Kultura i styl

Kultura i styl

Varga: Strzykam jadem na Polskę, bo się o nią troszczę

- To nie jest tak, że ja strzykam jadem na Polskę, dlatego że jej nie lubię i sprawia mi to jakąś dziwną satysfakcję. Uważam się za patriotę i osobę zatroskaną o Polskę - tłumaczył w programie "Xięgarnia" w TVN24 Krzysztof Varga. Ten prozaik i publicysta słynie między innymi z ciętych i "jadowitych" komentarzy dotyczących "rodzimego podwórka".

Gwiazdy u Zienia. "Ale o co chodzi z tym robakiem?"

Przechodził w Paryżu obok sklepu z wypchanymi zwierzętami i suszonymi owadami. - Spodobał mi się goliat afrykański. Kupiłem go, bo uznałem, że to będzie genialny motyw nowej kolekcji - zdradza Maciej Zień, jeden z najbardziej znanych polskich projektantów mody. Jego najnowszy pokaz w Warszawie przyciągnął tłumy gwiazd: od Dody i Justyny Steczkowskiej po Dorotę Gardias i Natalię Siwiec. A Aneta Kręglicka specjalnie dla nas zrobiła... wywiad z kreatorem.

"Historia, jaką opowiadam, mogła zdarzyć się nawet w dżungli amazońskiej"

Dziś na ekrany kin wchodzi znakomita "Obława" Marcina Krzyształowicza, nagrodzona w Gdyni Srebrnymi Lwami, przejmująca opowieść o partyzantach AK, pozbawiona narodowej mitologii heroizmu. To jedna z ważniejszych produkcji ostatnich lat. Reżyser w rozmowie z nami zdradza m.in. dlaczego nie interesują go jednoznaczni bohaterowie i czarno-białe podziały oraz czemu, jego zdaniem, gdyby Szekspir żył dzisiaj, napisałby swój najkrwawszy dramat właśnie o partyzantach z polskiego lasu.

Pożegnali Annę Laszuk

Rodzina, przyjeciele i znajomi pożegnali dziś Annę Laszuk. Wieloletnia dziennikarka radia TOK FM zmarła w ubiegłą sobotę. Miała 43 lata.

"Wystarczy patrzeć uważniej na ludzi, niekoniecznie trzeba ich rozumieć"

"Miłość" Sławomira Fabickiego to jeden z najciekawszych tytułów trwającego Warszawskiego Festiwalu Filmowego, pokazywany w międzynarodowym konkursie. O tym dlaczego wciąż kręci filmy o pogubionych mężczyznach i czemu lubi otwarte zakończenia, bez stawiania kropki nad "i", reżyser opowiada w rozmowie z tvn24.pl.

Nożem "poprawili" obraz. Wycięli diabła

Nieznani sprawcy zdewastowali obraz Św. Cyriaka Rzymianina w małym niemieckim kościele. Z malowidła niepostrzeżenie wycięto fragment z diabłem pod postacią smoka, którego na łańcuchu trzymał święty.

Zasłynęła jako "Emmanuelle". Sylvia Kristel nie żyje

Holenderska aktorka Sylvia Kristel, znana głównie jako odtwórczyni tytułowej roli w cyklu filmów erotycznych "Emmanuelle", zmarła w nocy ze środy na czwartek w następstwie choroby nowotworowej - poinformowała jej agentka.

Kłótnia o literackiego Nobla. Juror tłumaczem laureata

Ostry spór o tegorocznego literackiego Nobla dla Chińczyka Mo Yana wybuchł między szwedzkimi mediami a jurorami, przyznającymi tę prestiżową nagrodę. Media sugerują wręcz zainteresowanie finansowe jednego z jurorów uhonorowaniem właśnie tego pisarza.

