180 filmów w 10 dni. Wystartował 35. Warszawski Festiwal Filmowy

[object Object]
180 filmów w 10 dni na 35. Warszawskim Festiwalu Filmowymtvn24
wideo 2/2

Europejska premiera "Bosego imperatora" - satyry politycznej Jessiki Woodworth i Petera Brosensa - otworzyła w piątek 35 Warszawski Festiwal Filmowy. Publiczność w ciągu 10 dni obejrzy 180 filmów ze 122 krajów. Do najbardziej oczekiwanych pozycji należą: szokujący "Malowany ptak" Vaclava Marhoula według Jerzego Kosińskiego, objawienie z Wenecji "Babyteeth" Shannon Murphy czy "Talasoterapia" Guillaume'a Nicloux.

Jak zwykle najbardziej prestiżową sekcją warszawskiej imprezy jest Konkurs Międzynarodowy, w którym tym razem o Warsaw Grand Prix rywalizować będzie 15 tytułów z całego świata. Wśród nich są "Brylantowe stopy" Amerykanina Micaela Preyslera, rumuńskie "5 minut za późno" Dana Chisu i "Jutro przejdę na drugą stronę" irańskiej reżyserki Sepideh Farsi.

W konkursie znalazły się trzy polskie tytuły: "Dolina Bogów" Lecha Majewskiego, "Proceder" Michała Węgrzyna oraz "Pan T." Marcina Krzyształowicza. Inne polskie akcenty w konkursie to Andrzej Chyra w japońskim filmie Kei Ishikawy "Słuchaj wszechświata" - zagrał jurora konkursu pianistycznego, a także Daniel Olbrychski w "Stanie wyjątkowym" Vinko Bresana - wcielił się w chorwackiego prezydenta.

Filmy w konkursie międzynarodowym oceni pięcioosobowe jury, w którym zasiadają: Małgorzata Bela – polska modelka i aktorka, Hanna Slak - słoweńska reżyserka i artystka multimedialna, Oana Giurgiu - rumuńska producentka i reżyserka, Bujar Alimani – albański reżyser oraz Michał Leszczyłowski - polski montażysta i reżyser od lat mieszkający i pracujący w Szwecji.

"Pan T." to jeden z trzech polskich filmów w międzynarodowym konkursie WFF

180 filmów w 10 dni

Ten festiwal to od 35 lat wielkie święto przede wszystkim artystycznego kina, docenianego przez fanów X muzy, którzy ściągają tu tłumnie z odległych zakątków świata. Aż trudno uwierzyć, że zaczynał jako mały, lokalny festiwal w dobie PRL-u.

Wówczas był dla kinomanów rodzajem okna na świat. Dziś impreza ma status festiwalu klasy A i cieszy się wielkim uznaniem zarówno publiczności, jak i krytyków. Tę samą rangę ma tylko 14 festiwali filmowych na świecie.

Obok Konkursu Międzynarodowego mamy też Konkurs 1-2 - dla pierwszych i drugich filmów fabularnych w dorobku reżyserów oraz Konkurs Wolny Duch - "dla filmów niezależnych, nowatorskich, buntowniczych". Są ponadto niezwykle popularne wśród widzów sekcje niekonkursowe: Odkrycia i Pokazy Specjalne.

Jak wybrać spośród 180 tytułów te najbardziej warte zobaczenia? Najprościej zacząć od tych, o których już głośno.

W tym roku do takich tytułów należy na pewno oparty na prozie Jerzego Kosińskiego czesko-słowacko-ukraiński "Malowany ptak" Vaclava Marhoula, prezentowany na pokazie specjalnym. Epatująca okrucieństwem historia żydowskiego chłopca, tułającego się po Europie podczas II wojny światowej, doświadczającego cierpienia, które zdaje się nie mieć końca, podzieliła widzów festiwalu w Wenecji, gdzie miała światową premierę. Jedni pisali o serwowanej bez wytchnienia przez trzy godziny nieludzkiej przemocy i wychodzili z kina w trakcie seansu, inni (jak krytycy "Guardiana" czy "Independent") dawali filmowi 5 gwiazdek, nazywając "monumentalnym arcydziełem i fantasmagorycznym horrorem". W obsadzie filmu mamy takie gwiazdy jak Stellan Skarsgard, Harvey Keitel czy Udo Kier.

