Kultura i styl

Kultura i styl

Sport na miarę Oscara? Szanse rosną, kiedy w ruch idą pięści

W historii Oscarów filmy sportowe niezwykle rzadko były doceniane przez Akademię Filmową. Na palcach jednej ręki można policzyć te, którym przypadł tytuł najlepszego obrazu roku. Od przełomu wieków widać jednak pewną zmianę i coraz częściej filmy o tej tematyce znajdują uznanie w oczach oscarowego jury. Najlepszym tego przykładem jest "Foxcatcher" Bennetta Millera z aż pięcioma nominacjami.

Pink nago na Times Square. "Dla tych, którzy są lojalni najbardziej na świecie"

Rozebrać się na środku Nowego Jorku? Dla Pink to żaden problem. Piosenkarka sfotografowała się bez ubrania w ramach kampanii "Rather Go Naked Than Wear Fur" organizacji PETA, a wielki plakat z roznegliżowaną gwiazdą zawisł na Times Square. - Zawsze czułam, że zwierzęta mają najczystszą duszę świata. Zrobiłam to dla nich - wyjaśniła Pink.

"Triumf pokoju" w San Remo. Romina Power i Al Bano znów razem

Wielki powrót po 24 latach słynnego włoskiego duetu Romina Power i Al Bano, spotkanie z lekarzem wyleczonym z eboli oraz z rodziną z 16 dzieci - tak minął pierwszy dzień 65. edycji festiwalu piosenki w San Remo. Gromadzi on przed telewizorami miliony widzów.

Łupkowe eldorado na dzikiej północy. Ten film odbierze Polakom Oscara?

W lutym temperatura spada do -30 st. C, wszystko pachnie gazem, wokół tylko ubita ziemia i szyby naftowe. To miał być american dream dla wielu rodzin, które w ruszyły na dziką północ w poszukiwaniu pracy na polach naftowych. Trafili do przyczep kempingowych na pustkowiu. Nominowany do Oscara „White Earth” J.Christiana Jensena rozprawia się z mitem amerykańskiej ziemi obiecanej na miarę XXI wieku. Film rywalizuje o statuetkę z dwoma polskimi dokumentami: „Joanną” i „Naszą klątwą”.

Jeden z najcenniejszych obrazów w Polsce dotarł do Krakowa

Jeden z najcenniejszych obrazów w polskich zbiorach, od wtorku jest wystawiany w Krakowie. Odnaleziona w dramatycznych okolicznościach "Ekstaza św. Franciszka", hiszpańskiego XVI-wiecznego geniusza El Greco, bedzie pokazywana do 22 marca. To jedna z niewielu okazji do obejrzenia arcydzieła poza Siedlcami, gdzie rezyduje na stałe. Wystawie towarzyszy szereg imprez i wykładów.

"To jest o facecie, w którym zakochałem się bez wzajemności". Kim jest zwycięzca Grammy?

Pracował w barze tyle godzin, ile tylko się dało, a po mieście chodził piechotą, bo nie stać go było na metro. Ale wszystko zmieniło się z dnia na dzień, gdy jego album trafił na pierwsze miejsce listy przebojów w USA, co jest najwyższą lokatą w historii jakiegokolwiek brytyjskiego debiutanta. Głównie za sprawą hitu "Stay with me", który jest autobiograficzną relacją nieodwzajemnionej miłości, w której piosenkarz błaga obiekt swych uczuć, by spędził z nim choć jedną noc. Teraz Sam Smith jest bogaty i ma na koncie Grammy, ale wciąż szuka miłości.

Madonna jak toreador, Iggy Azalea z gniazdem na głowie. Kto zaskoczył na czerwonym dywanie?

Brytyjczyk Sam Smith triumfował na gali rozdania nagród Grammy, "muzycznych Oscarów". Jego "Stay With Me" zdobyło tytuł najlepszej piosenki i nagrania roku, a on sam został okrzyknięty najlepszym nowym artystą. Ale poza sceną też się działo, głównie na czerwonym dywanie. Rihanna znowu zaskoczyła - jej wielowarstwowa różowa suknia z nowej kolekcji Giambattista Valli wyglądała jak... myjka. Kanye West namiętnie całował się z żoną, a Madonna udawała toreadora.

Julianne Moore ubrała się jak zwyciężczyni. I wygrała również na czerwonym dywanie

Film "Ida" Pawła Pawlikowskiego zdobył nagrodę Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA) dla najlepszego obrazu nieanglojęzycznego. Na czerwonym dywanie odbyła się jednak inna rywalizacja: o najpiękniejszą kreację. Tu wygrały dwie aktorki: Amerykanka Julianne Moore w sukni Toma Forda i Francuzka Lea Seydoux w sukni Prady. Zobacz, kto był i jak się prezentował.