Hopkins stał się Hitchcockiem. I każe wyłączyć telefon

Trudno go rozpoznać - Anthony Hopkins przeszedł wielką fizyczną transformację, by wcielić się w Alfreda Hitchcocka. Aktor gra legendarnego reżysera w czasach, gdy ten walczy o możliwość wyreżyserowania "Psychozy", jednego z najbardziej znaczących tytułów wszech czasów. Przy okazji jako Hitchcock nakręcił społeczną reklamę, w której nakazuje wyłączanie telefonów komórkowych w kinie.

Pocałunek gejów wycięty. "To akt skrajnej homofobii"

Po tym, jak grecka telewizja wycięła z popularnego serialu "Downton Abbey" scenę pocałunku między dwójką mężczyzn, wybuchł skandal. Stacja znalazła się pod ostrzałem nie tylko głównej partii opozycyjnej w kraju, ale także widzów. - To niesamowite, że doszło do tego w demokratycznym kraju, w XXI wieku. Ten skrajny akt homofobii i dyskryminacji jest bezprecedensowy - oświadczył polityk Dimitris Papadimoulis.

Jakimowski i Fabicki olśnieniami WFF. Polskie kino w świetnej formie

28. Warszawski Festiwal Filmowy osiągnął półmetek. Po pięciu dniach pokazów i sporej dawce produkcji z całego świata możemy z przekonaniem powiedzieć, że na ich tle rodzime kino ma się naprawdę nieźle. Zwłaszcza, gdy mowa o międzynarodowym, głównym konkursie, mamy powody do dumy. Oba polskie obrazy - „Imagine” Andrzeja Jakimowskiego oraz „Miłość” Sławomira Fabickiego to bez wątpienia jedne z najjaśniejszych punktów tegorocznej edycji.

Adele nie nagra nowej płyty przez kilka lat

Aż o 400 procent zwiększyły się przychody wytwórni XL, dzięki Adele i jej bestsellerowej płycie "21", która rozeszła się w ponad 25 milionach egzemplarzy na całym świecie. Kolejnej jednak tak szybko nie będzie. - Nie spodziewamy się, by Adele weszła do studia nagrań w ciągu najbliższych kilku lat - ogłosił rzecznik XL.

Polaków american dream, czyli "Wrony w Ameryce"

Dla tych, którzy marzą o podróży do USA i dla tych, co przysięgają, że ich noga tam nigdy nie postanie. "Wrony w Ameryce" - książka napisana przez amerykańskiego korespondenta "Faktów TVN" Marcina Wronę - odkrywa tyleż złych, co dobrych cech tego kraju i jego mieszkańców. To przewodnik po miejscach, kuchni i stylu życia za oceanem.

Mantel z Bookerem. Już drugi raz

Brytyjska pisarka Hilary Mantel została tegoroczną laureatką najbardziej prestiżowego brytyjskiego wyróżnienia literackiego - Nagrody Bookera - za powieść historyczną "Bring Up the Bodies". W 2009 r. otrzymała tę nagrodę za powieść "W komnatach Wolf Hall".

Brad Pitt kusi. Marilyn jednak nie przebił

"Gdziekolwiek pójdę, trafiam na Ciebie. Moje szczęście. Mój los. Moje przeznaczenie" - mówi Brad Pitt w reklamie legendarnego zapachu Chanel No 5, która dziś zadebiutowała w internecie. "There you are" to pierwszy filmik z serii, w którym aktor zachwala damskie perfumy jako pierwszy mężczyzna w historii.

Stonesi wracają na scenę. "Pojawiła się niesamowita energia"

"Cztery koncerty, cztery noce ze Stonesami... Może kilku przyjaciół do nas dołączy. Do zobaczenia" - tak grupa The Rolling Stones na swoim koncie na Facebooku ogłosiła, że wraca na scenę. W listopadzie weterani rocka dadzą dwa koncerty w Londynie, a w grudniu - w New Jersey.

Marian Dziędziel nagrodzony w Turcji za rolę w thrillerze

Znakomity polski aktor Marian Dziędziel, znany m.in. z filmów "Róża" czy "Dom zły", został nagrodzony na największym festiwalu filmowym w Turcji za rolę w thrillerze "Supermarket". Jest to pierwsza nagroda w karierze Dziędziela przyznana mu za granicą.