Epatujący okrucieństwem "Malowany ptak" podzielił widzów w WenecjiWFF

Zgoła odmienne przyjęcie (zachwyceni byli wszyscy), miała w Wenecji premiera "Babyteeth" australijskiej reżyserki Shannon Murphy, odtwórcę jednej z głównych ról nagrodzono tam za najlepszy debiut aktorski. To opowieść o ciężko chorej nastolatce, która zakochuje się w drobnym handlarzu narkotyków, co staje się koszmarem dla jej rodziców. Nie tak wyobrażali sobie chłopaka córki. Tyle tylko, że wraz z pierwszymi pocałunkami w dziewczynę wstępuje nieznane dotąd pragnienie życia. Tradycyjna moralność przestaje obowiązywać w obliczu śmierci, a bohaterka pokazuje rodzicom i wszystkim wokół jak żyć, gdy nie masz nic do stracenia. "Jak dobrze jest nie być martwym" - tłumaczy, przekraczając kolejne granice w ekstremalny sposób.

To na pewno jeden z tych tytułów, które mają szanse na przyznywaną co roku przez widzów Nagrodę Publiczności. Film trafił do sekcji Odkrycia.

Kadr z filmu "Babyteeth" z sekcji "Odkrycia"WFF

W tej samej sekcji znalazł się nagrodzony na Sundance, głośny już dokument "Polityka pierwszego dziecka" dwóch chińskich reżyserek, opowiadający o ekstremalnym sposobie kontroli urodzeń w Chinach od końca lat 70. XX wieku aż do 2015 roku. Dokumentalistka Nanfu Wang właśnie po raz pierwszy została matką. Z tej perspektywy wspólnie z Jialing Zhang przyjrzała się procesowi radzenia sobie Chińczyków z wieloletnią traumą niszczycielskiego eksperymentu społecznego. Opowiada o praktykach porzucania noworodków, przymusowej sterylizacji i aborcji.

Na WFF nigdy nie brak też znakomitych komedii. Choćby takich jak ta, którą organizatorzy wybrali na zamknięcie festiwalu. W filmie "Talasoterapia" w reżyserii Guillaume'a Nicloux słynny pisarz Michel Houellebecq i aktor Gerard Depardieu spotykają się w nadmorskim spa i próbują przetrwać w obyczajowym "reżimie", który tam panuje. To swoista kontynuacja filmu z 2014 roku "Porwanie Michela Houellebecqa".

"Polityka jednego dziecka" odkrywa przerażającą prawdę skrywaną latamiWFF

Festiwal wielkich odkryć

Warszawski Festiwal Filmowy, na tle goniących za wielkimi gwiazdami pozostałych festiwali klasy A, jest imprezą niezwykłą. Tutaj zawsze, co od lat podkreśla dyrektor Stefan Laudyn, najpierw jest selekcja filmów, a dopiero potem zapraszani są twórcy, a nie odwrotnie. Nie daje się też nagród za całokształt, by skłonić do przyjazdu znane nazwiska. Warszawski Festiwal Filmowy to przede wszystkim festiwal odkryć. Mnóstwo wielkich, sławnych twórców właśnie na WFF pokazywało swoje pierwsze filmy.

To tutaj na początku lat 90. przyjechał uwielbiany dziś w Cannes i Wenecji izraelski twórca Amos Gitai. Jego trylogia - "Berlin Jerusalem", "Estera" i "Golem" - tu właśnie miała światowe premiery.

Inny izraelski reżyser Ari Folman, zanim zrobił karierę dzięki "Walcowi z Baszirem", przedstawiał w Warszawie "Made in Israel" w roku 2001. Wtedy też przyjechał na warszawski festiwal nieznany nikomu rumuński reżyser Cristian Mungiu, który w 2007 roku wygrał festiwal w Cannes filmem "4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni". Na WFF odebrał wtedy także Grand Prix za film "Zachód".

W połowie lat 90. gościem młodej jeszcze imprezy był - mało wówczas znany - Michael Haneke, twórca "Pianistki", "Białej wstążki" i "Miłości", za sprawą której odebrał dwie Złote Palmy w Cannes.

Autor: Justyna Kobus / Źródło: WFF, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Warszawski Festiwal Filmowy

Pozostałe wiadomości

Kolejne dni przyniosą nam sporo zmian w pogodzie. Przede wszystkim nad Polskę nadciągnie porcja cieplejszego powietrza, przez którą miejscami temperatura wzrośnie do nawet 14 stopni. Jak długo potrwa to ocieplenie?

