje pokonały Radę Polityki Pieniężnej

Pensje pokonały Radę Polityki Pieniężnej

Źródło:
tvn24.pl

Na terenie Wojskowej Akademii Łączności w Petersburgu doszło do eksplozji - relacjonują rosyjskie media. Z pierwszych - nieoficjalnych doniesień wynikało, że w pobliżu uczelni mógł spaść dron. Leningradzki Okręg Wojskowy poinformował jednak oficjalnie, że na terenie akademii w czasie sprzątania wybuchła amunicja. Rannych zostało co najmniej siedem osób.

Eksplozja na terenie wojskowej uczelni w Petersburgu

Eksplozja na terenie wojskowej uczelni w Petersburgu

Źródło:
tvn24.pl, PAP, RIA Nowosti, TASS

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy zniesie od 18 maja tymczasowy zakaz świadczenia usług konsularnych dla mężczyzn w wieku 18-60 lat, którzy mieszkają za granicą - odnotowała agencja Reutera. W tym dniu wchodzi w życie nowa ustawa mobilizacyjna, która wprowadza zmiany w dotychczasowym systemie rekrutacji do ukraińskiego wojska.

Ukraina przywraca świadczenie usług konsularnych dla mężczyzn w wieku poborowym

Ukraina przywraca świadczenie usług konsularnych dla mężczyzn w wieku poborowym

Źródło:
Reuters, PAP, tvn24.pl

Polska gospodarka nie jest przygotowana na przyjęcie wspólnej waluty. W Ministerstwie Finansów nie toczą się prace nad przyjęciem euro – powiedział minister finansów Andrzej Domański w piątek podczas wystąpienia w mediach społecznościowych Koalicji Obywatelskiej. Przekazał też, że od stycznia mniejszy będzie tak zwany podatek Belki.

Minister: podatek będzie obniżony od 1 stycznia

Minister: podatek będzie obniżony od 1 stycznia

Źródło:
PAP

Obecnie fotoradary robią zdjęcie, jeśli kierowca przekroczy prędkość o więcej niż 10 kilometrów na godzinę - wynika z odpowiedzi Generalnego Inspektoratu Transportu Drogowego na pytania tvn24.pl. Wcześniej Najwyższa Izba Kontroli zwracała uwagę, że próg w fotoradarach był ustawiany wyżej - na poziomie 15 km/h, a niekiedy nawet 20-25 km/h.

Bat na kierowców. Limit jest niski

Bat na kierowców. Limit jest niski

Źródło:
tvn24.pl

Strażacy gaszą pożar lasu w powiecie hajnowskim (Podlaskie), który objął prawie 10 hektarów. Do akcji zadysponowano policyjny śmigłowiec Black Hawk. Jak poinformowała straż pożarna, spłonął jeden z wozów, nikomu nic się nie stało. Pożar został opanowany około godziny 17.

Prawie 10 hektarów lasu w ogniu, spłonął wóz strażacki

Prawie 10 hektarów lasu w ogniu, spłonął wóz strażacki

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez przewodniczącą nowej Krajowej Rady Sądownictwa Dagmarę Pawełczyk-Woicką - dowiedziała się TVN24. Zawiadomienie w tej sprawie złożył gliwicki sędzia Paweł Strumiński.

Jest śledztwo w sprawie szefowej neoKRS

Jest śledztwo w sprawie szefowej neoKRS

Źródło:
TVN24, OKO.press

Myślę, że on (krzyż - red.) nikomu nie przeszkadza, jest w wielu miejscach, jest w polskim parlamencie i niepotrzebna jest ta dyskusja i ten język, który dzisiaj tak naprawdę powoduje, że znowu daliśmy paliwo PiS - mówiła Magdalena Sroka (Trzecia Droga, PSL) o dyskusji na temat decyzji warszawskiego ratusza o neutralności religijnej. - Żyjemy w świeckim państwie i trochę dziwi mnie to, że są takie kontrowersje i oburzenie - mówiła z kolei Monika Rosa (Nowoczesna, Koalicja Obywatelska).

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Źródło:
TVN24

Marzenie dilerów, koszmar uzależnionych. Fentanyl zabija na masową skalę. Kolejny rok z rzędu ponad 100 tysięcy Amerykanów zmarło z powodu przedawkowania tego narkotyku i choć są podejmowane próby walki z epidemią, to za wcześnie by mówić, że są skuteczne. A problem rozlewa się po całym świecie. Dotyczy także Europy, także Polski.

"Miał potworny ból zęba i ktoś w pracy dał mu tabletkę". 19-letni Emilio zmarł. Tak jak setki tysięcy innych ofiar

"Miał potworny ból zęba i ktoś w pracy dał mu tabletkę". 19-letni Emilio zmarł. Tak jak setki tysięcy innych ofiar

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W rzece Cisa na granicy ukraińsko-rumuńskiej znaleziono trzydzieste ciało mężczyzny od początku inwazji na pełną skalę w Ukrainie - poinformowała ukraińska straż graniczna. Ciało znaleziono po stronie rumuńskiej, trwa jego identyfikacja. Jak dodają służby, to miejsce, gdzie "straż graniczna stale odnotowuje próby przekroczenia granicy państwowej".

W rzece na granicy Ukrainy i Rumunii znaleziono kolejne ciało mężczyzny

W rzece na granicy Ukrainy i Rumunii znaleziono kolejne ciało mężczyzny

Źródło:
PAP

W jednym z boksów na terenie centrum handlowego w Wólce Kosowskiej pod Warszawą doszło do zwarcia instalacji elektrycznej. Z uwagi na duże zadymienie ewakuowano osoby przebywające w hali.