Sinatra królem pogrzebów. Najczęściej na świecie grają "My Way"

"My Way" Franka Sinatry po raz siódmy z rzędu znalazło się na szczycie... pogrzebowych list przebojów. W ciągu roku przebój z 1968 roku był grany częściej niż "Time To Say Goodbye" w wykonaniu duetu Sarah Brightman i Andrea Bocelli. Piosenka, której puszczania domy pogrzebowe najczęściej odmawiają to "Imagine". Bo John Lennon śpiewa w niej "nie ma Nieba".

To jego filmy zarobiły najwięcej w tym roku. Proporcjonalnie do budżetu

Liam Neeson, dzięki filmowi "Uprowadzona 2", już drugi weekend z rzędu znalazł się na szczycie box-office'u. Film o emerytowanym agencie CIA, który z rąk żądnych zemsty porywaczy ratuje byłą żonę, zarobił do tej pory 90 mln dol. Krytycy go wprawdzie zmiażdżyli, pisząc, że to "wtórny, przewidywalny i nielogiczny film". - Publiczność po prostu kocha Neesona w tej roli - uzasadniają jednak fenomen analitycy.

"Opowiadam wyłącznie o tym, co mnie samego dotyka"

Rzadko zdarza się na dużym, międzynarodowym festiwalu, by na samym początku pojawił się film, który określa się jednym słowem: olśnienie. Tym razem w Warszawie tak właśnie było. Tym filmem jest "Imagine" Andrzeja Jakimowskiego. O tym, dlaczego bohaterami uczynił ludzi niewidomych i jak prosty jest sprawdzony przepis na prawdziwie uniwersalne kino, reżyser opowiada w rozmowie z tvn24.pl.

"Król używał tu życia w luksusie". Dom Elvisa za 13 mln dol.

To nie Graceland. I choć dom nie jest tak okazały, jak ten w Memphis, fanom Elvisa wystarczyło, że król rock'n'rolla mieszkał tu przez 6 lat. Jego rezydencję w Beverly Hills wciąż odwiedzają tłumnie, a na bramie wyjazdowej zostawiają odręczne komentarze i hołdy uwielbienia dla swojego idola. Teraz dom został wystawiony na sprzedaż. Można go kupić za 13 mln dolarów.

"Jesteś Bogiem" najpopularniejszym polskim filmem roku

"Jesteś bogiem" bije kolejne rekordy frekwencyjne - historię zespołu Paktofonika obejrzało już ponad milion Polaków. Tym samym, w zaledwie trzy tygodnie od premiery, obraz Leszka Dawida stał się najpopularniejszym polskim filmem 2012 roku.

"Klasztor dla botaników" pokonał stadion olimpijski

- To ponadczasowe dzieło architektury. O nadzwyczajnym stopniu wyrafinowania i piękna - uzasadniło jury konkursu RIBA Stirling Prize 2012, przyznając Sainsbury Laboratory w Cambridge nagrodę dla najlepszego budynku wybudowanego w Unii Europejskiej. Minimalistyczny "klasztor dla naukowców" pokonał nawet Stadion Olimpijski w Londynie.

Od sztandaru lewicy wolałaby prawicowy. Po 7 latach nowa książka Masłowskiej

Po siedmiu latach przerwy Dorota Masłowska powróciła z nową powieścią: "Kochanie, zabiłam nasze koty". Książka, w której Nowy Jork miesza się z Warszawą, dotyczy przede wszystkim polskiej rzeczywistości. - Cały czas próbuję ją nadgryźć i nawet jeśli ubieram rzeczywistość (polską) w tę amerykańską i nawet jeśli przebieram ją w amerykańskie rekwizyty i nadaję temu wszystkiemu amerykański akcent, to i tak piszę po polsku - wyznała Masłowska.

Anna Laszuk nie żyje

Nie żyje Anna Laszuk, dziennikarka radia TOK FM. Laszuk miała 43 lata, walczyła z nowotworem.