Będzie nawet 14 stopni. Jak długo potrwa ocieplenie

Będzie nawet 14 stopni. Jak długo potrwa ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podaną w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

- Jestem z zawodu nauczycielem historii. I trudno, żebym dziś nie powiedział kilku zasadniczych słów dotyczących sytuacji, bo ona jest sytuacją historyczną, w jakiej znaleźliśmy się my wszyscy - mówił na Krajowym Zjeździe Delegatów Związku Nauczycielstwa Polskiego Donald Tusk. Premier ocenił, że wojna na wschodzie wchodzi w rozstrzygającą fazę i "zbliża się nieznane".

Premier o "wydarzeniach ostatnich kilkudziesięciu godzin". "Zbliża się nieznane"

Premier o "wydarzeniach ostatnich kilkudziesięciu godzin". "Zbliża się nieznane"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Olaf Scholz ma zostać kandydatem SPD na kanclerza w przedterminowych wyborach. Niemieckie media szeroko komentują zapowiadane na poniedziałek ogłoszenie tej nominacji. Portal RND ocenił, że Scholz "ma szansę udowodnić, że jego kanclerstwo nie było historycznym nieporozumieniem". "Sueddeutsche Zeitung" nazywa go zaś "wypaloną marką" i pisze, że "jest prawdopodobnie najsłabszym, najmniej odpowiednim kandydatem na kanclerza, jakiego SPD kiedykolwiek wysunęła".

SPD wybrała kandydata. "Na pierwszy rzut oka wydaje się to niemal szalone"

SPD wybrała kandydata. "Na pierwszy rzut oka wydaje się to niemal szalone"

Źródło:
PAP

Orange Polska ostrzega przed SMS-ami, w których oszuści podszywają się pod tego operatora. Wiadomości dotyczą rzekomej konieczności aktywacji konta.

Uwaga na takie SMS-y

Uwaga na takie SMS-y

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę o godzinie 16 w Krakowie odbędzie się obywatelskie spotkanie z udziałem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Podczas wydarzenia zostanie ogłoszona decyzja dotycząca poparcia bezpartyjnego kandydata na prezydenta - przekazał w piątek rzecznik PiS Rafał Bochenek.

"Decyzja dotycząca poparcia bezpartyjnego kandydata". Rzecznik PiS podał szczegóły

"Decyzja dotycząca poparcia bezpartyjnego kandydata". Rzecznik PiS podał szczegóły

Źródło:
PAP, TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

Wszyscy potencjalni kandydaci na prezydenta wywodzący się z Koalicji Obywatelskiej - Rafał Trzaskowski i Radosław Sikorski, jak i Szymon Hołownia, wygraliby w II turze wyborów z potencjalnymi kandydatami PiS - Przemysławem Czarnkiem i Karolem Nawrockim - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

Kandydaci koalicji kontra kandydaci PiS. Warianty na drugą turę

Kandydaci koalicji kontra kandydaci PiS. Warianty na drugą turę

Źródło:
PAP

Jak wyglądało funkcjonowanie resoru kultury za rządów PiS? Co zmieniło się po odejściu ministra Piotra Glińskiego? Mówiła o tym w "#BezKitu" szefowa MKiDN Hanna Wróblewska. Przyznała, że kiedy weszła do instytucji "zastała bardzo wielu cennych urzędników i kompletny chaos". Przekazała, że przeprowadziła "reformę" i "od tego momentu o tym, kto dostaje dotacje w ramach programu ministra, będzie decydował nie gabinet polityczny, a eksperci".

Jak działał resort kultury za ministra Glińskiego. "Władza była na tyle wysoka, że mógł zadecydować o wszystkim"

Jak działał resort kultury za ministra Glińskiego. "Władza była na tyle wysoka, że mógł zadecydować o wszystkim"

Źródło:
TVN24

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o przekroczeniu dopuszczalnego poziomu pestycydu w herbacie czarnej liściastej. "Nie należy spożywać partii produktów określonych w komunikacie" - zaapelował GIS.

Partie herbaty wycofane ze sklepów. "Zagrożenie dla zdrowia"

Partie herbaty wycofane ze sklepów. "Zagrożenie dla zdrowia"

Źródło:
tvn24.pl

Alaksandr Łukaszenka podpisał dekret przyznający azyl polityczny na Białorusi Tomaszowi Szmydtowi - przekazała państwowa agencja BiełTA. Szmydt to ścigany za szpiegostwo były sędzia, który na początku maja zbiegł z Polski.

Tomasz Szmydt dostał azyl na Białorusi

Tomasz Szmydt dostał azyl na Białorusi

Źródło:
tvn24.pl, PAP

CBOS zbadał preferencje partyjne Polaków w drugiej połowie listopada. Gdyby wybory do Sejmu odbyły się teraz, Koalicja Obywatelska zdobyłaby 32 proc. głosów, Prawo i Sprawiedliwość - 31 proc., Konfederacja - 13 proc. W komentarzu zwrócono uwagę na prawdopodobny wpływ wyborów w USA na wzrost poparcia dla PiS.

"Powrót wyborców" jednej partii. Nowy sondaż

"Powrót wyborców" jednej partii. Nowy sondaż

Źródło:
PAP

Kampania prezydencka zacznie się 8 stycznia przyszłego roku - ogłosił w piątek marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Wyjaśnił, że zanim poinformuje o dacie samego głosowania, "musi skonsultować się z Państwową Komisją Wyborczą". - Na pewno będzie to w maju - powiedział.

Marszałek Sejmu podał datę startu kampanii prezydenckiej

Marszałek Sejmu podał datę startu kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24, PAP

Kolejne trzy osoby usłyszały zarzuty w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. W sumie podejrzanych jest osiem osób, w tym były prezes agencji i Paweł S., twórca marki Red is Bad, który po deportacji z Dominikany siedzi w areszcie.

Policjant miał pomóc Pawłowi S. wypłacić z banków 3,5 miliona złotych

Policjant miał pomóc Pawłowi S. wypłacić z banków 3,5 miliona złotych

Źródło:
tvn24.pl/ Prokuratura Krajowa

Wiedeńska policja w piątek znalazła w pobliżu szpitala w stolicy Austrii ciało noworodka. Dzień wcześniej służby informowały o szeroko zakrojonych poszukiwaniach dziecka, które zniknęło z sali na oddziale neonatologicznym.

Noworodek zniknął ze szpitalnej sali. Nie żyje

Noworodek zniknął ze szpitalnej sali. Nie żyje

Źródło:
APA, ENEX, ORF, Kurier, tvn24.pl

Aż 5,5 tysiąca miejsc pracy ma zostać zlikwidowanych w zakładach niemieckiego producenta części samochodowych Bosch.

Gigant zapowiada ogromne zwolnienia

Gigant zapowiada ogromne zwolnienia

Źródło:
PAP

Intensywne opady śniegu spowodowały paraliż komunikacyjny w środkowej i północnej Francji. W okolicach Paryża doszło do karambolu z udziałem kilku pojazdów, ponad 30 osób zostało rannych. Ogromne korki powstały także na kilku autostradach - w jednym miejscu utknęło ponad dwa tysiące samochodów ciężarowych.

Ponad dwa tysiące ciężarówek utknęło w korku

Ponad dwa tysiące ciężarówek utknęło w korku

Źródło:
Le Monde

- Brytyjskie Siły Zbrojne mogłyby walczyć dziś wieczorem, gdyby Rosja dokonała inwazji na Europę Wschodnią - mówił jeden z głównych brytyjskich dowódców generał Rob Magowan, zapewniając w czasie posiedzenia komisji w Izbie Gmin o gotowości armii.

"Gdyby armia brytyjska została poproszona o walkę dziś wieczorem, walczyłaby"

"Gdyby armia brytyjska została poproszona o walkę dziś wieczorem, walczyłaby"

Źródło:
PAP, Politico

Firma Northvolt kończy działalność związaną z rozwojem i produkcją magazynów energii w Gdańsku - ogłosili przedstawiciele firmy. Jak dodano, koncern szuka kupca na zakład w tym mieście.

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Źródło:
PAP

- Trudno sobie wyobrazić, że policjanci wytargali z samochodu trzeźwego kierowcę i go bezpodstawnie pobili, a jednak tak było w tej sytuacji - mówi adwokat kierowcy, któremu sąd przyznał 160 tysięcy odszkodowania od policji w Zabrzu za pobicie. Najpierw to on był jednak oskarżony o napaść na policjantów.

