Kultura i styl

Kultura i styl

W środę rusza kolejna odsłona Ery Jazzu. Koncerty festiwalowe odbywać będą się w kilku salach oraz klubach Poznania. Usłyszymy m.in. saksofonistę Chico Freemana, wokalistkę Chinę Moses czy poznańskiego gitarzystę Dawida Kostkę.

Wyznaczono nagrodę 25 tys. dolarów za informację o skradzionych siedmiu obrazach Andy’ego Warhola - poinformowało w poniedziałek wieczorem FBI. Cenne dzieła sztuki "króla popartu" skradziono w minionym tygodniu z Springfield Art Museum w Springfield w stanie Missouri.

23 kwietnia Wrocław obejmie tytuł Światowej Stolicy Książki UNESCO. Miasto przejmie ten tytuł od koreańskiego Incheon i będzie go sprawowało przez rok. Z tej okazji zaplanowano weekend, który będzie obfitował w wydarzenia kulturalne z dziedziny literatury.

Nowy film Agnieszki Holland o walijskim dziennikarzu Garecie Jonesie, adaptacja "Dywizjonu 303" przeniesiona na ekran przez twórcę "Bogów" Łukasza Palkowskiego oraz skandalizująca biografia rodzimej seksuolożki Michaliny Wisłockiej w reżyserii Marii Sadowskiej - o tych filmach będzie głośno w najbliższych miesiącach. PISF dofinansował właśnie ich twórców, którzy niebawem wejdą na plan.

W Moskwie wystawiono na aukcji unikalne wydanie "Biesów" Fiodora Dostojewskiego. W 1935 roku cały nakład został zniszczony z powodów ideologicznych. Przez dłuższy czas o tym wydaniu krążyły legendy, ponieważ nikt nie zobaczył ani jednego egzemplarza z tej edycji. Ale okazało się, że jeden cudem ocalał.

Kylie Minogue, Jess Glynne oraz operowa diwa Katherine Jenkins to tylko niektóre gwiazdy, które wystąpią na koncercie z okazji 90. urodzin królowej Elżbiety II. W wydarzeniu weźmie udział 1500 innych uczestników i statystów, którzy wystąpią z udziałem 900 koni.

Przez pięć dni około 20 tys. lesbijek z całego świata brało udział wielkiej imprezie, która odbywa się co roku na pustyni niedaleko Palm Spirngs. Wszystko w ramach największego kobiecego festiwalu na świecie, który swoimi występami uświetniają gwiazdy pop.