Kukiz chce być prezydentem Polski. "To nie jest pomysł rockandrollowca"

- Sztuką jest stanąć przeciwko systemowi - deklaruje Paweł Kukiz, który właśnie ogłosił, że będzie startował w majowych wyborach na prezydenta Polski. Wcześniej będzie musiał jednak zebrać 100 tys. wymaganych podpisów pod swoją kandydaturą. - Jeśli tak się nie stanie to nie będę czuł żadnego dyskomfortu - przyznał.

Od hobbita Golluma do szympansa Cezara

Pół wieku temu produkcja „Planety małp” opóźniła powstanie co najmniej kilku innych filmów w Hollywood - tak wielu zaangażowała charakteryzatorów. Dziś zamiast ton pudru i dziesiątek masek mamy komputery. W „Ewolucji planety małp” cyfrowych postaci praktycznie nie sposób odróżnić od prawdziwych. Ich twórcy mają w tym roku spore szanse na Oscara za efekty specjalne.

Kandyduje, choć nie chce być prezydentem. "Ale sprawy są tak ważne, że trzeba"

Logika i prawda są potęgą - mówił we "Wstajesz i wiesz" Waldemar Deska, kandydat na prezydenta popierany przez Partię Libertariańską. Jak dodał, jest zwolennikiem państwa, "które jak najmniej wtrąca się w stosunki między obywatelami". - Nie chcę być politykiem i nie chcę być prezydentem, ale sprawy są tak ważne, że trzeba - przekonywał na atenie TVN24.

Producent "Idy": ważne, że pokonaliśmy "Lewiatana"

- Jesteśmy szczęśliwi, reakcja na zwycięstwo "Idy" była fantastyczna - powiedział nam Piotr Dzięcioł, producent filmu. Chwilę wcześniej, wraz z reżyserem Pawłem Pawlikowskim, odebrał nagrodę BAFTA. - Julianne Moore dopadła na scenie Pawła Pawlikowskiego, by powiedzieć, że zrobił najpiękniejszy film, jaki widziała w ciągu ostatnich lat. Podobnie zresztą druga laureatka Patricia Arquette - opowiada Dzięcioł w rozmowie z tvn24.pl.

Wielki triumf Sama Smitha. Rozdali nagrody Grammy

22-letni brytyjski wokalista i tekściarz Sam Smith triumfował w niedzielę na 57. gali rozdania nagród Grammy, "muzycznych Oscarów". Jego "Stay With Me" zdobyło tytuł najlepszej piosenki i nagrania roku, a on sam został okrzyknięty najlepszym nowym artystą.

Czy to najdroższy obraz świata?

Obraz francuskiego postimpresjonisty Paula Gauguina został sprzedany przez szwajcarskich właścicieli za nieujawnioną kwotę, która - jak się przypuszcza - sięga 300 mln dolarów. Byłoby to więcej niż zapłacono dotąd za jakiekolwiek dzieło sztuki.

Hiszpanie docenili "Idę". Goya dla Pawlikowskiego

Dramat "Ida" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego otrzymał w sobotę późnym wieczorem podczas uroczystej gali w Madrycie prestiżową hiszpańską nagrodę Goya za najlepszy film europejski. Absolutnym zwycięzcą w tym roku okazał się film "La isla mínima" w reżyserii Alberto Rodrígueza. Nagrodę za całokształt twórczości z rąk Pedro Almodovara odebrał Antonio Banderas.

"Sytuacja jest tragiczna. To nie wygląda tak, że ona do nas wróci"

Bobbi Kristina Brown, córka Whitney Houston, która kilka dni temu została znaleziona nieprzytomna w wannie pełnej wody, pozostaje w śpiączce. - Sytuacja jest tragiczna. To nie wygląda tak, że ona do nas wróci, przynajmniej nie do swojego starego ja - amerykańskie media cytują osoby z otoczenia krewnych Bobbi Kristiny.

Kuba Wojewódzki szuka "nowej Wodzianki". To będzie mokry casting

Chcesz zostać "nową Wodzianką" i brać udział w najpopularniejszym programie rozrywkowym? Zgłoś się do show "Kuba Wojewódzki". - To będzie mokry casting. I wcale nie chodzi o miss mokrego podkoszulka. Podkoszulek będzie wręcz niemile widziany. Zasady są proste: kandydatka oprócz powabnej i zgrabnej sylwetki, musi wiedzieć jak "lać wodę" - zachęca prowadzący show. Szczegóły na veedo.pl.

Rusza Berlinale. W konkursie głównym nowy film Małgorzaty Szumowskiej "Body"

Dziś rusza 65. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Berlinale. W konkursie głównym o Złotego Niedźwiedzia powalczy 19 tytułów, w tym nowy obraz Małgorzaty Szumowskiej "Body/Ciało". Polska reżyserka rywalizować będzie z takimi tuzami kina jak Peter Greenaway, Werner Herzog czy Terrence Malick. Festiwal otworzy film "Nobody Wants the Night" Isabel Coixet, w którym rolę główną zagrała Juliette Binoche. Impreza potrwa do 15 lutego.