Pożar centrum handlowego w Wólce Kosowskiej

Pożar centrum handlowego w Wólce Kosowskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nastoletnia dziewczynka urodziła dziecko w czasie wycieczki szkolnej w południowej Polsce. Matka oraz noworodek zostali przewiezieni do szpitala. Dziewczynka ma mniej niż 15 lat. Ojcem również jest nastolatek.

Nieletnia urodziła dziecko na wycieczce szkolnej. Ojcem również nieletni

Nieletnia urodziła dziecko na wycieczce szkolnej. Ojcem również nieletni

Źródło:
tvn24.pl

Mężczyzna, który uprawiał seks ze swoją żoną w kościele na południu Niemiec, usłyszał wyrok: trafi do więzienia na pięć i pół roku - informuje Deutsche Welle. Na wysokość kary wpłynęły głównie zarzuty oszustwa - poinformowała rzeczniczka sądu w Traunstein. 39-latek wyłudził 400 tysięcy euro od klientów pola kempingowego.

Para uprawiała seks przy ołtarzu w kościele. 39-latek usłyszał wyrok - trafi do więzienia

Para uprawiała seks przy ołtarzu w kościele. 39-latek usłyszał wyrok - trafi do więzienia

Źródło:
Deutsche Welle, Spiegel

W ciągu kolejnych dni, w tym w weekend, w Polsce będą występować burze. Gwałtownych zjawisk trzeba się spodziewać w niemal całym kraju. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawił prognozę zagrożeń.

W tych regionach będzie najbardziej niebezpiecznie

W tych regionach będzie najbardziej niebezpiecznie

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Stopy procentowe w Polsce pozostają na tym samym poziomie od października 2023 roku. Podczas kwietniowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej padła jednak propozycja dużej podwyżki. Została ona odrzucona w głosowaniu.

Padła propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Są wyniki głosowania

Padła propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Są wyniki głosowania

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Sędziowie Trybunału Stanu wezwali jego przewodniczącą i pierwszą prezes Sądu Najwyższego Małgorzatę Manowską do zwołania posiedzenia w najszybszym terminie, by podjąć prace dotyczące zmiany regulaminu Trybunału. W piątkowym piśmie do Manowskiej ocenili jej odmowę w tej sprawie "jako intencjonalne działanie, mające na celu obstrukcję prac". Tymczasem rzecznik SN poinformował, że Manowska odbiera pismo jako "polityczną zaczepkę".

Sędziowie Trybunału Stanu apelują do Małgorzaty Manowskiej. Jest reakcja przewodniczącej

Sędziowie Trybunału Stanu apelują do Małgorzaty Manowskiej. Jest reakcja przewodniczącej

Źródło:
PAP

Watykan przedstawił w piątek nowe wytyczne, zalecając ostrożne podejście do domniemanych zjawisk nadprzyrodzonych, takich jak płaczące figury Madonny czy stygmaty. Jak biskupi mają reagować na zgłoszenia dokonywane przez wiernych i jakie są powody wprowadzanych zmian?

Są nowe wytyczne Watykanu dotyczące zjawisk nadprzyrodzonych

Są nowe wytyczne Watykanu dotyczące zjawisk nadprzyrodzonych

Źródło:
Reuters, ekai.pl, tvn24.pl

Omar bin Omran, zaginiony przed ponad 25 laty Algierczyk, został odnaleziony w piwnicy swojego sąsiada. Rodzina mężczyzny wyznała, że nigdy nie straciła nadziei na jego odnalezienie. 61-latek, który przetrzymywał zaginionego, został zatrzymany. Przebywa obecnie w areszcie.  

Zaginął 25 lat temu, teraz został odnaleziony. Sąsiad więził go w piwnicy

Zaginął 25 lat temu, teraz został odnaleziony. Sąsiad więził go w piwnicy

Źródło:
The Telegraph, BBC

14-latek, który we wrześniu ubiegłego roku zmarł na zawał serca, zjadł chipsa tortilla zawierającego duże stężenie związku występującego w papryczkach chili - ustaliło biuro naczelnego lekarza sądowego amerykańskiego stanu Massachusetts.

14-latek zmarł na zawał po zjedzeniu ekstremalnie ostrego chipsa

14-latek zmarł na zawał po zjedzeniu ekstremalnie ostrego chipsa

Źródło:
CNN

Decyzja władz Warszawy o zakazie symboli religijnych w urzędzie miasta wzbudza kontrowersje, dyskusje w sieci, zarzuty ze strony polityków oraz reakcję Archidiecezji Warszawskiej. Ratusz oskarżono o dyskryminację i łamanie prawa - przede wszystkim konstytucji. Czy rozporządzenie prezydenta Rafała Trzaskowskiego jest dyskryminujące i niezgodne z prawem? Prawnicy wyjaśniają.

"Dyskryminacja", "łamanie konstytucji"? Zakaz krzyży w urzędzie a polskie prawo

"Dyskryminacja", "łamanie konstytucji"? Zakaz krzyży w urzędzie a polskie prawo

Źródło:
Konkert24

Przestroga, dobra rozrywka, a jednocześnie film wartościowy artystycznie. Aktorzy filmu "Furiosa: Saga Mad Max" opowiedzieli Ewelinie Witenberg o nowej produkcji ze słynnej serii i o pracy na planie. Anya Taylor-Joy mówiła między innymi o współczuciu dla swojej bohaterki, a Chris Hemsworth o frustracji związanej z kilkugodzinną charakteryzacją.

Anya Taylor-Joy i Chris Hemsworth w TVN24 o nowym "Mad Maxie". "Rozrywka i wartościowy artystycznie film"

Anya Taylor-Joy i Chris Hemsworth w TVN24 o nowym "Mad Maxie". "Rozrywka i wartościowy artystycznie film"

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl