Powstał hymn Kultury Niepodległej, organizacji będącej manifestem ludzi związanych z kulturą i sztuką. Prapremierę utworu jego twórcy, Adam Nowak i Karim Martusewicz, zadedykowali Grzegorzowi Miecugowowi, dziennikarzowi TVN24.
Utwór "Kultura Niepodległa" mający być hymnem inicjatywy o tej samej nazwie to przede wszystkim efekt współpracy Adama Nowaka z zespołu Raz, Dwa, Trzy (który jest autorem tekstu) i Karima Martusewicza (kompozytora). Jak mówią twórcy, utwór miał "wychodzić na ulicę i łączyć, a nie dzielić".
"Miecugowowi spodobałaby się idea Kultury Niepodległej"
Artyści i ludzie kultury wspólnie nagrywali "Kulturę Niepodległą". Kolejne części dogrywali w użyczanych za darmo studiach nagraniowych, dokładając swoją cegiełkę do utworu.
W tworzeniu utworu i klipu - oprócz wspomnianych Nowaka i Martusewicza - wzięli udział między innymi: Tomasz Organek, Michał Urbaniak, Sylwia Wiśniewska, Grzegorz Markowski (Perfect), Majka Jeżowska, Aga Zaryan, Urszula Dudziak, Kayah, Muniek Staszczyk, Andrzej “Kobra” Kraiński i Jacek Bryndal (z zespołu Kobranocka), Justyna Święs (The Dumplings), raper Łona, Martyna Jakubowicz oraz Zbigniew Namysłowski. Reżyserem teledysku jest Tomasz Wolski.
Swoją prapremierę utwór miał w radiowej Trójce w piątek. Spontanicznie twórcy utworu, Adam Nowak i Karim Martusewicz, zadedykowali to wykonanie zmarłemu niedawno dziennikarzowi TVN24 Grzegorzowi Miecugowowi. Jak powiedział Martusewicz, nie konsultowali tej decyzji z Kulturą Niepodległą ani pozostałymi artystami, ale są przekonani, że Miecugowowi spodobałaby się idea Kultury Niepodległej. Nowak i Martusewicz brali udział w muzycznej oprawie uroczystości pogrzebowych Miecugowa.
"Bronić prawa każdego obywatela do nieograniczonego korzystania z dóbr kultury"
Kultura Niepodległa to manifest ludzi związanych ze sztuką. Uczestniczą w niej zarówno artyści, jak i animatorzy kultury oraz jej odbiorcy. Wśród inicjatorów akcji są między innymi takie osoby jak Maria Janion czy Andrzej Seweryn.
"My, ludzie sztuki, artystki i artyści, animatorzy, uczestnicy kultury, by bronić prawa każdego obywatela do nieograniczonego korzystania z dóbr kultury, powołujemy ruch Kultura Niepodległa" - taki komunikat widnieje na stronie internetowej akcji.
Jeden z postulatów manifestu Kultury Niepodległej mówi o powołaniu obywatelskiej rady kultury, którą tworzyliby przedstawiciele środowisk twórczych. Rada miałaby też funkcjonować jako ciało doradcze przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakresie edukacji kulturalnej.
Autor: mart / Źródło: TVN 24
Źródło zdjęcia głównego: Kultura Niepodległa