Pobili go, bo odmówił badania alkomatem. Wygrał w sądzie, policja ma mu zapłacić 160 tysięcy złotych

Pobili go, bo odmówił badania alkomatem. Wygrał w sądzie, policja ma mu zapłacić 160 tysięcy złotych

Źródło:
TVN24/Gazeta Wyborcza

W czwartkowe popołudnie w stanie Alabama stracono Careya Dale Graysona, skazanego za zabójstwo autostopowiczki w 1994 roku. Jak podkreślają amerykańskie media, był on trzecią jak dotąd osobą, w stosunku do której karę śmierci wykonano poprzez uduszenie azotem.

Kolejna egzekucja nową metodą. 50-latek stracony za brutalne zabójstwo autostopowiczki w 1994 roku

Kolejna egzekucja nową metodą. 50-latek stracony za brutalne zabójstwo autostopowiczki w 1994 roku

Źródło:
USA Today, CNN, tvn24.pl

Sąd Okręgowy w Warszawie uniewinnił wszystkich trzech oskarżonych w sprawie o zabójstwo byłego premiera PRL Piotra Jaroszewicza i jego żony w 1992 roku. - Błędy i niekonsekwencje prokuratury w postępowaniu przygotowawczym doprowadziły do takiego wyroku - powiedział na początku uzasadnienia orzeczenia sędzia Stanisław Zdun.

Sąd uniewinnił wszystkich oskarżonych w sprawie zabójstwa byłego premiera Piotra Jaroszewicza i jego żony

Sąd uniewinnił wszystkich oskarżonych w sprawie zabójstwa byłego premiera Piotra Jaroszewicza i jego żony

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

IMGW ostrzega przed oblodzeniem. W prawie całej Polsce w nocy spodziewane są trudne warunki drogowe, a w części regionów dodatkowym zagrożeniem okaże się silny wiatr. Sprawdź, gdzie zachować szczególną ostrożność.

Ostrzeżenia IMGW. Na drogach i chodnikach będzie bardzo ślisko

Ostrzeżenia IMGW. Na drogach i chodnikach będzie bardzo ślisko

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW
"Sikor czy Trzask?" Eksperci: nie chodzi o to, który lepszy, ale który lepszy na obecne czasy

"Sikor czy Trzask?" Eksperci: nie chodzi o to, który lepszy, ale który lepszy na obecne czasy

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Cyfrowi wydawcy są zaniepokojeni. Google zapowiedział testowe usunięcie z wyszukiwarki treści publikowanych przez media informacyjne. Zmiana ma dotyczyć jednego procenta użytkowników, ale i tak to ruch niepokojący, pewnego rodzaju presja i straszak. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

Źródło:
TVN24

"Niech idą sobie", "brawo Turcja" - komentują polscy internauci przekaz o tym, jakoby Turcja wychodziła z NATO. Brak jakichkolwiek potwierdzeń takich doniesień, a zasięg tej narracji wzmacniają w sieci konta szerzące rosyjską dezinformację. Sprawdziliśmy, co może być jej źródłem.

Turcja wychodzi z NATO? "Żadnych informacji na ten temat"

Turcja wychodzi z NATO? "Żadnych informacji na ten temat"

Źródło:
Konkret24

"Juror#2" to tytuł najnowszego filmu 94-letniego Clinta Eastwooda, który w końcu grudnia trafi na platformę Max. Legendarny hollywoodzki mistrz nakręcił thriller sądowy, którego bohater zasiadający w ławie przysięgłych odkrywa, że sam jest powiązany ze sprawą, w której ma sądzić. Obraz zbiera pochwalne recenzje i jest bodaj najlepszym filmem Eastwooda od czasu nakręconego w 2014 roku "Snajpera".

Thriller sądowy hollywoodzkiej legendy już w grudniu na platformie Max

Thriller sądowy hollywoodzkiej legendy już w grudniu na platformie Max

Źródło:
"The Hollywood Reporter", "The Guardian", tvn24.pl

Zaledwie kilka tygodni po kinowej premierze "Joker: Folie à deux" zadebiutował w Wypożyczalni Playera. Widzowie znaleźć mogą tam już też kontynuację "Soku z żuka" w reżyserii Tima Burtona i najnowszy film Justina Baldoniego z Blake Lively w roli głównej. Oto przegląd nowości serwisu.  

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Źródło:
tvn24.pl